Jump to content



After School :P Armageddon


ARMAGEDDON

Recommended Posts

πριν 3 ώρες, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

για πάμε εδώ

 

 

Εγώ προτείνω δεξιά και αριστερά το να ασχοληθεί κανείς με Cyberphysical systems.  Έχει άπειρο ψωμι και δε το λέω εγώ το λέει ο Μπαμπης ο Σουγιάς, ο Μήτσος ο Πεταλούδ, οκ πλάκα κανω. Το λέει η ευρωπαϊκή ένωση που το έχει αναγάγει σε top technology challenge of the next decade. 

Ψαξε το stack και ξεκίνα να ασχολείσαι με ότι σε βολεύει απ αυτό κατά προτίμηση σε πμς με κάθηγητές που έχουν δημοσιευσεις πανω στο αντικείμενο*.

 

Επίσης, μην παραβλέπεις πως με το μεταπτυχιακό έχεις 1 χρόνο στο εξωτερικό με Erasmus+ με παραπάνω λεφτα απ ότι στο προπτυχιακό και δυνατότητα να κάνεις διπλωματική/πρακτική έξω, αρκει να μη σε κόψει το ΙΚΥ όπως εμένα που ήταν να φύγω Ιαπωνία με προγραμμα και με πακέτωσαν λόγω γραφειοκρατίας, επρεπε να περιμένω αλλά προτίμησα να τελειώνω.

Αν δεν είσαι νουμπάς και πας σε ΑΒΒ, Airbus, ESA κλπ θα γυρίσεις αρκετά badass ώστε :

α) να βρείς δουλεία εδω έστω και με τον ένα χρόνο προκειμένου 

β)να μπορείς να δειξεις κάτι για να σε πάρουν για διδακτορικό.

Μετά προφανώς όταν είσαι υποψήφιος έχει κάποια perks & traits η φάση, αμα γουστάρεις το ακαδημαϊλίκι (im a whore for it)  είναι καλά.

 

____________________________________________

* Ηow to find master course  in Greece 101:

1)Βλέπουμε προσωπικό

2)Γκουγκλαρουμε στο σκολαρ προσωπικο

3)Aν δεν έχουν 500 παραθέσεις και πάνω μέσα στην περασμένη 5ετία τρέχουμε μακριά.

____________________________________________

 

PS.

Δεν είναι όλα ρόδινα και YMMV, αλλά γενικά είναι λειτουργική προσέγγιση. 

Link to comment
Share on other sites

καταλαβαίνω το πόσο ψαγμένος είσαι και σε χάνω που και που .

Βασικές ερωτησούλες γιατί θέλω λεξικό

 

1. stack ; αυτό δεν το βρίσκω - γνωρίζω

2. ABB ; = ABB Group μάλλον

3. Airbus ; = την Airbus μάλλον

4. ESA ; = European Space Agency μάλλον ; <<< --- Καλά αυτό ούτε στο ποιο τρελό μου όνειρο

5. YMMV ; ούτε αυτό το γνωρίζω , κάτι βρήκα αλλά περιμένω την δικιά σου εκδοχή :D

 

Τώρα για το noobas τι να σου πω ξέρεις σε τι φάση είσαι όταν "τελειώνεις"

 

graduation-dog.jpg

 

 

πάμε στο πρακτικό κομμάτι επειδή δεν έχω κάποιον να με καθοδηγήσει περί μεταπτυχιακών κλπ \

( είναι ένας άγνωστος κόσμος για μένα δεν ασχολήθηκε ποτέ κανένας μαζί μου, αλλά ούτε και εγώ ... )

ευχαριστώ πολύ για τις χρήσιμες πληροφορίες που μου δίνεις πραγματικά

 

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

LoL dude I too have no clue. Really. I just listen to what smart people say. And then say same shit with my own words. ?

