Jump to content



Zalman VF700-Cu Ultra Quiet VGA Cooler (WARNING 56K)


Spooky

Recommended Posts

Εισαγωγή

Η παρουσίαση που ακολουθεί αφορά την ψύκτρα της Zalman VF700-Cu για VGA. Η ψύκτρα τοποθετήθηκε σε μια 6600GT AGP της Leadtek. Η κάρτα αυτή δεν είχε την ψύκτρα που δίνει η κατασκευάστρια αλλά την reference της nVidia η οποία ήταν πολύ θορυβώδης χωρίς να προσφέρει επαρκή ψύξη. Έτσι λοιπόν αφού η VF700-Cu είναι η μοναδική λύση αυτή τη στιγμή για την συγκεκριμένη κάρτα αγοράστηκε και δοκιμάστηκε.

Παρουσίαση

Η παρουσίαση περιλαμβάνει φωτογραφίες απο την συσκευασία και την τοποθέτηση καθώς και θερμοκρασίες μετρημένες από το Riva Tuner και το ASUS Probe.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 79
  • Created
  • Last Reply

Τα περιεχόμενα:

- Ψύκτρα

- 8 ψυκτράκια για μνήμες με θερμοαγώγημη αυτοκόλλητη ταινία

- Φυλλάδιο οδηγιών

- Molex σύνδεσης ανεμιστήρα με τροφοδοτικό και επιλογής τάσης λειτουργίας του

(Λευκό 5V, Μαύρο 12V)

- Σακουλάκι με βίδες, θερμοαγώγημη πάστα κλπ

post-2302-1416071849,759_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αφού αφαιρέθηκε η παλιά ψύκτρα τοποθετήθηκαν τα απαραίτητα παξιμάδια και βίδες-βάσεις πάνω στις οποίες θα βιδωθεί η VF700-Cu (Κόκκινα βέλη). Αυτά τοποθετήθηκαν στην πάνω και στην κάτω πλευρά της κάρτας. Αξίζει να συμειωθεί ότι μεταξύ τους τοποθετήθηκαν λαστιχάκια που δίνονται στη συσκευασία για την μείωση κραδασμών!

Επίσης ο πυρήνας της κάρτας καθαρίστηκε από την παλιά πάστα.

post-2302-1416071849,7833_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

3. Επιδόσεις

Θόρυβος

Η κατασκευάστρια εταιρία δίνει τα παρακάτω χαρακτηριστηκά:

Speed : 1,350 ~ 2,650rpm ± 10%

Noise Level : 18.5 ~ 28.5dB ± 10%

Στα 12V ο ανεμιστήρας της ψύκτρας αν και ακούγεται δεν είναι σε καμία περίπτωση τόσο δυνατός όσο ο reference της nVidia.

Στα 5V η ψύκτρα είναι αν όχι τελείως σχεδόν αθόρυβη αφού ακούγεται από ελάχιστα έως καθόλου. Στον υπολογιστή μου στα 5V η reference ψύκτρα της AMD κάλυπτε τον θόρυβο της VF700-Cu ακόμα και με λιγότερες στροφές!!!!

Link to comment
Share on other sites

Θερμοκρασίες

Στην συσκευασία η κατασκευάστρια δηλώνει πτώση της θερμοκρασίας σε σύγκριση με την reference ψύκτρα κατά 7-10 βαθμούς C, αλλά χωρίς να διευκρινίζει αν η πτώση αυτή είναι για idle ή load. Για να δούμε τη καταφέρνει στην πραγματικότητα.

- Ανεμιστήρας στα 5V

Idle

Core Temp: 35 C

Ambient Temp: 27 C

CPU Temp: 31 C

MB Temp: 24 C

Load

Core Temp: 56 C

Ambient Temp: 35 C

CPU Temp: 40 C

MB Temp: 26 C

- Ανεμιστήρας 12V

Idle

Core Temp: 34 C

Ambient Temp: 26 C

CPU Temp: 30 C

MB Temp: 24 C

Load

Core Temp: 49 C

Ambient Temp: 31 C

CPU Temp: 40

MB Temp: 25

Οι θερμοκρασίες με την προηγούμενη ψύκτρα ήταν:

Idle: 36-41 C

Load: 75-85 C

Link to comment
Share on other sites

4. Συμπεράσματα εντυπώσεις

Όπως καταλαβαίνετε η VF700-Cu αποτελεί μια πάρα πολύ καλή λύση για την ψύξη μιας 6600GT!!! Οι θερμοκρασίες είναι πολύ πιο χαμηλές από την reference ψύκτρα της nVidia με διαφορές της τάξης των 3-5 βαθμών σε idle κατάσταση και 24-30 βαθμούς σε κατάσταση load!!!!

