Jump to content



Μετατροπή photo με συγκεκριμένο τρόπο !


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. Επειδή έχω ένα project που δουλεύω θα ήθελα να με βοηθήσετε και να μου υποδείξετε έναν απλό τρόπο για να μπορώ να μετατρέψω την εικόνα "old.png" στην "new.png". Δηλαδή ουσιαστικά αυτό που θέλω είναι έχοντας ως βάση το περίγραμμα με λευκό φόντο που βλέπετε στην "new.png" να μπορώ να "παίρνω" το λογότυπο της "old.png" (έχω πολλές στο project) και να το ενσωματώνω στο περίγραμμα με το λευκό φόντο της "new.png".

 

Ευχαριστώ πολύ

 

 

new.png

old.png

Link to comment
Share on other sites

Θα φορτώσεις όλες τις φωτογραφίες με τα λογότυπα μονο στο αφτερ εφεξ/premiere. Μετά φορτώνεις απο πανω (σα layer ξεχωριστό) την φωτο με το περίγραμμα. Τραβάς το duration του layer όσο είναι όλες οι Φώτος μαζί και κάνεις export as png

Με την προυποθεση οτι ειναι στο ιδιο μεγεθος και οι φωτογραφιες-border να ειναι με transparency.
Αλλιως μια-μια

Link to comment
Share on other sites

Μμμμμ μαλλον υπαρχει θεμα με το πριν και το μετα .... γιατι μπηκαν αναποδα . 

Εσυ δηλαδη θες να εχεις το μαυριο οβαλ περιγραμμα και να πετας μεσα διαφορα logo .... 

Αν ναι .... 

Τα πετας μεσα και τα 2 στο photoshop , σε διαφορετικο layer και μετα το μετακινεις στο σημειο που θες  XD 

Link to comment
Share on other sites

θα βαλεις το new.png κατω σαν background image και απο πανω θα βαλεις το Old.png.
Για να μπορεις ομως να το κανεις αυτο θα πρεπει τα old.png να ειναι transparency. Αλλιως δε γινεται. Θα πρεπει να τα κοψεις ενα ενα με πενακι.

Ανεβασε σε ενα wetransfer τις φωτος να δουμε σε τι μορφη ειναι.

Link to comment
Share on other sites

kpetros ναι ακριβώς αυτό θέλω.  Να έχω σταθερό σαν βάση το μαύρο οβάλ περίγραμμα με λευκό φόντο και να πετάω μέσα διάφορα logo όπως πχ αυτό που έχω επισυνάψει. Ποιά είναι τα βήματα που πρέπει να ακολουθήσω ?

Link to comment
Share on other sites

 

Ok εδώ είναι οι 10 photos .png που θέλω να φτιάξω. Ουσιαστικά αυτό που θέλω είναι να περάσουν τα logo των εικόνων αυτών στο μαύρο περίγραμμα της αρχικής photo που έβαλα (χωρίς το "ΑΑΕ" φυσικά) ετσι ώστε να έχω 10 νέες με το μαύρο περίγραμμα και λευκό φόντο.

 

https://www.dropbox.com/sh/q78nsj4lj156ayl/AACixf9_2A0y5x0Xl6Bn-sOCa?dl=0

 

 

Απλά θα ήθελα να μου πείτε πώς το κάνατε γιατί θα υπάρξουν στο μέλλον και άλλες και θέλω να ξέρω να το κάνω μόνος μου πχ με το Photoshop Elements

Έγινε επεξεργασία από Alkis27
Link to comment
Share on other sites

ready.zip

 

Το φόντο στο άφησα transparent ώστε να μην σε περιορίζει σε αυτή την εκδοχή. Επίσης έχει και το ανοιχτό αρχείο που δεν θα το χρειαστείς ποτέ γιατί δεν αξίζει να σου πω την αλήθεια να το κρατήσεις.

ready2.zip

 

Εδώ είναι με λευκό φόντο.

 

Με Photoshop θα κάνεις εύκολα τη δουλειά σου μελλοντικά. Θέλει όμως λίγο εξοικείωση αν δεν γνωρίζεις τα βασικά.

Link to comment
Share on other sites

χμμμμ  καταρχήν σε ευχαριστώ πολύ για τον κόπο...  ίσως όμως εγώ δεν ήμουν τόσο αναλυτικός... αυτό που θέλω είναι να πάρω μόνο το λογότυπο (τα γράμματα) από κάθε εικόνα και να τα βάλω σε αυτή με το μαύρο περίγραμμα και λευκό φόντο... όχι δηλαδή ολόκληρο όπως το πήρες και το έβαλες αλλά μόνο τα γράμματα...ουσιαστικά αυτό που θέλω τελικά είναι τα χρωματιστά γράμματα της κάθε εικόνας μέσα στο μαύρο περίγραμμα με λευκό φόντο...

Link to comment
Share on other sites

Δε γινεται αυτο που λες με τις υπαρχουσες εικονες.
Να ζητησετε απο τον γραφιστα που εφτιαξε τα λογοτυπα αυτα να σας τα δωσει με μορφη layers η να τα κανει αυτος..
Με τις συγκεκριμενες φωτος απλα και γρηγορα απλα δεν.
Τωρα αν θες να παιδευτεις να το κανεις με το πενακι, να μαρκαρεις μονο τα γραματα και να τα μεταφερεις χωρις προβλημα, ειναι κατι που θελει εμπειρια και δεν ειναι ευκολο να στο μεταφερουμε γραπτως. Και ποσο μαλλον οταν δε γνωριζεις απο photoshop.

Πληρωστε καποιον επαγγελματια να σας το κανει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.