Jump to content



Αναζήτηση budget οθόνης 75 hz ή 144 με nvidia gpu.


Recommended Posts

Γεια σας,

Αυτό το διάστημα έχω σπάσει το κεφάλι μου να στήσω το καινούργιο μου pc. Για main components έχω καταλήξει σε Geforce GTX 1060 (θα δω στο τέλος αν θα ναι 3 ή 6GB) και AMD RYZEN 5 1400 cpu. Για μητρική είμαι στην MSI - B350M PRO-VDH

Tώρα αυτό που ψάχνω.. Θέλω να βρω ένα gaming monitor ή κάτι κοντά σε gaming monitor να τρέχει τουλάχιστον στα 75hz. Από τι είδα λόγο της GPU μου δεν θα μπορέσω να εκμεταλλευτώ το Freesync (θέλει amd gpu τεχνολογία) και δεν θα έχω τα 75hz που θέλω από τι διάβασα. Αν πάρω μια 144hz με freesync θα πιάσω τα 75hz ή όχι; Από τι διάβασα παίζει ρόλο πως θα συνδέσεις την οθόνη π.χ. σε displayport πιάνεις τα 75hz.. Ισχύει ή κάνω λάθος;

Εώς τώρα βρήκα αυτές:
1. Asus 24″ VG245H Gaming Monitor
2. AOC G2460VQ6 24″ LED/WIDE/FHD FreeSync --
3. ASUS VG248QE 24
4. AOC - G2460PF 24.0 :: pcpartpicker.com/product/ZBZ2FT/aoc-monitor-g2460pf

Ποια να επιλέξω από τις παραπάνω και αν όχι, ποια μπορείτε να μου προτείνετε.. Τα χρήματα που μπορώ να διαθέσω είναι μεχρι 150-200e.

Παρακαλώ απαντήστε υπεύθυνα και ευχαριστώ πολύ σε όσους το κάνουν.

Έγινε επεξεργασία από RagSoul
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, KTM said:

Ναι αλλά για να πάω στα 75hz πρέπει να είναι ενεργό το freesync αλλιώς θα μαι στα 60... Υπάρχει άλλος τρόπος;

 

http://www.tomshardware.co.uk/forum/id-3338938/dell-se2717h-75hz-nvidia.html

Έγινε επεξεργασία από RagSoul
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος RagSoul έγραψε:

Ναι αλλά για να πάω στα 75hz πρέπει να είναι ενεργό το freesync αλλιώς θα μαι στα 60...

Φυσικα και όχι.

Αυτή την οθονη εχω και τρεχει στα 75hz από την πρωτη μερα χωρις πρόβλημα, στο συστημα της υπογραφης μου.

Native Resolution (ακομα και χωρις freesync)
1920 x 1080 at 75 Hz

Έγινε επεξεργασία από KTM
Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, KTM said:

Φυσικα και όχι.

Αυτή την οθονη εχω και τρεχει στα 75hz από την πρωτη μερα χωρις πρόβλημα, στο συστημα της υπογραφης μου.

Native Resolution (ακομα και χωρις freesync)
1920 x 1080 at 75 Hz

Σε τί απόσταση δουλεύεις? 27" για 1080 δεν είναι κάπως μεγάλη?

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος minast έγραψε:

Σε τί απόσταση δουλεύεις? 27" για 1080 δεν είναι κάπως μεγάλη?

70-80cm αποσταση εχω, ιδανικα για μενα θα ελεγα, ειχα 24 και ηταν μικρη, δεν θα γυρναγα σε 24 με τιποτα παλι.

Μία ώρα πριν, το μέλος RagSoul έγραψε:

Ουσιαστικά μπορώ να αγοράσω οποιαδήποτε 75hertz οθόνη και να έχω 75hertz και ας έχει AMD Freesync; 

Γιαυτο δεν μπορω να εγγυηθω, μιλαω για την συγκεκριμενη μονο, που την εχω.

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

On 5/17/2018 at 12:09 ΜΜ, το μέλος RagSoul έγραψε:

Ουσιαστικά μπορώ να αγοράσω οποιαδήποτε 75hertz οθόνη και να έχω 75hertz και ας έχει AMD Freesync; 

 

Ναι, απλα πας και το επιλεγεις απο το Panel της NVidia

image.thumb.png.4e10b117bcbf362d3c8529dfacbda185.png

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Αν παίζεις κυρίως παιχνίδια στο pc σου, Θα σε ενδιέφερε ultrawide 29"? Στα 199€. Με τα καλά του και με τα κακά του (21:9).

Αν σε ενδιαφέρει τότε το συζητάμε.

Π.χ. http://www.public.gr/product/othoni-ypologisti-29-lg-29um59-p-full-hd-ips-led-ultrawide/prod8720083pp/?sn_ref=s&sn_cat=cat1835746pp&sn_id=prod8720083pp

 

Έγινε επεξεργασία από jkamb
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να πάω σε μια 24'αρα 144Hz οθόνη με TN panel μιας και είμαι περισσότερο του gaming. Τώρα θα δω τι διαθέσιμα χρήματα θα έχω γιατί από τι βλέπω οι τιμές τους κυμαίνονται από 250-270e. 

