Jump to content



Υδραυλικά νεροχύτη κουζίνας


Recommended Posts

Τα έχω παίξει με τα υδραυλικά του νεροχύτη, εννοώ του πλαστικούς σωλήνες κάτω από το νεροχύτη.

Πήρα ένα σετ σιφόνι νεροχύτη διπλό:

5.jpg

 

Όπως όμως θα ξέρετε όσοι έχετε δοκιμάσει, ποτέ (ή σχεδόν ποτέ) δεν ταιριάζει ακριβώς.

Έτσι λοιπόν έκοψα (τους σωλήνες) από δω, έραψα από κει  και γενικώς έκανα κοπτοραπτική...

Αποτέλεσμα (καμία σχέση με αυτό στην εικόνα :hehe:), αλλού οι σωλήνες να συστρέφονται - πιέζονται υπερβολικά με αποτέλεσμα τα λαστιχάκια να μην εφαρμόζουν ακριβώς, ή αλλού να μην έχω βάλει τις ταιριαστές μεταξύ τους σωλήνες...Και σε ένα σημείο εξακολουθεί να στάζει...παρά το πολύωρο παίδεμά μου...:frown:

Τι κάνουμε λοιπόν όταν δεν ταιριάζουν ακριβώς οι σωλήνες; Ποιες είναι οι...σωστές πατέντες;

Μια λύση που είχα μέχρι τώρα ήτανε σπιράλ πλαστικός σωλήνας αλλά τον απέφυγα επειδή φράσσει πιο συχνά από τους σωλήνες:

5.jpg

 

Έγινε επεξεργασία από panoss1442169303
Link to comment
Share on other sites

Πάρε σιφονι σπιράλ που είναι πιο εύκολο στην χρήση. Έχει και διπλό, αρκεί να μην έχεις πλυντήριο πιάτων συνδεδεμένο γιατί μάλλον θα δημιουργήσει προβλήματα με την πίεση που βγάζει τα νερά στην αποχέτευση

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Λευτέρη 'σιφόνι σπιράλ' υποθέτω εννοείς αυτό στη φωτο που έχω βάλει, σωστά;

Τέτοιο είχα αλλά:

1. βούλωνε αρκετά συχνά

2. από το βάρος των όσων μαζεύει παραμορφώνεται και γίνεται άσχημο

 

Μου φαίνεται ότι οι 'επαγγελματικές δουλειές' δεν χρησιμοποιούν σπιράλ.

'Έτσι άλλαξα όλο το σιφόνι με ένα αποτελούμενο από σωλήνες μόνο, χωρίς κανένα σπιράλ.

Όμως σε ένα σημείο θα πρέπει να αυτοσχεδιάσω, να προσαρμόσω δηλαδή κάποιο σωλήνα ώστε να πάρει το κατάλληλο σχήμα.

Αυτό είναι το δύσκολο (αν και έχω δει σε βιντεάκια στο youtube π.χ. να βάζουνε μέσα άμμο και μετά να ζεσταίνουν το σωλήνα ώστε να του δώσουν το κατάλληλο σχήμα).

Αυτός είναι ο σωστός τρόπος ή κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα με το σπιράλ απλά στο έδωσα σαν εύκολη λύση. Το σωληνοειδές σιφονι είναι σαν μικρό lego χωρίς οδηγίες?. Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να αυτοσχεδιάσεις. Το μόνο σημείο που ίσως χρειαστεί αντάπτορα - συστολλή  και σιλικονη είναι το σημείο που ενώνεις με την αναμονή από τον τοίχο. Για βάλε καμία φωτό να δούμε που έχεις αντιμετωπίσει το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Λοιπόν, επανέρχομαι στο θέμα...

Πάλι έχω διαρροή, πήρα άλλο 'σετάκι' αλλά κι αυτό δεν ταιριάζει ακριβώς...

Τέλος πάντων, με το ταίριασμα κομματιών του παλιού και του νέου σιφωνιού μέχρι στιγμής (φαίνεται) να τα ταίριαξα.

Προς το παρόν δεν έχω διαρροή.

 

Έβλεπα όμως σε αυτό το βίντεο τον υδραυλικό που κόλλαγε τα κομμάτια με κόλλα pvc.

Έτσι αποκλείεται η οποιαδήποτε διαρροή, εφόσον κάνεις σωστή κόλληση.

Οπότε λέω να πάρω σωλήνες pvc (οι σωλήνες που έχω γράφουνε 'pp' πάνω τους, δεν πρέπει να είναι pvc) και με αυτά να αντικαταστήσω κάποια (ή και όλα) κομμάτια σε περίπτωση που έχω πάλι διαρροή.

