Jump to content



Αγορα Οθονης.


Recommended Posts

Καλησπερα.

Εχω μια TV-Monitor η οποια τα εχει παιξει τελειως(ανοιγει-κλεινει μονη της) και σκεφτομαι να αγορασω μια νεα οθονη αλλα σε γενικες γραμμες δεν εχω ιδεα!!!!!

Καποιοι γνωστοι μου προτειναν μερικες οθονες αλλα δεν γνωριζω αν αξιζουν

πχ  https://www.skroutz.gr/s/12178038/Samsung-27CHG70.html

      https://www.skroutz.gr/s/10862913/Samsung-C27FG70.html

      https://www.skroutz.gr/s/9372608/AOC-AG271QX.html

 

Με οσους εχω μιλησει μου εχουν πει να παρω οθονη  με   1ms---144hz----HDR(τι ειναι το HDR?) αλλα  ειναι σχετικα ακριβες.............Με αυτα τα specs θα δω καμια μεγαλη διαφορα η καλυτερα να κοιταξω για ποιο φτηνες οθονες???

 

Ευχαριστω για τον χρονο σας.

Link to comment
Share on other sites

Το να κινηθείς γύρω στο 500άρικο+ εφόσον μπορείς είναι σωστή επιλογή για κάτι που αφορά αφενός μεν τα μάτια σου αφετέρου δε την ικανοποίησή σου κάθε δευτερόλεπτο που κάθεσαι στον υπολογιστή. Προσδιόρισε αρχικά κάπως καλύτερα τις επιθυμίες σου: για ποια λειτουργία θέλεις την οθόνη (παιχνίδια, εφαρμογές γραφείου, υλικό όπως ταινίες, επεξεργασία εικόνας κλπ) για να δεις προς τα πού θα πρέπει να ψάχνεις.

Τα χαρακτηριστικά που γράφεις παραπέμπουν σε οθόνη για να παίζεις παιχνίδια. Να ξέρεις όμως ότι σε κάθε περίπτωση δεν μπορεί να βγει συμπέρασμα απλώς βλέποντας ένα εν πολλοίς «διαφημιστικό» αριθμό ή χαρακτηριστικό που δίνουν οι εταιρείες. Ισχύει κυρίως για το 1ms που γράφεις (δλδ δεν είναι καθόλου βέβαιο ότι μία οθόνη που διαφημίζει αυτόν τον αριθμό πράγματι τον πετυχαίνει ή ότι είναι καλύτερη αγορά από κάποια άλλη που διαφημίζει 5ms) καθώς και για το HDR. Αυτό το τελευταίο δεν είναι απλώς ένα χαρακτηριστικό που είτε το έχουν είτε όχι, έχει διάφορες παραμέτρους που επηρεάζουν το πώς εφαρμόζεται και λειτουργεί σε κάθε συσκευή, επιπλέον είναι τεχνολογία υπό ανάπτυξη. Σε χρήματα «γήινα» όπως τα 500-800€ μάλλον είναι περισσότερο δόλωμα για διαφήμιση παρά ουσία προς το παρόν.
Αντίθετα τα 144Hz, κυρίως αν αναφερόμαστε σε οθόνη για παιχνίδια, είναι χαρακτηριστικό που αρέσει στους περισσότερους που το έχουν.

Κατά τη γνώμη μου αποφάσισε μαζί με τα χαρακτηριστικά και το είδος των διαστάσεων και της ανάλυσης που επιθυμείς. Το ένα από αυτά που δείχνεις έχει χαμηλότερη ανάλυση από τα άλλα δύο αν κι είναι όλα 27άρια σε διάσταση. Την ανάλυση σε συνδυασμό με την διάσταση ξεκαθάρισέ την πριν αρχίσεις να κοιτάς τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά.

Link to comment
Share on other sites

Το HDR ενώ είναι πολύ καλό δυστυχώς δεν υλοποιείτε σωστά ακόμα, οπότε ναι μεν καλό είναι να υπάρχει αλλά μην αγχώνετε κιολας.

