Jump to content



Zalman VF700-Cu Ultra Quiet VGA Cooler (WARNING 56K)


Spooky

Recommended Posts

spooky σε τι χρονους επαιζες πριν και σε τι μετα ;

εγω με τον μεγαλο τον ανεμιστηρα τον σπιτικο ειχα 66 idle ετρεχα 550/1130 stable

αν πεσω 55-60 idle λες να πιασω 580/1250 ;

να χουμε τις 6800gt για πλακα

:hehe::slap:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 79
  • Created
  • Last Reply

Στους ιδιους!!! Stock δηλαδη γιατι δεν την εχω ανεβασει καθολου. :p

Βασικα μονο πυρινα ειχα ανεβασει σε μια αποπειρα και τον ειχα φτασει μεχρι 550. Αλλα πηγαινε και πιο πανω σιγουρα. Ολα αυτα με την παλια ψυκτρα.

Με την Zalman δεν εχω κανει τιποτα αλλα καποια στιγμη κατι θα κανω!!

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο και μεγειές και στους δυο σας, παίδες.

Έχω και μια ερωτησούλα: μήπως θα μπορούσατε να μετρήσετε την απόσταση (στο περίπου, μην ξαναβγάζετε τις ψύκτρες) του core από την σύνδεση του AGP & PCIe αντίστοιχα; Ας πούμε της βάσης της ψύκτρας, η διαφορά με ενδιαφέρει, όχι η ακριβής απόσταση.

Ευχαριστώ προκαταβολικά :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chosen [Σήμερα, στις 10:49]

Μπράβο και μεγειές και στους δυο σας, παίδες.

Έχω και μια ερωτησούλα: μήπως θα μπορούσατε να μετρήσετε την απόσταση (στο περίπου, μην ξαναβγάζετε τις ψύκτρες) του core από την σύνδεση του AGP & PCIe αντίστοιχα; Ας πούμε της βάσης της ψύκτρας, η διαφορά με ενδιαφέρει, όχι η ακριβής απόσταση.

Ευχαριστώ προκαταβολικά :)

Thx Chosen!

Εννοεις αυτη την αποσταση?

post-2302-1416071917,0767_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ναι ακριβώς. Αλλά όπως είπα δε με νιάζει η απόσταση αλλά η διαφορά της απόστασης της AGP και της PCI-e έκδοσης. Πόσα εκατοστά πιο ψηλά από την βάση δηλαδή, είναι το gpu της AGP από αυτό της PCI-e.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Θα μου πείτε που το ξέθαψα αυτό το θέμα θέλω όμως να ρωτήσω εσάς τους έμπειρους.

Εχω την Gigabyte 6600gt AGP. Το θέμα έιναι οτι το ανεμηστηράκι είναι κολλημένο με θερμοαγώγημη κόλλα. Θα μπορέσω να την βγάλω και να βάλω το Zalman και αν ναι έχετε μήπως κάποιο τρόπο κατα νου για να μειώσω τη ζημιά;;;;

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ένα καθαριστικό της Philips (σπρέι, μπλέ κουτί) το οποίο θα το βρείς σε μαγαζιά με ηλεκτρονικά. Καθαρίζει πολύ εύκολα σχεδόν τα πάντα.

Ψάχνοντας στο site της Zalman βρήκα το ZM-VHS1 το οποίο είναι ψύχτρα για το brigde απο pci-e σε agp που έχουν οι agp κάρτες και ζεσταίνεται πάρα πολύ.

zm-vhs1_eng.gif

Το έχει δει κανένας στην Ελλάδα και αν ναι πού και πόσο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Spooky

Α και κατι αλλο που πρεπει να προσεξεις Jpp!!!

Εχω την εντυπωση πως η Chaintech εχει μια μεγαλη ψυκτρα που καλυπτει και το HIS Bridge. Αν ειναι ετσι, για να βαλεις την Zalman πρεπει να βρεις μια ξεχωριστη ψυκτρα για το bridge αλλιως δεν 8α κανεις δουλεια :(

Επειδη λεω να την αγορασω τωρα που βρηκα κατι λευτα πως θα μαθουμε αν εχει μεγαλη η μικρη ψηκτρα ;


απο την δευτερη σειρα η τελευταια

α .... εχει βγει τιποτα καλυτερο ; οπως...

