Jump to content



Στρατός: Ποιός παρουσιάζεται;; (ArmyLab)


morph

Recommended Posts

Τοτε να το πω αλλιως... Αποφοιτος Χημικου Αθηνων να τρωει καμπανες απο παιδια που δεν τελειωσαν ουτε δημοτικο και γιναν ΕΠΟΠ??? Οπως και να το δεις πικρα ειναι και για εμενα προσωπικα δεν μου προσφερει τιποτα απολυτως οπως και δεν τους προσφερω τιποτα περα απο σφουγκαρισμα και σκοπια του κ@λου....

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα χειρότερα αν το βλέπεις έτσι. Θα κάνεις τη ζωή σου δύσκολη. Άστο να περάσει.

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=8YSYTcDc4uo]Εις τον στρατον δεν γινονται διακρισεις ....... - YouTube[/ame]

Link to comment
Share on other sites

DefenceNet - Αύξηση της θητείας κατά 3 μήνες από την κυβέρνηση

Αν δεν είναι φήμες ...σε ένα χρόνο από τώρα (περίπου) θα έχουμε ΑΚΟΜΗ ΠΙΟ αξιόμαχο στρατό χάρη στους νέους που θα καθαρίζουν τουαλέτες για +3 μήνες.

Αν οντως αποφαστει αυξηση στους 12 μηνες και πιασει και εμας που ειμαστε ηδη μεσα, απλα την κατσαμε την βαρκα:(

Αν τελικα αποφασιστει κατι τετοιο(που μακαρι να μην αποφασιστει ποτε) να μην εχει αναδρομικη ισχυ και πιασει και αυτουσ που ειναι ηδη μεσα..

Αν και το θεωρω εντελως παραλογο να πιασει και αυτος που ηδη υπηρετουν, αλλα ολα τα παραλογα στην Ελλαδα γινονται...

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

Οταν ημουν εγω στρατο 307 σειρα, ειχε γινει η μειωση της θητειας,

μπηκα με 12μηνο και βγηκα στο 10μηνο, ανδρομικα κοψανε ενα μηνα σε καθε σειρα μεχρι το 9μηνο..

Ευχομαι να μην την πατησετε τωρα εσεις που ειστε μεσα :p

Link to comment
Share on other sites

Οταν ημουν εγω στρατο 307 σειρα, ειχε γινει η μειωση της θητειας,

μπηκα με 12μηνο και βγηκα στο 10μηνο, ανδρομικα κοψανε ενα μηνα σε καθε σειρα μεχρι το 9μηνο..

Ευχομαι να μην την πατησετε τωρα εσεις που ειστε μεσα :p

Αυτο το ξερω οτι ειχε γινει τοτε που λες,, αλλα μιλαμε για μειωση, κατι εντελως διαφορετικο...

Νομιζω οτι υπαρχει και νομος του συνταγματος που λεει οτι αν ψηφιστει καποιος νομος που ειναι <<καλος>> για τον Ελληνα πολιτη γινετε να εχει αναδρομικη ισχυ, αν ο νομος ομως ειναι επιβαρυντικος δεν γινετε, χωρις βεβαια να ειμαι σιγουρος για αυτο...

Οπως και να εχει ομως, για καποιον που ηδη εχει μπει και <<νομιζε>> οτι θα κανει 9μηνο, και ηδη εχει κανει τους 2-3 μηνες της θητειας του και ξερει οτι απολυεται τον Χ μηνα, να του πουν στα καλα καθουμενα, "μεγαλε" δεν απολυεσε τοτε, αλλα πρεπει να καθησεις και καποιους μηνες επιπλεον, προσωπικα το θεωρο εντελως αντισυνταγματικο και αντιδημοκρατικο για να μην πω τιποτε αλλο....

Μενει να δουμε τι θα δουμε και αν θα γινει κατι τελικα...

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το ξερω οτι ειχε γινει τοτε που λες,, αλλα μιλαμε για μειωση, κατι εντελως διαφορετικο...

Νομιζω οτι υπαρχει και νομος του συνταγματος που λεει οτι αν ψηφιστει καποιος νομος που ειναι <<καλος>> για τον Ελληνα πολιτη γινετε να εχει αναδρομικη ισχυ, αν ο νομος ομως ειναι επιβαρυντικος δεν γινετε, χωρις βεβαια να ειμαι σιγουρος για αυτο...

