Jump to content



Μπλε οθονες....


Recommended Posts

Βγαλε τον επεξεργαστη απο πανω παρε μεγεθυντικο φακο και καρφιτσα και τσεκάρισε πολυ προσεκτικά  την γεωμετρια και το υψος (μήπως ειναι καποιο καθισμένο)απο τα πινακια απο το σοκετ.Το επαθα και εχασα το ντουαλ τσανελ απο αυτο.

Έγινε επεξεργασία από spyros 007
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

Οντως εμενα το εκανε σε αλλαγη επξεργαστη .Όμως επειδή ο imc ειναι στον επεξεργαστη ειναι η μονη λογικη εξήγηση .Αλλωστε ειναι γνωστο προβλημα με τα πινακια απο το σοκετ στης ζ μητρικες .Απλα κοιτα το πολυ προσεκτικα,δες και κανενα βιντεακι .

Έγινε επεξεργασία από spyros 007
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, giorgos2187 said:

Λοιπον... Παμε να κανουμε μια ενημερωση...

 

Απο τη μερα που εβαλα τις μνημες στις θεσεις 3-4 της μητρικης, το μηχανημα μπουταρει κανονικα και φενικα κανει τα περισσοτερα πραγματα κανονικα. Bsod δεν εχω ξαναφαει ουτε μια φορα. Μεχρι εδω καλα. 

Εκανα κι ενα φορματ με clean install των windows 10, και εγκατασταση ολων των απαραιτητων drivers. Οποτε και το λειτουργικο ειναι στην καλυτερη δυνατη κατασταση. Trouble free ομως δεν ειμαστε δυστυχως.

 

Το προβλημα που αντιμετωπιζω τωρα λοιπον ειναι οτι κατα τη διαρκεια παιχνιδιου, το gpu usage δεν ειναι 100% αλλα πολυ χαμηλοτερο. Δεν ειναι σε καποια σταθερη τιμη αλλα κυμαινεται σαν καραβι σε φουρτουνα. Τη μια στιγμη 85, την επομενη 60, μετα παλι 78, μετα ξανα μανα 55. Την ιδια πορεια βεβαια ακολουθουν και τα frames φυσικα. 

 

Καμια ιδεα;;;;

 

Είναι χ16 το σλοτ; δες τι λέει το cpuz. 

Επίσης όταν πέφτουν τα φρειμς, το  cpu usage πόσο τοις εκατό είναι;

Σε όλα τα παιχνίδια; ακόμα και σε benchmarks το κάνει;

Link to comment
Share on other sites

Το slot της gpu?

Κανονικα x16 ειναι αλλα επειδη εχω βαλει τον ssd σε ανταπτορα, χρησιμοποιω και την 2η pci οποτε και οι 2 τρεχουν σε x8. Αλλα ετσι δουλευει εδω και πολυ καιρο το μηχανημα και δεν ξαναειχα θεμα. Τι μπορει να αλλαξε;

Link to comment
Share on other sites

Κοιταξε... Κατα τη διαρκεια παιχνιδιου το cpu usage ποτε δεν ηταν 100%. Κυμαινοταν παντα αναλογα με τις απαιτησεις του καθε παιχνιδιου.

Το gpu usage ηταν παντα στο 100% αλλα τωρα κυμαινεται αναξελεγκτα. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Κοιταξε... Κατα τη διαρκεια παιχνιδιου το cpu usage ποτε δεν ηταν 100%. Κυμαινοταν παντα αναλογα με τις απαιτησεις του καθε παιχνιδιου.

Το gpu usage ηταν παντα στο 100% αλλα τωρα κυμαινεται αναξελεγκτα. 

Είναι σίγουρα όλα ok από το nvidia control panel? Επίσης μετά το clean install, μήπως ΔΕΝ έκανες κάτι που έπρεπε; Δεν ξέρω τι, ρωτάω :p 

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, giorgos2187 said:

Κοιταξε... Κατα τη διαρκεια παιχνιδιου το cpu usage ποτε δεν ηταν 100%. Κυμαινοταν παντα αναλογα με τις απαιτησεις του καθε παιχνιδιου.

Το gpu usage ηταν παντα στο 100% αλλα τωρα κυμαινεται αναξελεγκτα. 


Ναι βρε, δε μιλαω για το τι γινοταν αλλα για το τι γινεται. Με τα νεα δεδομενα δλδ.
Απλο ειναι αυτο που λεω.
Τσεκαρε αν οι καρτες δουλευουν σε benchmarks στο 100%  και σε τι ρολογια.
Δες αυτο το benchmark:

 

Eπισης, θελω να δεις οταν το gpu usage ειναι χαμηλα, αν το cpu ειναι στο 100%
Και σε ξαναρωταω... Σε ολα τα παιχνιδια το κανει αυτο;;

 

Έγινε επεξεργασία από GoMaR
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος GoMaR έγραψε:

Eπισης, θελω να δεις οταν το gpu usage ειναι χαμηλα, αν το cpu ειναι στο 100%
Και σε ξαναρωταω... Σε ολα τα παιχνιδια το κανει αυτο;;

 

 

Δεν το εχω δομιμασει σε ολα τα παιχνιδια, γι αυτο δεν απαντησα, σορρυ. Θα τρεξω καποια benches και θα απαντησω!

Link to comment
Share on other sites

πριν 23 ώρες, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

εχω βαλει τον ssd σε ανταπτορα

Έχεις δοκιμάσει να βάλεις το λειτουργικό σε κάποιον sata δίσκο, και να αφήσεις αυτόν τον ssd εκτός συστήματος ;

Link to comment
Share on other sites

πριν 22 λεπτά, το μέλος virus777 έγραψε:

Έχεις δοκιμάσει να βάλεις το λειτουργικό σε κάποιον sata δίσκο, και να αφήσεις αυτόν τον ssd εκτός συστήματος ;

 

 

Οχι δεν το εχω δοκιμασει. Μ αυτον τον δισκο ασχοληθηκα μονο για να τσεκαρω health kai performance. 100% και τα δυο.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Μετά από καιρό έχω να πω πως το μηχάνημα δουλεύει κανονικοτατα και χωρίς προβλήματα. Αρκεί οι μνήμες να μην είναι σε dual channel. Από τότε που τις τοποθέτησα σε δύο διπλανές θέσει στη μητρική όλα βαίνουν καλώς. Τα προβλήματα με το μικρό GPU usage έστρωσαν μετά από πέρασμα καινούριων drivers

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.