 

0. Αυτό που σου προτείνω είναι, να κάνεις αυτό που κάνουν πολλοί του συναφιού σου, μεταπτυχιακό στην πληροφορική σε κάτι με ενσωματωμένα. Hardware πάλι δηλαδή αλλά τρέντυ hardware. Είναι οτι πιο τοπ μπορείς να κάνεις, κατα την άποψή μου.

 

1. stack ; = Οι επιμέρους τεχνολογίες που χρηιμοποιούνται σε ένα συστημα.

 

2. ABB ; = ABB Group μάλλον = Ναι

 

3. Airbus ; = την Airbus μάλλον = Ναι

 

4. ESA ; = European Space Agency μάλλον ; <<< --- Καλά αυτό ούτε στο ποιο τρελό μου όνειρο = Νομίζεις. Και ESA και CERN. 

 

5. YMMV ; ούτε αυτό το γνωρίζω Your Mileage May Vary εννοώ πως οτι λέω το έχω δοκιμάσει αλλά δεν είναι τυφλοσούρτης για όλους.

 

Γενικά, ξέρεις VHDL? C? Lua? Verilog? UML/SYSML? Τι κανατε στη σχολή? Ποια σχολή? Πες να ξέρουμε.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, Rusty_Cookie said:

 Γενικά, ξέρεις VHDL? C? Lua? Verilog? UML/SYSML? Τι κανατε στη σχολή? Ποια σχολή? Πες να ξέρουμε.

Από γλώσσες ασχοληθήκαμε C, C++ και assempley , και φυσικά MATLAB (ναι γνωρίζω ότι δεν είναι γλώσσα αλλά εργαλείο μπλα μπλα ) και διάφορα άλλα προγραματάκια LabView , Simulink του matlab και κάποια άλλα ΤΙΝΑ - ORCAD - Eagle κλπ ... τώρα

ΤΕΙ Αθήνας τμήμα Ηλεκτρονικών Μηχανικών

Με πας για πολύ προγραμματιστικά ξεκίνα να στρίβεις λίγο δεν είμαι προγραμματιστής ?

 

Στα γρήγορα το τμήμα μου

image.thumb.png.fd704f12589126a249f5a0678083ea95.png

 

γενικά μια ιδέα τα μαθήματα που έκανα αριστερά αυτά που έκανα και δεξιά οι αντιστοιχίες για όσους θα συνεχίσουν να πάρουν (χαρτί ΤΕΙ)
image.thumb.png.531c875b98e1e71a4fa04bc18e1eff7b.png

image.thumb.png.960da5cd2706a503459bf85ff4b2ada8.png

image.thumb.png.0f77e000e259954dafad4d6d43d96076.png

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

Από γλώσσες ασχοληθήκαμε C, C++ και assempley , και φυσικά MATLAB (ναι γνωρίζω ότι δεν είναι γλώσσα αλλά εργαλείο μπλα μπλα ) και διάφορα άλλα προγραματάκια LabView , Simulink του matlab και κάποια άλλα ΤΙΝΑ - ORCAD - Eagle κλπ ... τώρα

 

Μια χαρά είσαι απο υποβαθρο οπότε. Ουτε εγώ είμαι προγραμματιστής, μηχανικός βιομηχανικής πληροφορικής είμαι και εκανα πανω κατω τα ίδια με σενα.
 

Και καλά τα άλλα όλα, είσαι απο το ΤΕΙ Αθήνας και δεν έχεις πάει ακόμα στο γραφείο διεθνών στην κυρία Ιωάννα?!?!?!!!?

Να ξέρεις πως αν δεν έχει αλλάξει κάτι δικαιούσαι 1 χρόνο πρακτική ασκηση στο εξωτερικό ως τελειόφοιτος. Θα πρότεινα να το ασκήσεις το δικαίωμα ασαπ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Rusty_Cookie said:

 

Μια χαρά είσαι απο υποβαθρο οπότε. Ουτε εγώ είμαι προγραμματιστής, μηχανικός βιομηχανικής πληροφορικής είμαι και εκανα πανω κατω τα ίδια με σενα.
 

