Jump to content



Αγορά ενισχυτή


Recommended Posts

Καλησπέρα. Μπαίνω κατευθείαν στο ψητό. Ψάχνω ενισχυτή για τα παρακάτω ηχεία.

http://stereonomono.blogspot.com/2010/08/b-dm-310.html

 

Υπάρχει κάτι αξιόλογο καινούργιο, είτε μεταχειρισμένο το οποίο μπορεί να συνοδεύσει τα συγκεκριμένα ηχεία; Γενικότερα δεν έχω ιδέα από ενισχυτές, οπότε δεν γνωρίζω τι budget πρέπει να δαπανήσω για να έχω μια σχετικά καλή ποιότητα ήχου. 

Link to comment
Share on other sites

Για δώσε ένα μπάτζετ που θα ήθελες να διαθέσεις! Καθώς επίσης και τι πηγή/πηγές θες να συνδέσεις!

Έγινε επεξεργασία από giorgos2187
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Η πηγή είναι το pc. Όσο για το budget αν μπορώ να πάρω κάτι σχετικά αξιόλογο μέχρι 70 ευρώ καλώς, αλλιώς θα το διπλασιασουμε κάνοντας λίγη υπομονή. Μέχρι 150 δηλαδή. 

Link to comment
Share on other sites

Η πικρή αλήθεια είναι ότι σε αυτά τα χρήματα δεν υπάρχει κάτι που να παίξει αξιόλογα αυτά τα ηχεία. Με γύρω στα 200 παίρνεις ένα ίσα ίσα εισαγωγικό μοντέλο επώνυμο (pioneer, Yamaha, denon, Cambridge audio κλπ). Τα οποία όμως πάλι κρίνονται άκρως ανεπαρκή για τα ηχεία σου...

 

Τώρα αν είναι αδύνατο να ανέβεις σε μπάτζετ, δες μήπως βρεις κάποιον δικαναλο επώνυμο σε αγγελίες. Διαφορές ουσιαστικές, δεν υπάρχουν σε τέτοιου κόστους μοντέλα.

Link to comment
Share on other sites

Βρες κάποιο μεταχειρισμένο ενισχυτή γύρω 50 watt ανά κανάλι και θα είσαι οκ.

Με 90db ευαισθησία θα παίξουν δυνατά αλλά μην περιμένεις μπάσα που γκρεμίζουν τοίχους.

Είναι καλά για near field σε υπολογιστή και πίσω ηχεία σε home cinema. 

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου είναι να κοιτάξεις εναλλακτικά και σε κάποιο vintage/μεταχειρισμένο που μπορείς να βρείς σε αρκετά καλές τιμές στο ebay. Ενδεικτικά δες εδώ.

Προσωπικά θα προτιμούσα μια τέτοια λύση παρά τον απόλυτα φτηνότερο καινούργιο ενισχυτή. Η ποιότητα κάποιων vintage μηχανημάτων παραμένει ακόμα και σήμερα αξεπέραστη.

 

 

edit: Δες επίσης εδω και απο Ελλάδα

Έγινε επεξεργασία από dirving69
Link to comment
Share on other sites

Για μεταχειρισμένο έλεγα και γω αλλά τα φοβάμαι λίγο. Ποιος ξέρει αν λειτουργούν σωστά τα ποτενσιομετρα, οι επαφές κτλ. Γενικά ποια χαρακτηριστικά πρέπει να κοιτάξω πριν αγοράσω; 

 

Υ.γ: Μου χουν προτείνει κι αυτούς. Κάνουν τίποτα; 

https://www.amazon.de/dp/B00GEU6D8S/ref=sxbs_sxwds-stvp_3?pf_rd_m=A3JWKAKR8XB7XF&amp&pf_rd_p=233655306071036716&amp&pd_rd_wg=sN0g7&amp&pf_rd_r=EMSRJVC3C1CZ641RWX5J&amp&pf_rd_s=desktop-sx-bottom-slot&amp&pf_rd_t=301&amp&pd_rd_i=B00GEU6D8S&amp&pd_rd_w=AAaLL&amp&pf_rd_i=Nobsound+200+Watt+Digital+Power+Amplifier&amp&pd_rd_r=b5127ba6-8246-4aff-b51d-aa2e401a5e43&amp&ie=UTF8&amp&qid=1533051862&amp&sr=3

 

https://m.banggood.com/TPA3116-250W100W-Bluetooth-4_0-HiFi-Digital-Power-Amplifier-p-1122592.html?rmmds=search&cur_warehouse=CN

