Jump to content



Zalman VF700-Cu Ultra Quiet VGA Cooler (WARNING 56K)


Spooky

Recommended Posts

@Jpp : Η κάρτα που λες έχει μονοκόματη ψύχτρα και δε θα μπορέσεις να βάλεις VF-700 αν θελήσεις. Προτείνω την πρώτη απο τη δεύτερη σειρά (WinFast) που έχω ακούσει τα καλύτερα και την πρώτη απο τη τρίτη σειρά (Gigabyte) που έχω και είναι αρκετά καλή.

τι ειναι αυτο το winfast ; το εχει βαλει κανεις; αξιζει;

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 79
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από Jpp [Σήμερα, στις 11:44]

το οτι ειναι μονοκομματη εννοεις οτι οι αλλες εχουν και μια ψηκτρα διπλα στο ανεμιστηρα ενω εμενα ειναι 1 ολο το cooling system ;

Ναι, αυτό που βλέπεις στη δεύτερη το μικρό ψυχτράκι, απο κάτω είναι το pci-e to agp bridge, το οποίο ζεματάει...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Jpp [Σήμερα, στις 11:37]

τι ειναι αυτο το winfast ; το εχει βαλει κανεις; αξιζει;

Τη κάρτα την λένε Leadtek WinFast και έχει μια απο τις καλύτερες stock ψύξεις...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από backgman

Πάστα AS Ceramic στο core και τα αυτοκόλλητα της Zalman στις μνήμες.

Όταν λέω full load εννοώ μιάμιση ώρα NFSU2 1280χ1024 και 1600χ1200 με full όλα τα γραφικά και το AA. Το NFSU2 πάντως ανεβάζει τη μεγαλύτερη θερμοκρασία απο τα παιχνίδια που έχω δοκιμάσει. Ξέρεις κανα καλό παιχνίδι για stressing ???

Βασικά εγώ από όλα τα παιχνίδια που έχω παίξει (συμπεριλαμβανομένου NFSU2 και HALFLIFE 2 με full όλα φυσικά) τη μεγαλύτερη θερμοκρασία μου την ανεβάζει το Colin Mcrae 4. LOL???? Έβαλες Ceramique και στο HIS bridge??

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από djargad [Σήμερα, στις 14:41]

Βασικά εγώ από όλα τα παιχνίδια που έχω παίξει (συμπεριλαμβανομένου NFSU2 και HALFLIFE 2 με full όλα φυσικά) τη μεγαλύτερη θερμοκρασία μου την ανεβάζει το Colin Mcrae 4. LOL???? Έβαλες Ceramique και στο HIS bridge??

Θα το βρώ και θα το δοκιμάσω να σου πώ. Ναι ceramic και στο HIS bridge (με τη παλιά ψύχτρα του)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Jpp [Χθες, στις 17:49]

αρα εγω τι μπορω να τις βαλω ; στην chaintech .

Επειδή η συγκεκριμένη δεν έχει ξεχωριστή ψύχτρα για το bridge, δε μπορείς να βάλεις την VF700 εκτός και αν βρείς και το ψυχτράκι της zalman για το bridge και τεριάζει στη κάρτα.

Κατα τα άλλα το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να βγάλεις το αυτοκόλλητο και να βάλεις ceramic για να ρίξεις 2-5oC απο core και μνήμες.

Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κανένας το Zalman FS-V7 Fatal1ty, το πιο καινούργιο μοντέλο δηλαδή που έχει πιο δυνατό ανεμιστηράκι;

Αυτο που θα ήθελα να μάθω είναι το κατα πόσο είναι και αυτό αθόρυβο σε σχέση με το VF700-Cu που στα 5v δεν ακούγεται καθόλου. Στα χαρακτηριστικά αναφέρουν ότι η διαφορά τους είναι περίπου 600rpm και 5dba στις χαμηλές πάντα στροφές.

Αν το εχει δοκιμάσει κανένας ας μας πει μια γνώμη

Link to comment
Share on other sites

παιδιά επειδή έχω παραγγείλει μια 6800 Winfast θα ήθελα να μου πείτε αν έχει καλό/αθόρυβο σύστημα ψύξης και αν τελικά πρέπει να μπω στη διαδικασία αλλαγής ανεμιστήρα.

http://www.leadtek.com.tw/eng/3d_graphic/specification.asp?pronameid=126&lineid=1&act=2

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από backgman

Επειδή η συγκεκριμένη δεν έχει ξεχωριστή ψύχτρα για το bridge, δε μπορείς να βάλεις την VF700 εκτός και αν βρείς και το ψυχτράκι της zalman για το bridge και τεριάζει στη κάρτα.

Κατα τα άλλα το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να βγάλεις το αυτοκόλλητο και να βάλεις ceramic για να ρίξεις 2-5oC απο core και μνήμες.

