Jump to content



Αναβαθμιση pc


Recommended Posts

Πλησιαζει ο καιρος που θα κανω αναβαθμιση, μετα απο 6 χρονια με τον πιστο μου FX 8350 :)

η χρηση του pc ειναι περισσοτερο για gaming και ελαφρυ DAW,

μετα το καλοκαιρι θα αλλαχτει και το monitor σε 2Κ,

στα παιχνιδια δεν κυνηγαω 2983 fps ειμαι περισσοτερο της λεπτομεριας στα γραφικα, αυτο ομως δεν σημαινει οτι μ' αρεσει να παιζω στα 20 fps

θα αλλαχτουν μονο επεξεργαστης, mobo και ram,

τα υπολοιπα κομματια δεν νομιζω να χρειαζονται ακομα αλλαγη,

budget πανω κατω στα 500€ δεδομενου οτι θα φυγουν FX- mobo-ram περιπου 200€ (mobo εχει ακομα εγγυηση οπως και η ram)

που εχω καταληξει και ζηταω την βοηθεια και γνωμη-γνωση σας

  • επεξεργαστης : AMD Ryzen 1600X
  • mobo: Gigabyte AORUS AX370-Gaming K5
  • Ram: G.Skill TridentZ 16GB DDR4-3200MHz (F4-3200C16D-16GTZB)  (2x8gb)

με ενδιαφερει επισης να μην χρειαστει αναβαθμιση στα συγκεκριμενα κομματια παλι σε 2 χρονια

crossfire δεν σκοπευω να κανω αλλα ποτε δεν ξερεις, (ενδεχομενως αν υπαρχει budget μαζι με το monitor μπορει να αγοραστει και μια Vega).

thanks

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Vega= καμένο χαρτί imho (λόγω mining κυρίως και λόγω του hype που - κακώς - δημιούργησε). Δεν βλέπω να πέφτει η τιμή anytime soon, είναι εξωφρενικά υψηλή (είτε μιλάμε για vega 56 είτε για vega 64).

 Μια χαρά τα κομμάτια που διάλεξες ,απλά εγώ δεν ξαναπαίρνω ούτε τσάμπα gigabyte. Δεν έχω άποψη για την συγκεκριμένη βέβαια.

Asrock προτιμώ και κατόπιν Asus ή MSI. 

Και δεν ξαναπάω/προτείνω gigabyte, γιατί σε όποιον την πρότεινα με έβριζε μετά :hehe: 

Ότι Asrock πρότεινα δούλεψε απροβλημάτιστα. Εξέτασε τις επιλογές σου :) 

 

Για τις μνήμες δεν έχω πλήρη άποψη, έχω διαβάσει καλά λόγια, αλλά εμπιστεύομαι και γενικώς g.skill. (αυτές τις ρημάδες τις τιμές να μην είχαν και θα ήταν μούρλια...)

 

Η rx480 θα σου κρατήσει λίγο ακόμη ,αλλά γενικά, ανάλογα τις απαιτήσεις που μπορεί να έχεις εσύ, αλλά και τα (κακογραμμένα ως επί το πλείστον) παιχνίδια που μπορεί να σε ενδιαφέρουν, μία νέα κάρτα μπορεί να χρειαστεί μελλοντικά. Μπορεί να μην είσαι fps hunter, αλλά για το οπτικό του πράγματος, χρειάζεται αντίστοιχη δύναμη. Απλά θα παίζεις με τις ρυθμίσεις μέχρι "τελικής πτώσης" :p 

 

Βέβαια είναι με διαφορά η χειρότερη περίοδος για αγορά κάρτας ,ακόμη και μεταχειρισμένης. Θα είναι για κάποιο διάστημα ακόμη. Ίσως αν το αποφασίσεις, να είναι καλύτερα τα πράγματα :) Μένεις ως έχεις προς στιγμήν ;) (θα έλεγα να πουλήσεις την 480, αλλά το όφελος θα είναι μικρό σχετικά, μιας και για να πάρεις οτιδήποτε άλλο αξιόλογο, θα χρειαστείς τα τριπλά λεφτά).