 

Curved σε 16:9 επίσης δεν είναι παράγοντας για να το προτιμήσεις.

 

Αν κρίνω από το 1ms και τα 144Ηz σε ενδιαφέρει κυρίως για games και συγκεκριμένα FPS, ίσως να αξίζει να σκεφτείς και μια ultrawide την LG 34UC79G-B Γιατί είναι 144Hz, είναι 34” uw και curved με IPS (καλύτερα χρώματα από TN) αλλά δυστυχώς είναι 5ms με ίδιo μέγεθος πιχελ με 27” 1080p.

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος salde έγραψε:

Το να κινηθείς γύρω στο 500άρικο+ εφόσον μπορείς είναι σωστή επιλογή για κάτι που αφορά αφενός μεν τα μάτια σου αφετέρου δε την ικανοποίησή σου κάθε δευτερόλεπτο που κάθεσαι στον υπολογιστή. Προσδιόρισε αρχικά κάπως καλύτερα τις επιθυμίες σου: για ποια λειτουργία θέλεις την οθόνη (παιχνίδια, εφαρμογές γραφείου, υλικό όπως ταινίες, επεξεργασία εικόνας κλπ) για να δεις προς τα πού θα πρέπει να ψάχνεις.

Τα χαρακτηριστικά που γράφεις παραπέμπουν σε οθόνη για να παίζεις παιχνίδια. Να ξέρεις όμως ότι σε κάθε περίπτωση δεν μπορεί να βγει συμπέρασμα απλώς βλέποντας ένα εν πολλοίς «διαφημιστικό» αριθμό ή χαρακτηριστικό που δίνουν οι εταιρείες. Ισχύει κυρίως για το 1ms που γράφεις (δλδ δεν είναι καθόλου βέβαιο ότι μία οθόνη που διαφημίζει αυτόν τον αριθμό πράγματι τον πετυχαίνει ή ότι είναι καλύτερη αγορά από κάποια άλλη που διαφημίζει 5ms) καθώς και για το HDR. Αυτό το τελευταίο δεν είναι απλώς ένα χαρακτηριστικό που είτε το έχουν είτε όχι, έχει διάφορες παραμέτρους που επηρεάζουν το πώς εφαρμόζεται και λειτουργεί σε κάθε συσκευή, επιπλέον είναι τεχνολογία υπό ανάπτυξη. Σε χρήματα «γήινα» όπως τα 500-800€ μάλλον είναι περισσότερο δόλωμα για διαφήμιση παρά ουσία προς το παρόν.
Αντίθετα τα 144Hz, κυρίως αν αναφερόμαστε σε οθόνη για παιχνίδια, είναι χαρακτηριστικό που αρέσει στους περισσότερους που το έχουν.

Κατά τη γνώμη μου αποφάσισε μαζί με τα χαρακτηριστικά και το είδος των διαστάσεων και της ανάλυσης που επιθυμείς. Το ένα από αυτά που δείχνεις έχει χαμηλότερη ανάλυση από τα άλλα δύο αν κι είναι όλα 27άρια σε διάσταση. Την ανάλυση σε συνδυασμό με την διάσταση ξεκαθάρισέ την πριν αρχίσεις να κοιτάς τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά.

 

Δεν ειμαι ο gamer  που παιζει πολλες ωρες.Diablo-warcraft ειναι τα μοναδικα  games που  παιζω και αυτα οταν και εχω χρονο...Ταινιες-σειρες βλεπω σπανια στον υπολογιστη.Κοινως ψαχνω κατι απο ολα αλλα δεν θελω να παρω  μια οθονη και να μην εχει καλη αποδοση οπως αυτη που εχω τωρα.

Εχω μια 1050Ti και με αυτη την οθονη που εχω δεν εχει πολλες επιλογες για αναλυση.

πριν 10 ώρες, το μέλος Havic έγραψε:

Το HDR ενώ είναι πολύ καλό δυστυχώς δεν υλοποιείτε σωστά ακόμα, οπότε ναι μεν καλό είναι να υπάρχει αλλά μην αγχώνετε κιολας.

