Jump to content



Αγορα σκουπας


Recommended Posts

Καλημερα,νεο μελος,πρωτο μου post.

 

Αρχικα καλως σας βρηκα.

 

Θελω να αγορασω μια ηλεκτρικη σκουπα για την αποθηκη-εργαστηρι ωστε να μαζευω οτι περισσευει απο κανα κοψιμο,τρυπημα κλπ.

Αρχικα ηθελα μια σκουπα να τραβαω την σταχτη απο το μπαρμεκιου και να την εχω και για την αποθηκη ταυτοχρονα.Σκεφτομουν να παω σε κατι τετοιο.

 

Μετα ειπα να ανεβω λιγο σε bugdet και να παρω μια υγρων-στερεων  ωστε να βγαλει και καμια αλλη δουλεια αν χρειαστει+καθαρισμος στο αμαξι.Αρχικα η συγκεκριμενη θα εχει θεμα με την σταχτη;Επισης δουλευει και χωρις σακουλα σωστα;

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλως ορισες αρχικα :)

Η σκουπα για σταχτη, περα απο τα ειδικα φιλτρα πρεπει να εχει και μεταλλικο καδο αλλιως αν περασει κατι που δεν εχει σβησει θα παρει φωτια :)

 

Οποτε η δευτερη για σταχτη δε κανει σιγουρα. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα

 

Βασικα την σταχτη θα την τραβαω οταν εχει σβησει για τα καλα και οχι οταν ειναι ακομα πυρωμενη.Απλα να γλυτωνω την διαδικασια φαρασι κλπ.Για τα ειδικα φιλτρα δεν το ειχα σκεφτει.Τι παραπανω θα μου δινει;

 

Ευχαριστω για την απαντηση σου.

Link to comment
Share on other sites

On ‎29‎/‎9‎/‎2018 at 8:55 ΠΜ, το μέλος nemesispk έγραψε:

Καλημερα,νεο μελος,πρωτο μου post.

 

Αρχικα καλως σας βρηκα.

 

Θελω να αγορασω μια ηλεκτρικη σκουπα για την αποθηκη-εργαστηρι ωστε να μαζευω οτι περισσευει απο κανα κοψιμο,τρυπημα κλπ.

Αρχικα ηθελα μια σκουπα να τραβαω την σταχτη απο το μπαρμεκιου και να την εχω και για την αποθηκη ταυτοχρονα.Σκεφτομουν να παω σε κατι τετοιο.

 

Μετα ειπα να ανεβω λιγο σε bugdet και να παρω μια υγρων-στερεων  ωστε να βγαλει και καμια αλλη δουλεια αν χρειαστει+καθαρισμος στο αμαξι.Αρχικα η συγκεκριμενη θα εχει θεμα με την σταχτη;Επισης δουλευει και χωρις σακουλα σωστα;

 

Να πάρεις και τα δυο.

Το πρώτο δεν είναι σκούπα αλλά δοχείο στάχτης και χρειάζεται μια σκούπα για να δουλέψει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τελικα σκεφτομαι να παω σε αυτη  αφου μου λετε οτι η απλη δεν ειναι καταληλη για σταχτες.

Δεν θα εχει καποιο θεμα εαν καθαριζω και την αποθηκη-εργαστηριο απο τιποτα πριονιδια,ρινισματα κλπ σωστα;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δεν ξέρω, αν γνωρίζεις για τους Διαχωριστές Σκόνης (λέγονται Cyclone). 

Εγώ έβαλα μία κινέζικη με 15 € (στοίχισε +10 € το δοχείο + 6 €  η λαστιχόκολλα NEOTEX), επειδή είχα μία Miele νοικοκυράς και δεν ήθελα να καεί το μοτέρ από το πολύ λεπτό πριονίδι - σκόνη ή από την πολύ λεπτή σκόνη παρετίνα (ξύσιμο πριν από βάψιμο).

 

EDIT : Η λαστιχόκολλα τής NEOTEX PU-JOINT κοστίζει 6 € το λουκάνικο και είναι κλάσης SICA FC-11.

 

Άλλοι πάλι, βάζουν Cyclone, επειδή έχουν μία σαν τη δική σου, για να μην καθαρίζουν συνέχεια το φίλτρο.  Συνήθως αυτές μειώνουν αισθητά την απόδοση, μόλις αρχίσει το φίλτρο να πιάνει την πολύ λεπτή σκόνη που λέγαμε.  Ή αναγκάζονται  να πατάνε συνέχεια το κουμπί ψιλο-καθαρισμού (αν διαθέτει και τέτοιο).  

 

Μερικά κατατοπιστικά βίντεο από το το You-Tube είναι εδώ   

 

Και μερικές ενδεικτικές τιμές από e-Bay  είναι εδώ

 

Τέλος, καλύτερα το δοχείο να είναι μεταλλικό βαρελάκι (λόγου χάρη μελισσοκομίας) επειδή βουλιάζει εύκολα προς τα μέσα, από τη δύναμη της σκούπας.  Εγώ πήρα το κεραμιδί πλαστικό δοχείο (για ελιές) και αναγκάστηκα να φτιάξω εσωτερική ξυλοκατασκευή  από μέσα.

Η καλύτερη πατέντα που έχω δει, είναι  μία ξύλινη βάση (σαν ανοικτό κουτί) με ρόδες, που λειτουργεί ως θήκη για τις 2 σκούπες  (όταν μετακινείσαι) αλλά και για τις σωλήνες τους, όταν δεν τις χρησιμοποιείς.

 

Έγινε επεξεργασία από Τζίμης
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.