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, Harrisxr650 said:

η χρηση του pc ειναι περισσοτερο για gaming και ελαφρυ DAW

Ο 1600Χ ειναι πολυ καλυτερος απο τον FX σε IPC, αλλα οι Ryzen γενικα δεν ειναι η πρωτη επιλογη για DAW (ειδικα αν θες να το κρατησεις καιρο)

http://www.scanproaudio.info/2017/03/02/amd-ryzen-first-look-for-audio/

 

Κατα τα αλλα συμφωνω με τον tommybertsen

https://www.techspot.com/article/1561-build-a-pc-bad-idea-ddr4-memory/

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 43 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Καλησπέρα.

 

Vega= καμένο χαρτί imho (λόγω mining κυρίως και λόγω του hype που - κακώς - δημιούργησε). Δεν βλέπω να πέφτει η τιμή anytime soon, είναι εξωφρενικά υψηλή (είτε μιλάμε για vega 56 είτε για vega 64). Δεν εχεις και αδικο ...αυτο το mining μας εχει καψει...

 

Μια χαρά τα κομμάτια που διάλεξες ,απλά εγώ δεν ξαναπαίρνω ούτε τσάμπα gigabyte. Δεν έχω άποψη για την συγκεκριμένη βέβαια.

Asrock προτιμώ και κατόπιν Asus ή MSI. 
Και δεν ξαναπάω/προτείνω gigabyte, γιατί σε όποιον την πρότεινα με έβριζε μετά :hehe: 

Ότι Asrock πρότεινα δούλεψε απροβλημάτιστα. Εξέτασε τις επιλογές σου :)  οι αμεσως επομενες επιλογες μου ειναι  Asrock Fatal1ty X370 Gaming X , MSI X370 Gaming Pro Carbon, Asrock X370 Taichi,(αλλα ξεφευγει λιγο σε κοστος...) βασικο να μπορει να κρατησει ενα σχετικα καλο OC αν χρειαστει, νομιζω και οι τρεις επιπλεον επιλογες μου ειναι οκ απο θεμα power phase, αν εχει γνωση καποιος επι του θεματος ας με διαφωτισει please.

 

Για τις μνήμες δεν έχω άποψη, αλλά εμπιστεύομαι g.skill. (αυτές τις ρημάδες τις τιμές να μην είχαν και θα ήταν μούρλια...) ...couldn't agree more

 

Η rx480 θα σου κρατήσει λίγο ακόμη ,αλλά γενικά, ανάλογα τις απαιτήσεις που μπορεί να έχεις εσύ, αλλά και τα (κακογραμμένα ως επί το πλείστον) παιχνίδια που μπορεί να σε ενδιαφέρουν, μία νέα κάρτα μπορεί να χρειαστεί μελλοντικά. Μπορεί να μην είσαι fps hunter, αλλά για το οπτικό του πράγματος, χρειάζεται αντίστοιχη δύναμη. Απλά θα παίζεις με τις ρυθμίσεις μέχρι "τελικής πτώσης" :p... υπαρχει μια μικρη πιθανοτητα να παρω μια msi gaming x σαν την δικη μου απο φιλο σε τιμη ξεφτιλα, οποτε πουλαω και τις δυο και περνω μια 1070ti που λογικα θα με βγαλει για τα επομενα 2 χρονια με καποιες υποχωρισεις στα settings για 2K.. η αληθεια ειναι οτι το crossfire προτιμω να το αποφυγω, ετσι κι αλλιως απο οσο διαβαζω ολο και λιγοτεροι developers το υποστηριζουν.

 

Βέβαια είναι με διαφορά η χειρότερη περίοδος για αγορά κάρτας ,ακόμη και μεταχειρισμένης. Θα είναι για κάποιο διάστημα ακόμη. Ίσως αν το αποφασίσεις, να είναι καλύτερα τα πράγματα :) Μένεις ως έχεις προς στιγμήν ;) (θα έλεγα να πουλήσεις την 480, αλλά το όφελος θα είναι μικρό σχετικά, μιας και για να πάρεις οτιδήποτε άλλο αξιόλογο, θα χρειαστείς τα τριπλά λεφτά).

 

 

Έγινε επεξεργασία από Harrisxr650
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι πως για audio editing/production, δεν έχω ιδέα τι καλύτερο μπορεί να χρειάζεται, αλλά κάτι θα ξέρετε παραπάνω (έχω να ασχοληθώ με audio από το 1821 - προ Χριστού :hehe: )

 

πριν 1 λεπτό, το μέλος Harrisxr650 έγραψε:

Δεν εχεις και αδικο ...αυτο το mining μας εχει καψει...

