Jump to content



Τηλεφωνο που σημειωνει τις εξερχομενες κλησεις


Recommended Posts

Κανω εδώ αυτό το θρεντ ελπιζοντας να ειναι το σωστο σημειο (σε αλλο σημειο που το εκανα σβηστηκε),

 

υπαρχουν τηλεφωνικες συσκευες που σημειωνουν τα τηλεφωνα που εχεις παρει, πχ. για ενα μηνα?

Link to comment
Share on other sites

Πολλές σταθερές και ασύρματες τηλεφωνικές συσκευές έχουν αρχείο κλήσεων, αλλά είναι πεπερασμένο, όπως ειπώθηκε.

Εάν θέλεις πιο αναλυτικό και μόνιμο αρχείο, μπορείς να βάλεις κάποιο μικρό τηλεφωνικό κέντρο ενδιάμεσα, πχ ένα ρούτερ Fritz!Box.

 

Παρ' ότι δεν το διευκρινίζεις, δεν μιλάω για κινητά τηλέφωνα, γιατί εκεί το αρχείο κλήσεων είναι πρακτικά απεριόριστο.

Link to comment
Share on other sites

Oxι , για σταθερο μιλαω.

Καποιες φορες βλεπω στο λογ/σμο καποιες πενταψηφιες χρεωσεις... Το άλλο ατομο που μενει σπιτι διαβεβαιωνει ότι δεν τι ςεκανε. Αρα η μονη λυση είναι να υπαρχει καταγραφη των εξερχομενων κλησεων.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς και να ζητήσεις φραγή στα πενταψήφια. Ακόμη και στην περίπτωση που καταγράφονται στη συσκευή, εάν κάποιος κάνει την κλήση, μπορεί και να την σβήσει από το αρχείο του τηλεφώνου.

Πάντως ακόμη κι αν καταγράφεις όλες τις κλήσεις, δεν θα έχεις διαφορετική εικόνα από την αναλυτική κατάσταση κλήσεων που σου δίνει ο πάροχος (εφόσον την ζητήσεις).

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος minast έγραψε:

Μπορείς και να ζητήσεις φραγή στα πενταψήφια.

 

To ειχα ζητησει παλιοτερα και μου ειπαν ότι δε γινεται. Αν εχει αλλαξει κατι να ξαναδοκιμασω.

 

πριν 12 ώρες, το μέλος minast έγραψε:

Ακόμη και στην περίπτωση που καταγράφονται στη συσκευή, εάν κάποιος κάνει την κλήση, μπορεί και να την σβήσει από το αρχείο του τηλεφώνου.

 

To συγκεκριμενο ατομο ειναι τεχνολογικως αναλφαβητο, δε μπορει να κανει κατι τετοιο.

 

 

πριν 12 ώρες, το μέλος minast έγραψε:

Πάντως ακόμη κι αν καταγράφεις όλες τις κλήσεις, δεν θα έχεις διαφορετική εικόνα από την αναλυτική κατάσταση κλήσεων που σου δίνει ο πάροχος (εφόσον την ζητήσεις).

 

Δεν εχεις καταλαβει ποιο ειναι το θεμα. Αν η συσκευη εχει καταγραψει τη κληση μετα αυτος που την εκανε δε μπορει να την αρνηθεί. Αν ο παροχος λέει ψεμματα  τον πιανω κι αυτόν

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα σταθερό της siemens. All time classic μοντέλο. Περίπου 13 χρόνια το έχω. Κρατάει 20 εισερχόμενες που δεν απαντήθηκαν.

Τις εξερχόμενες που σε ενδιαφέρουν, επίσης. Χωρίς χρονικό περιορισμό. Δεν έχω δει να ξεχνάει κάποια κλήση όσο είναι στην πρίζα το τηλέφωνο.

Δεν ξέρω όμως πόσες κρατάει γιατί το χρησιμοποιώ ελάχιστα. Ωστόσο, τις κρατάει. Δεν κρατάει όμως πολλαπλές (δηλαδή πχ έγινε κλήση στο Σπίτι στις 14:32, 15:26 κλπ). Αυτό θα το δεις μέσω αναλυτικού λογαριασμού από τον πάροχο.

 

Αν βέβαια τις κρατάει ένα τόσο παλιό τηλέφωνο, φαντάζομαι οποιαδήποτε καινούρια συσκευή, θα μπορεί να το κάνει και μάλιστα πολύ αναλυτικότερα και, εννοείται, χωρίς χρονικούς περιορισμούς.

 

Ο πάροχος δεν νομίζω να μπορεί να σου πει ψέματα για τις εξερχόμενες κλήσεις. Όσες απαντήθηκαν, θα τις δεις. Όσες δεν απαντήθηκαν, θαρρώ πως δεν τις εμφανίζει στον αναλυτικό λογαριασμό. (δεν παίρνω αναλυτικό - παίρνω μόνο online λογαριασμό - μπορώ να ζητήσω όμως).