Και καλά τα άλλα όλα, είσαι απο το ΤΕΙ Αθήνας και δεν έχεις πάει ακόμα στο γραφείο διεθνών στην κυρία Ιωάννα?!?!?!!!?

Να ξέρεις πως αν δεν έχει αλλάξει κάτι δικαιούσαι 1 χρόνο πρακτική ασκηση στο εξωτερικό ως τελειόφοιτος. Θα πρότεινα να το ασκήσεις το δικαίωμα ασαπ.

 

ρε σι απλά πράματα στην πορεία μαθαίνουμε ότι το ΤΕΙ Αθήνας έχει περισσότερα πράματα όπου δεν στα λένε για κάποιο μπιμπ μπιμπ λόγο. Μιλάμε μας πέθαναν στην καθοδήγηση , όπως καταλαβαίνεις !

 

ως τελειόφοιτος ή ως απόφοιτος μπορώ ? για να ξέρω αν είναι να δώσω χαρτιά ορκωμοσίας κλπ

 

edit που είναι αυτό το γραφείο μην πάω και το κάψω το μπιμπ ΤΕΙ ?να ρωτήσω τέλος πάντων

Oκ θα πάω να ρωτήσω σίγουρα αύριο μιλάμε τι βόμβα έδωσες !!! βόμβα πραγματικά !

 

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

Χμ. Ως απόφοιτος μπορεις να φύγεις εντός έτους απο την αποφοίτηση για έως ενα χρόνο, κατι τέτοιο.

Μιλα με το γραφειο να σου πουν λεπτομέρειες.

 

Το οτι δε σας καθοδηγούν, για το γραφείο διεθνών σας ειναι αδικο να το πεις. Δε μπαινω σε λεπτομέρειες εδω δημόσια αλλά είναι άδικο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

να σου πω ισχύει και για μένα που έχω είδη κάνει πρακτική άσκηση εδώ Ελλάδα ?

 

πες ναι και θα πάω να βρίσω τον υπεύθυνο με τις πρακτικές !

 

Ναι δεν εχει σχεση το ένα με το άλλο.

Εγω εχω κάνει 3 πρακτικές, απλά μετράει προφανως η μια μονο στο πτυχιο για διδακτικες κλπ

Έγινε επεξεργασία από Rusty_Cookie
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Rusty_Cookie έγραψε:

 

Ναι δεν εχει σχεση το ένα με το άλλο.

Εγω εχω κάνει 3 πρακτικές, απλά μετράει προφανως η μια μονο στο πτυχιο για διδακτικες κλπ

 

αυτό το ακούω πρώτη φορά, εμάς μας είχαν ενημερώσει ότι εάν η πρακτική ολοκληρωθεί δεν έχεις το δικαίωμα να κάνεις αλλού, αν δεν έχεις παραδώσει το βιβλιάριο πρακτικής ( οπότε δεν έχει ολοκληρωθεί η πρακτική ) τότε ναι μπορείς να το κάνεις. καθώς δεν φαίνεται η πρώτη.

 

 

 

 

τώρα ως ηλεκτρονικός μηχανικός ας πω κι εγώ 1-2 εμπειρίες μου,

για αρχή θα πρέπει να αποφασίσεις ποιος τομέας σου αρέσει περισσότερο

π.χ. τηλεπικοινωνίες, αυτοματισμοί, ιατρικά μηχανήματα, συστήματα ασφαλείας, ραδιοτηλεοπτική παραγωγή,  εφαρμοσμένα ηλεκτρονικά etc etc είναι πάρα πολλά για να τα γράψουμε/αναλύσουμε

 

μετά θα πρέπει να δεις σε τι είσαι καλός, π.χ.
είσαι καλός στην ανάλυση και την δημιουργία, αν ναι τότε κοιτάς περισσότερο τον κλάδο της έρευνας

είσαι καλός στης κατασκευές και την επίλυση προβλημάτων, τότε πας προς το service και το κατασκευαστικό κομμάτι

έχεις μεταδοτικότητα και σου αρέσει να διδάσκεις, τότε πας προς το εκπαιδευτικό κομμάτι

