Jump to content



Σύνδεση σωλήνα βρύσης


Recommended Posts

Προσπαθώ ώρες τώρα να συνδέσω σωστά (να μην έχει διαρροή δηλαδή) μια σωλήνα βρύσης κουζίνας, μου 'χει σπάσει τα...καταλάβατε.

rakor_solinas_1.jpg.48e82638d35c58c08bf280e1e37113ba.jpg

 

Επεξηγηματικόν (?) διάγραμμα:

rakor_solinas_2.jpg.47d598bd748de41b57f0ec0f63612e98.jpg

 

(η ροδέλα του ρακόρ έχει εγκοπή όπως φαίνεται στη δεύτερη φωτό)

Δηλαδή έχουμε: σωλήνας βρύσης -> παξιμάδι ->ροδέλα ρακόρ -> εύκαμπτος σωλήνας.

Είναι όλα τα σημεία που κάνουν επαφή μεταξύ τους (σωλήνας βρύσης -> ροδέλα ρακόρ -> εύκαμπτος σωλήνας)  μεταλλικά.

Πώς το καλό θα κάνουν στεγανή επαφή μεταξύ τους;

Δοκίμασα και με τεφλόν και με λαστιχάκι...τίποτα...  :help:

Έγινε επεξεργασία από panoss1442169303
Link to comment
Share on other sites

Λίγο πιο επεξηγηματικά:

- το παξιμάδι βιδώνει στο σπιράλ. Άρα όταν βιδώσουμε το παξιμάδι, το σπιράλ ενώνεται με το σωλήνα της βρύσης.

- ο σωλήνας της βρύσης έχει στην άκρη του αυτό το σχήμα, υποθέτω, για να πιάνει πιο δυνατά το ρακόρ. Μέσα σε αυτό το αυλάκι μπαίνει η ροδέλα ρακόρ.

 

rakor_solinas_3.png.f71895fdcb9d15402f7e8b6622fc2ba3.png

Έγινε επεξεργασία από panoss1442169303
Link to comment
Share on other sites

Συνήθως έχουν και ένα oring λαστιχάκι ή τεφλόν κώνο. Βάζεις το ρακόρ στην σωλήνα βρύσης, μετά την κώνικη ροδέλα με την επίπεδη πλευρά προς το σπιράλ. βάλε και την επίπεδη ροδέλα. Πέρασε τον σωλήνα της βρύσης μέσα στο εύκαμπτο σπιράλ, εκεί στο πάσο, και σφίξε. 

Δες εδώ http://proionta.papakossa.gr/index.php/el/kathgories/oreihalkina-eksartimata/451-01-01-detail

http://www.kyriakoglou.gr/el/oreixalkina-eksartimata/oreixalkina-eksartimata-vidota/rakor-mpatarion-oreixalkino-vidoto

Έγινε επεξεργασία από l3ft3ris
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Η σύνδεση σωλήνα βρύσης με σπιράλ γίνετε με ενδιάμεσο λαστιχάκι κωνικό περασμένο στην σωλήνα 

 

 Αποτέλεσμα εικόνας για Λάστιχο στεγανοποίησης σωλήνα βρύσης

Η σωλήνα όμως πρέπει οπωσδήποτε να μπαίνει λίγο μέσα στο ρακόρ του σπιράλ για να γίνει στεγανοποίηση και σφίξιμο της σωλήνας.

Συνήθως χρησιμοποιούν ενδιάμεσα έναν διακόπτη Αποτέλεσμα εικόνας για ball valve

στον οποίο χωράει να μπει η σωλήνα βρύσης και στην άλλη μεριά βιδώνει το σπιράλ 

πιο σωστά είναι αυτά που σου έδειξε ο l3ft3ris από πάνω.

 

Link to comment
Share on other sites

Οπα, τώρα καρακαταμπερδεύτηκα στο 100%!!

Κατ' αρχήν πήρα καινούριο σπιράλ που έχει λαστιχάκι κωνικό, απλά δεν το έβαλα στην προηγούμενη φωτό επειδή δεν έβρισκα φωτογραφία του στο ίντερνετ.

Το έβαλα σε αυτή:

1531001769_rakor_solinas_4.jpg.044140ede59773d9d5088b55db0d7f42.jpg

 

Η σωλήνα περνάει μέσα από: παξιμάδι, ροδέλα κωνική, ροδέλα και εφάπτεται πάνω στο λαστιχάκι.