 

Curved σε 16:9 επίσης δεν είναι παράγοντας για να το προτιμήσεις.

 

Αν κρίνω από το 1ms και τα 144Ηz σε ενδιαφέρει κυρίως για games και συγκεκριμένα FPS, ίσως να αξίζει να σκεφτείς και μια ultrawide την LG 34UC79G-B Γιατί είναι 144Hz, είναι 34” uw και curved με IPS (καλύτερα χρώματα από TN) αλλά δυστυχώς είναι 5ms με ίδιo μέγεθος πιχελ με 27” 1080p.

 

 

34”  οθονη θα ειναι τεραστια για κοντινη αποσταση.....Αυτα τα 5ms τοσο μεγαλη διαφορα εχουν?

Αμα παω για 144hz-----2-3-4-5ms θα δω καμια τρελη διαφορα?Η τζαμπα επιμενω στο 1 ms?

Link to comment
Share on other sites

αν μιλάμε μόνο για το 1ms κι εφόσον δεν αγοράσεις κάτι υπερβολικά αργό (15-20ms+) κακώς επιμένεις. Το αν η οθόνη θα έχει καλά χρώματα π.χ. ή καλή φωτεινότητα ή ομοιομορφία θα σου είναι σημαντικότερο από την διαφορά 1-5ms. Από τους τρεις τομείς που έχεις γράψει τα 144Hz είναι το σημείο που οι περισσότεροι θα επέμεναν.

Για την διάσταση, αν έχεις αμφιβολία το καλύτερο που μπορείς είναι να πας σε κάποιο μεγάλο κατάστημα και να δεις οθόνες σε αντίστοιχη διάσταση κι ανάλυση με αυτό που εξετάζεις ώστε να πάρεις μια ιδέα αν σε ενοχλεί ή όχι. Έχουν δόση υποκειμενικότητας αυτά. Αν έχει τέτοια οθόνη κάποις φίλος/γνωστός και μπορείς να την δεις πιο άνετα και σε συνθήκες κανονικής λειτουργίας ακόμα καλύτερα. Να τονίσω ότι μιλώ μονάχα για τη διάσταση (σε συνδυασμό πάντα με την ανάλυση) γιατί αν μιλάμε για άλλα ζητήματα (ποιότητα εικόνας κλπ) αυτά είναι πολύ δύσκολο να τα δεις με αξιόπιστο τρόπο σε συνθήκες μεγαλοκαταστήματος.

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος salde έγραψε:

αν μιλάμε μόνο για το 1ms κι εφόσον δεν αγοράσεις κάτι υπερβολικά αργό (15-20ms+) κακώς επιμένεις. Το αν η οθόνη θα έχει καλά χρώματα π.χ. ή καλή φωτεινότητα ή ομοιομορφία θα σου είναι σημαντικότερο από την διαφορά 1-5ms. Από τους τρεις τομείς που έχεις γράψει τα 144Hz είναι το σημείο που οι περισσότεροι θα επέμεναν.

Για την διάσταση, αν έχεις αμφιβολία το καλύτερο που μπορείς είναι να πας σε κάποιο μεγάλο κατάστημα και να δεις οθόνες σε αντίστοιχη διάσταση κι ανάλυση με αυτό που εξετάζεις ώστε να πάρεις μια ιδέα αν σε ενοχλεί ή όχι. Έχουν δόση υποκειμενικότητας αυτά. Αν έχει τέτοια οθόνη κάποις φίλος/γνωστός και μπορείς να την δεις πιο άνετα και σε συνθήκες κανονικής λειτουργίας ακόμα καλύτερα. Να τονίσω ότι μιλώ μονάχα για τη διάσταση (σε συνδυασμό πάντα με την ανάλυση) γιατί αν μιλάμε για άλλα ζητήματα (ποιότητα εικόνας κλπ) αυτά είναι πολύ δύσκολο να τα δεις με αξιόπιστο τρόπο σε συνθήκες μεγαλοκαταστήματος.

