Jump to content



Dual Opteron επικείμενο πρόβλημα θερμοκρασίας


chriss

Recommended Posts

Σε ένα CoolerMaster-WaveMaster (Αλουμινένιο) , έχω στριμώξει 2 Opteron 244 , 4 σκληρούς , 2 οπτικά και από τώρα έχουν αρχίσει οι ζέστες (που να πιάσει και καλοκαίρι).

Στα χαλαρά δουλεύουν μεταξύ 55C-60C , απο ανεμιστήρες είμαστε φουλ , μπρος , πίσω, πάνω κλπ.

Ηδη με όλα αυτά δεν έχει και πολύ χώρο μέσα το εργαλείο.

Καμμιά ιδέα να το δροσίσουμε λιγάκι με ασφαλή τρόπο (χωρίς συντριβάνια και πισίνες μέσα στο μηχάνημα);;;

post-2139-1416071839,7231_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 49
  • Created
  • Last Reply

Αν δεν μπορείς να πάρεις άλλο κουτί να βάλεις άλλους ανεμιστήρες ή νέρο ή δεν ξέρω και εγώ τι τότε μια παρατραβηγμένη ιδέα θα ήταν να βγάλεις τον έναν δίσκο εκτός κουτιού ( κάποιος που είναι απλά για data ) και να τον βάλεις σε κάποια εξωτερική θηκούλα USB2/Firewire...

Link to comment
Share on other sites

Το κουτι σου εχει 3χ 80mm fans, 2 μπρος κι εναν πισω?

Δεν μου φαινεται ο πισω να ειναι ικανος να εξαγει ολη την θερμοτητα που συσωρευεται απο τους επεξεργαστες σου.Δεν πιστευω οτι θα καταφερεις με πατεντα να το κανεις δροσερο γιατι πανω δεν μπορεις να ανοιξεις τρυπα για φανακι,εχει τα USB,Μονο στο πλαι τερμα πισω μπορεις να ανοιξεις ισως 1τρυπα στο υψος των επεξεργαστων ,μαλλον να βγαζει αερα .

Αν παλι θελεις δραστικη λυση.Πουλα το κουτι σου και παρε ενα SM Stacker,ή ενα Lian Li ή καποιο αντιστοιχο tower,με χωρο και 12αρηδες ανεμιστηρες.

Το Stacker ξερω οτι σου κανει σιγουρα γιατι

1.εχει 12αρη φαν εξαγωγης

2.εχει αλλον ενα 80αρη στην οροφη εξαγωγης

3.εχει συρταρακι για 4σκληρους με προσαρτημενο τον 12αρη φαν εισαγωγης,αλλα ισως θα πρεπε να σκεφτεις να παρεις κι ενα δευτερο συρταρι και να βαλεις απο 2 σκληρους στο καθενα,τοτε θα σου περισευαν 3 ή 4 θεσεις για CDs,DVDs

4. Εχει σαν εξτρα αγορα εναν μακρη 30εκ. cross flow fan που ειναι οτι πρεπει για να στελνει αερα στις 2ψυχτρες των opterons.

Το δικο σου κουτι εστω κι αν καταφερεις να το κανεις λιγο δροσεροτερο,δεν θα καταφερεις να το κανεις ησυχο.Αν δεν πας για νερο ,αλλαξε κουτι

Το 2ο Cpu φαινεται να υποφερει ,6500rpm ειναι υπερβολη ,μαλλον τραβαει τον ζεστο αερα του πρωτου.Μηπως φταιει και η διαταξη της μητρικης σου?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kv3d

Το κουτι σου εχει 3χ 80mm fans, 2 μπρος κι εναν πισω?

Το 2ο Cpu φαινεται να υποφερει ,6500rpm ειναι υπερβολη ,μαλλον τραβαει τον ζεστο αερα του πρωτου.Μηπως φταιει και η διαταξη της μητρικης σου?

Το κουτί έχει και έναν πάνω , τα usb είναι αφαιρούμενα , τα έβγαλα και έχω βάλει ανεμιστήρα..

Το 2ο CPU έχει μικρότερο ανεμιστήρα γιατί είναι πολύ κοντά στο AGP slot και η MSI έχει κάνει πατέντα για την ψύκτρα και έχει βάλει μικρότερο ανεμιστήρα (ο οποίος στροφάρει γρηγορότερα)

Μια που ανέφερες και τον θόρυβο , βάλε ότι έχει και ένα Tagan 480W με 2 ανεμιστηράκια το οποίο βγάζει την περισσότερη ζέστη. Ετσι και του βάλω σαγανάκι πάνω , ψήνω αυγά.

Συνολικά έχει 9 ανεμιστηράκια (μαζί με της VGA) , σαν πλυντήριο κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Ενα ειναι για σενα αν το σηκωνει η τσεπη σου...

Τσεκαρε εδω ΟΛΕ!!!

Ας επιστρεψουμε στην πραγματικοτητα...ομως,ενα μεγαλυτερο κουτι με καλη ροη αερα σου χρειαζεται!

Link to comment
Share on other sites

αν σου ειναι ευκολο δειξε μας μερικες φωτογραφιες απο τα σωθικα του υπολογιστη σου.

μπορει να θελει συμμαζεμα καλωδιων(κοβουν ροη και παγιδευουν τον ζεστο αερα).

μπορει να χρειαζεται διαφορετικη διαταξη στο ποιοι ανεμιστηρες βαζουν αερα και ποιοι βγαζουν.

γενικως 1002 πραγματα.

