Jump to content



Συνθεση υπολογιστη γραφειου


Recommended Posts

Το πιο σωστό το είπε ο @yanni

 

πριν 22 λεπτά, το μέλος yanni έγραψε:

Δεν νομίζω το office να θέλει 3200 μνήμες για να παίξει.

.&-

Τα 3000+ Mhz που προτείνουμε είναι τσάμπα λεφτά. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γενικώς τα περισσότερα που έχουν προταθεί είναι πεταμένα λεφτά για ελαφριά προγράμματα και internet. Με i3 6100, SSD της πλάκας και 16gb ram στα 2133 είμαι στο γραφείο και εκτός από ένα πρόγραμμα (το οποίο έχω σοβαρές ενδείξεις ότι είναι κακογραμμένο) δε μου λείπει ισχύς πουθενά.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη στιγμή ο 6100 μου που τον αγόρασα 130 ευρώ, πιάνει μεταχειρισμένος με το ζόρι 70. Κάτι αντίστοιχο θα ισχύει και για τους coffee lake σε 2-3 χρόνια. Άρα αγοράζοντας τώρα τον coffee lake pentium με 90 ευρώ έχεις πάρα πολλά περιθώρια βελτίωσης στην επόμενη 3ετία - 4ετία.

Link to comment
Share on other sites

πριν 57 λεπτά, το μέλος f117 έγραψε:

μην ξεχνάνε οτι θέλει να το κρατήσει για χρόνια το μηχάνημα :D 

 

αν θελει να το κρατησει χρονια, ας κοιταξει την μακροβιοτερη πλατφορμα.  δεν εχει αναγκη υψηλων επιδοσεων!!  

 

απο την αλλη, ο,τι και να παρει σημερα, δυσκολα ΔΕΝ θα κρατησει μια 10ετια (εκτος βλαβων).....!!!    δεν τρεχουν τα πραματα τοσο γρηγορα πια.....!!!   

 

ηδη..., οσοι εχουμε ενα καλουτσικο πισι 5+ χρονων, δεν μας "καιει" για αμεση αναβαθμιση, καθως κανεις ανετα τις περισσοτερες εργασιες.  μονο οι Gamers πια, ζητανε το κατι παραπανω...!!  

 

τεσπα κι εγω, για λογους μακροβιοτητας, θα ψηφιζα 2200/2400G(Ε) με μια B350/450...!  με την ιντελ, δεν εισαι σιγουρος πια, οτι δεν θα ξαναλλαξει τσιπσετ σε 1 χρονο, και θα ψαχνεσαι με τους επεξεργαστες... ποιος υποστηριζεται, απο ποιο τσιπσετ............!!!! 

Έγινε επεξεργασία από cabdik
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πάνω σε αυτό που λες, μην ξεχνάς ότι πάει για τον i3-8100. Μπορεί να αναβαθμίσει βάζοντας μέχρι και 8700Κ ας πούμε. Αλλά σίγουρα φαίνεται πως η intel θέλει να ξεζουμίσει την τσέπη... Να δεις που θα αλλάξει πολιτική, σύντομα (πιστεύω και εύχομαι). ;) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη στιγμή οι i3 sandy & ivy bridge παίζουν μεταχειρισμένοι στα 30-40 ευρώ. Τι μας νοιάζει εάν έχει αλλάξει το socket 200 φορές από τότε. Εάν κάποιος με κάποιο σύστημα από τότε με celeron ή pentium θέλει να αναβαθμιστεί, μπορεί με πολύ λογικό κόστος.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.