Jump to content



Κοινοχρηστο εξωτερικο USB3 Drive


Recommended Posts

Εχω ενα εξωτερικο enclosure Που βαζεις σκληρους και τους βλεπεις στο PC μεσω USB3, αλλα δεν εχω δικτυακη θυρα (ethernet) καθολου και θελω να τον μοιρασω στο δικτυο. Ποιους τροπους εχω. Το speedport adsl mote της cosmote οπως και ενα asus router που εχω εχουν usb εισοδους. Μπορω αν το συνδεσω εκει, να μοιραζω τα αρχεια του οταν το ανοιγω

Link to comment
Share on other sites

Εαν εχεις ορεξη/χρονο και 35 ευρω, αγοραζεις ενα raspberry 2 μεταχειρισμενο, περνας Linux, στηνεις samba server και  εχεις

τα αρχεια διαθεσιμα παντου (και εκτος σπιτιου αν το ψαξεις)

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς τα Speedport με το Ελληνικό firmware δεν έχουν ενεργοποιημένη τη χρήση της USB, τουλάχιστον μέχρι πριν λίγο καιρό - δεν έχω ξανακοιτάξει μέσα στο 2018 εάν άλλαξε κάτι.

Το Asus σχεδόν σίγουρα θα σου δίνει δυνατότητα SMB/CIFS sharing από το USB. Να ξέρεις ότι τόσο αυτό, όσο και το Pi δεν θα δίνουν μεγάλες ταχύτητες.

Εάν έχεις κάποιον υπολογιστή συνέχεια ανοιχτό, ειδικά με USB 3 και Gbit θύρα, θα έχεις καλύτερη απόδοση.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, YDinopoulos said:

Εαν εχεις ορεξη/χρονο και 35 ευρω, αγοραζεις ενα raspberry 2 μεταχειρισμενο, περνας Linux, στηνεις samba server και  εχεις

τα αρχεια διαθεσιμα παντου (και εκτος σπιτιου αν το ψαξεις)

 

Εχω ηδη OpenMediaVault 3 στον HPN40L αλλα πως μπορει να κανει automount Και share ολο το drive απο root για καθε νεο δισκο που θα εντοπιζει μεσω του Bay Enclosure?

 

2 hours ago, minast said:

Δυστυχώς τα Speedport με το Ελληνικό firmware δεν έχουν ενεργοποιημένη τη χρήση της USB, τουλάχιστον μέχρι πριν λίγο καιρό - δεν έχω ξανακοιτάξει μέσα στο 2018 εάν άλλαξε κάτι.

Το Asus σχεδόν σίγουρα θα σου δίνει δυνατότητα SMB/CIFS sharing από το USB. Να ξέρεις ότι τόσο αυτό, όσο και το Pi δεν θα δίνουν μεγάλες ταχύτητες.

Εάν έχεις κάποιον υπολογιστή συνέχεια ανοιχτό, ειδικά με USB 3 και Gbit θύρα, θα έχεις καλύτερη απόδοση.

 

To Asus μου εχει gigabit ethernet, usb3 και 1900AC, γιατι να ειναι αργη η αναμεταδοση?

 

Θα προτιμουσα μια λυση που να μη χρειαζεται να ανοιγω και να λειτουργω windows υπολογιστη καθε φορα που θελω να μοιρασω τα αρχεια. Παρεπιπτωντος για να τα διαβαζω απο την τηλεοραση το θελω. Οταν θελω filemanagement εννοειται κουμπωνω και δουλευω δισκο απο το λαπτοπ απευθειας. Τωρα απο κει και περα ποσο αργο να ναι που λογω δικτυακης μεταφορας στην TV να laggarei η αναπαραγωγη

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, therock said:

 

Εχω ηδη OpenMediaVault 3 στον HPN40L αλλα πως μπορει να κανει automount Και share ολο το drive απο root για καθε νεο δισκο που θα εντοπιζει μεσω του Bay Enclosure?

 

 

To Asus μου εχει gigabit ethernet, usb3 και 1900AC, γιατι να ειναι αργη η αναμεταδοση?