Οπως και να εχει ομως, για καποιον που ηδη εχει μπει και <<νομιζε>> οτι θα κανει 9μηνο, και ηδη εχει κανει τους 2-3 μηνες της θητειας του και ξερει οτι απολυεται τον Χ μηνα, να του πουν στα καλα καθουμενα, "μεγαλε" δεν απολυεσε τοτε, αλλα πρεπει να καθησεις και καποιους μηνες επιπλεον, προσωπικα το θεωρο εντελως αντισυνταγματικο και αντιδημοκρατικο για να μην πω τιποτε αλλο....

Μενει να δουμε τι θα δουμε και αν θα γινει κατι τελικα...

Εχει τυχει σε αρκετες σειρες να κανουν παραπανω θητεια παντως.

Link to comment
Share on other sites

Εχει τυχει σε αρκετες σειρες να κανουν παραπανω θητεια παντως.

Αρκετες κιολας?

Ποτε ακριβως εγινε αυτο που λες?

Αφου η θητεια συνεχως μειωνοταν, ουδεποτε θυμαμαι να εχει γινει αυξηση θητειας, παρα μονο μειωση.:hmm:

Link to comment
Share on other sites

Εγω νομιζω οτι και αυξηση να γινει..αυτοι που ειναι ηδη μεσα δεν τους πιανει..αλλα τους πιανει μονο αν γινει μειωση της θιτειας..

Δεν ειμαι σιγουρος 100%, αλλα ετσι νομιζω..

Link to comment
Share on other sites

Τοτε να το πω αλλιως... Αποφοιτος Χημικου Αθηνων να τρωει καμπανες απο παιδια που δεν τελειωσαν ουτε δημοτικο και γιναν ΕΠΟΠ??? Οπως και να το δεις πικρα ειναι και για εμενα προσωπικα δεν μου προσφερει τιποτα απολυτως οπως και δεν τους προσφερω τιποτα περα απο σφουγκαρισμα και σκοπια του κ@λου....

Ε και;

36άρης απόφοιτος πανεπιστημίου, του τάδε διδακτορικού στην Αγγλία, του τάδε στην Αμερική, στην Γερμανία, με δουλειά να τρέχει, παντρεμένος με 2 παιδάκια, μακριά από οικογένεια, να προσαρμόζεται σε μία νύχτα και να καταλαβαίνει το "θέατρο", και όταν βγαίνει να κρατάει επαφές και σχέσεις με τα "υπανάπτυκτα" όπως σαφώς εννοείς, 22χρονα που ήταν δμρτες του, σου λέει τίποτα;

Link to comment
Share on other sites

Για να πω και εγώ την γνώμη μου για τον Ε.Σ. .

Είναι και για μένα χάσιμο χρόνου. Όμως δεν θα ήταν αν έκανες κάτι μέσα σχετικό με τον στρατό.

Όταν κάνεις 3-4 βολές σε 9 μήνες, και δεν σου δείχνουν καν πως λύνεται το όπλο, πως καθαρίζεται δεν μαθαίνεις τίποτα και είσαι μόνο για τις δουλειές που χρειάζονται μέσα σαν ένας ΕΠ. ΟΠ.

Προσωπικά πέρασα ΣΠΕΝ στην Καστοριά και ζήλευα την 315 που πέρασε Αμύνταιο για τον λόγο ότι στο Αμύνταιο έκαναν τα πάντα που έπρεπε να κάνουν για στρατιωτική εκπαίδευση.

Ενώ στην Καστοριά μας έπαιρναν το πρωί, μας πήγαιναν στο κρύο στα βουνά και δεν μας έδειχναν πρακτικά τίποτα.

Και ενώ είμαι από τα άτομα που δεν έχω πρόβλημα με τον στρατό, με όλα αυτά που είδα βαρέθηκα τόσο που κατάλαβα πως καλύτερα να μην πηγαίνει κανείς, αφού δεν μαθαίνουμε τίποτα.

5 μήνες ακόμα έχω και θα κάνω τα ίδια βαρετά πράγματα κάθε μέρα, αφού ούτε καν σκηνάκια δεν θα προλάβω λογικά. Γραφείο-υπηρεσία-ύπνο.

Χρόνια σας πολλά και καλή υπομονή σε όλους μας.

