Jump to content



Διαρροή σε βρύση εξωτερικού χώρου


Recommended Posts

 

Στη φωτό βλέπετε...ακτινογραφία της βρύσης μου...(παρακαλώ όχι σχόλια για το...καλλιτέχνημά μου...?).

Εκεί που δείχνει το βελάκι έχει διαρροή.

vrusi.thumb.jpg.99db9653fffff136e58cd48a1498ed0c.jpg

 

 

Οι καφέ γραμμές πάνω στους σωλήνες συμβολίζουν τον τοίχο.

Στην πάνω σωλήνα, από την καφέ γραμμή και πάνω είναι τοίχος.

Στην κάτω σωλήνα, από την καφέ γραμμή και κάτω είναι τοίχος.

Μεταξύ των καφέ γραμμών έσκαψα για να αποκαλύψω το ταφ και μέρος των σωλήνων.

 

Έχω διαρροή.

Η διαρροή ξεκίνησε όταν άλλαξα τη βρύση (παρόλο που κρατούσα κόντρα στο ρακόρ, ακριβώς για να μη συμβεί αυτό που συνέβη)

Έχω μερικές ερωτήσεις:

Α. είναι σωστό μια βρύση να στηρίζεται σε ένα χάλκινο ταφ και δυο χαλκοσωλήνες;

Β. αν δεν καταφέρω να κολλήσω ξανά το ταφ με τη μικρή σωλήνα που πάει προς τη βρύση (εκεί, φαίνεται, ξεκόλλησε και υπάρχει η διαρροή) τι επιλογές έχω;

 

Υπενθυμίζω, η πάνω σωλήνα από την καφέ γραμμή και πάνω είναι χωμένη στον τοίχο όπως και η κάτω σωλήνα από την καφέ γραμμή και κάτω.

 

Σκεφτόμουν ένα ταφ που να έχει διατομή ίδια με τις σωλήνες και ενώνεται με 'slip coupling' όπως τα αναφέρει σε αυτό το βίντεο.

Υπάρχουν αυτά σαν εξαρτήματα;

 

στις φωτογραφίες βλέπετε το slip coupling:

slip_coupling.thumb.png.3704a5d01318785cfa16e0f8ad3a1190.png

 

Στην νο5 βλέπετε ότι έχει στερεώσει τα slip couplings στις σωλήνες με flux.

Στην νο6 φέρνει το ταφ, στην νο7 βάζει το κάτω μέρος του ταφ στο κάτω slip coupling.

Σε αυό το σημείο φαίνεται η χρησιμότητα του slip coupling: αμετακίνητοι σωλήνες, ταφ σταθερών διαστάσεων, και ενώνονται με τα slip couplings που μετακινούνται ελεύθερα.

Στην νο8 οχτώ βάζει και το άνω.

Έγινε επεξεργασία από panoss1442169303
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος panoss1442169303 έγραψε:

Θέλω να το φτιάξω μόνος μου.

Κλείνεις νερό, ξεκολλάς, καθαρίζεις τα υπολείμματα, στεγνώνεις και ξανακολλάς. Αν έχεις κολλήσει σωλήνες είναι εύκολο. Δεν βλέπω λόγο να κάνεις όλες αυτές τις διαδικασίες.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αυτό θα κάνω, αλλά όπως είπα:

πριν 7 ώρες, το μέλος panoss1442169303 έγραψε:

Β. αν δεν καταφέρω να κολλήσω ξανά το ταφ με τη μικρή σωλήνα που πάει προς τη βρύση

Υπάρχει η περίπτωση να μην μπορέσω να το κολλήσω επειδή είναι 'στριμόκωλα', εκτός κι αν σκάψω κι άλλο.

Αυτή την κόληση εγώ την είχα κάνει.

Έγινε επεξεργασία από panoss1442169303
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος panoss1442169303 έγραψε:

Αυτό θα κάνω, αλλά όπως είπα:

Υπάρχει η περίπτωση να μην μπορέσω να το κολλήσω επειδή είναι 'στριμόκωλα', εκτός κι αν σκάψω κι άλλο.

Αυτή την κόληση εγώ την είχα κάνει.

Ε τοτε ξερεις τι πρεπει να κανεις και αφου το εχεις κανει, ξανακαντο προσεκτικοτερα!

?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αν ήταν έτσι δεν θα έφτιαχνα θέμα για να ρωτήσω.

Προφανώς δεν ρώτησα σωστά οπότε λογικό να μην καταλάβατε σχωρέστε με.

Οπότε ζωγράφισα ? αυτό που ήθελα να πω...

Βλέπετε τον τοίχο, την (μαύρη) τρύπα και το ταφ...

Φαίνεται κι ένα μικρό μέρος των σωλήνων (οι διακεκομμένες γραμμές είναι τα τμήματα των σωλήνων που είναι μέσα στον τοίχο).

 

Λοιπόν:

Τα κλασικά ταφ πάνε λίγο πάνω, λίγο κάτω, όπως φαίνεται από τα σχέδια 1, 2 και 3.

