Jump to content



Dual Opteron επικείμενο πρόβλημα θερμοκρασίας


chriss

Recommended Posts

Στο τροφοδοτικο μου αυτο της υπογραφης για πρωτη φορα απο την στιγμη που εβαλα επανω τους Opteron αρχισε να βγαζει ζεστο αερα απο πισω. Σιγουρα οι σκληροι και η καρτα γραφικων τραβανε ολα μαζι αρκετα , αλλα οπως γνωριζουμε ενα ακριβο και καλο τροφοδοτικο ειναι παντα μια επενδυση. Προσωπικα το PSU μου το θεωρω ως την καλυτερη αγορα που εχω κανει γενικως σε εξαρτηματα υπολογιστων.

Εχεις φωτογραφιες απο τις ψυκτρες σου?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 49
  • Created
  • Last Reply

Αυτό που πιστεύω οτι θα σου μειώσει τς θερμοκρασίες στους επεξεργαστές είναι ανεμηστήρες στο πλάι και αεραγωγούς, ωστε να πηγαίνει εξωτερικός αέρας (πιο δροσερός απο αυτόν που έρχεται απο 4 σκληρούς) αμέσως πάνω στις cpus. Βέβαια χρειάζεσαι και καλύτερη εξαγωγή απο πίσω (ένας ανεμηστήρας δε φτάνει) για να μειώσεις και τη θερμοκρασία μέσα στο κουτί.

Λογικά το καινούργιο κουτί δε θα το αποφύγεις, αν θες να έχεις χαμηλές θερμοκρασίες. Πρόσεξε το κουτί που θα πάρεις (αν πάρεις) να έχει 12άρηδες ανεμηστήρες για ροή και να είναι φαρδουλό.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tyxeros

Στο τροφοδοτικο μου αυτο της υπογραφης για πρωτη φορα απο την στιγμη που εβαλα επανω τους Opteron αρχισε να βγαζει ζεστο αερα απο πισω. Σιγουρα οι σκληροι και η καρτα γραφικων τραβανε ολα μαζι αρκετα , αλλα οπως γνωριζουμε ενα ακριβο και καλο τροφοδοτικο ειναι παντα μια επενδυση. Προσωπικα το PSU μου το θεωρω ως την καλυτερη αγορα που εχω κανει γενικως σε εξαρτηματα υπολογιστων.

Εχεις φωτογραφιες απο τις ψυκτρες σου?

Για φωτό δεν με βλέπω να προλαβαίνω , καθημερινή , το ΣΚ , θα βγάλω μερικές και θα τις ποστάρω

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kv3d

Το κουτι σου εχει 3χ 80mm fans, 2 μπρος κι εναν πισω?

Δεν μου φαινεται ο πισω να ειναι ικανος να εξαγει ολη την θερμοτητα που συσωρευεται απο τους επεξεργαστες σου.Δεν πιστευω οτι θα καταφερεις με πατεντα να το κανεις δροσερο γιατι πανω δεν μπορεις να ανοιξεις τρυπα για φανακι,εχει τα USB,Μονο στο πλαι τερμα πισω μπορεις να ανοιξεις ισως 1τρυπα στο υψος των επεξεργαστων ,μαλλον να βγαζει αερα .

Αν παλι θελεις δραστικη λυση.Πουλα το κουτι σου και παρε ενα SM Stacker,ή ενα Lian Li ή καποιο αντιστοιχο tower,με χωρο και 12αρηδες ανεμιστηρες.

Το Stacker ξερω οτι σου κανει σιγουρα γιατι

1.εχει 12αρη φαν εξαγωγης

2.εχει αλλον ενα 80αρη στην οροφη εξαγωγης

3.εχει συρταρακι για 4σκληρους με προσαρτημενο τον 12αρη φαν εισαγωγης,αλλα ισως θα πρεπε να σκεφτεις να παρεις κι ενα δευτερο συρταρι και να βαλεις απο 2 σκληρους στο καθενα,τοτε θα σου περισευαν 3 ή 4 θεσεις για CDs,DVDs

4. Εχει σαν εξτρα αγορα εναν μακρη 30εκ. cross flow fan που ειναι οτι πρεπει για να στελνει αερα στις 2ψυχτρες των opterons.

