Jump to content



Επιταγή από Ryanair για Citibank


tragikos

Recommended Posts

Καλησπέρα σας, λόγω ακύρωσης πτήσεων της Ryanair έκλεισα εισιτήρια με Aegean. Οπότε ζήτησα την διαφορά των χρημάτων από την Ryanair (γύρω στα 60€) και μου έστειλαν μία επιταγή στο όνομα μου με τράπεζα όμως την Citibank Europe Plc.

 

Απ' όσο γνωρίζω η Citibank στην Ελλάδα δεν λειτουργεί πλέον αλλά οι πελάτες της εξυπηρετούνται από την Alphabank. Όταν επισκέφτηκα λοιπόν ένα κατάστημα της Alpha μου είπαν ότι υπάρχει μία προμήθεια της τάξης των 30€ και δεν συμφέρει (προφανώς).

 

Υπάρχει τρόπος να εξαργυρώσω την επιταγή ή να την καταθέσω σε κάποιο λογαριασμό μου με την ελάχιστη προμήθεια;

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος tragikos έγραψε:

Καλησπέρα σας, λόγω ακύρωσης πτήσεων της Ryanair έκλεισα εισιτήρια με Aegean. Οπότε ζήτησα την διαφορά των χρημάτων από την Ryanair (γύρω στα 60€) και μου έστειλαν μία επιταγή στο όνομα μου με τράπεζα όμως την Citibank Europe Plc.

 

Απ' όσο γνωρίζω η Citibank στην Ελλάδα δεν λειτουργεί πλέον αλλά οι πελάτες της εξυπηρετούνται από την Alphabank. Όταν επισκέφτηκα λοιπόν ένα κατάστημα της Alpha μου είπαν ότι υπάρχει μία προμήθεια της τάξης των 30€ και δεν συμφέρει (προφανώς).

 

Υπάρχει τρόπος να εξαργυρώσω την επιταγή ή να την καταθέσω σε κάποιο λογαριασμό μου με την ελάχιστη προμήθεια;

 

Ευχαριστώ!

 

Πολλά λένε και δεν βρίσκω αυτή τη χρέωση στο τιμολόγιο της τραπέζης...

https://www.alphabank.com.cy/pdf/timologio_promithion_gr.pdf

 

Θα πάω που θα πάω αύριο θα ρωτήσω και εγώ!!!

Δεν θυμάμαι κάτι τέτοιο...

 

Η επιταγή είναι σε ευρώ ε; 

Η citi plc δραστηριοποιείται στην Ελλάδα για επιχειρήσεις, τους ιδιώτες πήρε η Αλφα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στο τιμολόγιο εργασιών της eurobank βλέπω το παρακάτω (προϋποθέτει να έχεις λογαριασμό στη eurobank). Μηδέν κόστος έως 20 μέρες βαλέρ...

 

eurobank.PNG

Έγινε επεξεργασία από GriGaS
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με συγχωρείτε που άργησα, αλλά έγινα πατέρας αυτές τις μέρες και τρέχω :p

 

 

On 12/6/2018 at 7:23 ΜΜ, το μέλος filarhos έγραψε:

Η επιταγή είναι σε ευρώ ε; 

Ναι σε ευρώ είναι. Γιατί να μου πουν ότι θέλει ~30€ προμήθεια επειδή ζήτησα εξαργύρωση και όχι κατάθεση σε λογαριασμό μου; Δεν έχω ξαναπιάσει επιταγή στα χέρια μου δεν ξέρω τι κάνουν με αυτές :D

On 12/6/2018 at 7:24 ΜΜ, το μέλος astrolabos έγραψε:

Σε άλλη τράπεζα δοκίμασες;

Όχι, γιατί θεώρησα ότι εξαργυρώνονται στην τράπεζα που εξυπηρετεί.

On 14/6/2018 at 1:07 ΜΜ, το μέλος filarhos έγραψε:

Δεν εχω προλαβει ακομα να περασω, αλλα εψαξα στο τιμολογιο και δεν εγραφε πουθενα τετοιο ποσο ως χρεωση... 

Τι να σου πω, ο υπάλληλος του ταμείου κοιτούσε την επιταγή λες και ήταν από άλλο κόσμο και με παρέπεμψε στην "υπεύθυνη" που μου είπε ότι η προμήθεια είναι της τάξης των 30€.

On 15/6/2018 at 8:33 ΠΜ, το μέλος GriGaS έγραψε:

Στο τιμολόγιο εργασιών της eurobank βλέπω το παρακάτω (προϋποθέτει να έχεις λογαριασμό στη eurobank). Μηδέν κόστος έως 20 μέρες βαλέρ...

 

eurobank.PNG

Οπότε μπορώ να πάω σε μία Eurobank και να τους δώσω την επιταγή να την καταθέσουν στον λογαριασμό μου δεν θα πρέπει να με χρεώσουν τίποτα και τα λεφτά θα τα δω στον λογαριασμό μου το αργότερο 20 εργάσιμες μετά;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος tragikos έγραψε:

Οπότε μπορώ να πάω σε μία Eurobank και να τους δώσω την επιταγή να την καταθέσουν στον λογαριασμό μου δεν θα πρέπει να με χρεώσουν τίποτα και τα λεφτά θα τα δω στον λογαριασμό μου το αργότερο 20 εργάσιμες μετά;

 

Θεωρητικά ναι. Πρακτικά δεν ξέρω. Εάν σου πέφτει μακριά η Eurobank, έχω καλή φίλη που δουλεύει εκεί, μπορώ να την ρωτήσω τη Δευτέρα τι ακριβώς ισχύει για την περίπτωσή σου.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος tragikos έγραψε:

Όχι, γιατί θεώρησα ότι εξαργυρώνονται στην τράπεζα που εξυπηρετεί.

On 14/6/2018 at 1:07 ΜΜ, το μέλος filarhos έγραψε:

Σε όποια τράπεζα πας αρκεί να έχεις λογαριασμό νομίζω

Link to comment
Share on other sites

On 22/6/2018 at 6:18 ΜΜ, το μέλος GriGaS έγραψε:

 

Θεωρητικά ναι. Πρακτικά δεν ξέρω. Εάν σου πέφτει μακριά η Eurobank, έχω καλή φίλη που δουλεύει εκεί, μπορώ να την ρωτήσω τη Δευτέρα τι ακριβώς ισχύει για την περίπτωσή σου.

Ναι αν μπορείς να ρωτήσεις, γιατί πήρα στην AlphaBank τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση και με συνέδεε ο ένας στον άλλο και άκρη δεν έβγαλα ?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.