 

Τι λέτε; Καλή ιδέα η βλακεία;

Link to comment
Share on other sites

Άμα είναι όλα κολλημένα πως θα τα λύσεις να τα καθαρίσεις αν χρειαστεί;

Επίσης πρέπει να μπορείς να τα λύσεις ώστε να ελευθερωθεί η αρχή της σωλήνας που μπαίνει στον τοίχο, για να μπεί μέσα η ατσαλίνα αν έχει βουλώσει ο σωλήνας πιο μέσα.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η αρχή της σωλήνας που μπαίνει στον τοίχο και οι δυο βαλβίδες θα είναι βιδωτά.

Οπότε θα βγαίνει για καθάρισμα.

Και πιθανόν να αφήσω και ακόμα 1 ή 2 σημεία βιδωτά.

Έγινε επεξεργασία από panoss1442169303
Link to comment
Share on other sites

 

Ανάλογα την απόσταση των σιφονιών προσαρμόζεις (κόβεις) τους σωλήνες.

 

Σε ποιο σημείο έχεις διαρροή ? 

 

Σφραγιστικό μπαίνει μόνο στον τελευταίο σωλήνα που συνδέεται με την αποχέτευση (φ50), τα υπόλοιπα έχουν ο-rings για στεγανοποίηση για να μπορείς να κάνεις αποσυναρμολόγηση.  

 

864452595__.thumb.jpg.519ae5484f8ccc71e41ff1e5147ff07a.jpg

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Όλα τα σιφώνια για νεροχύτες που έχω δει είναι από πλαστικό που δεν κολλιέται.

Από PVC που κολλιέται δεν έχω δει ποτέ.

 

Άμα βρείτε από PVC βάλτε το λινκ γιατί με ενδιαφέρει και εμένα. 

Κάνω μετατροπές, όχι γιατί δεν δουλεύουν τα σιφώνια, αλλά για να εξοικονομήσω χώρο μέσα στο ντουλάπι, δεν θέλω το σιφόνι να κρέμεται στην μέση του ντουλαπιού.

Έγινε επεξεργασία από Γιώργος 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος panoss1442169303 έγραψε:

Πάλι έχω διαρροή, πήρα άλλο 'σετάκι' αλλά κι αυτό δεν ταιριάζει ακριβώς...

 

 

Υπάρχει τρόπος στεγανοποίησης των συνδέσεων εξωτερικά με ταινία σιλικόνης. 

Χρησιμότατη, εύκολη εφαρμογή και φτηνή.

https://www.aliexpress.com/item/32798239787.html?spm=2114.10010108.addToCart.6.46774fb5muVU9W&gps-id=pcDetailCartBuyAlsoBuy&scm=1007.12908.99722.0&scm_id=1007.12908.99722.0&scm-url=1007.12908.99722.0&pvid=7765d439-fba2-4ca1-95e9-0a133058fa89

HTB1mBt7PVXXXXb1aXXXq6xXFXXX6.jpg?size=8

Έγινε επεξεργασία από Γιώργος 1
  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν δεν τρέχει, απλά θέλω να ξέρω τι θα κάνω σε περίπτωση που ξανατρέξει.
IOANNISTSA θα ανέβουν φωτό μόλις μπορέσω να πάρω καμία γιατί είναι και δύσκολο (θα πρέπει να αφαιρεθούν πολλά πράγματα που εμποδίζουν, καμιά σαρανταριά μπουκάλια μόνο :ph34r:).

 

πριν 13 ώρες, το μέλος IOANNISTSA έγραψε:

Σφραγιστικό μπαίνει μόνο στον τελευταίο σωλήνα που συνδέεται με την αποχέτευση (φ50)

Όταν λες 'σφραγιστικό' τι εννοείς;

Κάτι σαν σιλικόνη;

 

 

 

πριν 11 ώρες, το μέλος Γιώργος 1 έγραψε:

Υπάρχει τρόπος στεγανοποίησης των συνδέσεων εξωτερικά με ταινία σιλικόνης.

Γιώργο την παρήγγειλα.

Θα 'ναι το 'τελευταίο καταφύγιο', όταν όλα τ' άλλα θα έχουν αποτύχει.

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από panoss1442169303
Link to comment
Share on other sites

Αυτο με το σπιραλ που βουλωνει πιο ευκολα οντως ισχυει παιδες;

Γιατι ειχα ακουσει οτι το αντιθετο συμβαινει..

Και ειμαι σε φαση να αλλαξω τα δικα μου και σκεφτομουν το σπιραλ

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος Papakitou έγραψε:

Αυτο με το σπιραλ που βουλωνει πιο ευκολα οντως ισχυει παιδες;

 

Ειδικά στην κουζίνα που πέφτουν και λίπη, θα βουλώσει.

Στον νιπτήρα θα αργήσει πάρα πολύ. 