Link to comment
Share on other sites

Ε και;

36άρης απόφοιτος πανεπιστημίου, του τάδε διδακτορικού στην Αγγλία, του τάδε στην Αμερική, στην Γερμανία, με δουλειά να τρέχει, παντρεμένος με 2 παιδάκια, μακριά από οικογένεια, να προσαρμόζεται σε μία νύχτα και να καταλαβαίνει το "θέατρο", και όταν βγαίνει να κρατάει επαφές και σχέσεις με τα "υπανάπτυκτα" όπως σαφώς εννοείς, 22χρονα που ήταν δμρτες του, σου λέει τίποτα;

Χημικό ΕΚΠΑ >>>>> τάδε διδακτορικού Αγγλία και τάδε στην Αμερική in general. Εκ πείρας!!!!!

Ο 36άρης πάντως θα μπορούσε να εξαγοράσει τη θητεία και να κάνει 1 μήνα (45 ημέρες) ή πλέον 90 ημέρες κοινωνικής υπηρεσίας (και εάν έχει διδακτορικό, στην ειδικότητά του).

Κουράγιο συνάδελφε christosjr1, καλύτερα τώρα που είσαι 26, παρά κοντά στα 30. Εκεί να δεις πόσο δεν παλεύεται...

Link to comment
Share on other sites

Ε και;

36άρης απόφοιτος πανεπιστημίου, του τάδε διδακτορικού στην Αγγλία, του τάδε στην Αμερική, στην Γερμανία, με δουλειά να τρέχει, παντρεμένος με 2 παιδάκια, μακριά από οικογένεια, να προσαρμόζεται σε μία νύχτα και να καταλαβαίνει το "θέατρο", και όταν βγαίνει να κρατάει επαφές και σχέσεις με τα "υπανάπτυκτα" όπως σαφώς εννοείς, 22χρονα που ήταν δμρτες του, σου λέει τίποτα;

Οτι ο 36αρης του παραδειγματος ειναι φιλανθρωπος και ελεημων.

Ισως ναχει θετικα ο στρατος,αλλα σου βαζει το μικροβιο της ανευθυνοτητας μεσω του συστηματος (ιεραρχιας)των διαταγων.

"Ετσι με διεταξαν,οσο βλακωδες και καταστρεπτικο κι αν ειναι θα το κανω και δεν φερω ουδεμια ευθυνη"

Φυσικα το συστημα της ιεραρχιας δουλευει αριστα οταν χρειαζεται να κανεις απλα πραγματα,πχ να καθαρισεις τουαλετες η πατατες

Επειδη ομως στην πραγματικη ζωη οι επιλογες σπανια ειναι 0 η 1,και ειναι παντα ΠΟΛΥ πιο δυσκολες απο την επιλογη μεθοδου καθαρισμου καμπινε η μεθοδου αποψιλωσης,εαν μαθεις να περιμενεις τις διαταγες ενος αλλου,θα αρχισεις να ερμηνευεις τον κοσμο πολυ απλοικα και στο τελος θα αποβλακωθεις και η κοινωνικη σου χρησιμοτητα θα περιοριστει δια βιου στον καθαρισμο πατατων η τουαλετων

Δεν νομιζω οτι προσφερει κατι τοσο ουσιαστικο ο στρατος.Οποιοσδηποτε με στοιχειωδη ευφυια μπορει να τον αποκωδικοποιησει και να διαπρεψει.

Link to comment
Share on other sites

Ποιος μιλάει μωρέ για θετικά και αρνητικά;

Έλεος πια με τις αμπελοφιλοσοφίες σας ώρες ώρες.

Αυτό που λέω ότι το ΜΑΥΡΟ που βλέπει ο Α δεν είναι ΜΑΥΡΟ και για τον Β. Αλλιώς το αντιλαμβάνεται ο ένας, αλλιώς ο άλλος. αλλιώς προσαρμόζεται ο ένας, αλλιώς ο άλλος. Άλλος άνθρωπος ο Α, άλλος ο Β.

Το "φιλάνθρωπος και το ελεήμων" αν δεν αποτελεί και πάλι ειρωνία, μου το εξηγείς σε παρακαλώ;

Link to comment
Share on other sites

Ποιος μιλάει μωρέ για θετικά και αρνητικά;

Έλεος πια με τις αμπελοφιλοσοφίες σας ώρες ώρες.

