Jump to content



Τρυπάνι γυαλιού MAKITA


Recommended Posts

Καλησπέρα στους μάστορες του TheLab!

 

Στο σπίτι έχουμε πολλά εργαλεία και πολλά τρυπάνια. Όμως ποτέ δεν είχα δει να έχουμε τρυπάνι γυαλιού και είχα την εντύπωση ότι αν προσπαθήσει κανείς να το τρυπήσει, θα σπάσει. Όμως προέκυψε μια ανάγκη να τρυπήσω τα τζάμια για τα προβολάκια του αυτοκινήτου μου, που ήρθαν με ατρύπητα τα 2 σημεία το καθένα που θα έπρεπε να έχει τρύπα για να περνά το κατσαβίδι. Προχτές αγόρασα ένα τρυπάνι γυαλιού, το MAKITA P-60040 6x65mm. Η συσκευασία δεν ήταν σφραγισμένη, μάλλον είναι έτσι η κατασκευή της και όταν πήγα σπίτι απλά έβγαλα από μέσα το τρυπάνι. Ήταν όλο γυαλιστερό, σα νικελ.

 

Μετά από 2 τρύπες σε απλό γυαλί πάχους 1,8 χιλιοστών (μέσα σε λεκάνη με νερό έγινε η διάτρηση), παρατήρησα ότι η άκρη του άρχισε να ξεφλουδίζει στις ακμές. Σαν να ήταν επινικελωμένο και έφυγε η επικάλυψη.

Μετά από συνολικά 8 ίδιες τρύπες το τρυπάνι έγινε έτσι:

 

2r42wzt.jpg

 

Η γρατζουνιά στο πάνω μέρος:

 

27xm9es.jpg

 

Είναι δυνατόν ένα εργαλείο MAKITA (που κόστισε 4,5 ευρώ) να μην είναι απλά τέλειο στη δουλειά του; Δεν θα έπρεπε να αντέχει τουλάχιστον 2 τάξεις μεγέθους περισσότερα τρυπήματα; Επίσης, δε θα έπρεπε να είναι από σκληρό συμπαγές μέταλλο, χωρίς επικάλυψη που να ξεφλουδίζει;

Μετά από την κατάντια του εργαλείου, υποπτεύομαι ότι δεν είναι αυθεντικό. Κάποιος έβγαλε το MAKITA μέσα από το κουτί και έβαλε κινέζικο του ευρώ. Και αυτό το λέω, γιατί από το μαγαζί που το πήρα, δεν το είχαν ετοιμοπαράδοτο, πήραν τηλέφωνο κάπου και το παρήγγειλαν για την επόμενη μέρα.

Η δουλειά μου έγινε, δεν θέλω να τρυπήσω κάτι άλλο, αλλά αισθάνομαι ότι με "δούλεψαν".

Γνώμες; Έχει κανείς εμπειρία από τέτοια εργαλεία; Θα έπρεπε το εργαλείο να έχει χαραγμένη τη μάρκα του κάπου πάνω του, όπως τα BOSCH;

Link to comment
Share on other sites

Τα Μακίτα , όπως και αρκετά άλλα καλά τρυπάνια δεν έχουν επιμετάλλωση τύπου φίλμ στο καρβίδιο.

Ο λόγος είναι ότι είναι άχρηστη καθώς με την πίεση θα ξεφλουδίσει όπως έγινε και στο δικό σου.

 

Όπως όμως και να έχει, το τρυπάνι σου δεν έπαθε και κάτι σοβαρό:

 

Glash drill bit_01.jpg

Συνεπώς μπορεί να μην είναι Makita, αλλά τη δουλειά του θα την κάνει και στο μέλλον!  :)

Οπότε μένει το θέμα της κοροϊδίας, αλλά εκεί δύσκολα θα βρείς άκρη!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ, Στέλιο.

Ναι, η ακμή δεν έχει πάθει κάτι σοβαρό, άλλωστε, μόνο 8 τρύπες άνοιξα.

Η κοροϊδία με πειράζει. Αφού το πλήρωσα, γιατί να μην πάρω αυτό που πλήρωσα;

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος PetrosD έγραψε:

Σε ευχαριστώ, Στέλιο.

Ναι, η ακμή δεν έχει πάθει κάτι σοβαρό, άλλωστε, μόνο 8 τρύπες άνοιξα.

Η κοροϊδία με πειράζει. Αφού το πλήρωσα, γιατί να μην πάρω αυτό που πλήρωσα;

Κ να πας δε θα βρεις ακρη...χιλιες δικαιολογιες θα σου βρουν.

Απλα μην ξαναπατας στο συγκεκριμενο μαγαζι,σε βαθος χρονου αυτοι θα ναι χαμενοι, οχι εσυ!:)

Εχω τετοιο ΜΑΚΙΤΑ, τελειως διαφορετικο ειναι...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Stelios13 said:

Εχω τετοιο ΜΑΚΙΤΑ, τελειως διαφορετικο ειναι...

 

Αυτό ήθελα να ακούσω!! Εκτός αν είναι άλλη σειρά, με άλλο κωδικό που είναι 6γωνο στο πίσω μέρος.

 

 

2 minutes ago, Lakisss said:

Εγώ έχω μια σειρά απ' τα Lidl. Έχω τρυπήσει με ένα 4 μπουκάλια ποτού για να φτιάξω φωτιστικά και είναι άψογο πάντως.

 

Εγώ αυτό ήθελα να αποφύγω, να πάρω κάτι φτηνιάρικο. Τελικά και το πλήρωσα επώνυμο και φτηνιάρικο είναι.

Έγινε επεξεργασία από PetrosD
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.