Jump to content



Fanless Τροφοδοτικό.


K.K

Recommended Posts

Ποιό τροφοδοτικό κατά την γνώμη σας μου προτείνετε ανεξαρτήτως κόστους. Μοναδική προυπόθεση να είναι fanless. Δεν θέλω τον παραμικρό θόρυβο γι' αυτό και δεν θέλω να έχει ανεμιστήρες. Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας.:T:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Seeker [Σήμερα, στις 11:23]

Υπάρχουν τροφοδοτικά με ανεμιστήρες που είναι τόσο αθόρυβα... σαν να μην έχουν καθόλου ανεμιστήρες! Τέτοια είναι τα Tagan και τα Enermax. Για άλλα δεν ξέρω...

Και τα AKASA επισης.

Εχε υποψη σου παντως οτι σε ενα τεστ με τροφοδοτικα που ειχε διαβασει σε ενα αγγλικο περιοδικο προσφατα, αρκετα fanless τροφοδοτικα απο αυτα που δοκιμασαν εσκασαν!!! :devil:

Επομενως θα σου προτινα οτι και ο Seeker. Ενα καλο αθορυβο αλλα με ανεμιστηρα. Εγω με το AKASA μου ειμαι πολυ ευχαριστημενος!

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω ενα coolmax 480w (fanless).To εχω περιπου 8 μηνες και δεν εχει παρουσιασει κανενα προβλημα. Το ζητημα ειναι οτι το εχω φερει απο Αμερικη, δεν ξερω αν υπαρχει στην Ευρωπη (ποσο μαλλον για Ελλαδα). Απλα το αναφερω γιατι ειμαι ευχαριστημενος.Παντως, αυτο που σου ειπαν οι αλλοι χρηστες, οτι δηλαδη υπαρχουν τροφοδοτικα με ελαχιστο ή σχεδον μηδενικο θορυβο ειναι σωστο. Εχω επισης και ενα Fortron 400w (με 12αρι ανεμιστηρα) και ειναι πραγματικα αριστο + αθορυβο.

Link to comment
Share on other sites

Μου θυμίζεις τον αδερφό μου που έχει βαλθεί να τα κάνει όλα fanless... :TD: Τέσπα. Κι εγώ θα σου πρότεινα να δεις κάποιο αθόρυβο αλλά με ανεμιστήρα. Στην πράξη τον ίδιο θόρυβο θα κάνουν και θα πληρώσεις και τα μισά. Δεν έχω να προτείνω κάποιο συγκεκριμένο καθώς δεν έχω εμπειρία ωστόσο προτίμησε κάποιο με 12άρη ανεμιστήρα παρά με 2Χ8cm... :)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Μάκη έχεις δίκιο, όμως δεν είχα αυτό το κόλλημα μέχρι που είδα έναν αθόρυβο υπολογιστή ενός φίλου και τότε συνιδητοποίησα ότι το δικό μου έκανε σαν μοτοσακό. Τώρα τον έφερα σε καλά επίπεδα θορύβου, έβαλα και το rerezator cpu και vga αλλά έχει περιθώρια ακόμη βελτίωσης. Το τροφοδοτικό μου είναι ENERMAX με ρυθμιστικό στροφών αλλά και πάλι λίγο ακούγεται γι, αυτό ψάχνω κάποιο τελείως αθόρυβο. Όταν όμως λέμε αθόρυβο το εννοώ. Όσο για τα 7 ανεμιστήρια του κουτιού σκέφτομαι να τα κάνω 7V και επιτέλους το μόνο που θα ακούω είναι ένα ελαφρύ γρατζούνισμα των σκληρών ίσα να μου υπενθυμήζει το σύστημα ότι ζει.:)

Link to comment
Share on other sites

Εχω πάρει εγώ και 'ενας φίλος μου το Εnermax G465AX-VE 120 Eυρώπουλα πριν κανα χρόνο και κάτι. Πολύ καλό είναι αλλά σε Full Loadκαταστάσεις με OC τον Pentium μου κατέβαιναν τα 12v σε περίπου 11,83 - 11,85.

Link to comment
Share on other sites

Το fanless στην αρχή δεν θα κάνει θόρυβο μετά όμως απο κανένα μήνα όταν αρχίζει να αλοιώνεται η σιλικόνη που έχουν στην περιέληξη του μετασχηματιστή λόγω υψηλών θερμοκρασιών θα αρχίσει να τσιτσιρίζει χειρότερα απο ανεμιστήρα (ο μετασχηματιστής).

Πάρε ένα TAGAN σαν του SNIPS.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ARK [Σήμερα, στις 22:30]

Το fanless στην αρχή δεν θα κάνει θόρυβο μετά όμως απο κανένα μήνα όταν αρχίζει να αλοιώνεται η σιλικόνη που έχουν στην περιέληξη του μετασχηματιστή λόγω υψηλών θερμοκρασιών θα αρχίσει να τσιτσιρίζει χειρότερα απο ανεμιστήρα (ο μετασχηματιστής).

Πάρε ένα TAGAN σαν του SNIPS.

Ποιόν είχες fanless είχες; Όσον αφορά τα Tagan υπάρχει η φήμη ότι μπουρλωτιάζουν και όχι τίποτα, έρχεται Πάσχα..........!!!!!:jump: :jump: :jump:

http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=15032

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ARK [Σήμερα, στις 20:30]

Το fanless στην αρχή δεν θα κάνει θόρυβο μετά όμως απο κανένα μήνα όταν αρχίζει να αλοιώνεται η σιλικόνη που έχουν στην περιέληξη του μετασχηματιστή λόγω υψηλών θερμοκρασιών θα αρχίσει να τσιτσιρίζει χειρότερα απο ανεμιστήρα (ο μετασχηματιστής).

Πάρε ένα TAGAN σαν του SNIPS.

Οκ.Τοτε εγω που το εχω 8-9 μηνες το fanless θα πρεπει να κανει σαν ελικοπτερο.... ημαρτον δηλαδη....:giveup:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Qparadox [Χθες, στις 22:56]

Οκ.Τοτε εγω που το εχω 8-9 μηνες το fanless θα πρεπει να κανει σαν ελικοπτερο.... ημαρτον δηλαδη....:giveup:

Για να το λέει το παλικάρι που το έχει.....κάτι θα ξέρει. Όμως μπορεί να έχετε και διαφορετικά τροφοδοτικά.:)

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Κ.Κ πήγαινε στην διεύθυνση που θα ακολουθήσει και θα δεις τροφοδοτικό που συνδέεται με υδρόψυξη και συγκεκριμένα με την δική σου το reserator. Το είδα και δεν το πιστευα. www.quietpc.com/uk. καλή αγορά :banging:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.