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Έχω ένα σταθερό της siemens. All time classic μοντέλο. Περίπου 13 χρόνια το έχω. Κρατάει 20 εισερχόμενες που δεν απαντήθηκαν.

Τις εξερχόμενες που σε ενδιαφέρουν, επίσης. Χωρίς χρονικό περιορισμό. Δεν έχω δει να ξεχνάει κάποια κλήση όσο είναι στην πρίζα το τηλέφωνο.

Δεν ξέρω όμως πόσες κρατάει γιατί το χρησιμοποιώ ελάχιστα. Ωστόσο, τις κρατάει. Δεν κρατάει όμως πολλαπλές (δηλαδή πχ έγινε κλήση στο Σπίτι στις 14:32, 15:26 κλπ). Αυτό θα το δεις μέσω αναλυτικού λογαριασμού από τον πάροχο.

 

Θελω να κραταει ανα μηνα, αφου ανα μηνα βγαινει ο λογ/σμος του παροχου μου.

Τι εννοεις "πολλαπλες κλησεις"? Εγω θελω μια κληση που εγινε, οποτεδήποτε εγινε μεσα στο μηνα να μου την εχει σημειωσει. Η ωρα της κλησης δεν ειναι απαραιτητη, ο αριθμος της κλησης ειναι απαραιτητος, και λιγοτερο απαραιτητη η ημερομηνια της κλησης.

 

 

 

πριν 5 ώρες, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Αν βέβαια τις κρατάει ένα τόσο παλιό τηλέφωνο, φαντάζομαι οποιαδήποτε καινούρια συσκευή, θα μπορεί να το κάνει και μάλιστα πολύ αναλυτικότερα και, εννοείται, χωρίς χρονικούς περιορισμούς.

 

Nαι αλλα πιο πανω ειπες ότι δε ξερεις ποσες κραταει και ότι δε κραταει τις πολλαπλες.

Αν παντως υπαρχουν οντως τετοια τηλεφωνα μπορει καποιος να μου τα υποδειξει, ή να μου πει στο περιπου τιμη?

 

 

πριν 5 ώρες, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Ο πάροχος δεν νομίζω να μπορεί να σου πει ψέματα για τις εξερχόμενες κλήσεις. Όσες απαντήθηκαν, θα τις δεις. Όσες δεν απαντήθηκαν, θαρρώ πως δεν τις εμφανίζει στον αναλυτικό λογαριασμό.

 

Εγω τον πιστευω το παροχο αλλα δεν εχει σημασια. Αυτον που αμφισβητει ότι τις πηρε θελω να πιασω.

Δε τίθεται θεμα για κληση που δεν απαντηθηκε,  αν δεν απαντηθηκε είναι σα να μην υπαρχει, μηδεν χρεωση.

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από coolman
Link to comment
Share on other sites

Φίλε η λύση στο πρόβλημά σου είναι απλή. Θα αγοράσεις μια συσκευή που θα σου επιτρέπει να κλειδώνεις αριθμούς (Υπηρεσία Φραγής) που αρχίζουν από ένα συγκεκριμένο πρόθεμα ( 1 ή 6 ή 11 ή 69 κλπ).

Το είχα κάνει σε δυο περιπτώσεις σε μια ασύρματη συσκευή Panasonic τη μια φορά για κινητά και την άλλη για πενταψήφια νούμερα.

Πάντως μου φαίνεται περίεργο που ο πάροχός σου δεν υποστηρίζει Υπηρεσία Φραγής.

Φραγή wind

Φραγή ΟΤΕ

Φραγή Cyta

Φραγή Vodafone

 

Ασύρματα Τηλέφωνα με φραγή

Έγινε επεξεργασία από p55
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος p55 έγραψε:

Πάντως μου φαίνεται περίεργο που ο πάροχός σου δεν υποστηρίζει Υπηρεσία Φραγής.

 

Mα νομιζω με ολους τους παροχους ισχυει αυτό, δε μπορεις να κλεισεις όλα τα 5ψηφια. Βεβαια αν εχουν αλλαξει τα πραγματα θα το μαθω και θα τα κλεισω.

 

Εριξα μια ματια στα λινκ, ένα μιλαει περι ληψης χρεωσιμων μηνυματων τριτων εταιριων, δε μιλαω για τετοια πραγματα. Μιλαω να μη μπορεις να παρεις τηλεφωνα οπως το 11880 ή το 11770 της δεδδηε.

