Jump to content



M2 δίσκος σε PCIe x4 για χρηση Windows


Recommended Posts

Καλημερα στην παρέα.
Ηταν να γινει ολικη αναβαθμιση στο συστημα (i9 9900K), αλλα τελικα θα αναμενω αλλον εναν χρονο να ερθει η 10τη γενια INTEL επεξεργαστων οι οποιοι θα ειναι πολλα υποσχομενη και λογικα πιο κρύοι.
Για την ωρα λεω να δώσω μια πνοη στο συστημα με εναν δισκο Μ2.

 

Η μητρικη μου ειναι η  ASUS P8Z77 V-Deluxe,  θελω να κοτσαρω εναν Μ2 Samsung 970 PRO 500GB σαν κύριο δίσκο για το λειτουργικό σύστημα.

Ειδα οτι υπαρχουν ανταπτορες PCIe x4 πανω στους οποιους τοποθετεις δισκους Μ2.

 

Τα ερωτηματα ειναι τα κατωθι.......
1) Θα χασω σε ταχυτητα στον Μ2 απο την στιγμη που θα ειναι πανω σε  PCIe x4 adapter ?
2) Θα γινεται κανονικα εγκατασταση λειτουργικου Windows 10 x64 στον Μ2 ή θα υπάρχουν ιδιαιτερότητες, πατεντες, μπλε οθονες, ασταθειες κ.τ.λ. ?

 

Τελος εαν ειναι εφικτα τα παραπανω, ποιον ανταπτορα προτεινετε μιας και υπάρχουν πολλοί στην αγορα ?

Έγινε επεξεργασία από JOHNX2
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, JOHNX2 said:

Η μητρικη μου ειναι η  ASUS P8Z77 V-Deluxe,  θελω να κοτσαρω εναν Μ2 Samsung 970 PRO 500GB σαν κύριο δίσκο για το λειτουργικό σύστημα.

Ειδα οτι υπαρχουν ανταπτορες PCIe x4 πανω στους οποιους τοποθετεις δισκους Μ2.

 

Τα ερωτηματα ειναι τα κατωθι.......
1) Θα χασω σε ταχυτητα στον Μ2 απο την στιγμη που θα ειναι πανω σε  PCIe x4 adapter ?
2) Θα γινεται κανονικα εγκατασταση λειτουργικου Windows 10 x64 στον Μ2 ή θα υπάρχουν ιδιαιτερότητες, πατεντες, μπλε οθονες, ασταθειες κ.τ.λ. ?

 

3)Τελος εαν ειναι εφικτα τα παραπανω, ποιον ανταπτορα προτεινετε μιας και υπάρχουν πολλοί στην αγορα ?

 

απαντάω (είμαι σε σύστημα z97 που έχει nvme θύρα αλλά 2x και όχι 4x)
1)  η nvme θύρα είναι μια pci-e 3.0 4x σε άλλο κονέκτορα (εφόσον συνδέσεις σε pci-e 3.0 4x slot δεν έχεις θέμα)
2) εξαρτάται.... και τι εννοώ. Αν δεν θυμάμαι λάθος ο 970pro έχει legacy bios rom μέσα του για να τον δεις στο bios και να μπουτάρεις απο αυτόν(σε legacy mode ή κάπως έτσι)

Αν ο δίσκος δεν έχει legacy rom απλά δεν φαίνεται στο bios (άρα δεν μπορείς να κάνεις boot απο αυτόν ή/και install windows. Μέσα στα windows(δηλαδή αν η εγκατάστασή σου είναι στον 850pro της υπογραφής σου) μπορεί να χρησιμοποιηθεί κανονικά

Διαφορετικά χρειάζεσαι bios hack (υπάρχουν οδηγοί, δεν ξέρω πόσο άνετος είσαι με την διαδικασία). Εγώ στο haswell δεν το χρειάστηκα (είμαι με toshiba xg500)

