Jump to content



Κατασκευή στεγάστρου


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

Σκέφτομαι να προχωρήσω στην κατασκευή στεγάστρου πάρκινγκ όμως έχω κάποιους δισταγμούς. 

 

Για αρχή σκέφτομαι για μια από τις παρακάτω 3 κατασκευές:

1 2 3
dsc05996.jpg first_pic_01.jpg 3965457073.jpg

 

Επειδή όμως σε μια σύντομη συζήτηση που είχα με την @karmen1983 με έβαλε σε πολλές σκέψεις για το αν αξίζει μια τέτοια κατασκευή από κάποιον μη επαγγελματία σαν και εμένα, είπα να πάρω όσες περισσότερες απόψεις επί του θέματος μπορώ.

 

Για αρχή η κατασκευή θα είναι μικρή σε μέγεθος και όσο πιο απλή γίνεται. Αυτό που θέλω όμως, είναι, να είναι πλήρως ανθεκτική σε ότι ανέμους θα συναντήσει. Οπότε έχουμε και λέμε:

 

Πως θα πρέπει να γίνει η στήριξη της στο έδαφος;

Υπάρχει μπετό στο έδαφος σε ένα σημείο που μπορεί να πιάσει αλλά απ' όσο γνωρίζω είναι αρκετά λεπτό. Σκέφτηκα έτσι για θάψιμο x μέρους της κολόνας στο έδαφος και να πέσει μπετό σε αρκετά μεγάλο εύρος γύρο της από την αρχή, αρκεί;

 

Επίσης οι ενώσεις στις κολώνες πως προτείνεται να γίνουν όσο αφορά την πρώτη κατασκευή που μου φαίνεται και η πιο εύκολη;

 

Τέλος ευπρόσδεκτες οι όποιες προτάσεις & εντάσεις, όπως και η πρόταση καταστήματος για την αγορά των κολόνων στο Ηράκλειο.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος def έγραψε:

Φίλε μου, μια συμβουλή, δώσε μεγάλη προσοχή στην βάση. 

Το γνωρίζω, και επειδή δε θέλω να το ψάχνω καμιά μέρα στο πάρκινγκ του γείτονα, γι αυτό και το ψάχνω όσο μπορώ.

 

Ότι κατασκευή και να γίνει όμως σίγουρα θα μπει πανί όπως αυτό της δεύτερης φωτογραφίας. Μάλιστα σκέφτομαι να είναι αφαιρούμενο σε περίπτωση δυνατών ανέμων για να μην επιβαρύνει επιπλέον την κατασκευή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι μονο η βαση που πρεπει να δωσεις προσοχη. Η μεταλλική κατασκευση που θελεις να κανεις, εκτος απο τα στατικα φορτια (ιδιο βαρος) καταπονειται και απο τυχηματικα φορτια τοσο απο τον ανεμο + χιονοφορτιση + σεισμο αναλογα με την περιοχη που εισαι.

 

Το πιο σωστό και safe είναι να απευθυνθείς σε έναν πολ μηχ για να την υπολογίσει. 

 

Πιθανον να υπαρχουν στο ιντερνετ ετοιμες λυσεις..

 

Μακαρι να βρω λιγο χρονο μεσα στο σκ να σε διευκολυνω υπολογιστικά :/

Έγινε επεξεργασία από GeorgeVasil
Link to comment
Share on other sites

πριν 27 λεπτά, το μέλος GeorgeVasil έγραψε:

Δεν ειναι μονο η βαση που πρεπει να δωσεις προσοχη. Η μεταλλική κατασκευση που θελεις να κανεις, εκτος απο τα στατικα φορτια (ιδιο βαρος) καταπονειται και απο τυχηματικα φορτια τοσο απο τον ανεμο + χιονοφορτιση + σεισμο αναλογα με την περιοχη που εισαι.

 

Το πιο σωστό και safe είναι να απευθυνθείς σε έναν πολ μηχ για να την υπολογίσει. 

 

Πιθανον να υπαρχουν στο ιντερνετ ετοιμες λυσεις..