 

taf.thumb.jpg.bcf4f921ea6f68fd4b40448e3aaa4ba3.jpg

 

 

Τα slip couplings (ας τα πούμε 'σπαστά ταφ' γιατί είναι σαν ταφ αποτελούμενα από 3 κομμάτια, το γκρι και τα δυο πράσινα) δίνουν πολύ μεγαλύτερη ευελιξία, όπως βλέπετε στα σχέδια 4, 5, 6 και 7.

 

slip_coupling.thumb.jpg.3a2ac127e3ff58b82651d2dc1f0a822c.jpg


 

 

π.χ. για να το τοποθετήσεις τα βάζεις όπως στο σχέδιο 7, κατεβάζεις στη θέση που θες το πάνω πράσινο, ανεβάζεις στη θέση που θες το κάτω πράσινο και καθάρισες...

 

Οπότε, ΑΝ χρειαστεί, αφαιρώ το ταφ κόβοντάς το με ένα ντρέμελ π.χ.

(υπενθυμίζω ότι οι σωλήνες είναι μέσα στον τοίχο (διακεκομμένες πορτοκαλί γραμμές) και ΔΕΝ κουνιούνται, οπότε για να αφαιρέσω το ταφ πρέπει να το καταστρέψω. Και θέλω να αποφύγω παραπάνω σκάψιμο, γι αυτό και όλη αυτή η φασαρία)

 

Οπότε η ερώτηση είναι: υπάρχουν 'σπαστά ταφ' στην αγορά;

Δεν έχω δει πουθενά.

(αν δεν υπάρχουν θα πρέπει να φτιάξω αυτοσχέδια)

 

Έγινε επεξεργασία από panoss1442169303
Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση. Γιατι δεν κανεις ενα Π;

 

90 μοιρες γωνια στην πανω σωληνα 

90 μοιρες στην κατω

 

Κοιτανε και οι δυο αριστερα ή και οι δυο δεξια αναλογα το χωρο σου.

 

Και εκει πας και "συρταρωνεις" την νεα κολληση.

 

Αυτο που ρωτας για το Τ δεν ειναι λαθος.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το ρακόρ μελετούσα κι εγώ.

Αλλά ρακόρ σε σχήμα ταφ, το πάνω και το κάτω μέρος του ταφ να πάνε αντίστοιχα στον πάνω και στον κάτω σωλήνα.

Το μεσαίο του ταφ στη βρύση.

 

Αλλά, πριν δοκιμάσω το ρακόρ - ταφ, λέω να δοκιμάσω αυτοβουλκανιζόμενη ταινία (αφού δοκίμασα εποξική κόλλα και απέτυχε).

Αν ήταν τρύπα θα δούλευε σίγουρα η αυτοβουλκανιζόμενη (αλλά θα δούλευε και η εποξική...).

Εδώ όμως πρόκειται για διαρροή σε ένωση, ράγισμα της κόλλησης δηλαδή και όχι τρύπα.

Θα δοκιμάσω την αυτοβουλκανιζόμενη και θα σας πω.

Έγινε επεξεργασία από panoss1442169303
Link to comment
Share on other sites

Σκάψε καλά γύρω γύρω από το ταφ και από πίσω περίπου ένα πόντο. Φύσα μετά με κάτι να φύγουν οι σκόνες.  Καθάρισε με γυαλόχαρτο στα σημεία που θα κολλήσεις και σκούπισε μετά καλά με πανί. Πάρε βέργα σκληρή κόλληση. Βάλε για γυαλιά μην σκάσει τίποτα από το σοβά και τα τσιμέντα και ξεκίνα να πυρώνεις το ταφ και όταν δεις και κοκκινίζει ζούλα την βέργα να αρχίσεις να λιώνει στα σημεία που θέλεις να κολλήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα καμιά δεκαριά στρώματα εποξική κόλλα και η διαρροή σταμάτησε εντελώς.

(στη διάρκεια των ημερών αυτά για να προλαβαίνει να στεγνώνει το κάθε στρώμα)

 

Δεν μου πολυαρέσει σαν λύση, αν ήταν αποκλειστικά στο δικό μου χέρι θα έβαζα το ρακόρ σε σχήμα ταφ.

Αλλά για να μην ταλαιπωρώ άλλους το αφήνω όπως είναι με την κόλλα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Τελικά η διαρροή δεν είχε σταματήσει εντελώς...λάθος μου.

Οπότε, ένα χρόνο μετά, ακολούθησα τη συμβουλή του f117, ρακόρ ταφ που τερματίζουν σωλήνες από 3 μεριές.

Πέτυχε τέλεια!!!

Οπότε αν κάποιος έχει κάποιο παρόμοιο πρόβλημα να αποφύγει κόλλες, ταινίες και λοιπά κόλπα και να βάλει ρακόρ!

Ρακόρ και ξερός!:hehe:

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.