Jump to content


RF DIMMER FOR PC FANS


Recommended Posts

καλησπερα στην παρεα........

θα ηθελα την βοηθεια σας

αγορασα ενα led dimmer με rf γιατι εφαγα την φλασαρα(η @karmen1983 φταιει) να το κανω σαν controler στα fanακια του πισι μου

λεω εφοσον παιζει με το +12 γιατι να μην κανει το ιδιο σε ενα fanακι.............

τελικα δουλεψε αλλα με καποια προβληματα

στο 100% δουλευει κανονικα,το on off και αυτο κομπλε

οταν βαζω κατω απο το 100% το fanακι κανει μια ηλεκτρονικη φασαρια,κατι σαν coil αλλα πολυ πιο δυνατο....................

ρωτησα ενα φιλο(ηλεκτρονικο) και μου ειπε οτι δεν δινει σταθερα το ρευμα γι'αυτο το κανει αυτο,κατι για ημιτονια ελεγε...........κατι οτι ειναι μονο για led και εκει δεν υπαρχει θεμα με τους ημιτονιους....................................

εχει κανενας ιδεα??????????????

εχω ξεφυγει εντελως?????????????

το ετσι ειναι αυτο lucas_catalogue_page122_image985.png

ειναι παρομοιο με αυτο που εβαλε η @karmen1983στον οδηγο με τα led.............................

σας ευχαριστω...........................

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, YDinopoulos said:

Κλαιω ρε.....::hehe: 

χαιρομαι που η βλακεια μου κατεστη δυνατη να σου προκαλεσει γελωτα.........?

πως το βλεπεις υπαρχει σωτηρια????????????????ή να κλεισω θεση για το σωτηρια??????

ο @Seafalco που ειναι????????

η @karmen1983 που εχει παει???????τωρα βρηκε να μαθει c++ του γατου της??????

πρεπει να κοψω το νιτρικο..............?

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

λογικά θα σου είπε ότι δεν δίνει καθαρό ημίτονο και γι αυτό κάνει αυτό το θόρυβο ο ανεμιστήρας. το θέμα είναι όμως ότι οι ανεμιστήρες και τα led δουλεύουν με συνεχές ρεύμα, άρα δεν υπάρχει θέμα ημιτόνου. λογικά κάποιο θέμα pwm (pulse width modulation) θα είναι. ενδεχομένως ο @Seafalco να μας την λύση την απορία.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τελικά θα στη λύσω εγώ την απορία μιας και το βρήκα αρκετά εύκολα. Το dimmer που αγόρασες δουλεύει με pwm. τι σημαίνει αυτό βασιζόμενο στην ιδιότητα του ματιού να καταλαβαίνει ένα πολύ μικρό ποσοστό των όσων συμβαίνουν μπροστά του, μειώνει την φωτεινότητα των led στέλνοντας παλμούς των 12v αντί για συνεχές ρεύμα. Έτσι φαντάσου ότι πχ όταν το έχεις στο 50% το led είναι ας πούμε το μισό χρόνο αναμένο και το μισό σβηστό, αλλά αυτό γίνεται τόσες πολλές φορές μέσα στο δευτερόλεπτο που δεν το καταλαβαίνεις.

 

Μα θα μου πεις και ο έλεγχος στροφών ανεμιστήρων γίνεται στους 4πινους με pwm. Σωστά αλλά επειδή μιλάμε για ανεμιστήρες προφανώς η συχνότητα των παλμών θα είναι τελείως διαφορετική από αυτή των LED.

 

Άρα κατά την άποψή μου, το πρόβλημα είναι ότι όταν πχ το έχεις στο 50% ναι μεν πηγαίνουν στον ανεμιστήρα παλμοί που αντιστοιχούν σε ποσότητα ρεύματος που θα τον έκαναν να περιστρέφεται με τις μισές στροφές, αλλά η συχνότητα των παλμών είναι τέτοια που προκαλεί τον θόρυβο που περιέγραψες.

 

 

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

@GriGaS

Το ευχαριστω ειναι λιγο....................................

Τωρα υπαρχει τροπος να το διορθωσουμε αυτο ή δεν εχω ελπιδα?????????????

και κατι αλλο............

λες με αυτο που κανει να προκαλεσει ζημια στον ανεμιστηρα????????

Link to comment
Share on other sites

νομίζω πως δεν είναι εφικτό να αλλάξεις τη συχνότητα του παλμού. ενδεχομένως ναι να προκαλέσει προωρη φθορά, αν το χρησιμοποιείς μόνο για on/off δε νομίζω.

 

επίσης μέχρι να συμφωνήσει με όσα είπα ο @Seafalco μη το δένεις ότι είναι 100% σωστά όσα έγραψα.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

και αυτο το ρευμα ρε φιλε δεν ντρεπεται λιγακι???????????????

τι ημιτονα και συνημιτονα ειναι αυτα ρε φιλε?????????????

το συνημιτονο του μοτερ και το ημιτονο του @astrolabos

Έγινε επεξεργασία από alexcrx
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είμαι κάπου Πάρνηθα με τη δουλειά και ετσι μόνο κάτι στο "πόδι"!

Ο ελεγκτής των LED με pwm του ατκεί να παίζει με 60 άντε 120 Hz.

O fan pwm controler τυπικά παιζει με 25.000 Hz ακριβώς για να είναι πολύ έξω απο το ακουστικό φάσμα ο αναπόφευκτος θόρυβος των πηνίων του ανεμιστήρα λόγω μαγνητοσυστολής .

Τώρα που εσυ εφαρμόζεις τον έλεγχο με πολύ χαμηλή συχνότητα (120  _  1000 Hz) είναι καταμεσής στο πιο ακουστό  τμήμα του φασματος.

Οπότε θα το ακούς να σκληρίζει!

 

Αυτά για την ωρα .

:)

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
  • Like 3
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, Seafalco said:

Ο ελεγκτής των LED με pwm του ατκεί να παίζει με 60 άντε 120 Hz.

και γιατι οταν δεν μειωνω το ρευμα και παιζει στο 100% δεν κανει θορυβο??????οσα volt και αν δωσω,ειτε 5 ειτε 7 ειτε 12

παιζει στα 60-120 μονο οταν κανω το dimming????????

καλη δυναμη κι'ολλας..............

Link to comment
Share on other sites

Γιατί όταν τα δίνεις όλα και δεν κάνεις diming του δίνεις το 100%.

Συνεπώς δεν κόβει καθόλου τάση, οπότε μένει συνεχώς στη μέγιστη τάση, δεν ανοιγοκλείνει καθόλου!

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Seafalco said:

Συνεπώς δεν κόβει καθόλου τάση, οπότε μένει συνεχώς στη μέγιστη τάση, δεν ανοιγοκλείνει καθόλου!

Αρα λογικα αμα το βαλω απλα για on-off δεν νομιζω να κανει ζημια στον ανεμιστηρα,σωστα???????ή δε θα το ρισκαρες????????

και παλι χιλια ευχαριστω σε ολους για τις γνωσεις σας,ειναι πολυ ευγενες να μοιραζετε κανεις αυτην την μαγεια...........

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.