Jump to content



Σύνδεση πατέντας ηχείων !


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. Η κατάσταση έχει ως εξής. Πρόσφατα αντιλήφθηκα οτι ο ήχος του ενός εκ των 2 ηχείων που βρίσκονται στην arcade καμπίνα μου είχε σταματήσει. Την καμπίνα την έχει φτιάξει φίλος πριν πολλά χρόνια. Την άνοιξα λοιπόν και διαπίστωσα οτι τα εικονιζόμενα 2 καλωδιάκια κόκκινο-μαύρο του ηχείου έχουν ξεκολλήσει από την πλακετίτσα που συνδέονταν. Το θέμα είναι πώς θα καταλάβω από που έφυγαν έτσι ώστε με κολλητήρι να τα ξαναβάλω χωρίς φυσικά να προκαλέσω ζημιά στην πλακετίτσα. Παραθέτω photos που φαίνονται όλα μήπως κάποιος με γνώσεις επί του θέματος μπορεί να με βοηθήσει. Ευχαριστώ πολύ.

DSC08412.JPG

DSC08414.JPG

DSC08421.JPG

DSC08423.JPG

DSC08424.JPG

DSC08425.JPG

Link to comment
Share on other sites

να έχουν ξεκολλήσει από την πλακετίτσα λίγο δύσκολο θα φαινόντουσαν κομμάτια από καλώδιο κολημένο

αυτό που πάει το μυαλό μου είναι να είχε βάλει παράλληλα  τα δύο μεγαφωνάκια αν δεις στο δεξί που έχει καλώδιο έχει μια πατέντα σαν να ξαναβγαίνουν κλέμες

 

τώρα στην πλακετίτσα κάτι καρουμπαλάκια φέρονται εδώ .. γενικά θέλει ψάξιμο το κύκλωμα . δεν φαίνεται καθαρά και το τσιπάκι

image.png.d000b84b1af2b956ae4c7eb89593e2ed.png

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι ρε παιδιά να μου πείτε αν σκέφτομαι σωστά. Για να αποφύγω κολλήσεις κτλ στην πλακέτα που δεν είμαι και σίγουρος πού πρέπει να γίνουν δεν θα ήταν πιο απλό να πάρω 2 καλωδιάκια ήχου στερεο, να τα ενώσω σε 1 βίσμα 3.5mm και να φεύγουν από το audio out της πλακέτας  να πηγαίνουν στα 2 ηχεία ?? Λογικά η πλακέτα είναι ενισχυτής stereo. Τι λέτε ?

Link to comment
Share on other sites

Με τα ελάχιστα που γνωρίζω η πλακέτα σου είνα κάποιας μορφής ενισχυτής στέρεο με μία είσοδο 3.5mm μία έξοδο 3.5mm και τροφοδοσία από usb.

 

Το λευκό jack είναι η είσοδος και το μαύρο είναι η έξοδος.

 

Nομίζω λοιπόν πως εφόσον το μαύρο jack είναι 3πολικό το σωστότερο είναι να συνδέσεις εκεί τα 2 καλώδια του ηχείου.

 

Ένας εκ των @pol77 και @Seafalco θα μας απαντήσει σίγουρα πιο έγκυρα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οι φωτογραφίες δεν βοηθάνε πολύ, αλλά έτσι όπως το βλέπω εγώ, είναι πιθανό να ήταν συνδεδεμένο μόνο το ένα ηχείο. Το δεξί ηχείο δεν τερματίζει σε καρφί πάνω στην πλακέτα? Το αριστερό τί λόγο έχει να είναι κολλημένο αλλού και να μην είναι και αυτό πάνω σε στερεοφωνικό καρφί, μαζί με το άλλο?

Link to comment
Share on other sites

πριν 33 λεπτά, το μέλος GriGaS έγραψε:

Με τα ελάχιστα που γνωρίζω η πλακέτα σου είνα κάποιας μορφής ενισχυτής στέρεο με μία είσοδο 3.5mm μία έξοδο 3.5mm και τροφοδοσία από usb.

 

Το λευκό jack είναι η είσοδος και το μαύρο είναι η έξοδος.

 

Nομίζω λοιπόν πως εφόσον το μαύρο jack είναι 3πολικό το σωστότερο είναι να συνδέσεις εκεί τα 2 καλώδια του ηχείου.

 

Ένας εκ των @pol77 και @Seafalco θα μας απαντήσει σίγουρα πιο έγκυρα.

 

Αυτή τη στιγμή το μαύρο jack είναι συνδεδεμένο με το δεξί ηχείο. Πώς θα συνδεθεί όμως και το αριστερό ηχείο ?

Link to comment
Share on other sites

Εκεί που δείχνεις είναι έξοδος σίγουρα τώρα ποιο είναι το + και το - δεν έχω ιδέα εξαποστασεως εγώ απορώ που το κολησε έτσι για ευκολία ααα αντί να έπαιρνε ένα Jack  ακόμα και ένα splitter και να έφτιαχνε άλλο ένα καλώδιο όπως πάει στο άλλο ηχείο ...

Τώρα κατά πόσο είναι στέρεο δεν γνωρίζω όταν επεζες είχε το εφέ αριστερό δεξιά ?

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος, από όσα βλέπω στις φωτογραφίες, ο μάστορας που το έφτιαξε έβαλε τα καλώδια για το ένα μόνο ηχείο μέσα στο μαύρο βύσμα, και τα καλώδια για το άλλο ηχείο τα κόλλησε στις αντίστοιχες πίστες της πλακέτας κάτω από το βύσμα εξόδου.

 

Ή ακόμη και τα είχε και αυτά μέσα στο βύσμα με τη μέθοδο, φτου, βάλε σάλιο και στρίψε τα καλώδια και κάποια στιγμή τραβήχτηκαν και βγήκαν.

 

Πρώτο και απαραίτητο βήμα είναι να επιβεβαιώσουμε ότι το βύσμα είναι κανονικά στερεοφωνικό, τριπολικό δηλαδή. Όχι από την Τρίπολη, με τρεις επαφές.

 

Δεύτερο, να ανοίξεις το βύσμα να δεις τι γίνεται εκεί μέσα. Είναι κολλημένα τα καλώδια ή απλά στριμμένα πάνω στις επαφές; (το έχω δει και αυτό!)

 

Στη συνέχεια, κατά τη γνώμη μου, κόλλησε τα καλώδια σωστά μέσα στο βύσμα και μην κολλήσεις τίποτα πάνω στην πλακέτα. Έτσι είναι το σωστό.

 

Αν δεν το έχεις με το κολλητήρι, αυτό θα σου λύσει το πρόβλημα πολύ απλά: https://www.stavrianos-dw.gr/product_info.php?products_id=32401

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Νέα δεδομένα παιδιά. Επειδή τελικά μπορεί να φταίει και ο ενισχυτάκος αφού συνδέοντας ακουστικά επάνω πάλι ακούγεται μόνο το αριστερό κανάλι και όχι το δεξί (ενώ τα ίδια ακουστικά όταν τα βάζω στο audio out της m/b παίζουν και τα 2 κανάλια κανονικά) , μπορείς να μου βρει κάποιος ένα παρόμοιο stereo mini ενισχυτή κύκλωμα στο ebay με audio in,out και mini usb ??

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.