Ακριβώς. Κάποιους τους έχει βολέψει πάντως :p 

 

πριν 1 λεπτό, το μέλος Harrisxr650 έγραψε:

οι αμεσως επομενες επιλογες μου ειναι  Asrock Fatal1ty X370 Gaming X , MSI X370 Gaming Pro Carbon, Asrock X370 Taichi,(αλλα ξεφευγει λιγο σε κοστος...)

Την Taichi θα έπαιρνα αν αναβάθμιζα τώρα (σε ryZen ή σε Intel, ανάλογα τα κέφια μου :p )

 

πριν 1 λεπτό, το μέλος Harrisxr650 έγραψε:

υπαρχει μια μικρη πιθανοτητα να παρω μια msi gaming x σαν την δικη μου απο φιλο σε τιμη ξεφτιλα, οποτε πουλαω και τις δυο και περνω μια 1070ti που λογικα θα με βγαλει για τα επομενα 2 χρονια με καποιες υποχωρισεις στα settings για 2K.. η αληθεια ειναι οτι το crossfire προτιμω να το αποφυγω, ετσι κι αλλιως απο οσο διαβαζω ολο και λιγοτεροι developers.

Αν το κάνεις έτσι, σκέψου πως σε λίγο καιρό θα βγούνε κάποιες νέες κάρτες, άρα υπάρχει μία πιθανότητα να χάσεις λίγα χρήματα στο σύνολο! Απλά λίγη υπομονή/αναμονή!

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος everg77n έγραψε:

Ο 1600Χ ειναι πολυ καλυτερος απο τον FX σε IPC, αλλα οι Ryzen γενικα δεν ειναι η πρωτη επιλογη για DAW (ειδικα αν θες να το κρατησεις καιρο)

http://www.scanproaudio.info/2017/03/02/amd-ryzen-first-look-for-audio/

 

ενταξη μιλαμε για home recording.. 1-2 οργανα αλλες τοσες φωνες χωρις πολλα πολλα. μην φανταζεσαι παραγωγες τυπου bohemian rhapsody  :D

 

πριν 7 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Η αλήθεια είναι πως για audio editing/production, δεν έχω ιδέα τι καλύτερο μπορεί να χρειάζεται, αλλά κάτι θα ξέρετε παραπάνω (έχω να ασχοληθώ με audio από το 1821 - προ Χριστού :hehe: ) σκεψου οτι για καποιο διαστημα με το συστημα της υπογραφης μου με αλλη τοση μνημη παραπανω και αλλη καρτα ηχου  (λογω καμμενου  mac)  εκανε η γυναικα μου ολοκληρο album  production εκτος απο το mastering.. εγω που θα θελω 4-5 καναλια με ελαχιστα εφε νομιζω θα ειμαι σουπερ.

 

Ακριβώς. Κάποιους τους έχει βολέψει πάντως :p...γνωστος φιλος που ασχολειται με σκαψιμο μου εχει ζητησει την δικια μου 350€...μπορει να βολεψει και εμενα τελικα..τι να πω :D

 

Την Taichi θα έπαιρνα αν αναβάθμιζα τώρα (σε ryZen ή σε Intel, ανάλογα τα κέφια μου :p ) ειναι και ωραια οπτικα... Και γενικα διαβαζω καλα σχολια αλλα ξεφευγει στην τιμη,,βεβαια δεν αποκλειω και την αγορα μεταχειρισμενης αν την βρω..

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος pasjohn έγραψε:

Μετά από 6 χρόνια περίμενε και 1,5-2 μήνες ακόμα για τους νέους ryzen. 

το σκεφτομουνα,

αλλα ποση διαφορα θα εχουν με τους τωρινους? 10%? αν με την κυκλοφορια πεσουν περισσοτερο οι τιμες  της 1ης γενιας ryzen ειναι ενα συν..

