Jump to content



Οθόνη απο ΠΟΥ?


Recommended Posts

Καλησπέρα.
Θέλω να αγοράσω μια απο τις παρακάτω οθόνες.

https://www.skroutz.gr/s/7770825/Asus-PG279Q.html

https://www.skroutz.gr/s/8666511/Acer-XB271HU.html

Το ερώτημα είναι απο πού.Γνωρίζω οτι τα ips panel υποφέρουν απο bleeding και επειδή το φοβάμαι όπως και τα dead pixel θελω να την πάρω απο κάπου σίγουρα και για να μην την πατήσω όπως πολλόι απο εσάς-εμας την πάτησαν αλλες φορές θέλω να την πάρω απο ενα κατάστημα που θα είναι εντάξει για το RMA και δεν θα μου βγάλει την παναγία σε περίπτωση κακού panel.
Οι predator είχα ακούσει επίσης οτι έχουν κακό quality control.

Σας ευχαριστώ

Σας tagarw γιατι βλέπω οτι ασχολείστε αρκέτα με οθόνες. @DEADLAZARUS @XMorsX

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω άποψη, φίλε μου, για τα καταστήματα. Σίγουρα, πάντως, η αγορά σου θα γίνει από γνωστό μαγαζί και όχι από το χ, ψ σκρουτζομάγαζο, επειδή θα γλιτώσεις 50 ευρώ. 

Προσωπικά, πολύ δύσκολα θ' αγόραζα κάποια από τις 2. Θεωρώ το qc των asus+acer αστείο (έως τραγικό). Νομίζω την πρώτη την έχει ο Σπύρος, aka @sstavκαι τη δεύτερη o Πάνος, aka @panoc.

Μπορείς να τους ρωτήσεις. 

 

Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, DEADLAZARUS said:

Δεν έχω άποψη, φίλε μου, για τα καταστήματα. Σίγουρα, πάντως, η αγορά σου θα γίνει από γνωστό μαγαζί και όχι από το χ, ψ σκρουτζομάγαζο, επειδή θα γλιτώσεις 50 ευρώ. 

Προσωπικά, πολύ δύσκολα θ' αγόραζα κάποια από τις 2. Θεωρώ το qc των asus+acer αστείο (έως τραγικό). Νομίζω την πρώτη την έχει ο Σπύρος, aka @sstavκαι τη δεύτερη o Πάνος, aka @panoc.

Μπορείς να τους ρωτήσεις. 

 

Και εγω με ζόρι θα τις πάρω για αυτό θέλω να τις πάρω απο "σοβαρο" μαγαζί.Το θέμα είναι ποιο.
Public εχει μονο την Asus στην τιμη 919euro(WHAT???)
Plaisio καμία..
Δεν εχω βρεί αλλη 27inch+gsync+ips+144++.Tις κοιτάω καιρό αυτές και περίμενα μηπως έβγαινε κάτι αλλο με αυτα τα specs αλλα δυστυχώς δεν είδα κάτι αντίστοιχο και "μετανιώνω" που δεν τις αγόρα πιο μπροστά γιατι αλλο δεν μπορώ να περιμένω.
BTW θα πάω μάλλον την Acer διότι έχει μικρότερο bezel και ούτως η αλλως θα την βάλω στον τοίχο με monitor arm και δεν θα βλέπω την κακάσχημη βάση της:D

Έγινε επεξεργασία από Staxtis
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος Staxtis έγραψε:

Και εγω με ζόρι θα τις πάρω για αυτό θέλω να τις πάρω απο "σοβαρο" μαγαζί.Το θέμα είναι ποιο.
Public εχει μονο την Asus στην τιμη 919euro(WHAT???)
Plaisio καμία..
Δεν εχω βρεί αλλη 27inch+gsync+ips+144++.Tις κοιτάω καιρό αυτές και περίμενα μηπως έβγαινε κάτι αλλο με αυτα τα specs αλλα δυστυχώς δεν είδα κάτι αντίστοιχο και "μετανιώνω" που δεν τις αγόρα πιο μπροστά γιατι αλλο δεν μπορώ να περιμένω.
BTW θα πάω μάλλον την Acer διότι έχει μικρότερο bezel και ούτως η αλλως θα την βάλω στον τοίχο με monitor arm και δεν θα βλέπω την κακάσχημη βάση της:D

Δες και τη λύση ενός ευρωπαϊκού Amazon. Ή από γερμανικό κατάστημα (caseking ή mindfactory, αν έχεις εταιρικό Α.Φ.Μ.).

Α, κι επειδή τις οθόνες, συνήθως, τις κρατάμε πολλά χρόνια, πάρε κάποια που σου αρέσει και όχι επειδή είσαι αναγκασμένος.

Link to comment
Share on other sites

εγώ έχω την MG279Q (με freesynch) ips 144 hz και nvidia κάρτα γραφικών ...δεν με νοιάζει να παίζει sync αφού δεν παρατηρώ tearing (συνήθως fps< 144Hz refresh rate).