 

Ο διακόπτης που λες, όταν λες 'ενδιάμεσα', πού στο καλό πάει;:hmm: (πάντως ήτανε χωρίς διακόπτη)

Έγινε επεξεργασία από panoss1442169303
Link to comment
Share on other sites

Τελικά το σύνδεσα όπως στην τελευταία εικόνα και δεν στάζει!

Υποθέτω είμαι εντάξει, σας ευχαριστώ όλους.

Έγινε επεξεργασία από panoss1442169303
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σήμερα...εξερράγη!!! :boxed:

Αποσυνδέθηκε ο σωλήνας από το σπιράλ λόγω πίεσης και άρχισαν να πετάγονται παντού νερά!

Νομίζω το είχα σφίξει αρκετά δυνατά, μήπως τελικά η συναρμολόγηση δεν είναι αυτή που έβαλα στην τελευταία φωτό;

Τα φώτα σας (μιας κι έρχονται κι όπου να 'ναι...).

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς παρεξηγήση πάρε ένα υδραυλικό να στο φτιάξει γιατί θα κάνεις το σπίτι πισίνα και θα σου κοστίσει 2 κουζίνες κομπλέ. Πιθανός να έσφιξες πολύ και να είχε ραγίσει το χρωμε σωληνάκι με αποτέλεσμα να κοπεί

Η δώσε 30€ και πάρε μια βρύση που είναι με σπιράλ

Link to comment
Share on other sites

Αν ήθελα να φωνάξω κάποιον θα μπορούσα να φωνάξω τον ξαδερφό μου που είναι και υδραυλικός.

Και δεν τον ρωτάω γιατί θα έρθει να μου το φτιάξει μόνος του.

Το θέμα είναι να το φτιάξω εγώ.

Έγινε επεξεργασία από panoss1442169303
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να έχεις και μεγάλη πίεση στο δίκτυο νερού. Συμβουλές δίνουμε εδώ δεν σου είπαμε ότι δεν μπορείς να το κάνεις. Αν νομίζεις ότι το να χαλάσεις τα ντουλάπια σου επειδή έχεις διαρροή και θέλεις να την φτιάξεις μόνος σου είναι δικό σου θέμα, έχεις και ξάδερφο που μπορείς να το κεράσεις μια μπύρα ή ένα καφέ να το δει να το συζητήσετε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

'Όπως τα έχεις στην φωτογραφία :

Στη σωλήνα της βρύσης περνάς το ανάλογο ¨παξιμάδι" μετά το κωνικό μαύρο λαστιχάκι με την επίπεδη πλευρά προς το παξιμάδι μετά πρέπει η σωλήνα να μπει μέσα στο σπιράλ του νερού 1-2 εκατοστά... αν δεν μπει δεν θα κρατήσει..

Γι αυτό θέλεις σπιράλ 1/2 ίντσα και όχι αυτό που δείχνεις γιατί είναι στενό και δεν χωράει η σωλήνα μέσα αρσενικό ή θηλυκό με έναν μαστό 1/2 ίντσα για να γίνει αρσενικό

Όλα τα υπόλοιπα ροδέλες κλπ δεν χρειάζονται ...σφίγγοντας το παξιμάδι (ρακόρ) στο σπιράλ ή στο μαστό το λαστιχάκι πιέζει την σωλήνα και στεγανοποιεί και δεν την αφήνει να γλιστρήσει έξω.

Έγινε επεξεργασία από osa
  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος osa έγραψε:

'Όπως τα έχεις στην φωτογραφία :

Στη σωλήνα της βρύσης περνάς το ανάλογο ¨παξιμάδι" μετά το κωνικό μαύρο λαστιχάκι με την επίπεδη πλευρά προς το παξιμάδι μετά πρέπει η σωλήνα να μπει μέσα στο σπιράλ του νερού 1-2 εκατοστά... αν δεν μπει δεν θα κρατήσει..

Τα έχω περάσει με τη σειρά που είναι στη φωτό.

Στη σωλήνα της βρύσης έχω περάσει αυτό που ονομάζω 'παξιμάδι' στη φωτό.

Μετά ακολουθεί η κωνική ροδέλα, μετά η ροδέλα και μετά το λαστιχάκι.

Χωρίς αυτά δεν υπάρχει περίπτωση ούτε μία στο εκατομμύριο να κρατήσει.

 

Η σωλήνα μπαίνει μέσα στο σπιράλ και ακουμπάει στον πάτο του όπου επίσης έχει λαστιχάκι.

