Jump to content



Απορίες για αγορά laptop


Recommended Posts

Θέλω να αγοράσω καινούργιο laptop για τη γυναίκα μου. Η  κύρια και μάλλον πιο ακραία χρήση του θα είναι για  δημιουργία παρουσιάσεων powerpoint και βασική επεξεργασία εικόνας με photoshop (όχι κάτι πολύ extreme). Άντε και καμία ταινία μέσω netflix.  Δεν θα χρησιμοποιηθεί καθόλου για gaming. 

Το όριο τιμής είναι τα 450 έως 500€.

Σκέφτομαι σαν minimum κάτι με επεξεργαστή AMD A9  ή INTEL i3( 6ης γενιάς ), θα είναι αρκετό ή να ανέβω πιο πάνω;;

Αν η κάρτα γραφικών αν είναι shared  με την κεντρική μνήμη (4 gb τουλάχιστον) θα μου δημιουργήσει πρόβλημα στην ταχύτητα των εφαρμογών;;

Να ψάξω για κάτι με αυτόνομη μνήμη για την κάρτα γραφικών ή το θεωρείτε περιττό από τη στιγμή που δεν με ενδιαφέρει το gaming;;

Για powerpoint και photoshop είναι καλύτερη λύση ένας πιο γρήγορος επεξεργαστής (πχ  AMD quad core A10 ή  INTEL i3 7ης γενιάς ) με μια shared κάρτα (πχ intel HD 520 ή AMD Radeon R5) ή ένας συμβιβασμός ανάμεσα στα δύο;;

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις

 

ΥΓ: Να αποφύγω κάποιο κατασκευαστή;; είχα ΗΡ παλιότερα σε laptop και αποδείχτηκε σκυλί αθάνατο!!   

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ δεν σου χρειάζεται η αυτόνομη κάρτα γραφικών και είναι μικρό το ποσό της μνήμης που δεσμεύεται οπότε δεν θα έχεις κάποιο θέμα με 4GB+ RAM.

Να αποφύγεις τους AMD Axxxx και να κοιτάξεις στους Ryzen mobile (νομίζω ο 3 θα είναι εντός budget) από πλευράς AMD και τον αντίστοιχο intel.

Έχω κακή εμπειρία με ACER αν και συνήθως έχουν καλά χαρακτηριστικά για τις τιμές τους και καλές εμπειρίες από το service της Dell.

Από τους υπόλοιπους ίσως είναι και θέμα προτίμησης.

Link to comment
Share on other sites

SSD, 8GB ram, full HD, και προεγκατεστημένα Windows, κι ας μην έχει αυτόνομη κάρτα γραφικών.

 

https://www.skroutz.gr/c/25/laptop/f/342278_342316_342323_562782/toulachiston-1920x1080-8GB-SSD-Windows-10.html?order_by=pricevat&order_dir=asc

 

Εάν, πάλι, η τιμή ενός λάπτοπ με i5 8ης γενιάς με όλα τα παραπάνω δεν είναι πια και τόσο υπερβολική, μη διστάσετε, θα είναι κρίμα...

 

https://www.skroutz.gr/s/14253522/Dell-Inspiron-3576-i5-8250U-8GB-256GB-Radeon-520-FHD-W10.html

 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.