Eχει λίγο backlight bleeding  που δεν το αποφευγεις σε IPS αλλά δεν το παρατηρώ. Αγορασμένη από Ελλάδα (msystems)  ώστε σε περίπτωση επιθυμίας αλλαγής να γίνει γρήγορα και αβασάνιστα.

Aπ'την άλλη ...θα ήθελα λιγο μεγαλύτερη ...32 ιντσες...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, DEADLAZARUS said:

Δες και τη λύση ενός ευρωπαϊκού Amazon. Ή από γερμανικό κατάστημα (caseking ή mindfactory, αν έχεις εταιρικό Α.Φ.Μ.).

Α, κι επειδή τις οθόνες, συνήθως, τις κρατάμε πολλά χρόνια, πάρε κάποια που σου αρέσει και όχι επειδή είσαι αναγκασμένος.


caseking και mindfactory δεν το ήξερα επομένως θα τα τσεκάρω.
Τα λες σαν πιθανές επιλογές η ξέρεις οτι αυτα τα καταστήματα σε οθόνες θα κάνουν RMA για backlighbleeding κλπ?
Γιατι λίγο να υπάρχει αλλα να μην είναι χάλια.
Οποιο monitor Και να πάρω θα το έχω σε arm επομένω η βάση θα μου είναι άχρηστη.Αρα το μόνο που κοιτάω  είναι η ποιότητα του πάνελ και να έχει "λεπτό" bezel.
Και προφανώ την οθόνη την κρατάμε πολλά χρόνια και έχει δίκιο οτι είναι κάτι που δεν πέρνεις αν δεν σαρέσει αλλα είναι παράγοντας που δεν με απασχολει.Ειμαι με xl2370 απο το 2009.Ο λόγος που την θα την πάρω λιγο "ζόρικα" είναι γιατι φοβάμαι οτι το 2019 θα βγούνε ίσως αρκετές ακόμα..Αλλα ετσι περίμενα και για το 2018 και δεν:/

6 hours ago, sstav said:

εγώ έχω την MG279Q (με freesynch) ips 144 hz και nvidia κάρτα γραφικών ...δεν με νοιάζει να παίζει sync αφού δεν παρατηρώ tearing (συνήθως fps< 144Hz refresh rate).

Eχει λίγο backlight bleeding  που δεν το αποφευγεις σε IPS αλλά δεν το παρατηρώ. Αγορασμένη από Ελλάδα (msystems)  ώστε σε περίπτωση επιθυμίας αλλαγής να γίνει γρήγορα και αβασάνιστα.

Aπ'την άλλη ...θα ήθελα λιγο μεγαλύτερη ...32 ιντσες...

Απο το mssystems ειναι ικανοποιημένος ??Αν εχει backlight bleeding εχεις την επιλογή για αλλαγή μέσα σε 5-10 μέρες?

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, sstav said:

απόλυτα ... ετσι μου ειχαν πει τότε  (2χρόνια πριν) ... δεν χρειάστηκε βέβαια.

Τώρα τους κάλεσα στην αρχή το σήκωσε ενα παλικάρι που δεν ήξερε και πολλά έλεγε λίγο ότι να ναι.Μου εδωσε τον "υπεθυνο" μολις τα βρήκε σκούρα και μου είπε οτι η AOC(acer δεν φέρνουν ρώτησα για μαι AOC αντίστοιχη  που σκέφτομαι για να καταλαβω) και μου είπε οτι μιλάς μαζί τους και σου κάνουν swap και οτι γενικά κάνουν πολύ ευκολα "swap" εχω δεί να κάνουν RMA σε οθόνες που "εγω" δεν θα έκανα μου είπε.
Βρήκα και αυτό εδώ...

https://www.displayspecifications.com/en/comparison/32f08f2f

που αν εξαιρέσουμε το FRC +2 bit που δεν έχω ιδέα τι είναι 9τώρα θα το ψάξω) η Asus φαίνεται να εχει λιγότερο inputlag όπως και πολύ μικρότερο average response time."/
Αιντε τώρα να διαλέξω monitor...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

 

Αν και δεν ασχολουμαι πλεον με οθονες οπως παλαιότερα, σε αυτην την κατηγορία προτείνω την αντίστοιχη AOC.

 

https://www.skroutz.gr/s/10553981/AOC-AG271QG.html?keyphrase=AOC+AG271QG

 

Εχει settings με καλυτερο gamma σε σχεση με τις αντιστοιχεσ της Asus και της Acer. Eίναι και οικονομικοτερη.

 

ΕDIT: Ακόμη καλύτερη η αντίστοιχη Viewsonic: https://www.skroutz.gr/s/10264137/Viewsonic-XG2703-GS.html?keyphrase=Viewsonic+XG2703-GS

Έγινε επεξεργασία από XMorsX
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, XMorsX said:

Καλησπερα.

 

Αν και δεν ασχολουμαι πλεον με οθονες οπως παλαιότερα, σε αυτην την κατηγορία προτείνω την αντίστοιχη AOC.

 

https://www.skroutz.gr/s/10553981/AOC-AG271QG.html?keyphrase=AOC+AG271QG

 

Εχει settings με καλυτερο gamma σε σχεση με τις αντιστοιχεσ της Asus και της Acer. Eίναι και οικονομικοτερη.