Link to comment
Share on other sites

On 19/5/2018 at 9:46 ΠΜ, το μέλος RagSoul έγραψε:

Σκέφτομαι να πάω σε μια 24'αρα 144Hz οθόνη με TN panel μιας και είμαι περισσότερο του gaming. Τώρα θα δω τι διαθέσιμα χρήματα θα έχω γιατί από τι βλέπω οι τιμές τους κυμαίνονται από 250-270e. 

Έχω 1060 3GB και σε πολλά από τα καινούρια παιχνίδια έχω πρόβλημα να πιάσω τα 60 fps με γραφικά στο maximum. Σε δύσκολες σκηνές κατεβαίνω και κάτω από 20 (WOW, ESO, NFS Payback, Far Cry 5 ακόμα και στο Far Cry Primal!). Οπότε για να έχει λογική η αγορά οθόνης με 144Hz θα πρέπει να κοιτάξεις σε 1070 τουλάχιστον. Εκτός αν πάρεις 1060 τώρα και παίζεις σε medium quality μέχρι να αγοράσεις μια 1080 ή αντίστοιχη. Εφόσον αγοράζεις τώρα κάρτα και οθόνη, κατά τη γνώμη μου, μην πάρεις 1060 και 144Hz οθόνη. Είτε ανέβασε την κάρτα γραφικών είτε κατέβασε την οθόνη.

Ωραίες οι νέες οθόνες μεγάλων διαστάσεων με αναλύσεις και hz και hdr και και αλλά θέλουν και αντίστοιχη κάρτα.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, jkamb said:

Έχω 1060 3GB και σε πολλά από τα καινούρια παιχνίδια έχω πρόβλημα να πιάσω τα 60 fps με γραφικά στο maximum. Σε δύσκολες σκηνές κατεβαίνω και κάτω από 20 (WOW, ESO, NFS Payback, Far Cry 5 ακόμα και στο Far Cry Primal!). Οπότε για να έχει λογική η αγορά οθόνης με 144Hz θα πρέπει να κοιτάξεις σε 1070 τουλάχιστον. Εκτός αν πάρεις 1060 τώρα και παίζεις σε medium quality μέχρι να αγοράσεις μια 1080 ή αντίστοιχη. Εφόσον αγοράζεις τώρα κάρτα και οθόνη, κατά τη γνώμη μου, μην πάρεις 1060 και 144Hz οθόνη. Είτε ανέβασε την κάρτα γραφικών είτε κατέβασε την οθόνη.

Ωραίες οι νέες οθόνες μεγάλων διαστάσεων με αναλύσεις και hz και hdr και και αλλά θέλουν και αντίστοιχη κάρτα.

 

Τα περισσότερα παιχνίδια τα παίζω με low quality κυρίως (csgo, pubg, LoL, quake) γιατί με νοιάζει να έχω όσο το δυνατόν περισσότερα fps, και με ενδιαφέρει ελάχιστα το καλωπιστικό κομμάτι π.χ. ωραία γραφικά κτλ.. Γι'αυτό είμαι σε δίλημμα να πάρω μια 75hertz ή να πάρω μια 144hertz που απλά θα μου δίνει μια πιο smooth αίσθηση ενώ παίζω και ίσως μελλοντικά πάρω μια καλύτερη κάρτα γραφικών. Το βασικό πρόβλημα όμως σε αυτό είναι τα διαθέσιμα χρήματα που θα έχω.

 

Λογικά με την 1060 3GB σε low-medium settings πιάνεις πάνω από 100fps ομως σωστά αντίστοιχα;

Έγινε επεξεργασία από RagSoul
Link to comment
Share on other sites

πριν 34 λεπτά, το μέλος RagSoul έγραψε:

 

Τα περισσότερα παιχνίδια τα παίζω με low quality κυρίως (csgo, pubg, LoL, quake) γιατί με νοιάζει να έχω όσο το δυνατόν περισσότερα fps, και με ενδιαφέρει ελάχιστα το καλωπιστικό κομμάτι π.χ. ωραία γραφικά κτλ.. Γι'αυτό είμαι σε δίλημμα να πάρω μια 75hertz ή να πάρω μια 144hertz που απλά θα μου δίνει μια πιο smooth αίσθηση ενώ παίζω και ίσως μελλοντικά πάρω μια καλύτερη κάρτα γραφικών. Το βασικό πρόβλημα όμως σε αυτό είναι τα διαθέσιμα χρήματα που θα έχω.

 

Λογικά με την 1060 3GB σε low-medium settings πιάνεις πάνω από 100fps ομως σωστά αντίστοιχα;

Σωστά. Λογικά και σε σύγχρονους τίτλους με low to medium ποιότητας γραφικά θα είσαι εκεί κοντά στα 100. Θα δοκιμάσω 2-3 που έχω και θα σου πω. Είναι μεγάλο πλεονέκτημα να μην σε ενδιαφέρει η ποιότητα των γραφικών γιατί σου δίνει μεγάλη ευελιξία.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αν κα ιεχουν περάσει 2 εβδομάδες σε περίπτωση που δεν αγόρασες κάτι σου λέω ΜΗΝ πάρεις 75Hz αν παίζεις games competitive οπως βλέπω csgo/pubg με low sets και πάρε 144 με Freesync.
Είτε την OMEN 25 είτε την AOC -G2460PF που είναι λίγο πιο φτηνή.Θα το μετανιώσεις αν πάρεις 75Hz monitor για CS GO- ειδικά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.