 

Link to comment
Share on other sites

Λίγο είναι το 10? Επίσης θα υπάρχει νέο chipset που λογικά(ελπίζουμε) να διορθωθούν και τα προβλήματα ασυμβατότητας με τις μνήμες. Πιθανόν επίσης οι νέες μητρικές να έχουν περισσότερα καλούδια όπως περισσότερα lanes κλπ.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Harrisxr650 έγραψε:

το σκεφτομουνα,

αλλα ποση διαφορα θα εχουν με τους τωρινους? 10%? αν με την κυκλοφορια πεσουν περισσοτερο οι τιμες  της 1ης γενιας ryzen ειναι ενα συν..

 

 

Τα νέα mobo θα έχουν περισσότερα lanes από το chipset για δεύτερο NVME δίσκο.

 

Η δεύτερη σειρά των RYZEN θα  έχεις υψηλότερο turbo , αλλαγές στον memory controller και αλλαγές στην Cache.

Λογικά θα έχουν και ταβάνι σε χρονισμούς υψηλότερα από τους RYZEN 1 .

Link to comment
Share on other sites

On 2/25/2018 at 2:14 ΠΜ, το μέλος radiohead έγραψε:

σε intel δεν παω, ειμαι amd fan :)

 

πριν 17 ώρες, το μέλος pasjohn έγραψε:

Λίγο είναι το 10? Επίσης θα υπάρχει νέο chipset που λογικά(ελπίζουμε) να διορθωθούν και τα προβλήματα ασυμβατότητας με τις μνήμες. Πιθανόν επίσης οι νέες μητρικές να έχουν περισσότερα καλούδια όπως περισσότερα lanes κλπ.

10% σε καμια περιπτωση δεν ειναι λιγο, απλα δεν ξερω αν θα μου κανει διαφορα για την χρηση που το θελω

πριν 15 ώρες, το μέλος adpanos έγραψε:

 

Τα νέα mobo θα έχουν περισσότερα lanes από το chipset για δεύτερο NVME δίσκο.

 

Η δεύτερη σειρά των RYZEN θα  έχεις υψηλότερο turbo , αλλαγές στον memory controller και αλλαγές στην Cache.

Λογικά θα έχουν και ταβάνι σε χρονισμούς υψηλότερα από τους RYZEN 1 .

αυτο με τα lanes πρακτικα πως θα μου κανει διαφορα με ενα x370 chipset πχ? δεδομενου οτι m2 δεν σκοπευω να βαλω και θα μεινω στον ενα ssd.

οι αλλαγες στον  memory controller,cache και οι υψηλοτεροι χρονισμοι ειναι ενα +..

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Harrisxr650 έγραψε:

σε intel δεν παω, ειμαι amd fan :)

 

10% σε καμια περιπτωση δεν ειναι λιγο, απλα δεν ξερω αν θα μου κανει διαφορα για την χρηση που το θελω

αυτο με τα lanes πρακτικα πως θα μου κανει διαφορα με ενα x370 chipset πχ? δεδομενου οτι m2 δεν σκοπευω να βαλω και θα μεινω στον ενα ssd.

οι αλλαγες στον  memory controller,cache και οι υψηλοτεροι χρονισμοι ειναι ενα +..

ok ;)

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Harrisxr650 έγραψε:

σε intel δεν παω, ειμαι amd fan :)

 

10% σε καμια περιπτωση δεν ειναι λιγο, απλα δεν ξερω αν θα μου κανει διαφορα για την χρηση που το θελω

αυτο με τα lanes πρακτικα πως θα μου κανει διαφορα με ενα x370 chipset πχ? δεδομενου οτι m2 δεν σκοπευω να βαλω και θα μεινω στον ενα ssd.

οι αλλαγες στον  memory controller,cache και οι υψηλοτεροι χρονισμοι ειναι ενα +..

Κάνε ότι νομίζεις φίλε μου. Έγραψα κάποια πράγματα, κρίση έχεις, αποφάσισε και πράξε. 

Link to comment
Share on other sites

On 2/26/2018 at 4:48 ΜΜ, το μέλος pasjohn έγραψε:

Κάνε ότι νομίζεις φίλε μου. Έγραψα κάποια πράγματα, κρίση έχεις, αποφάσισε και πράξε. 