 

ΕDIT: Ακόμη καλύτερη η αντίστοιχη Viewsonic: https://www.skroutz.gr/s/10264137/Viewsonic-XG2703-GS.html?keyphrase=Viewsonic+XG2703-GS

Καταρχίν να σε ευχαριστήσω για την απάντηση.
Η viewsonic εχει ακόμα καλύτερο gamma και απο την AOC η είναι καλύτερη για αλλο λόγο σε σχέση με τι αλλες?

Επίσης ρίξε μια ματιά σε αυτό γιατι έχουν μερικές διαφορές  που δεν ξέρω αν μπορώ να αξιολογήσω σωστά η μήπως η κάθε εταιρία κάνει αλλιως τις μετρήσεις επομένως μερικά αποτελέσματα είναι μεν διαφορετικά αλλα είναι τα ίδια επι της ουσίας.

https://www.displayspecifications.com/en/comparison/32f08f2f

Link to comment
Share on other sites

On 12/10/2018 at 7:27 ΜΜ, το μέλος Staxtis έγραψε:

Καταρχίν να σε ευχαριστήσω για την απάντηση.
Η viewsonic εχει ακόμα καλύτερο gamma και απο την AOC η είναι καλύτερη για αλλο λόγο σε σχέση με τι αλλες?

Επίσης ρίξε μια ματιά σε αυτό γιατι έχουν μερικές διαφορές  που δεν ξέρω αν μπορώ να αξιολογήσω σωστά η μήπως η κάθε εταιρία κάνει αλλιως τις μετρήσεις επομένως μερικά αποτελέσματα είναι μεν διαφορετικά αλλα είναι τα ίδια επι της ουσίας.

https://www.displayspecifications.com/en/comparison/32f08f2f

 

Παρακαλώ. Και σε color presets και σε overshoot ghosting είναι καλύτερη από τις άλλες. Επίσης πήρε το μάτι μου ότι σταμάτησε η κυκλοφορία της, οπότε ίσως για αυτό δεν είναι ακριβοτερη όπως πιο παλιά και ίσως θέλεις να βιαστείς να την προλάβεις πριν τελειώσει το stock.

Έγινε επεξεργασία από XMorsX
Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, XMorsX said:

 

Παρακαλώ. Και σε color presets και σε overshoot ghosting είναι καλύτερη από τις άλλες. Επίσης πήρε το μάτι μου ότι σταμάτησε η κυκλοφορία της, οπότε ίσως για αυτό δεν είναι ακριβοτερη όπως πιο παλιά και ίσως θέλεις να βιαστείς να την προλάβεις πριν τελειώσει το stock.

Βλέπω ρε γαμώτο αυτο το πράσινο εκει κάτω και θέλω να ξεράσω.Αν ηταν μια αλλη αγορά και όχι monitor Που θα βλέπω καθε μέρα για 10 χρόνια θα την έπαιρνα.
Το μόνο monitor που θα έπερνα τώρα ακόμα και στα 1000 είναι το XB273k αλλα έχει 2Κ και δεν νομίζω να πέσει στα 1000 ούτε σε 2 χρόνια..:/
Πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω με monitor γιατι κανένα δεν είναι όπως το θέλω και 800euro για monitor δεν είναι κάτι που λες..Εντάξει δε πειράζει....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Αφού μίλησα με διάφορα μαγαζιά και μου έλεγαν όλοι οτι  ουσιαστικά πηγαίνω μέσω Acer Hellas, πήρα τηλέφωνο στην acer hellas μου είπανε οτι με δικά του εξοδα αποστολής παραλαμβάνουν το monitor και γίνετε αντικατάσταση όσες φορες χρειαστεί για dead pixel-bleeding.
Προχώρησα στην αγορά της XB271HU διοτι την βρήκα σήμερα ξαφνικά σεπ ολύ καλή τιμή.
Η οθόνη την είχαν 734 μετά ανέβηκε στα 769 και σήμερα την βρήκα στα 678 οπότε και την τσίμπησα.Θέλει 10-15 μέρες να μου έρθει αλλα βιασύνη δεν υπάρχει δεν έχω αλλα πιο βασικά πράγματα για το PC:D.

Σας ευχαριστώ όλους όσους ξοδέψατε τον χρόνο σας σε αυτό το post.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

View My Video

Απο την μία νομίζω οτι είναι λίγο απο την αλλη δεν θα έλεγα οτι ξέρω πως είναι το πολυ μιας και δεν εχω εμπειρία απο αντιστοιχα monitor.
Should i keep it or send it for rma?
://


Sent from my iPhone using Tapatalk

f777ebce2ce76561774191b3712a5158.jpg9f34d10ecbfba952e6d0376892fde78f.jpgb1a3146857ffda4a723d6a197d243e32.jpg

Εχει πολύ μεγάλη σημασία και απο πού θα τραβήξω τις photos:/


Sent from my iPhone using Tapatalk

Και να πω την αλήθεια στις photos φαίνεται χειρότερα απο ότι φαίνεται με γυμνό μάτι αλλα αυτο ισχύει για όλους οσους εχουν βγάλει photos


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.