Jump to content



Νέο build 2700χ προβλήματα


raziel

Recommended Posts

Το σετ αποτελείται από:
MB: Asus rog strix 470-F gaming
Ryzen 2700x
Ram: Corsair Vengeance red 16gb 3000
Cooler: Corsair Hydro Series H115I Pro Rgb 280mm
PSU: Superflower 650w
GPU: Gigabyte 1080 g1.

Μόλις πέρασα τα windows το πρώτο που παρατήρησα είναι η idle θερμοκρασία στους 45-47 c.
Αφού έβγαλα το μπλοκ και είδα ότι η πάστα (artic silver 5) είχε απλωθεί σωστά το καθάρισα και το ξανατοποθέτησα.Τα αποτελέσματα τα ίδια.
Ενεργοποίησα το DOCP και οι μνήμες κλείδωσαν σωστά στα 3000.
Καθώς ξεκίνησα να περνάω drivers ξαφνικά το πληκτρολόγιο άρχισε να αναβοσβήνει σε άτακτα χρονικά διαστήματα και εννοώ ο rgb φωτισμός του.Είναι ένα rgb της steelseries.
Μετά από μερικά φλασαρίσματα σταμάτησε να δουλεύει παρόλο που τα φώτα ήταν αναμένα.
Κάνω reboot και μπαίνω bios.
Κάθομαι και το κοιτάζω και κάνει κι εκεί το ίδιο.Ωχ λέω.
Απενεργοποιώ την επιλογή φόρτισης συσκευών στις usb(κάπως έτσι τη θυμάμαι την επιλογή) και μπαίνω windows.Ξανά τα ίδια με τη μόνη διαφορά ότι όταν έκανα shutdown έμενε αναμένο το aura που έτσι κάνει πάντα αλλά και το πληκρολόγιο.
Μπαίνω bios και ξαναενεργοποιώ την προηγούμενη λειτουργία για τις usb αλλά κλείνω τελείως το AURA.
Μπαίνω windows και το αφήνω αρκετή ώρα και δείχνει να έχει στρώσει αλλά έλα που θέλω και το AURA.
Προς το παρόν το άφησα έτσι γιατί αυτό που μ'απασχολεί πιο πολύ είναι η θερμοκρασία σε ηρεμία.
Υπ'όψην πως δεν έχω κάνει bios update και θα το κάνω σήμερα αλλά ήταν πολύ περίεργη η όλη συμπεριφορά του πληκρολογίου.
Η υδρόψυξη είναι σε balanced mode με την αντίλα στις 2100 rpm και οι ανεμιστήρες ψυγείου στις 800 στροφές.
Τα volt του cpu όσο παρακολουθούσα το bios έπαιζαν από 1.35V μέχρι 1.48V.
Ζητάω τα φώτα σας παιδιά μήπως κι έχω κάνει εγώ κάποια λαλακία.
Υπ'όψην πως το πληκτρολόγιο έχει δοκιμαστεί και σε άλλες θύρες και είχε την ίδια συμπεριφορά.

Link to comment
Share on other sites

<50°C σε ηρεμία δεν είναι ανησυχητική θερμοκρασία, ειδικά για καλοκαίρι.

 

Το θέμα του πληκτρολογίου σίγουρα επιδέχεται διάγνωση, αλλά δεν βλέπω κάποιο ουσιαστικό πρόβλημα στο σύστημά σου καθεαυτό. Τα στοιχεία του πληκτρολογίου (που δεν δίνεις) μάλλον είναι πιο χρήσιμα από τα στοιχεία του συστήματος :).

Λες ότι σταμάτησε να δουλεύει και παρακάτω ότι έχει την ίδια συμπεριφορά σε άλλες θύρες. Αναβοσβήνει και σταματάει? Δεν δουλεύει καθόλου?

Εάν απενεργοποιήσεις τον φωτισμό, δουλεύει κανονικά?

Έχει ένα ή δύο USB καλώδια? Εάν έχει δύο, τα συνδέεις και τα δύο?

Στη μητρική σου έχεις κάποιες θύρες που προβλέπονται για φόρτιση συσκευών που να δίνουν μεγαλύτερο μέγιστο ρεύμα? Εάν ναι, δοκίμασε να συνδέσεις εκεί το πληκτρολόγιο.