Αυτό που λέω ότι το ΜΑΥΡΟ που βλέπει ο Α δεν είναι ΜΑΥΡΟ και για τον Β. Αλλιώς το αντιλαμβάνεται ο ένας, αλλιώς ο άλλος. αλλιώς προσαρμόζεται ο ένας, αλλιώς ο άλλος. Άλλος άνθρωπος ο Α, άλλος ο Β.

Το "φιλάνθρωπος και το ελεήμων" αν δεν αποτελεί και πάλι ειρωνία, μου το εξηγείς σε παρακαλώ;

Aksully δεν νομιζω πως ειναι και τοσο αμπελοφιλοσοφιες,και μεσα στον στρατο εχω ζησει και στον εξω κοσμο ,και οταν παιζει να κανω μ@λ@κια in real life (και να χασει καποιος ανθρωπος που με βλεπει σαν την τελευταια ελπιδα στον ματαιο τουτο κοσμο 5-55-555 χιλιαρικα) σκεφτομαι ΠΟΣΟ υπεροχα ηταν στον στρατο που οτι και νακανες μαξ 10-20 μερες φυλακης θα ειχες.Και οταν πρεπει μονος μου να χαραξω γραμμη (επιθετικη η αμυντικη) για τον πελατη και πελαγωνω,σκεφτομαι ποσο τελεια ηταν στον στρατο που απλα τεντωνα τα αυτια μου και γκαριζα "ΜΑΛΙΣΤΑ",αντι να παιρνω εγω την ευθυνη της επιλογης.

Πραγματικα δεν μπορω να φανταστω -για τον εαυτο μου- πιο ανετο πραγμα απο το να πρεπει να κανω κατι ,και να ειναι υπευθυνος αυτος που με διεταξε αν παει στραβα.Οπως με τις μπιτσιζ ενα πραγμα.Οτι και να ειπαν οι κολλητοι/ο μπαμπας/η μαμα/το thelab.gr ,μονος σου πρεπει να σκεφτεις πως θα τις αντιμετωπισεις και μονο εσυ χανεις αν δεν σκεφτεις σωστα.Θα ηταν υπεροχο δηλ να ειχα καποιον να τον ρωταγα "τι να κανω με την μπιατς" ,να σκεφτοταν αυτος αντι για μενα και αν κατι πηγαινε στραβα να σιχτηριζα αυτον.

Το φιλανθρωπος και ελεημων ειναι η δικη μου εκτιμηση στο ερωτημα σου τι μου λεει οτι ενας λεητ 30ς πι-ειτζ-ντης κανει παρεα με 22χρονους χαμηλοτερου κοινωνικο-μορφωτικα επιπεδου απο τον στρατο.Συνηθως οταν βλεπω καποιον να συναναστρεφεται ατομα εμφανως υποδεεστερα σε κατι ,παντα αρχιζω και υποψιαζομαι

Πχ οι πιο κομπλεξικες ωραιες μπιτσιζ παντα διεισδυουν σε μπαζοπαρεες

Οι απληστες φτωχες μπιτσιζ σε ευρωπαρεες

κλπ...

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια όλα αυτά που λες [MENTION=5299]Tsakonas[/MENTION] είναι βιώσιμες καταστάσεις συγκεκριμένων ανθρώπων.

Αυτοί που κατανοούν πότε πρέπει να κάνουν ******* και πότε όχι,αυτοί που έχουν δουλέψει και έχουν πει και ναι εκεί που δεν έπρεπε ,αυτοί που έχουν μάθει να ακούνε,αυτοί έχουν συνέπεια στη ζωή τους,που δεν ευθυνόφοβοι,που παίρνουν πρωτοβουλίες και είναι συνεπείς δεν περιμένουν το στρατό να τους τα μάθει.

Μεγάλωσα με πειθαρχία από το σπιτικό.Δεν είμαι τέλειος σε όλα τα από πάνω,αλλά η ζωή θα μου τα φέρει,σίγουρα όχι ο στρατός.Ο στρατός κατά την άποψή μου θα έπρεπε :

1)Να λειτουργεί αυστηρότερα

2)Να έχει σκοπό την σωστή στρατιωτική εξάσκηση σε περίπτωση που χρειαστεί τις υπηρεσίες μας η χώρα.

Το πλύσιμο βρακιών δε θα με κάνει πιο σκληρό ούτε θα με βοηθήσει να καταλάβω τί είναι ευθύνη,υπακοή και καθήκοντα. :)

Έγινε επεξεργασία από Hydra
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.