για να μην παραξηγηθω @pasjohn   ο λογος που δεν παω σε intel  ειναι οτι  οτι προσωπικα ποτε δεν μπορεσα να δικαιολογησω την διαφορα κοστους σε cpu μεταξυ των δυο brand απο την στιγμη που την δουλεια μου την εκανα και με το παραπανω αλλα με λιγοτερο κοστος (amd)  επισης στο παρελθον 2/3 intel  που ειχα παρουσιασαν προβλημα..τα τιναξαν..εκαναν τσαφ :) χωρις  να πιεστουν  καθολου, με καλο τροφοδοτικο και καλη ψυξη... επισης η amd εχει κανει μια αρκετα καλη κινηση με τους Ryzen Και σκοπευω να την στηριξω.

 

Παιδια κοιταζω και το ενδεχομενο να περιμενω και να παω απευθειας σε Ryzen+ και X470 mobo,

θα ενημερωσω το νημα σε καθε περιπτωση :)

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος Harrisxr650 έγραψε:

για να μην παραξηγηθω @pasjohn   ο λογος που δεν παω σε intel  ειναι οτι  οτι προσωπικα ποτε δεν μπορεσα να δικαιολογησω την διαφορα κοστους σε cpu μεταξυ των δυο brand απο την στιγμη που την δουλεια μου την εκανα και με το παραπανω αλλα με λιγοτερο κοστος (amd)  επισης στο παρελθον 2/3 intel  που ειχα παρουσιασαν προβλημα..τα τιναξαν..εκαναν τσαφ :) χωρις  να πιεστουν  καθολου, με καλο τροφοδοτικο και καλη ψυξη... επισης η amd εχει κανει μια αρκετα καλη κινηση με τους Ryzen Και σκοπευω να την στηριξω.

 

Παιδια κοιταζω και το ενδεχομενο να περιμενω και να παω απευθειας σε Ryzen+ και X470 mobo,

θα ενημερωσω το νημα σε καθε περιπτωση :)

 

Να περιμένεις.

 

Τα πρώτα στοιχεία δείχνουν πως ο R7 2700X θα  έχει χρονισμούς στα 3,8Ghz/ 4,2Ghz .

Αυτό σημαίνει πως οι R7 2800X και R5 2600X  υπάρχει πιθανότητα να χρονίστούν τα 4Ghz / 4,4-4,5Ghz (XFR)   και με διαφορετική διαχείριση του turbo που θα κρατά τους πυρήνες υψηλότερα στα ενδιάμεσα στάδια .

πχ.

 

4,5Ghz 1 core

4,4Ghz 2 core

4,3Ghz 4 core

4,2Ghz 8 core

4Ghz 8core AVX

 

αν όλα πάνε όπως δείχνουν οι πρώτες διαρροές, ο R5 2600X θα είναι αρκετά δυνατότερος και με καλύτερο O/C  συν μεγαλύτερη συμβατότητα με μνήμες Hynix / micron  υψηλών χρονισμών.

Έγινε επεξεργασία από adpanos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Harrisxr650 έγραψε:

για να μην παραξηγηθω @pasjohn   ο λογος που δεν παω σε intel  ειναι οτι  οτι προσωπικα ποτε δεν μπορεσα να δικαιολογησω την διαφορα κοστους σε cpu μεταξυ των δυο brand απο την στιγμη που την δουλεια μου την εκανα και με το παραπανω αλλα με λιγοτερο κοστος (amd)  επισης στο παρελθον 2/3 intel  που ειχα παρουσιασαν προβλημα..τα τιναξαν..εκαναν τσαφ :) χωρις  να πιεστουν  καθολου, με καλο τροφοδοτικο και καλη ψυξη... επισης η amd εχει κανει μια αρκετα καλη κινηση με τους Ryzen Και σκοπευω να την στηριξω.

 

Παιδια κοιταζω και το ενδεχομενο να περιμενω και να παω απευθειας σε Ryzen+ και X470 mobo,

θα ενημερωσω το νημα σε καθε περιπτωση :)

Με έχεις μπερδέψει με κάποιον άλλον φίλε μου. Τους ryzen να περιμένεις ανέφερα. Όχι τους Intel.

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 ώρες, το μέλος pasjohn έγραψε:

Με έχεις μπερδέψει με κάποιον άλλον φίλε μου. Τους ryzen να περιμένεις ανέφερα. Όχι τους Intel.

και εχεις απολυτο δικιο.. sorry :) το σχόλιο πηγαινε στο @radiohead:) 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.