 

Μακαρι να βρω λιγο χρονο μεσα στο σκ να σε διευκολυνω υπολογιστικά :/

Σίγουρα αλλά αν προχωρήσω σε όλα θα δοθεί η ανάλογη προσοχή και δεν πρόκειται να μπει κάτι που δεν θα είμαι 100% σίγουρος ότι θα αντέξει οτιδήποτε προκύψει.

 

Άνεμος σίγουρα θα υπάρξει αλλά όπως προανέφερα κατά πάσα πιθανότητα το πανί θα είναι αφαιρούμενο όπως και οι οριζόντιοι στύλοι. Αν δηλαδή δω ζόρια θα τα αφαιρώ. Το χειμώνα δε μπορεί να αφήνω μόνο τις κάθετες κολόνες. Ούτως ή άλλος για τον ήλιο την θέλω, εδώ έχουμε ελάχιστες βροχές και χιόνια μια στο τόσο.

 

@def Ναι, το κατάλαβα. Σίγουρα όμως και τα στηρίγματα θέλουν την προσοχή τους.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που θες να φτιάξεις είναι στέγαστρο της παραγράφου 79 του άρθρου 2 του ν. 4067/2012 και βάσει του εδαφίου λα της παραγράφου 2 του  άρθρου 29 του ν. 4495/2017 χρειάζεται έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας.

 

Μίλησε με κάποιον μηχανικό της περιοχής σου.

  • Like 5
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, UltraB said:

Σίγουρα αλλά αν προχωρήσω σε όλα θα δοθεί η ανάλογη προσοχή και δεν πρόκειται να μπει κάτι που δεν θα είμαι 100% σίγουρος ότι θα αντέξει οτιδήποτε προκύψει.

 

Άνεμος σίγουρα θα υπάρξει αλλά όπως προανέφερα κατά πάσα πιθανότητα το πανί θα είναι αφαιρούμενο όπως και οι οριζόντιοι στύλοι. Αν δηλαδή δω ζόρια θα τα αφαιρώ. Το χειμώνα δε μπορεί να αφήνω μόνο τις κάθετες κολόνες. Ούτως ή άλλος για τον ήλιο την θέλω, εδώ έχουμε ελάχιστες βροχές και χιόνια μια στο τόσο.

 

@def Ναι, το κατάλαβα. Σίγουρα όμως και τα στηρίγματα θέλουν την προσοχή τους.

 

Αν πεσει χαρτι κ μολυβι απο καποιον που ξερει, δεν εχεις θεμα. Το πανι μπορει να σκιστει ...να χαλασει η κατασκευη οχι. Ασε που καλο θα ηταν το χειμωνα να το βγαζεις για μην μουχλιαζει. 

 

Επισης δεν ξερω αν σε συμφέρει να μιλησεις με καποιον που κανει τεντες ..μπας κ σου κανει καμια που να την μαζευεις.

 

λογικα δεν θα θελει και μικρης κλιμακας μιας και ειναι κινητο προστεγασμα και αποτελει λειτουργικο εξοπλισμο του κτιριου.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το πανί δεν με απασχολεί. Και άλλαγμα να θέλει πχ κάθε 6 μήνες ή ένα χρόνο το κόστος του θα είναι αρκετά μικρό.

 

Όσο αφορά τώρα την τέντα, παρόλο που έχουμε γνωστό τέντα δε θέλω τέτοια λύση. Ξεφεύγουμε σε κόστος μετά, πάμε σε άλλη κατασκευή που απαιτεί άδεια, θα πρέπει να είναι ακόμα πιο σταθερή και σύνθετη κλπ. Γενικά ψάχνω κάτι απλό και οικονομικό για να μην είναι το αμάξι όλη μέρα μες στον ήλιο. Υπήρχαν φορές, παρά πολλές, που δεν μπορούσα να πιάσω το τιμόνι να το ξεμπαρκάρω.