 

Αρα δεν θα δω μεγαλες διαφορες απο 1 σε 5 ms..Περισσοτερο  να κοιταξω  refresh rate να ειναι 144 hz..

Κατι ακομα στον τυπο οθονης. Το IPS ειναι το καλυτερο?

Αναλυση οθονης πανω απο 2400?

Link to comment
Share on other sites

Στο γράφω τρίτη φορά: η ανάλυση είναι σε συνδυασμό με την διάσταση. Άλλες αναλύσεις είναι προτιμητέες στις 27 ίντσες κι άλλες στις 32. Στις τρεις οθόνες που δείχνεις ενώ είναι όλες 27άρες η μία έχει διαφορετική ανάλυση από τις άλλες. Στις 27 ίντσες κατά τη γνώμη μου καλύτερα να είναι 2560*1440. Άλλοι προτιμούν μεγαλύτερη διάσταση κι ας είναι μικρότερη η ανάλυση. Έχε υπόψιν ότι αν φύγεις σε ακόμα μεγαλύτερες αναλύσεις μπορεί να έχεις θέμα για να παίξεις παιχνίδια σε αυτές με max ρυθμίσεις με την κάρτα γραφικών που έχεις.
Παρομοίως κάποιοι προτιμούν ultrawide οθόνες όπως αυτή που σου έδειξε πιο πάνω ο Havic. Είναι υποκειμενικό, αν δεν μπορείς να καταλάβεις τι προτιμάς δες κάποια ultrawide σε κάποιο κατάστημα.

Για το refresh rate προς αποφυγή παρεξηγήσεων: ναι αυτό κοιτούν οι περισσότεροι που παίζουν παιχνίδια. Προσωπικά δίνω μεγαλύτερη βαρύτητα στην ποιότητα της εικόνας (χρώματα κλπ) αλλά δεν είμαι καλό δείγμα, οπότε μάλλον κοίτα για 144 αν το αντέχει η τσέπη σου. Συνήθως τα IPS θεωρούνται καλύτερα, ναι αλλά αναλόγως των χρημάτων μερικοί μπορεί να προτιμήσουν κάποιο πολύ καλό ΤΝ 144Ηz παρά ένα IPS με λιγότερα Hz.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, vayper said:

34”  οθονη θα ειναι τεραστια για κοντινη αποσταση.....Αυτα τα 5ms τοσο μεγαλη διαφορα εχουν?

Αμα παω για 144hz-----2-3-4-5ms θα δω καμια τρελη διαφορα?Η τζαμπα επιμενω στο 1 ms?

 

Είναι 1,5 φορά η 27” 16:9 μια φοτο για να πάρεις μια ιδέα, το μόνο αρνητικό είναι ότι έχει μεγάλο pixel size (2560 x 1080, Pixel Pitch (mm) 0.312 mm x 0.312 mm) όπως και όλες οι 27” 1080p, δυστυχώς όμως το 4K ακόμα δεν έχει κυκλοφορήσει και στην θέση του υπάρχει το "άθλιο" 1440p αλλά και να είχε θα ήθελες βαρβάτη κάρτα γραφικών, περισσότερα pixel = ανάγκη για καλύτερη κάρτα.

 

Capture.thumb.JPG.f9de256c6abf1d026dbb1b5ba4d13073.JPG

 

Για έναν casual gamer που βλέπει και ταινίες κτλ είναι πιο σημαντικό η οθόνη του να έχει καλά χρώματα (VA / IPS) παρά χαμηλό ms και πιο «χάλια» χρώματα (TN), τέλος μπορεί το Minimum response time να λέει 5ms 1ms κτλ αλλά υπάρχει και το Average response time που στην συγκεκριμένη είναι 14ms, το Maximum response time που είναι 22ms και τέλος το Input lag που είναι 10ms, είναι εξίσου σημαντικά, το Minimum δεν λέει κάτι από μόνο του.

 

http://www.lg.com/us/monitors/lg-34UC79G-B-ultrawide-monitor

Έγινε επεξεργασία από Havic
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.