 

Εριξα μια ματια και στο λινκ με τα ασυρματα, εχουν περιορισμους. Οι εξερχομενες κλησεις που γινονται από το σταθερο μου κάθε μηνα ειναι 100δες.

Αληθεια, αν το ασυρματο εχει φραγη θα τη μεταφερει αυτοματα και στο σταθερο με το οποιο είναι συνδεδεμενο?

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από coolman
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος p55 έγραψε:

Η Φραγή του ασύρματου είναι μόνο για  το ασύρματο, δεν μεταφέρει τη φραγή στη στο σταθερό.

Ποιό πάροχο έχεις τελικά;

 

Tι να το κανω τοτε? Θα κλειδωνω το σταθερο σε χρηματοκιβωτιο?

Vodafone εχω, όταν βρω χρονο θα τoυς παρω τηλ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On ‎7‎/‎10‎/‎2018 at 9:22 ΜΜ, το μέλος p55 έγραψε:

Ότι σου είπε ο πιο πάνω..

Vodafonias.thumb.jpg.860c0ddaac920d71bb7ad1915221fb77.jpg

Δηλαδη μπορω να κανω τη φραγη από μονος μου?

 

Τα 5ψηφια που καλεστηκαν τo τελευταιο 6μηνο (και που δε θελω  να ξανακληθουν) είναι:

 

ΔΕΔΔΗΕ.....11500

Ε.Κ.Κ.Α.....11070

ΟΑΕΔ.....113206 [εξαψηφιο]

Newsphone υπηρεσια ωρας.....14814

Πληρ.τηλ.καταλογου.....11880

Πληρ.τηλ.καταλογου.....11888

 

δηλαδή η γραμμη που μου δειχνεις καλυπτει μόνο το 11880 και το 11888. Τα υπολοιπα?

 

Link to comment
Share on other sites

Λογικά, όλοι οι πενταψήφιοι που αναφέρεις καλύπτονται από αυτά που είναι με κόκκινη γραμμή αλλά ένα τηλεφωνάκι στη βονταφον θα σου λύσει κάθε αμφιβολία.

Link to comment
Share on other sites

Tηλεφωνακι εχει γινει προ πολλου και μου ειπαν οτι δε γινεται ολικη φραγη και, επειδή και αυτό το τηλεφωνακι χρεωνεται, εισαι σιγουρος ότι εχουν αλλαξει τα πραγματα?

 

Παντως για να κανω ο ιδιος φραγη, ποιο είναι το pin? Είναι αναστρεψιμη η διαδικασια?

Link to comment
Share on other sites

πριν 56 λεπτά, το μέλος coolman έγραψε:

Tηλεφωνακι εχει γινει προ πολλου και μου ειπαν οτι δε γινεται ολικη φραγη και, επειδή και αυτό το τηλεφωνακι χρεωνεται, εισαι σιγουρος ότι εχουν αλλαξει τα πραγματα?

 

Παντως για να κανω ο ιδιος φραγη, ποιο είναι το pin? Είναι αναστρεψιμη η διαδικασια?

 

Δεν μπορώ να ξέρω για κάθε εταιρία σταθερής αν οι υπηρεσίες που διατείνεται ότι παρέχει είναι σωστές.

Τα πιν που λέει η βονταφον στη σελίδα της τα δοκίμασες;

 

Ενεργοποίηση υπηρεσίας: *34*PIN* αριθμός κατηγορίας φραγής#
Κωδικός PIN: Την πρώτη φορά που θα ενεργοποιήσετε την φραγή, θα εισάγετε το PIN '0000', το οποίο θα πρέπει να αλλάξετε με ένα άλλο 4ψήφιο PINτης προτίμησης σας.
Αλλαγή PIN: *80*παλιό PIN*νέο  ΡΙΝ#
Απενεργοποίηση υπηρεσίας:  #34*PIN# 

Link to comment
Share on other sites

On 10/19/2018 at 7:05 AM, coolman said:

Δηλαδη μπορω να κανω τη φραγη από μονος μου?

 

Τα 5ψηφια που καλεστηκαν τo τελευταιο 6μηνο (και που δε θελω  να ξανακληθουν) είναι:

 

ΔΕΔΔΗΕ.....11500

Ε.Κ.Κ.Α.....11070

ΟΑΕΔ.....113206 [εξαψηφιο]

Newsphone υπηρεσια ωρας.....14814

Πληρ.τηλ.καταλογου.....11880

Πληρ.τηλ.καταλογου.....11888

 

δηλαδή η γραμμη που μου δειχνεις καλυπτει μόνο το 11880 και το 11888. Τα υπολοιπα?

 


τα Bold πιστευω ειναι και τα ακριβοτερα..

 

https://www.vodafone.gr/legacy/default/files/gr/holservices/files/pricelist_loipon_kliseon_06_16.pdf

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.