 

Θα προτιμουσα μια λυση που να μη χρειαζεται να ανοιγω και να λειτουργω windows υπολογιστη καθε φορα που θελω να μοιρασω τα αρχεια. Παρεπιπτωντος για να τα διαβαζω απο την τηλεοραση το θελω. Οταν θελω filemanagement εννοειται κουμπωνω και δουλευω δισκο απο το λαπτοπ απευθειας. Τωρα απο κει και περα ποσο αργο να ναι που λογω δικτυακης μεταφορας στην TV να laggarei η αναπαραγωγη

 

Μας τα ξεφουρνίζεις λίγα-λίγα, δεν υποψιάστηκα  ότι είχες Gbit και USB 3 στο Asus :).

Με την πιο πλήρη εικόνα, η καλύτερη επιλογή μοιάζει να είναι το Asus. Τα πιο φτηνά ρουτεράκια δεν φημίζονται για την ταχύτητα του file sharing πάνω από USB. Πάντως για streaming μέχρι και 1080, δεν τίθεται θέμα ταχύτητας.

Το θέμα που τίθεται τόσο στο OMV όσο και στο Asus είναι αν μπορεί να δημιουργήσει αυτόματα νέα shares, ακόμη και με νέους δίσκους. Δυστυχώς σε αυτό δε μπορώ να απαντήσω, γιατί δεν έχω δουλέψει κανένα από τα δύο.

Εάν το θέλεις μόνο για την τηλεόραση, δεν έχει USB για να συνδέσεις τη θήκη των δίσκων απευθείας επάνω της?

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχη το σκεφτομουν να συνδεσω τηλεοραση αλλα δε βολευει να χω το δισκο στο δωματιο και να τον πηγαινω-φερνω αλλα το πιο βασικο ειναι οτι ειμαι ματαιοδοξος ψυχαναγκαστικος και θελω να χω kodi να βλεπω fanart αντι να εχω ενα απλο directory που να διαβαζει αρχεια δισκου

 

Αυτο ειναι το ρουτερ και θα κανω το βραδυ δοκιμες να δω τι μπαλα παιζω

 

https://www.asus.com/us/Networking/RP-AC68U/

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Απετυχε το πειραμα. Καταρχας δεν μοιρςζει αρχεια που ξεκινανε απο ροοτ και επειτα εχει ενα θεμα το enclosure που μετα αλο λιγη αδρανεια κλεινει.

Γενικοτερα ψαχνω μια συσκευη που να τη κουμπωνεις σε ethernet και να σου μοιραζει usb συσκευες. Tiny οσο γινεται αλλα να κανει μονο αυτο. Χωρις να παμε σε raspberry η diy. Κατα το δυναμη να χει κυκλοφορησει κατι για αυτο το σκοπο

Sent from my SM-N950F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Εν τελη χρησιμοποιω την usb3 port Που μοιραζει το router Που ανεφερε πιο πανω (https://www.asus.com/us/Networking/RP-AC68U/)

 

2 προβληματα

 

-Φαινεται να δουλευει μονο οταν συνδεομαι στο SSID του ιδιου. και οχι σε ενα δευτερο του σπιτιου που εχω

-Οταν θελω να κανω eject στο drive, Πρεπει να μπω στο web ui να βαλω κωδικο και να πατησω με mouse σε μια επιλογη που εχει. Γινεται μεσω καποιου script να γινεται πιο αυτοματισμενα

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Επανερχομαι. Φαινεται να με εχει βολεψει αυτη η υλοποιηση. Θελω να επειμεινω ομως στο ερωτημα αν θα προκυψει κατι αμ κλεινω το dock χωρις να κανω eject απο web ui. Φανταζομαι πως οχι, οπως σε καθε συστημα που ειναι συνδεδεμενο κατι που δε χρησιμοποιειται, αλλα ποτε δε ξερεις

Link to comment
Share on other sites

Αν κάνεις μόνο ανάγνωση του περιεχομένου του usb δεν είναι τόσο πρόβλημα να το βγάλεις χωρίς ασφαλή κατάργηση. Αν κάνεις και εγγραφές θα ήταν καλό να το κάνεις eject πριν το αποσυνδέσεις.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.