το τεστ με το δαχτυλο παντως που προτεινε και ο enduracell ειναι το 1ο που κανουμε μηπως δεν παταει καλα η ψυκτρα ή χρειαζεσαι καποια καλυτερη παστα κλπ κλπ

Link to comment
Share on other sites

Θα τραβήξω 1-2 και θα τις ποστάρω , αλλά γενικά , επειδή το board είναι κομματάκι φαρδύ , τα καλώδια είναι πολύ στριμωγμένα και πάρα πολλά.

Το tray των δίσκων σχεδόν ακουμπάει πάνω στο board.

Ετσι οπως την βλέπω την δουλειά , μάλλον πάω για stacker +

http://www.lindy.com/uk/productfolder/02/20259/index.php

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gbdanis

θα σου έλεγα νεράκι του θεού αλλά το αποκλείεις. Μπορείς να πάρεις ένα μεγαλύτερο κουτί ή να βάλεις το υπολογιστή κοντά στο air condition

Το νεράκι το φοβάμαι ρε γμτ.

Link to comment
Share on other sites

εγω θα σου ελεγα να σκεφτεις και κατι τετοιο

και κανα sleevαρισμα στο τροφοδοτικο να μαζευτει λιγακι...

καλυτερη θερμοαγωγιμη και λιγο lapping

ψιλοπραματα δλδ αλλα ολα μαζι ολο και κατι θα προσφερουν....

και βασικα δεν εχω ιδεα σχετικα με το εαν θα μπορουσες να αλλαξεις cpu heatsinks στη μητρικη σου (ενδιαφερον δεν θα χαν δυο Thermalright xp-90 διπλα διπλα...?)

Link to comment
Share on other sites

Eχω την αισθηση οτι χρειαζεται επιπλεων εξαγωγη αερα,Γιατι το 80αρη δεν φτανει,παραλληλα κατι πρεπει να γινει με αυτο το δευτερο Cpu ,πχ καποιο φαν να φησαει απανω του.Επειδη ομως τα δυο φανς στο πλαινο καπακι θα πεσουν κοντα,το ενα να φησαει και το αλλο να διωχνει,Θα δημιουργηθουν στροβιλισμοι που δεν θα βελτιωσουν την κατασταση.Ισως ακομα και με ενα νεο κουτι,να μην μειωθει αρκετα η θερμοκρασια του δευτερου cpu.Αλλα θα εισαι πιο υσηχος και πιο δροσερος γενικα.

To νερο θα ηταν μια ποιο αποδοτικη λυση.Γιατι δεν κανεις μια ερευνα για αξιοπιστη υδροψυξη,δεν υπαρχει καποιο εμπιστο μαγαζι για να κανει την εγκατασταση(ρωταω τους νερουλαδες).

Link to comment
Share on other sites

Βασικά υποψιάζομαι ότι οι μπροστινοί σου ανεμιστήρες βάζουν και ο πίσω βγάζει; Αν είναι έτσι, σε ένα σύστημα με πολλούς σκληρούς, αυτό είναι λάθος. Ψύχεις τους επεξεργαστές σου με αέρα που είναι ήδη ζεστός από 4 σκληρούς.

Βάλτους για αρχή ανάποδα (ο πίσω να βάζει φρέσκο αέρα και μπροστά να βγάζουν) και πες μας τα αποτελέσματα.

Γενικότερα στα setup "μπουγάτσα με σκληρούς" (δλδ πάνω απο 2-3 σκληρούς) πρέπει να φροντίζεις έτσι ώστε ο αέρας του/των επεξεργαστή/στών να είναι όσο πιο φρέσκος γίνεται, δηλαδή να μπαίνει από το πίσω ή από το πλαϊνό μέρος.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Κοπρίτης

εγω θα σου ελεγα να σκεφτεις και κατι τετοιο

και κανα sleevαρισμα στο τροφοδοτικο να μαζευτει λιγακι...

καλυτερη θερμοαγωγιμη και λιγο lapping

ψιλοπραματα δλδ αλλα ολα μαζι ολο και κατι θα προσφερουν....

και βασικα δεν εχω ιδεα σχετικα με το εαν θα μπορουσες να αλλαξεις cpu heatsinks στη μητρικη σου (ενδιαφερον δεν θα χαν δυο Thermalright xp-90 διπλα διπλα...?)

Δεν μου τα μεταφράζεις στα Ελληνικά όλα αυτά , δύσκολο να αλλάξω ψύκτρες γιατί η 2η είναι πολύ κοντά στο AGP slot και ακόμα και η MSI έχει βάλει ειδική ψύκτρα για το 2 cpu.

Οσο για το κουτάκι που μου πρότεινες , είναι ακόμα πιο στενό απο το δικό μου.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη εχω την ιδια καταλαβαινω το προβλημα που εχεις. Δυστηχος στην δευτερη cpu (κατω) μπορεις να βαλεις μονο ψυκτρα για ΧΕΟN. Δυστηχος(2) εχει αυτη την κατασκευαστικη βλακεια η μητρικη. Παντως δεν θα ανησυχουσα ιδιαιτερα για την θερμοκρασια. Αποκλειεται να χασεις κανενα επεξεργαστη απο θερμοκρασια. Εξαλου φανταζομαι εχεις ακουσει πως κανουν οι ψυκτρες που δινει η MSI οταν δουλευουν στο φουλ.

Link to comment
Share on other sites

Με το board εμένα μου έδωσαν και 2 σετ , ψυκτρες + ανεμιστηρες thermaltake.

Πάλι φωνάζουν όμως σαν να τους σφάζεις.

Το τροφοδοτικό σου , ζεσταίνεται πολύ???

Αυτές οι CPU τραβάνε πολύ πράμα και έχω την αίσθηση ότι το ζορίζουν αρκετα , το δικό μου είναι ένα Tagan 480W , και σε μιση ώρα λειτουργίας βράζεις καφέ κανονικά πάνω του.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.