 

https://m.ebay.co.uk/itm/2-Channel-Stereo-Audio-Amplifier-Mini-Hi-Fi-Class-D-Amp-with-Power-Supply-50W-2/282875752596?_mwBanner=1&_rdt=1

Έγινε επεξεργασία από Physiciant
Link to comment
Share on other sites

Για την κατάσταση του μεταχειρισμένου θα πρέπει να διαβάσεις προσεκτικά την περιγραφή της αγγελίας και φυσικά να επικοινωνήσεις με τον πωλητή για περαιτέρω διευκρινήσεις. Απο εκει και πέρα το μεταχειρισμένο σαφώς και ενέχει κάποιο ρίσκο ωστόσο ποιοτικά δε μπορεί καν να συγκριθεί με τα προιόντα που παρέθεσες στα link. Πάντα IMHO. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 23 λεπτά, το μέλος Physiciant έγραψε:

μακρια απο τετοια, ουτε για ηχεια αυτοκινητου δεν κανουν...!!!!  

 

Υπαρχουν αγγελιες εδω, Ελλαδα, που μπορεις να βρεις κατι αξιολογο μεταχειρισμενο. μεσα στο μπατζετ που διαθετεις ανετα. απλα θα παρεις ενα παλιοτερο κομματι καθαρα στερεοφωνικο, αλλα πολυ ανωτερο σε ποιοτητα απο τα κινεζικα....!!! 

 

εχω παρει εναν παλιοTechnics SΑ-GX 230 με €100  πριν 4 χρονια.... και με ενα σετ ηχεια Technics, ακουσα ξανα.... ΗΧΟ.....!!  μετα απο αρκετα χρονια με υπολογιστες και PCηχεια.....!!!  

 

ακομα κι εδω σε αγγελιες ισως βρεις κατι καλο..!!

Έγινε επεξεργασία από cabdik
Link to comment
Share on other sites

πριν 26 λεπτά, το μέλος Physiciant έγραψε:

μακρια απο τετοια, ουτε για ηχεια αυτοκινητου δεν κανουν...!!!!  

 

Υπαρχουν αγγελιες εδω, Ελλαδα, που μπορεις να βρεις κατι αξιολογο μεταχειρισμενο. μεσα στο μπατζετ που διαθετεις ανετα. απλα θα παρεις ενα παλιοτερο κομματι καθαρα στερεοφωνικο, αλλα πολυ ανωτερο σε ποιοτητα απο τα κινεζικα....!!! 

 

εχω παρει εναν παλιοTechnics SΑ-GX 230 με €100  πριν 4 χρονια.... και με ενα σετ ηχεια Technics, ακουσα ξανα.... ΗΧΟ.....!!  μετα απο αρκετα χρονια με υπολογιστες και PCηχεια.....!!!  

 

ακομα κι εδω σε αγγελιες ισως βρεις κατι καλο..!!

Έγινε επεξεργασία από cabdik
Link to comment
Share on other sites

Να είναι κάποιας αξιόπιστης εταιρίας (όχι κινεζιά).

Τα ηχεία σου σύμφωνα με τον κατασκευαστή απαιτούν ελάχιστη ισχύ τα 25watt αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι ένας ενισχυτής 2Χ15watt ή 2Χ20watt δεν θα παίζει καθόλου. 

Καλό είναι ο ενισχυτής να έχει watt, τα 50 με 60 watt είναι αρκετά για εκκωφαντικές εντάσεις για πολλά ηχεία. 

Το πιο σημαντικό είναι να μπορείς να τον ακούσεις και όχι να τον αγοράσεις με συνάντηση σε κάποιο σταθμό μετρό.

Προσωπικά δυο φορές που αγόρασα ενισχυτή, τον άκουσα στο σπίτι του πωλητή, έπαιξα με το volume, τα μπάσα, τα πρίμα και όλα τα κουμπάκια για να διαπιστώσω ότι δεν κάνουν χρατσ χρουτσ, τσαφ, ή κάποιο βόμβο και ότι είναι απολύτως αθόρυβα.

Όλοι οι ενισχυτές παίρνουν ηχεία μέχρι και 4 ωμ. Από πίσω που είναι οι συνδέσεις των ηχείων γράφουν συνήθως "4 - 16 Ohm ή  6 - 16 Ohm"

Και.. μη βιαστείς. Το ότι έχεις μετρητά στην τσέπη και σε "καίνε" να αγοράσεις, καμιά φορά είναι κακός σύμβουλος.

