Jump to content



Κατασκευή στεγάστρου


Recommended Posts

Πόσα χρήματα θα διαθέσεις;

Έχεις σκεφτεί την περίπτωση κρεμαστής ομπρέλας 3x3;

Έχω δει,με πατενταρισμένη βάση,αναδιπλώμενη σε φρακτή για όταν δεν χρησιμοποιείται και το χειμώνα βγαίνει κιόλας για αποθήκευση αν χρειαστεί.

Έγινε επεξεργασία από rory
Link to comment
Share on other sites

Αρκετά ακριβές οι ομπρέλες για αυτό που θέλω θα κάνω. Παίρνω ένα έτοιμο στέγαστρο με τα χρήματα που κοστίζει μια καλή ομπρέλα.

Επίσης δε βολεύει στο σημείο που θέλω και κατά πάσα πιθανότητα θα την ψάχνω αν είναι ανοιχτή σε κάποιον καλό αέρα εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Ο αέρας δεν είναι πρόβλημα. Έτσι κι αλλιώς όταν φεύγεις την κλείνεις, άμα είσαι εκεί και φυσάει πάλι την κλείνεις.

Αυτή που σου ανέφερα έχει επιβιώσει δεκαετία παραθαλάσσια. Η τιμή είναι πρόβλημα όμως γι'αυτό και σε ρώτησα για χρήματα. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου αρέσει σαν ιδέα της ομπρέλα, δε ξέρω γιατί. Όχι ότι δεν είναι καλή επιλογή απλά στην περίπτωση μου νομίζω κάτι σαν τις πρώτες κατασκευές είναι καλύτερη περίπτωση.

 

@Stelios13 Στέλιο, όταν έχεις χρόνο και αν μπορείς, βάλε μου καμιά φωτογραφία / παραδείγματα για το πως προτείνεις να είναι η βάση της κατασκευής. Thanks in advance!

Link to comment
Share on other sites

IMG_2965.thumb.JPG.bfdf66445116ad7a9471410bc54117c0.JPGIMG_2968.thumb.JPG.494c764da07acbe02564fd395fbe8421.JPG

Η ποιο ευκολη λυση...

IMG_2967.thumb.JPG.80b5f84af4452022495d0d16c0f4bd54.JPG

τσιμεντωμα μισο μετρο βαθος κ 30 εκατ. ακτινα τουλαχιστον...η σωληνα που θα τσιμεντωθει ,τουλ . πρεπει να ναι μισο μετρο κ εξω για λογους στατικους κ ακαμψιας της υπολοιπηςκατασκευης....[γνωμη μου, χωρις να ειμαι ειδικος] ...

Αν καποιο παλικαρι απο δω εχει πειρα λογω επαγγελματος, [πολ.μηχανικος η κατι παρεμφερες] ας πει τη γνωμη του!!!!!!!!!!

IMG_2970.thumb.JPG.126232bc239fbd0f615416edbaefe43e.JPG

Κ αναλογως την θεση αυτοκινητου ...:) 

αν βαλεις τελικα στρογγγυλες σωληνες, τρυπημα κοντα στη βαση , διαμπερες , κ περασμα πειρου για να μην γυριζουν , αυτονοητο πιστευω αυτο.;)

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Στέλιο, καταρχάς ευχαριστώ για το χρόνο που έχεις αφιερώσει και αφιερώνεις στο συγκεκριμένο θέμα.

Με βοηθάει αρκετά το σχεδιάγραμμα σου και πολλά πράγματα τα έχεις έτσι όπως τα είχα σκεφτεί και εγώ στο μυαλό μου.

 

Κάτι άλλο όμως, η γωνία είναι ενδεικτική; Αν όχι, δε νομίζω να αντέξει χωρίς κάποια έξτρα στήριξη η οριζόντιος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος UltraB έγραψε:

Στέλιο, καταρχάς ευχαριστώ για το χρόνο που έχεις αφιερώσει και αφιερώνεις στο συγκεκριμένο θέμα.

Με βοηθάει αρκετά το σχεδιάγραμμα σου και πολλά πράγματα τα έχεις έτσι όπως τα είχα σκεφτεί και εγώ στο μυαλό μου.

 

Κάτι άλλο όμως, η γωνία είναι ενδεικτική; Αν όχι, δε νομίζω να αντέξει χωρίς κάποια έξτρα στήριξη η οριζόντιος.

Aν γινει απο μονοκομματη σωληνα κατασκευων ,θα ναι ποιο ανοιχτη γωνια [οπως στη φωτο 2 ,απο τις 3 ενδεικτικες που εβαλες στην αρχη] κ δεν θα χει θεμα...

αν γινει με γαλβανιζε κ με 2 στηρηγματα οπως στο σχεδιο ποιο πανω θελει...

υπαρχουν σωληνες απο 1/2 της ιντσας μεχρι 4 ιντσες οποτε ενας σιδερας η υδραυλικος θα σου πει για την ακαμψια τους.

IMG_2972.thumb.JPG.fdf815ef3acc9ab438b804ee5dcfe135.JPG

Ο πανω τροπος με διαφορετικα παχη σωληνων σιγουρα θα σε καλυψει κ σε τυφωνα!:p κ σιγουρα δεν πιανουν χωρο οταν τα ξεμονταρεις κ θες να τα αποθηκευσεις!!!!!!!

Αν κανεις με τα 3 στηρηγματα κ παρκαρεις κατα μηκος  δε χρειαζετε κατι τετοιο, θα ταν υπερβολη.

IMG_2970.thumb.JPG.ccc066f7ef98e806b15a7ce8651b1df4.JPG

Μια παρομοια κατασκευη για να κατεβαζω βαρια πραγματα απο ταραστα....ασχετο αλλα περιπου ιδια φιλοσοφια κατασκευης.

IMG_2975.thumb.JPG.1c82037127caa48e4ce7ca10c9cced24.JPGIMG_2973.thumb.JPG.467a27722133a80750b38a08d0946619.JPG

κ εδω πως μπαινει ο ενας σωληνας μεσα στον αλλο ,γιατι στη συγκεκριμενη κατασκευη ηθελα να περιστρεφετε.

IMG_2974.thumb.JPG.7098b105e001a3636e40295743248765.JPG

 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.