Έχεις κάποιο USB hub, είτε χωριστό είτε πάνω σε οθόνη, κλπ? Εάν ναι, δοκίμασε να συνδέσεις εκεί το πληκτρολόγιο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για τα temps το είδα και σε άλλους με 2700x και σίγουρα θα το δω και σε στρες.
Τώρα για το πληκτρολόγιο.
Έχει ένα καλώδιο.Ααναβοσβήνει σε άτακτα χρονικά διαστήματα και κάποια στιγμή σταματάει η ανταπόκριση των πλήκτρων ενώ ο φωτισμός παραμένει.Ακριβώς το ίδιο κάνει και σε άλλες θύρες 3.1 gen 1.Οι μόνες που δεν δοκίμασα είναι οι κόκκινες gen.2 και η type c.
Δεν είχε αντίστοιχο θέμα πριν που το είχα σε Asus z270 σε όποια usb κι αν το έβαζα.
Έχω hub στην οθόνη,θα το δοκιμάσω κι εκεί.
Το έχω δοκιμάσει και με κλειστό rgb φωτισμό και παρατηρούσα τα λαμπάκια του num lock & caps,είχαν την ίδια συμπεριφορά με τα rgb και μετά από κάποια αναβοσβήματα σταματούσε το πληκρολόγιο ν'ανταποκρίνεται μέχρι να μπουτάρω ξανά ή να μπω σε bios

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν μήπως έχεις περάσει 2 προγράμματα για rgb? Δηλαδή Aura + άλλο. Στην δική μου δεν έχω περάσει aura αλλά χρησιμοποιώ μόνο της Corsair. 2 μαζί προγράμματα δημιουργούν προβλήματα. 

Link to comment
Share on other sites

Όχι,όπως έγραψα και στο πρώτο ποστ δεν είχα βάλει καν drivers για τη μητρική,αυτή η μητρική έχει on-off για το AURA.
Αλλά και έτσι όπως τα λες να ήταν μου το έκανε και σε bios mode οπότε δεν θα υπήρχε λόγος να πάει το μυαλό μου σε software.
Θα δοκιμάσω και στις κόκκινες αλλά μου φαίνεται πολύ κουλό ρε γαμώτο.Η μητρική που είχα πριν ήταν asus 270z κι έπαιζε άψογα εκεί σε όποια θύρα κι αν το έβαζα

Link to comment
Share on other sites

Σε παλιοτερο build (οχι AMD) κατι τετοια κουλα μου εκανε ενα hotas που ειχα αν το εβαζα σε usb 3 , ενω σε usb 2 επαιζε κανονικα.

Το ιδιο hotas παντως δουλευει απροβληματιστα στα usb 3 της strix 470x-f.

 

Εχεις κανενα usb 2  στη μητρικη να δοκιμασεις αν εκει παιζει οκ το πληκτρολογιο ;

 

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, platonas said:

Σε παλιοτερο build (οχι AMD) κατι τετοια κουλα μου εκανε ενα hotas που ειχα αν το εβαζα σε usb 3 , ενω σε usb 2 επαιζε κανονικα.

Το ιδιο hotas παντως δουλευει απροβληματιστα στα usb 3 της strix 470x-f.

 

Εχεις κανενα usb 2  στη μητρικη να δοκιμασεις αν εκει παιζει οκ το πληκτρολογιο ;

 

Μόνο στου κουτιού το front panel,θα τα δοκιμάσω όλα μόλις πάω σπίτι

19 minutes ago, fatalara said:

Βαλε τους drivers πρωτα και μετα βλεπουμε.

Δεν έχει να κάνει με drivers,αφού το κάνει και στο bios

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα και στο μπροστά πάνελ του κουτιού,μία από τα ίδια και μάλιστα οι usb 2.0 δεν δουλεύουν αν και είναι κανονικά συνδεμένες και τσεκαρισμένες.Το μόνο που μένει είναι να δοκιμάσω ένα X4 της Microsoft που έχω στο ντουλάπι και να δούμε τι θα γίνει

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.