 

Για να περάσουμε και λίγο στην κατασκευή, αν στα 3 μέτρα σωλήνας, το 1 θαφτεί και πέσει μπετό πχ, δεν είναι παραπάνω από καλά για τις κατασκευές που μιλάμε;

Σίγουρα θα πάρω γνώμες και από σχετικά άτομα πιο πριν αλλά ήθελα να ρωτήσω και εδώ να δω τι θα μου πείτε.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος UltraB έγραψε:

Σχετικά με το πανί δεν με απασχολεί. Και άλλαγμα να θέλει πχ κάθε 6 μήνες ή ένα χρόνο το κόστος του θα είναι αρκετά μικρό.

 

Όσο αφορά τώρα την τέντα, παρόλο που έχουμε γνωστό τέντα δε θέλω τέτοια λύση. Ξεφεύγουμε σε κόστος μετά, πάμε σε άλλη κατασκευή που απαιτεί άδεια, θα πρέπει να είναι ακόμα πιο σταθερή και σύνθετη κλπ. Γενικά ψάχνω κάτι απλό και οικονομικό για να μην είναι το αμάξι όλη μέρα μες στον ήλιο. Υπήρχαν φορές, παρά πολλές, που δεν μπορούσα να πιάσω το τιμόνι να το ξεμπαρκάρω.

 

Για να περάσουμε και λίγο στην κατασκευή, αν στα 3 μέτρα σωλήνας, το 1 θαφτεί και πέσει μπετό πχ, δεν είναι παραπάνω από καλά για τις κατασκευές που μιλάμε;

Σίγουρα θα πάρω γνώμες και από σχετικά άτομα πιο πριν αλλά ήθελα να ρωτήσω και εδώ να δω τι θα μου πείτε.

Αν ειναι σε αυλη  κ ο χωρος δικος σου ,παρε διχτυ σκιασης κ δυο σχοινια κ ετοιμος!!!!!!!:)

Καλο θα ηταν να ξερουμε σε τι χωρο σκοπευεις να το κανεις...αυλη, αλανα, πλατωμα του δρομου, που??????????

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στο μπροστά μέρος του σπιτιού έχουμε αφήσει χώρο για 3 θέσεις πάρκινγκ. Στην μια από αυτές θα γίνει.

Δίχτυ σκίασης θα μπει απλά στο σημείο αυτό δεν μπορεί να στερεωθεί απλά με δύο σχοινιά.

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος UltraB έγραψε:

Στο μπροστά μέρος του σπιτιού έχουμε αφήσει χώρο για 3 θέσεις πάρκινγκ. Στην μια από αυτές θα γίνει.

Δίχτυ σκίασης θα μπει απλά στο σημείο αυτό δεν μπορεί να στερεωθεί απλά με δύο σχοινιά.

τοτε μαλλον βολευει μια μικρογραφια της 2ης εικονας...με μετατροπες!:)

 Σου φυτευει ενας σιδερας τετραγωνο δοκο 6 Χ6 μισο μετρο μεσα καλα τσιμεντωμενο σε ακτινα μισου μετρου κ 1 μετρο πανω απ το εδαφος ο υπολοιπος...

Κουρμπαριστο δοκο 5,5 χ 5,5 ας πουμε , ωστε να μπαινει μεσα στα κατω σταθερα κομματια, πανω σ αυτον μπαινει το διχτυ σκιασης ,οι οποιοι αφαιρουνται μαζι με το διχτυ οταν θες...

Σορρυ ,δεν ξερω να σου κανω σχεδιο εδω, αλλα αν δεν καταλαβες ακριβως  ,μαλλον ο συνονοματος θα σου στειλει σχεδιο για τον τροπο που λεω...:)

Το 1 κ 3 αποφυγε τα καλυτερα...

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή λύση και αυτή.

Ιδανικά σκεφτόμουν κάτι όπως το δεύτερο αλλά επειδή είναι πιο δύσκολο να γίνει η κούρμπα και η μεταφορά θα δείξει.

 

Αν αντί για αυτού που πρότεινες η δοκός μπαίνει χωνευτή μες στο έδαφος; Να είναι αφαιρούμενη δηλαδή και όχι απλά να τσιμεντωθεί; Κάτι τέτοιο σκεφτόμουν.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος UltraB έγραψε:

Πολύ καλή λύση και αυτή.