 

 

πριν 13 ώρες, το μέλος osa έγραψε:

Γι αυτό θέλεις σπιράλ 1/2 ίντσα και όχι αυτό που δείχνεις γιατί είναι στενό και δεν χωράει η σωλήνα μέσα αρσενικό ή θηλυκό με έναν μαστό 1/2 ίντσα για να γίνει αρσενικό

Όλα τα υπόλοιπα ροδέλες κλπ δεν χρειάζονται ...σφίγγοντας το παξιμάδι (ρακόρ) στο σπιράλ ή στο μαστό το λαστιχάκι πιέζει την σωλήνα και στεγανοποιεί και δεν την αφήνει να γλιστρήσει έξω.

Το σπιράλ που δείχνω είναι μισής ίντσας (ή τουλάχιστον είναι ίδιο με το δικό μου που είναι μισής ίντσας) και μια χαρά χωράει η σωλήνα μέσα.

Μου φαίνεται εντελώς απίθανο να κρατήσει χωρίς την κωνική ροδέλα και τη ροδέλα.

Όταν βιδώνω το ρακόρ μειώνεται η διάμετρος της κωνικής ροδέλας και σφίγγει τη σωλήνα. Χωρίς την κωνική ροδέλα δεν υπάρχει κανένα σφίξιμο.

Έγινε επεξεργασία από panoss1442169303
Link to comment
Share on other sites

Αν είναι όπως της φωτογραφίας τα έχεις κάνει σωστά. Η λειτουργία έχει εξής. Η κωνική ροδέλα σφίγγοντας το παξιμάδι σφίγγει το χρώμα σωλήνα ώστε να τον κρατήσει στην θέση του. Η πλακέ ροδέλα είναι για να μπορεί να κάνει ομοιόμορφο πάτημα στο κωνικό λάστιχο, να μην κοπεί το λάστιχο από την εγκοπή που έχει η κωνική ροδέλα και για να μπορεί να γίνει η συστροφή του παξιμαδιου χωρίς να περιστρέφεται το λάστιχο. Το λάστιχο κάνει την στεγανοποίηση. Το χρώμε σωληνάκι πρέπει να μπει μέσα στο σημείο που βιδωνει το παξιμάδι και να τερματίσει στην πατούρα. Δοκίμασε να λειαίνεις λίγο την εγκοπή της κωνικής ροδέλα μήπως κατά την σύσφιξη τερμάτιζει και δεν σφίγγει καλά στο χρώμε σωληνάκι. Αν υπάρχει μεγάλη πίεση δίκτυου ή πιεστικό συγκρότημα με press control και όχι φούσκα πιθανόνδημιουργείται υδραυλικό πλήγμα και κάνει κλώτσημα από  την πίεση  του  νερού  την  ώρα που  ανοίγεις την βρύση με αποτέλεσμα να μετακινεί  σιγά σιγά το χρώμε σωληνάκι. Τώρα που τα ξαναεβαλες βάλε ένα σημάδι στο χρώμε σωληνάκι στο σημείο του παξιμαδιου να δεις αν μετακινείται με τον καιρό

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος ΓιαγκΤ έγραψε:

Τοποθέτησε τα πιο μέσα. Από την περιγραφή σου μάλλον τα είχες βάλει στην άκρη

 

Υποθέτω εννοείς τη σωλήνα πιο μέσα στο σπιράλ.

Την τερμάτισα, δηλαδή η σωλήνα ακούμπησε τον πάτο της υποδοχής του σπιράλ. (όπου όπως ανέφερα έχει λαστιχάκι)

Πιο μέσα δεν πάει.

Link to comment
Share on other sites

Ασχετο με το θεμα, σχετικο με υδραυλικα! Γιατι καποιες συνδεσεις το χειμωνα αρχιζουν και σταζουν?

πχ στο λεβητοστασιο, διακοπτακι του νερου απο τον ηλιακο πριν λιγες μερες αρχισε να σταζει. Παλιοτερα επισης αλλα διακοπτακια. Καποια σταματησαν με λιγο σφιξιμο, καποια αλλα χρειαστηκε να ξανατοποθετηθουν. Επισης εχω μια βρυση στο μπαλκονι, καθε χειμωνα εδω και δυο τρια χρονια βαζω κουβα απο κατω να μαζευω το νερο που σταζει απο το στομιο! Το καλοκαιρι δεν σταζει. Παρομοια συμπεριφορα εχω δει και σε αλλη βρυση

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.