Το δικο σου κουτι εστω κι αν καταφερεις να το κανεις λιγο δροσεροτερο,δεν θα καταφερεις να το κανεις ησυχο.Αν δεν πας για νερο ,αλλαξε κουτι

Το 2ο Cpu φαινεται να υποφερει ,6500rpm ειναι υπερβολη ,μαλλον τραβαει τον ζεστο αερα του πρωτου.Μηπως φταιει και η διαταξη της μητρικης σου?

και το tsunami έχει 2*12 ανεμιστήρες +9άρι και δεν είναι ούτε τόσο ακριβό ούτε τόσο μεγάλο

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγή κουτιού και παίξε με τους ανεμιστήρες. Έχω της Thermaltake το xaser3 με 7 ανεμιστήρες και κανένα πρόβλημα. Πάντως μέχρι να αποφασίσεις τι κουτί θα πάρεις βγάλε τα πλαινά καλύματα του κουτιού και θα δεις μεγάλη διαφορά.:)

Link to comment
Share on other sites

Εάν κάνεις δύο ή ακόμα και τρεις τρύπες 120mm στο αριστερό πλαϊνό του κουτιού σου με τις 2 πάνω από επεξεργαστές και γραφικά και μια πάνω στις μνήμες και βάλεις επάνω και 3 enermax θα είσαι μια χαρά από θερμοκρασίες βέβαία θα αλλάξει η αισθητική του κουτιού σου δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορείς να συμβιβαστείς με αυτό.. Και μην αγχώνεσαι για το που θα βγει ο αέρας γιατί μέσα αποκλείεταιι να μείνει... (δεν έχεις φόβο να φουσκώσει και να σκάσει το κουτί σου από τον αέρα που μένει μέσα :) ). Βέβαια καλό θα ήταν να βελτιώσεις και την εξαγωγή σου όσο το δυνατών περισσότερο (πχ με το να μεγαλώσεις την τρυπά που βγάζει πάνω) γιατί θα βελτιώσει και αυτό την ροή μεσ στο κουτί αλλά και να μην το κάνεις δεν τρέχει τίποτα. Γιατί εάν το κανείς μπορεί να έχεις προβλήματα με την πώληση το κουτιού, ενώ με τις τρύπες δίπλα δεν τρέχει τίποτα, αλλάζεις το πλέξι και είσαι οκ!

Αυτό το μαύρο πράγμα που έχεις τυλίξει τα καλώδια μέσα στο κουτί σου τι είναι μονωτική? Εάν είναι κάτι άλλο θα ήθελα να ξέρω πως το ζητάνε, πόσο κάνει και που το βρίσκουμε? Αυτά τα ολίγα thanx!

Link to comment
Share on other sites

E οχι κι αλλες τρύπες ρε φίλε , ασε που αυτό το κουτί παίρνει και το crossflow της coolermaster. Τώρα άλλωστε ετοιμάζουμε υδρόψυξη.

Το spiral wrap και το κουτί τα βρήκα στα Multirama.

Link to comment
Share on other sites

Πήρα φόρα δεν λές τίποτε , μέ έβαλε για τα καλά στο κόλπο ο Michalis76 , αρχισαμε τα vapochill , aquagate , waterblocks , paraflu , πισίνες , συντριβάνια , ψυγεία , intercooler κλπ κλπ.

Αντε να δούμε πως θα καταντήσει στο τέλος το εργαλείο.

Τώρα δουλεύει αρκετές ωρίτσες και ιδού και τα νούμερα μετά το νέο κουτί.

post-2139-1416071850,0247_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.