Ιδανικά σκεφτόμουν κάτι όπως το δεύτερο αλλά επειδή είναι πιο δύσκολο να γίνει η κούρμπα και η μεταφορά θα δείξει.

 

Αν αντί για αυτού που πρότεινες η δοκός μπαίνει χωνευτή μες στο έδαφος; Να είναι αφαιρούμενη δηλαδή και όχι απλά να τσιμεντωθεί; Κάτι τέτοιο σκεφτόμουν.

Το κουρμπαρισμα για ενα σιδερα ειναι πανευκολο,το κατω κομματι, βαση, πρεπει να ναι σταθερο, εκει θα στηριζετε ολη η υπολοιπη κατασκευη.

Αν ειναι κολλητα στον τοιχο δεν θα σε ενοχλει σε τιποτα κ για κανενα λογο!!!!!!!!!!!:)

Τα πανω κομματια , που θα εχουν την κλιση κ θα κρατανε το διχτυ, σε ενδιαφερει να βγαινουν!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Τοίχος δεν υπάρχει, ότι στήριξη γίνει θα πρέπει να γίνει στο έδαφος.

Αυτά που θα κρατάνε το δίχτυ θα βγαίνουν όπως και να χει.

Επίσης αν τελικά πάω σε κουρμπαριστά κατά πάσα πιθανότητα θα παρθούν έτοιμα απ εκεί που θα αγοραστούν, απλά δυσκολεύουν περισσότερο την μεταφορά.

 

Όσο αφορά την στήριξη, έχω σκεφτεί δύο επιλογές.

  1. Χ μέρους του σωλήνα θαμμένο στο έδαφος και τσιμέντωμα αυτού.
  2. Τσιμέντο στο έδαφος με αρκετό βάθος, μεγάλη σχετικά διάμετρο και υποδοχή για οτιδήποτε σωλήνα τελικά επιλεγεί (τετράγωνο - στρογγυλό).

Αν βρω λίγο χρόνο (γιατί ανανεώνω και το theme του Λάμπη ;) ) θα φτιάξω μερικά σχεδιαγράμματα για το τι σκέφτομαι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Th λυση  2 ξεχνα τη....λυση 1 ειναι το σωστο!:)

τετραγωνη σωληνα για να κραταει την κοντρα στο διχτυ , αν στρογγυλη  , τρυπημα κ πειρο για να κραταει κοντρα...

Καλο κουραγιο στην ανανεωση!!!!!!!!!!!:hehe:

Link to comment
Share on other sites

αν και δεν ξερω το χωρο και πως βολευει, να κανω μια προταση? 
 

 

αντι σκεπαστρου μονης πλευρας, μηπως να εκανες ενα τυπου "θερμοκηπιου", με απλες γαλβανιζε σωληνες και πυκνο διχτυ?   

 

 

εννοω δλδ, καπως ετσι  https://www.amazon.com/Outsunny-Enclosed-Vehicle-Shelter-Carport/dp/B079ZSHV6L/ref=pd_sbs_468_2?_encoding=UTF8&pd_rd_i=B079ZSHV6L&pd_rd_r=HFV0429P01SDDE24XMDN&pd_rd_w=4TkCq&pd_rd_wg=xqbu4&psc=1&refRID=HFV0429P01SDDE24XMDN

αλλα σε πιο "απλη" μορφη.   αφου το θες μονο για σκιαση.

 

 

καπως ετσι, για παραδειγμα.......

 

ÎÏοÏέλεÏμα εικÏÎ½Î±Ï Î³Î¹Î± ÏκεÏαÏÏÏο ÏκιαÏηÏ

 

Έγινε επεξεργασία από cabdik
Link to comment
Share on other sites

Υπήρχε κάτι αντίστοιχο πριν αρκετά χρόνια. Δεν θέλω τέτοια λύση όμως γιατί καταλαμβάνει μεγαλύτερο χώρο και θα παρεμποδίζει κάπως περισσότερο το παρκάρισμα (μη ξεχνάμε ότι δε παρκάρω μόνο εγώ αλλά και άλλοι δίπλα).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.