Jump to content



Καινούργιο (και πρώτο) custom water loop


Fly4ever

Recommended Posts

Ευχαριστώ!

 

Το σκέφτομαι σοβαρά αυτό με το πλαϊνό...Ειδικά όταν βλέπεις την 1η φωτό και μετά την 3η...έτσι μού'ρχεται να τ'αφήνω ανοιχτό μόνο για να το κοιτάζω εδώ δίπλα!!!Θα πρέπει να βρω έναν τρόπο να μην καταργηθούν και τα 4 πλαϊνά fans όμως γιατί διαφορετικά ό,τι πάρω από εμφάνιση θα το χάσω από ψύξη στο εσωτερικό του κουτιού.Και ειδικά το επάνω ζευγάρι δίνει κατευθείαν το φρέσκο αέρα στα 2 fans του ψυγείου...Οπότε...δύσκολη η εξίσωση!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, l3ft3ris said:

 Μπροστά έχει μόνο έναν ανεμιστήρα;

Ναι,ένα μόνο Bitfenix Spectre Pro 230mm κι έναν άλλο 140άρη από κάτω στη βάση.Πέρ'απ'αυτούς του πλαϊνού διαφανούς καπακιού που φαίνονται στη φωτό μονάχα αυτοί οι 2 φέρνουνε μέσα αέρα.

Link to comment
Share on other sites

Καθαρισμα για μενα με διαλυμα αποτελουμενο απο ΛΕΥΚΟ ξυδι(κατα προτιμηση σε γύαλινη έκδοση για καλύτερη συντήρηση να μην έχει κατάλοιπα) και απιονισμενο νερου απ τα κλασικα 5λιτρα που αγοραζεις για το σιδερο ρουχων.Καλο κουνημα.

Και αφου το ξεπλυνετε με μπολικο νερο ισως και λιγο απορρυπαντικο για να φυγει η μυρωδια αλλα ελαφριας συστασης (π.χ αραιο πιατων κανει δουλεια) και ξεπλυμα 

Μετα για χρήση μονο καθαρο νερο επωνυμο !

Εγω τελευταια 3-4 χρονια εχω EK https://www.ekwb.com/shop/ek-cryofuel-clear-premix-900-ml και βλεπω οτι σε βγαζει ανετα ενα 2χρονο οριακα πριν χρειαστει καθαρισμα.

Για προσθετα εχω κακη αποψη αλλα εχω και καιρο να χρησιμοποιήσω καποιο χρώμα έχουν βελτιωθει παρα πολυ p.x mayhems pastel. 

Έγινε επεξεργασία από Helly
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, l3ft3ris said:

Βάλε και τον πίσω να βάζει αέρα

Ενδεχομένως να μπορούσε να γίνει κάτι τέτοιο μόνον αν η GPU μου συμμετείχε κι αυτή στο loop.Αλλά όσο παραμένει η ανάγκη ο θερμός αέρας που υπάρχει στο κουτί εξαιτίας της να βγει από κάπου αλλού εκτός των ανεμιστήρων του ψυγείου προς τα πάνω,ο πίσω ανεμιστήρας μόνο σαν εξάτμιση μπορεί να χρησιμοποιηθεί.Και λέω μόνο για την GPU αφήνοντας απ'έξω όλα τα υπόλοιπα που συνεισφέρουνε στη ζέστη εκεί μέσα δλδ όλα απλά η 1080ti βγάζει συγκριτικά την περισσότερη.Αν περάσουμε όλον το θερμό αέρα του κουτιού απ'το ψυγείο θα χάσουμε απ'αλλού μετά στο θέμα της ίδιας της απόδοσης του loop...έτσι δεν είναι?

Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, l3ft3ris said:

Μπροστά  δεν  μπαίνει άλλος;

Ενδεχομένως να μπορούσε να μπει αλλά με άπειρες μετατροπές στο κουτί αλλιώς θα φαίνεται μια μπούρδα.Μη χαλάσουμε τη μπροστινή μόστρα για να φτιάξουμε την πλαινή...δε λέει...!Αν ήτανε να μπλέξω με κάτι τέτοιο καλύτερα να ψάξω καινούργιο κουτί!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 1/9/2018 at 12:44 ΠΜ, το μέλος Fly4ever έγραψε:

Ενδεχομένως να μπορούσε να γίνει κάτι τέτοιο μόνον αν η GPU μου συμμετείχε κι αυτή στο loop.Αλλά όσο παραμένει η ανάγκη ο θερμός αέρας που υπάρχει στο κουτί εξαιτίας της να βγει από κάπου αλλού εκτός των ανεμιστήρων του ψυγείου προς τα πάνω,ο πίσω ανεμιστήρας μόνο σαν εξάτμιση μπορεί να χρησιμοποιηθεί.Και λέω μόνο για την GPU αφήνοντας απ'έξω όλα τα υπόλοιπα που συνεισφέρουνε στη ζέστη εκεί μέσα δλδ όλα απλά η 1080ti βγάζει συγκριτικά την περισσότερη.Αν περάσουμε όλον το θερμό αέρα του κουτιού απ'το ψυγείο θα χάσουμε απ'αλλού μετά στο θέμα της ίδιας της απόδοσης του loop...έτσι δεν είναι?

Οχι ακριβως, το πολυ δυο βαθμους να ανεβει για να μη σου πω καθολου.

Αν υποθεσουμε οτι το airflow δουλευει και βγαινει κανονικα ο αερας χωρις να εγκλωβιζεται μεσα στο κουτι ακομα και αν στην εξοδο εχεις βαλει ψυγειο ο αερας που βγαινει απο την καρτα μεχρι να φτασει εκει εχει χασει ηδη παρα πολυ θερμοκρασια.

 

Αν δηλαδη η καρτα σου ειναι στους 70 βαθμους αυτη ειναι η θερμοκρασια μεσα στον πυρηνα οχι του αερα που βγαινει. Η θερμοκρασια του αερα παιζει να ειναι στους 35 - 40 και αυτο σε μια αποσταση 5 ποντων το πολυ γτ μετα αν δεις ειναι απλα σαν να εχεις βαλει το χερι σου σε χλιαρο νερο. Δεν ειναι ικανη αυτη η θερμοκρασια να σου επηρεασει τιποτα. Το ιδιο θα συνεβαινε και αν εβαζες το ψυγειο στην εισοδο. 

 

Αν δεις οντως να ανεβαινει το προβλημα θα ειναι το airflow.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.