Link to comment
Share on other sites

Να κανω και μια αδιακριτη ερωτηση; Τι και τι ακριβως ζητας απο το ηχοσυστημα που θελεις να φτιαξεις; Θελεις καγκουριλικια με τερμα εντασεις καο δεν ξερω κι εγω τι, η θελεις απλως να βαζεις μια μουσικη να παιζει και απλα να ακουγεται χωρις πολλες απαιτησεις;

Link to comment
Share on other sites

Όχι όχι....ίσα ίσα που τον περισσότερο καιρό παίζει πολύ χαμηλά το σύστημα. Σπάνια το ανεβάζω πάνω απ' τα μισά. Αυτό που επιδιώκω είναι καλή ποιότητα ήχου γιατί γενικότερα ακούω αρκετή μουσική και βλέπουμε καμιά ταινιούλα που και που. Αυτά..

Έγινε επεξεργασία από Physiciant
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος Physiciant έγραψε:

Όχι όχι....ίσα ίσα που τον περισσότερο καιρό παίζει πολύ χαμηλά το σύστημα. Σπάνια το ανεβάζω πάνω απ' τα μισά. Αυτό που επιδιώκω είναι καλή ποιότητα ήχου γιατί γενικότερα ακούω αρκετή μουσική και βλέπουμε καμιά ταινιούλα που και που. Αυτά..

 

κι εγω κυριως για να ακουω σωστα μουσικη, ειχα μπει στο τριπακι πριν μια 5ετια, να στησω ενα συστηματακι -οχι απαραιτητα πολυκαναλο- με επωνυμους ενισχυτες και ηχεια. και να ξεφυγω απο τις "κινεζιες", και να μην κοστισει τα μαλλια της κεφαλης μου, που δεν υπαρχουν κιολας...!!!  

 

εψαχνα αρκετους μηνες, στα μεταχειρισμενα που σου προανεφερα. και νομιζω αξιζε η υπομονη.  

 

επειδη ειχα μια αγαπη παντα προς TECHNICS, πετυχα τον Ραδιοενισχυτη που προανεφερα, και μετα απο λιγο καιρο, πετυχα και ενα ζευγαρι ηχεια TECHNICS SB-CS 65 (ή 75 δεν θυμαμαι τωρα ακριβως...), και ακουσα σωστο ηχο. 

νταξ... δεν ειναι ο ηχος με ηχοσυστημα €100,000, αλλα καμια σχεση με οτι ακουγα τα προηγουμενα χρονια, με κατι compact συστηματακια, και απο το πισι...!!!!  και το εχω συνδεσει και με την τηλεοραση...!! 

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, αν κάνεις υπομονή και ρίχνεις τακτικά ματιές στις αγγελίες θα πετύχεις καλό μηχάνημα σε καλή τιμή (100~120€).

Απλά το μόνο που χρειάζεται είναι, όπως σου έγραψα πιο πάνω,  να μπορείς να τον ακούσεις και να ελέγξεις ότι τα κουμπιά του δεν κάνουν θορύβους.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μμ...θα το ψάξω το θέμα. Το κακό είναι ότι δεν βρίσκομαι Αθήνα όπου βρίσκεις τους περισσότερους πωλητές. Μια που ανοίξαμε ρε παιδιά την συζήτηση να ρωτήσω και σας μήπως έχετε καμιά ιδέα για το τι μπορεί να φταίει. Μαζί με τα ηχεία έχω κι αυτόν τον ραδιοενισχυτή:


https://www.hifiengine.com/manual_library/kenwood/kr-a5040.shtml

Ο ενισχυτής όπως και τα ηχεία ήταν χρόνια σε αχρησία (ευτυχώς όχι σε κάποια αποθήκη πεταμένα) και από τότε που τα ξανάθεσα σε λειτουργία, όταν ακούω μουσική χάνω ένα απ' τα δύο ηχεία ή και τα δύο (συνήθως το αριστερό) και για να παίξουν κανονικά πρέπει να βγάλω το jack και να το ξαναβάλω ή να αυξομειώσω τον ήχο ή να αλλάξω έξοδο. Δηλαδή έχω παρατηρήσει ότι στην έξοδο TAPE 1 για παράδειγμα δε το κάνει τόσο συχνά όσο στο CD. 

Απ' ότι έχω καταλάβει φταίει ο ενισχυτής γιατί δοκίμασα τα ηχεία και με άλλον χωρίς να παρουσιάζουν το ίδιο θέμα. Το χα πάει σε έναν τεχνικό, μου λέει λογικά θέλει καθάρισμα. Τον παραλαμβάνω μετά από 1μιση μήνα, πάλι τα ίδια κάνει οπότε του τον γύρισα πίσω. Λέτε να φταίνε οι έξοδοι ή το ποτενσιόμετρο;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.