Jump to content



Μπλε οθονες....


Recommended Posts

Θελετε να κουφαθουμε κι αλλο ολοι μαζι;;;;;;

Ειχα το κουτι ανοιχτο γιατι ξηλωσα ολους τους δισκους. Ολοκληρωνω ενα ματς bf1 και μεχρι ν αρχισει το επομενο λεω να το κλεισω προκειμενου να εκβιασω λιγο υψηλοτερες θερμοκρασιες. Ε, με το που ακουμπαω το πισω καπακι, και ενα το bf1 ετρεχε, ακουω παρασιτο απο τα ηχεια και ακαριαια τρωω blue screen. Page fault on unpaged area. 

Απομακρυνοντας και ξαναπλησιαζοντας το πισω καπακι στο κουτι επανερχοταν κι εξαφανιζοταν το παρασιτο απο τα ηχεια.........

 

 

⛑️?‍♀️

  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, giorgos2187 said:

Θελετε να κουφαθουμε κι αλλο ολοι μαζι;;;;;;

Ειχα το κουτι ανοιχτο γιατι ξηλωσα ολους τους δισκους. Ολοκληρωνω ενα ματς bf1 και μεχρι ν αρχισει το επομενο λεω να το κλεισω προκειμενου να εκβιασω λιγο υψηλοτερες θερμοκρασιες. Ε, με το που ακουμπαω το πισω καπακι, και ενα το bf1 ετρεχε, ακουω παρασιτο απο τα ηχεια και ακαριαια τρωω blue screen. Page fault on unpaged area.  

Απομακρυνοντας και ξαναπλησιαζοντας το πισω καπακι στο κουτι επανερχοταν κι εξαφανιζοταν το παρασιτο απο τα ηχεια......... 

για κανε ενα replay γιατι το εχασα λιγο.........

το πλαϊνο λες???????????

 

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, giorgos2187 said:

Ναι το πλαινο καπακι. Αυτο απο την πισω μερια της μητρικης!!!! Εν τω μεταξυ τωρα το πισι δεν μπουταρει.... αναβει και μερικα δευτερολεπτα μετα σβηνει.... 

ρε συ τοτε κατι ακουμπαει και σου κανει βραχυκυκλωμα..........

λογικα πανω στην μητρικη

για δες τα καλωδια ειναι ολα κουμπομενα καλα???????????

γιατι κατι τετοιο μου κανει εμενα........

μηπως καμια βιδα??????????

ειναι ολες ενταξει της μητρικης ενοω

Έγινε επεξεργασία από alexcrx
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

λοιπον ακου τι πρεπει να κανεις................(αν γνωριζεις)

πρεπει να βαλεις το πισι να δουλεψει εξω απο το κουτι ωστε αν κατι κανει βραχυκυκλωμα να σταματησει...............

μονο τοτε θα βγαλεις ακρη οτι το hardware σου δεν εχει προβλημα............

και μετα παλι μεσα προσεκτικα ωστε να μην ακουμπαει κατι.............

Link to comment
Share on other sites

Μετα το σκαλωμα του απογευματος εκανα διαφορες δοκιμες με τις μνημες. Αλλαζα θεσεις και dimms οπως προτεινε ο @tommybertsen

 

Ο μονος τροπος για να ανοιξει το πισι με δυο ντιμς ηταν να μην ειναι σε dual channel. Οταν εβαλα τις δυο μνημες στις 2 τελευταιες θεσεις, αναψε, και απο αυτη την ωρα εχω παιξει 3-4 ματσακια bf1 ( οχι συνεχομενα δυστυχως) αλλα επαιξα κανονικα.... Δεδομενου οτι προβληματα εχω και με τα δυο σετ ραμ, παιζει καμια περιπτωση να φταιει η μητρικη;

Link to comment
Share on other sites

κατι ασχετο αλλα εχεις m2 σωστα?????

τι θερμοκρασιες βαραει????????????