Cooler VGA Zalman FS-V7 Fatal1ty

fs-v7 homepage

λεει 6600 αλλα θα κανει και αυτη ή θα εχω το προβλημα που λεει ο spooky

post-803-1416072179,4425_thumb.gif

Link to comment
Share on other sites

Ωραία η παρουσίαση (τώρα την είδα πρώτη φορά) αλλά εγώ γαι την κάρτα γραφικών θα εμπιστευόμουν μάλλον περισσότερο την silencer. Πιστεύω πως είναι πιο αποτελεσματική καθώς παίρνει αέρα κατευθείαν απ'έξω (αν έχω καταλάβει καλά) και τον βγάζει πάλι κατυεθείαν έξω...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Jpp

λεει 6600 αλλα θα κανει και αυτη ή θα εχω το προβλημα που λεει ο spooky

Βασικά το Fatality Vf7 Ειναι το Vf700 με διαφορά στις ταχύτητες των ανεμηστήρων και το λαμπάκι. Βεβαια η Fatality σε normal μπορεί να τρέχει στα 3000+ αλλά κάνει και τον αντίστοιχο θόρυβο.

Αρχική απάντηση από Makis Hourdakis

Ωραία η παρουσίαση (τώρα την είδα πρώτη φορά) αλλά εγώ γαι την κάρτα γραφικών θα εμπιστευόμουν μάλλον περισσότερο την silencer. Πιστεύω πως είναι πιο αποτελεσματική καθώς παίρνει αέρα κατευθείαν απ'έξω (αν έχω καταλάβει καλά) και τον βγάζει πάλι κατυεθείαν έξω...

Το Silencer κάνει για 6600gt AGP; Δεν είμαι και τόσο σίγουρος...

Link to comment
Share on other sites

το ειδα και εγω αυτο djargad . δηλαδη ειναι λιγο οι 1000 στροφες παραπανω ; για τα 18 ευρο που κανει παραπανω ειναι λιγο, αλλα στις επιδοσεις ; για θορυβο κανει παραπανω .

η ερωτηση αν κανει στην δικια μου ( 2 ποστ παραπανω ) ξερει κανεις ;

Link to comment
Share on other sites

Τελικά πήρα τη Zalman VF-700 και είμαι κατευχαριστημένος...

Απο 59/89 (idle/full NFSU2) έπεσε σε 51/62 (μετά απο μιάμιση ώρα NFSU2). O ανεμιστήρας είναι στα 12V.

Ο πύρηνας ανέβηκε απο 545 (552 το χειμώνα) στα 575 και οι μνήμες απο 1150 (1193 το χειμώνα) στα 1193 (δε πάνε άλλο οι μ@λ@κισμένες).

@Jpp : Η κάρτα που λες έχει μονοκόματη ψύχτρα και δε θα μπορέσεις να βάλεις VF-700 αν θελήσεις. Προτείνω την πρώτη απο τη δεύτερη σειρά (WinFast) που έχω ακούσει τα καλύτερα και την πρώτη απο τη τρίτη σειρά (Gigabyte) που έχω και είναι αρκετά καλή.

@djargad : To Silencer κάνει μόνο για PCI-e και όχι για AGP version γιατί δε καλύπτει το bridge...

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες full load εννοείς full γραφικά με ΑΑ και AF;;; Γιατι όταν παιζω SW KOTOR 2 στα 1024*768 με 2Χ ΑΑ και 2Χ AF μου φτάνει γύρω στους 70.Ενώ όταν παίζω στα 1280Χ1024 με 4Χ AA και AF αντίτοιχα μου ψήνει καφέ.

Τι πάστα χρησιμοποίησες;;;;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από djargad [Σήμερα, στις 11:07]

Otan les full load ennoeis full grafika me full analysh kai AA kai AF?? Giati otan paizw Starwars KOTOR 2 sta 1024 me 2X AA kai 2X AF moy ftanei sxedon toys 70 enw ama paixw sta 1280x1024 me 4X AA kai 4X AF mou psinei kafe :p

Ti pasta xrhsimpoihses?? Ayth ths zalman??

Πάστα AS Ceramic στο core και τα αυτοκόλλητα της Zalman στις μνήμες.

Όταν λέω full load εννοώ μιάμιση ώρα NFSU2 1280χ1024 και 1600χ1200 με full όλα τα γραφικά και το AA. Το NFSU2 πάντως ανεβάζει τη μεγαλύτερη θερμοκρασία απο τα παιχνίδια που έχω δοκιμάσει. Ξέρεις κανα καλό παιχνίδι για stressing ???

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.