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια όταν αρχίζει να βουλώνει το σπιράλ, δεν το βγάζεις για να το καθαρίσεις,

το πετάς και παίρνεις καινούργιο αφού κάνει 3 ευρώ και αλλάζει εύκολα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ορίστε και οι φωτό. Είναι 'κολλημένες' μεταξύ τους για να γίνουν πιο κατανοητές.

Αν τις έβαζα ξεχωριστά δεν θα καταλαβαίνατε τι βλέπετε.(ενώ τώρα καταλαβαίνετε :hehe:)

 

n_all.thumb.png.277059d9b35dcb619661d29838865de4.png

 

Το σετ που αγόρασα (το τελευταίο) είναι αυτό δεξιά.

Όμως ενώ στο σχέδιο οι βαλβίδες είναι στο ίδιο επίπεδο, στο δικό μου νεροχύτη έχουν διαφορετικό επίπεδο...

Οπότε αντικατέστησα το κομμάτι 4β (δεξιά εικόνα) με σπιράλ...(αριστερή εικόνα)

 

Το κομμάτι 0 (αριστερή εικόνα) είναι σταθερά κολλημένο στον τοίχο, δεν αλλάζει.

 

Στην αρχή είχα βάλει τα 1β και 2β. Το 1β το ένωσα με το 0 με σιλικόνη. Αλλά είχα διαρροή σε αυτό το σημείο...

 

Οπότε αντικατέστησα τα 1β και 2β με τα 1, 2 και 3.

Αν το 3 ήταν μακρύτερο κατά 4 εκατοστά ας πούμε, το 1 δεν θα χρειαζότανε.

Το 1 είναι ένας σωλήνας που έχει βίδες (παξιμάδια, αυτά που βιδώνουνε, δεν ξέρω πως λέγονται) δεξιά και αριστερά και φλάντζες λαστιχένιες.

 

Επιστημονική παρουσίαση, έτσι;:hehe:

Έγινε επεξεργασία από panoss1442169303
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
On 10/23/2019 at 9:06 PM, Γιώργος 1 said:

Όλα τα σιφώνια για νεροχύτες που έχω δει είναι από πλαστικό που δεν κολλιέται.

Από PVC που κολλιέται δεν έχω δει ποτέ.

 

Άμα βρείτε από PVC βάλτε το λινκ γιατί με ενδιαφέρει και εμένα. 

Κάνω μετατροπές, όχι γιατί δεν δουλεύουν τα σιφώνια, αλλά για να εξοικονομήσω χώρο μέσα στο ντουλάπι, δεν θέλω το σιφόνι να κρέμεται στην μέση του ντουλαπιού.

Νομιζω πως εχω δει ελληνικα απο PVC αν και γενικα τα ιταλικα/γερμανικα που εχω δει και ειναι θεωρω κλασεις ανωτερα ειναι PP που δε κολάει.

Παρόλα αυτα επειδή παρατηρώ πως ειναι εγκατεστημενα γενικά εχω δει υδραυλικους να βαζουν PVC cement μεταξυ PP και PVC. παροτι θεωρητικα δε κανει δουλειά φαίνεται πως σφραγιζει βεβαια αν το ξυσεις με δυναμη φευγει απο το PP ενω στο pvc οχι αφου το εχει λιωσει. 

Οι περισσότερες εγκαταστασεις κατα τη γνωμη μου που εχω δει ειναι τραγικές πχ επειδη δεν ειχε συστολη απλα ειναι η μια σωληνα μεσα στην αλλη χωρις σφραγιστικο και με μεγαλο κενο που εχουν τρυπα ή ειναι καμενες σε μεγαλο βαθμο απο φλογιστρο σε βαθμο να εχουν σπασει. 

 

Προσωπικα ειχα ενα σιφωνι που πάει στην ακρη για space saving απο ιταλικη εταιρία που φτιαχνει σιφωνια για νεροχυτες. 

Εβγαινε απο το σοβατεπι φ75 σε γωνια ~30 μοιρων. Εβαλα γωνια φ75 45 μοιρών , συστολη φ75/φ50/φ40 μετα valsir μετατροπεα pvc -> pp κολλητο  μετα valsir φ40 15 μοιρες και τελος το κοματι που δεν εχει μπει απλα σωληνα valsir φ40. Ελπιζω να ειναι οκ

20200823_180727.jpg

Έγινε επεξεργασία από Parhs
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 23/10/2019 at 3:34 ΜΜ, το μέλος panoss1442169303 έγραψε:

Προς το παρόν δεν έχω διαρροή.

Παιζει ρολο και το σφιξιμο. Μπορει να χρειαστει να το ξε-σφιξεις για να μην εχει διαρροη

Παιζουν ρολο και τα δαχτυλιδια που εχεις βαλει. Καλο ειναι να χρησιμοποιησεις (μονο) του σετ που εχει μεσα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.