το ψηκτρακι αυτο δε θελει και δυο τρυπες για να το βιδωσεις ; αυτες οι τρυπες λογικα δε πρεπει να υπαρχουν στην καρτα μου .

δηλαδη εγω δε μπορω να κανω τιποτα ;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Jpp [Σήμερα, στις 00:52]

το ψηκτρακι αυτο δε θελει και δυο τρυπες για να το βιδωσεις ; αυτες οι τρυπες λογικα δε πρεπει να υπαρχουν στην καρτα μου .

δηλαδη εγω δε μπορω να κανω τιποτα ;

Όπως σου είπα αν βρείς το το ψυχτράκι της Zalman για το bridge και ταιριάζει στη κάρτα σου, τότε θα μπορέσεις να βάλεις τη Zalman VF700.

Link to comment
Share on other sites

εστειλα μαιλ στη ζαλμαν να μου πουν αν κανει αν και απο οτι βλεπω στην καρτα μου εχει δυο τρυπες εκει στο γεφυρακι και μαλλον κανει , το ψηκτρακι αυτο το εχει στο σιτε της με ονομα : ZM-VHS1

το θεμα ειναι που θα μπορεσω να το βρω !

εχει κανεις καμια ιδεα;

τους ρωτισα και αυτους στο μαιλ αν υπαρχει πουθενα στο Ελλαδα.

Για να δουμε !

Link to comment
Share on other sites

Τη δοκίμασε κανείς σε 6800 να μας πει θερμοκρασίες;

Καλή η ησυχία γενικά και την αποζητάω απεγνωσμένα, αλλά αυτή η ψύκτρα έχει κάτι πάνω της που δεν με πείθει οτι θα τα καταφέρει με τις 6800...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Ilias83

Τη δοκίμασε κανείς σε 6800 να μας πει θερμοκρασίες;

Καλή η ησυχία γενικά και την αποζητάω απεγνωσμένα, αλλά αυτή η ψύκτρα έχει κάτι πάνω της που δεν με πείθει οτι θα τα καταφέρει με τις 6800...

Μια χαρά τα πάει και σε 6800. Πριν είχα μια MSI 6800 AGP και με το zalman είχα full load max 58-60. Τώρα έχω μια Leadtek 6800GT pci-e και σε idle είναι 54-57 και σε full load 68-70 τις πιο ζεστές μέρες. Και στις 2 περιπτώσεις το zalman στα 5v επειδή δεν γουστάρω καθόλου τον θόρυβο. Επίσης στην απλή 6800 όταν την είχα αγοράσει (1/2005) στην αρχή είχα βάλει το Silencer (το είχα στα 7v) αλλά το άλλαξα με το zalman επειδή ήταν πιο αθόρυβο και το zalman τελικά είχα καλύτερες θερμοκρασίες κατα 1-2 βαθμούς (σε χαμηλές στροφές και τα 2).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση επειδή σκοπεύω να αγοράσω την MSI NX6600GT-VTD128. Πόσο ενοχλητικός είναι ο θόρυβος που κάνει η ψύκτρα της MSI που υποτίθεται ότι είναι και πιο αθόρυβη από άλλες αντίστοιχες υλοποιήσεις. Και επιπλέον αν υπάρχει κάποια ρύθμιση που να μπορώ να μειώνω τις στροφές του ανεμιστήρα, δεδομένου ότι δεν παίζω απαιτητικά παιχνίδια αλλά θα μου χρησιμεύσει κυρίως το video-in.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από basil9 [Σήμερα, στις 13:13]

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση επειδή σκοπεύω να αγοράσω την MSI NX6600GT-VTD128. Πόσο ενοχλητικός είναι ο θόρυβος που κάνει η ψύκτρα της MSI που υποτίθεται ότι είναι και πιο αθόρυβη από άλλες αντίστοιχες υλοποιήσεις. Και επιπλέον αν υπάρχει κάποια ρύθμιση που να μπορώ να μειώνω τις στροφές του ανεμιστήρα, δεδομένου ότι δεν παίζω απαιτητικά παιχνίδια αλλά θα μου χρησιμεύσει κυρίως το video-in.

Ευχαριστώ

Για τον έλεγχο των στροφών του ανεμιστήρα μπορείς να κατεβάσεις αυτό το προγραμματάκι της gainward. Παρόλο που είναι της gainward κάνει για όλες τις 6600GT (μπορεί και για όλη την σειρά 6...)

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που πάθει βλάβη η κάρτα (που μάλλον θα είναι άσχετο με το ότι τις αλλάξαμε cooler) και θέλουμε να την επιστρέψουμε (για αντικατάσταση), τα μικρά "ψηκτρακια" (πάνω στις μνήμες) θα βγούν?

Επίσης, όταν την ξαναπάρουμε πίσω, πως θα τα ξανά-βάλουμε? (αφού θα έχει φύγει η κόλλα)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.