Οι διαφορές αυτές επίσης είναι κατανοητό ότι κάνουν την ψύκτρα ιδανική για τους επίδοξους overclockers που μπορούν να συνδυάσουν υψηλές επιδόσεις με χαμηλό θόρυβο! :D

Τα επίπεδα θορύβου κρίνονται ικανοποιητικα στα 12V με την ψύκτρα να γίνεται αθόρυβη στα 5V!!!

Θετικά

1. Πολύ καλή ψύξη

2. Αθόρυβη

3. Εύκολη στην εγκατάσταση

4. Καλές οδηγίες εγκατάστασης

Αρνητικά

1. Τα ψυκτράκια για τις μνήμες δεν μπόρεσαν να χρησιμοποιηθούν

2. Αν η κάρτα δεν περιλαμβάνει ξεχωριστή ψύκτρα για το HIS Bridge (PCIe->AGP) η ψύκτρα δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί

3. Στην συγκεκριμένη κάρτα η ψύκτρα εξέχει αρκετά με αποτέλεσμα να μην χωράει σε στενά κουτιά

Link to comment
Share on other sites

Με πρόλαβες αλλά δεν πειράζει ορίστε εν συντομία και οι δικές μου φωτός και τα results Με πυρήνα στα 550 και μνήμες στα 1100

Αρχικά (Leadek 6600GT pcie 128mb)

P2100300.jpg

1

P4060553.jpg

2

P4060554.jpg

3

P4060555.jpg

4

P4060556.jpg

5

P4060558.jpg

6

2700mevga550X1100.jpg

7

2700mevga550X11003dmark05.jpg

Εγώ από 45-47 σε idle έπεσα στα 35-37 και σε full load σύμφωνα με το gatewatch από τα 82αρια που βάραγε τώρα έχω πέσει κοντά 50 με 55!

Μπράβο Spooky πολύ καλή ανάλυση!

Y.Γ Τα ψυχτράκια μια χαρά χώρεσαν στις μνήμες :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από aristos87 [Σήμερα, στις 18:58]

Y.Γ Τα ψυχτράκια μια χαρά χώρεσαν στις μνήμες :)

Επειδη η δικιά μου ειναι AGP η ψυκτρα βιδώνει διαφορετικα και δεν αφηνει χώρο απο κάτω για τα ψυχτράκια. Αν δεις τις φωτογραφίες θα καταλαβεις την διαφορα. Δυστυχως!!! :(

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο παιδες!!Αρκετα ωραια αποτελεσματα...και η ερωτηση μου ειναι η εξης,αν μπορει να τοποθετηθει σε 6800gt γιατι οντως η reference της nVidia ειναι αθλια:TD:

Το προβλημα ειναι αν ψυχεται το πισω μερος της 6800 διοτι εχει εκει μια ψυκτρα...

spooky δεν εχεις βαλει τπτ στις μνημες?:wassat:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από blade_pan [Σήμερα, στις 19:13]

Μπραβο παιδες!!Αρκετα ωραια αποτελεσματα...και η ερωτηση μου ειναι η εξης,αν μπορει να τοποθετηθει σε 6800gt γιατι οντως η reference της nVidia ειναι αθλια:TD:

Το προβλημα ειναι αν ψυχεται το πισω μερος της 6800 διοτι εχει εκει μια ψυκτρα...

spooky δεν εχεις βαλει τπτ στις μνημες?:wassat:

Τhx!!

Σχετικα με το πρωτο ερώτημα δεν μπορώ να καταλάβω τι εννοείς :o Η 6800 έχει και αλλη ψύκτρα από πίσω?

Στις μνήμες δεν έχω βαλει τίποτα. Δεν χωρούσαν τα ψυκτράκια. Ετσι και αλλιως με την reference παλι δεν ψύχονταν...οποτε δεν εχει καμια διαφορα :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από aristos87 [Σήμερα, στις 19:21]

Πάντως ούτε συνενοημένοι να ήμασταν! :p

Ναι ναι!!!! Εγω έκανα ανακοινωση χτες στο θρεντ για τις 6600 :D

Ασε που και οι 2 καρτες ειναι Leadtek!!!! AGP και PCIe, τα καλυψαμε όλα!!! :jump:

Την ψύκτρα την πήρα 2 βδομαδες πριν απο ελλαδα και τωρα που ηρθα αγγλια καταφερα να την βαλω!!! :p

THX vdesseris

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.