Jump to content



Θεμα υγειας ματιων, παιζει ρολο;


Recommended Posts

 Εχουμε μια οθονη με ολα τα χαρακτηριστικα για ξεκουραστη θεαση οπως το health care no flickering+low blue light αλλα η οθονη τρεχει στα 60hz. Εχουμε μια δευτερη οθονη στις ιδιες ιντσες που εχει και αυτη health care no flickering+low blue light αλλα τρεχει στα 144hz. 

 

Ασχετα με το θεμα παιχνιδια, ποια απο τις δυο θα ειναι πιστευετε πιο ξεκουραστη για τα ματια, ποια θα ταλαιπωρει τα ματια λιγοτερο; 

 

Να σημειωσουμε οτι φωτινοτητες κτλπ ειναι και στις δυο τα ιδια. Θελω να εστιασουμε στο αν παιζει σημαντικο ρολο για την υγεια των ματιων μας ο ρυθμος ανανεωσης.

 

Ευχαριστω για το χρονο και τη βοηθεια σας.

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, xkabamarux said:

 Εχουμε μια οθονη με ολα τα χαρακτηριστικα για ξεκουραστη θεαση οπως το health care no flickering+low blue light αλλα η οθονη τρεχει στα 60hz. Εχουμε μια δευτερη οθονη στις ιδιες ιντσες που εχει και αυτη health care no flickering+low blue light αλλα τρεχει στα 144hz. 

 

Ασχετα με το θεμα παιχνιδια, ποια απο τις δυο θα ειναι πιστευετε πιο ξεκουραστη για τα ματια, ποια θα ταλαιπωρει τα ματια λιγοτερο; 

 

Να σημειωσουμε οτι φωτινοτητες κτλπ ειναι και στις δυο τα ιδια. Θελω να εστιασουμε στο αν παιζει σημαντικο ρολο για την υγεια των ματιων μας ο ρυθμος ανανεωσης.

 

Ευχαριστω για το χρονο και τη βοηθεια σας.

 

 

πάρε δάκρυα για αρχή (ΑΚΑ κάνε μια επίσκεψη σε έναν οφθαλμίατρο για check up)

τώρα ο καθένας επειρέαζεται διαφορετικά

μετά και γυαλιά με φίλτρο blue light

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που επηρεαζει περισσοτερο τα ματια ειναι οτι κοιτουν μια εικονα χωρις να εχουν να κανουν με αλλαγες στο βαθος. Με λιγα λογια τα ματια σου δεν κινουνται.

Το flickering και το bluelight εχει να κανει με νευρολογικης φυσεως ερεθισματα που μπορει σε καποιους να προκαλουν ναυτια και διαταραχη στον υπνο.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1.flickering

2.Φωτεινότητα

3.Γρήγορες Εναλλαγές φωτεινότητας σε ταινίες κτλ από σκούρα/χαμηλά σε ανοιχτά/φωτεινά χρώματα (Φωτισμός πίσω από την οθόνη βοηθάει πάρα πολύ)

4.Blue light

5.Αντανακλάσεις

 

Τώρα για αυτό που ρωτάς δεν νομίζω ότι έχει σημασία τόσο σημασία, νομίζω είναι δευτερεύων, αν ήταν 30hz ok, θεωρητικά τα 144hz θα είναι πιο ξεκούραστα, όμως έχω ακούσει σχόλια ότι 200hz σε games φέρνουν ναυτία και κάτι τέτοια, δεν ξέρω αν ισχυει.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.