 

ένα παράδειγμα για το πώς υπάρχουν αυτά στην καθημερινότητα μας,

πριν ανοίξω την δική μου επιχείρηση δούλευα στην Olympia Electronics, αν επικεντρωθούμε στο κομμάτι τον ηλεκτρονικών μηχανικών (και αφαιρέσουμε αποθηκάριους, λογιστές διαφημιστές, etc etc) θα δούμε ότι η εταιρεία έχει 2 τμήματα

1. Έρευνα

2. Παραγωγή

όμως το κάθε τμήμα έχει και υπό-τμήματα

στην παραγωγή όπου ήμουν εγώ υπήρχαν ομάδες με δουλειές, κάποιοι φτιάχνουν τα pcb στους φούρνους, άλλοι κολλούσαν τα smd στις μπανιέρες,  άλλοι κολλούσαν τα thru hole, κάποιοι έκαναν την συναρμολόγηση τον προϊόντων, και στο τέλος έφτανε η σειρά μου που έκανα τον έλεγχο καλής λειτουργίας και διόρθωνα τυχόν προβλήματα (επισκευές).

 

και όπως καταλαβαίνεις και στο τμήμα της έρευνας υπάρχουν άλλα τόσα.

 

επίσης (αναλόγως με τα ενδιαφέροντά σου) καλό είναι να κοιτάξεις και για μεταπτυχιακά.

εγώ τώρα δήλωσα ενδιαφέρον για το  ΠΜΣ Εφαρμοσμένα Ηλεκτρονικά Συστήματα ( Applied Electronic Systems ) στο Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΤΕ - ΤΕΙ Θεσσαλονίκης

και περιμένω να δω

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος eleozz έγραψε:

 

αυτό το ακούω πρώτη φορά, εμάς μας είχαν ενημερώσει ότι εάν η πρακτική ολοκληρωθεί δεν έχεις το δικαίωμα να κάνεις αλλού, αν δεν έχεις παραδώσει το βιβλιάριο πρακτικής ( οπότε δεν έχει ολοκληρωθεί η πρακτική ) τότε ναι μπορείς να το κάνεις. καθώς δεν φαίνεται η πρώτη.

 

Λαθος σας ενημέρωσαν.

Εκανα μια εδώ και δυο στο εξωτερικό, μια ως τελειόφοιτος και μία ως απόφοιτος. Η πρωτη είχε βιβλιαρακι πρακτικής το οποίο παρέδωσα οι αλλες δυο οχι, είχαν agreements και evaluation στο τέλος.

 

 

Παράθεση

Το πρόγραμμα κινητικότητας Erasmus+ παρέχει σε προπτυχιακούς και
μεταπτυχιακούς φοιτητές (αλλά και αποφοίτους στο πρώτο έτος αποφοίτησης) την
ευκαιρία να πραγματοποιήσουν εξάμηνη ή δωδεκάμηνη μετακίνηση (οι φοιτητές
για σπουδές/πρακτική άσκηση, οι απόφοιτοι για training) με υποτροφία που
καλύπτει ένα μεγάλο μέρος των εξόδων διαβίωσης

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος eleozz έγραψε:

μήπως αυτό που έκανες θεωρείται εκπαίδευση (training) και όχι πρακτική άσκηση?

το θέμα είναι πώς δηλώνεται στην καρτέλα φοιτητή.

 

Το agreement ελεγε internship και στα δυο. Είχα ήδη την ελληνική πρακτική οποτε δεν ενδιαφέρθηκα για το πως περαστηκαν.

Αλλά γιατί να κολλήσεις στο διαδικαστικό όταν σου λέει ξεκάθαρα, μπορείς να πας για ως ενα χρόνο εξω.

Είναι τεραστιο συν για το βιογραφικό. Το να έχεις Airbus ή PHILIPS Medical εσυ 1 χρόνο και ο άλλος Μπαρμπαμήτσος ΕΠΕ Φωτεινές επιγραφες.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.