γιατι μπορει  τωρα με τις ζεστες να τραβαει κανα ζορι κι αυτος........

κανε ενα τσεκαρισμα και εκει.........

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Μετα το σκαλωμα του απογευματος εκανα διαφορες δοκιμες με τις μνημες. Αλλαζα θεσεις και dimms οπως προτεινε ο @tommybertsen

 

Ο μονος τροπος για να ανοιξει το πισι με δυο ντιμς ηταν να μην ειναι σε dual channel. Οταν εβαλα τις δυο μνημες στις 2 τελευταιες θεσεις, αναψε, και απο αυτη την ωρα εχω παιξει 3-4 ματσακια bf1 ( οχι συνεχομενα δυστυχως) αλλα επαιξα κανονικα.... Δεδομενου οτι προβληματα εχω και με τα δυο σετ ραμ, παιζει καμια περιπτωση να φταιει η μητρικη;

Εγώ έκανα RMA 2 dimmακια μνήμες, μέχρι που ανακάλυψα ότι μου δημιουργούσε πρόβλημα το ram slot ? Τύχαινε, τότε, να έχω μία παρόμοια μητρική (ep43 η προβληματική, ep45 η σωστή), και να δουλέψω προσωρινά με εκείνη, οπότε και το ανακάλυψα έτσι. Μετά από multiple bsod μου χαλούσε και το dimmάκι :hehe: Go figure.

  Όλως τυχαίως η μητρική μου ήταν Gigabyte :rolleyes:

 

Έχεις κοντά άλλη μητρική 1150 που να μπορείς να δοκιμάσεις; Είναι και 4ετίας σχεδόν μητρικές οπότε δεν είσαι και σε εγγύηση. Αυτό σου έλειπε τώρα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν εχω δυστυχως. Γενικα τιποτα δεν εχω ετσι για spare που λεμε και στο χωριο μου. Μωρε αν ημουν σιγουρος οτι φταιει η μητρικη θα επαιρνα μια απο τα μεταχειρισμενα και θα την αλλαζα. Νταξει, ζημιες τυχαινουν, τι να κανουμε; Αλλα φοβαμαι το ενδεχομενο να μη φταιει αυτη και θα δωσω το 100αρικο τσαμπα. Πανρως και χθες το βραδυ, και σημερα επαιξα καμποσα ματσακια bf1 και δεν μου χει κανει τιποτα. Χωρις dual channel βεβαιως βεβαιως....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δε το ξηλωνεις ολο να αρχισεις να δοκιμαζεις ενα ενα; Αναμα χωρις cpu, μετα με cpu, μετα με μνημες κ.ο.κ.

Μου εχει τυχει αρκετες φορες να ξεμπλοκαρει ετσι μητρικη.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον... Παμε να κανουμε μια ενημερωση...

 

Απο τη μερα που εβαλα τις μνημες στις θεσεις 3-4 της μητρικης, το μηχανημα μπουταρει κανονικα και φενικα κανει τα περισσοτερα πραγματα κανονικα. Bsod δεν εχω ξαναφαει ουτε μια φορα. Μεχρι εδω καλα. 

Εκανα κι ενα φορματ με clean install των windows 10, και εγκατασταση ολων των απαραιτητων drivers. Οποτε και το λειτουργικο ειναι στην καλυτερη δυνατη κατασταση. Trouble free ομως δεν ειμαστε δυστυχως.

 

Το προβλημα που αντιμετωπιζω τωρα λοιπον ειναι οτι κατα τη διαρκεια παιχνιδιου, το gpu usage δεν ειναι 100% αλλα πολυ χαμηλοτερο. Δεν ειναι σε καποια σταθερη τιμη αλλα κυμαινεται σαν καραβι σε φουρτουνα. Τη μια στιγμη 85, την επομενη 60, μετα παλι 78, μετα ξανα μανα 55. Την ιδια πορεια βεβαια ακολουθουν και τα frames φυσικα. 

 

Καμια ιδεα;;;;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.