3) Γενικά ο αντάπτορας καθεαυτός είναι μια σύνδεση επαφών, δεν έχει κάποια ηλεκτρονικά πάνω του, οπότε θεωρητικά τον πιο φθηνό

προσωπικά αγόρασα αρκετά ακριβή (για τα δεδομένα μου) λύση από το e-shop

Χαρούμενος είμαι(αν και ο πρώτος ήταν DOA) απλά τον πήρα γιατί θα μείνω με το σύστημά μου μερικά χρόνια ακόμη οπότε προτίμησα την έξτρα ψύξη που δίνει

Link to comment
Share on other sites

Φιλε stattered ο ανταπτορας που πηρες ειναι πολυ δυνατος λογο της εξτρα ψυξης που προσφερει στους καυτους Μ2.

Τον ιδιο θα παρω και εγω με εψησες ειδη και εας εχει 20κατι ευρω.

Απ' οτι βλεπω στα Spec της μητρικης μου, θα πρεπει λογικα να τοποθετησω τον ανταπτορα στην τελευταια κατω μαυρη PCIe X4 σωστα ?

 

g4t.JPG.417de1c1afbc9151159db5cb82c0ee13.JPG

 

 

g5t.thumb.JPG.4a5d9ab39583c4c916efce28239fa7c8.JPG

 

 

Τωρα για το εαν εχει legacy bios rom ο 970pro δεν εχω ιδεα. Ελπιζω να εχει και να μπουταρει......

Πατεντες στο BIOS της μητρικης δεν θελω να κανω για να μπορω να πουλησω του χρονου το συστημα πιο ευκολα.

 

Έγινε επεξεργασία από JOHNX2
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, JOHNX2 said:

Φιλε stattered ο ανταπτορας που πηρες ειναι πολυ δυνατος λογο της εξτρα ψυξης που προσφερει στους καυτους Μ2.

Τον ιδιο θα παρω και εγω με εψησες ειδη και εας εχει 20κατι ευρω.

Απ' οτι βλεπω στα Spec της μητρικης μου, θα πρεπει λογικα να τοποθετησω τον ανταπτορα στην τελευταια κατω μαυρη PCIe X4 σωστα ?

 

 

Τωρα για το εαν εχει legacy bios rom ο 970pro δεν εχω ιδεα. Ελπιζω να εχει και να μπουταρει......

Πατεντες στο BIOS της μητρικης δεν θελω να κανω για να μπορω να πουλησω του χρονου το συστημα πιο ευκολα.

 

 

αρχικά λάθος λινκ στον αντάπτορα εδώ το σωστό

μετά είτε στο άσπρο σλοτ είτε στο μαύρο λογικά δεν έχεις θέμα (αλλά θα δήλωνα για full επιδόσεις να τρέχει ως  pci-e 3.0 στο bios κάπου θα υπάρχει αυτή η ρύθμιση αντί για auto)

 

σε ότι αφορά το option rom, νομίζω είμαι λάθος και ήταν στον 950pro

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στο BIOS εχει κατι επιλογες GEN1 GEN2 και GEN3, αυτες ενοεις ?
Εαν κοτσαρω τον ανταπτορα με τον Μ2 και το συστημα δεν εγκαθιστά Windows, μετα τι εναλλακτικες εχω για να βρεθει λυση ?

Link to comment
Share on other sites

Just now, JOHNX2 said:

Στο BIOS εχει κατι επιλογες GEN1 GEN2 και GEN3, αυτες ενοεις ?
Εαν κοτσαρω τον ανταπτορα με τον Μ2 και το συστημα δεν εγκαθιστά Windows, μετα τι εναλλακτικες εχω για να βρεθει λυση ?

ναι gen 3 εννοεί pci-e ver 3.0
 

εαν απλά θέλεις τον χώρο, λογικά θα βλέπεις τον δίσκο μέσα στα windows του κάνεις format και έχεις τον χώρο
εαν θέλεις boot από εκεί λίγο ακολουθείς αυτό το guide με δικιά σου ευθύνη

 

ps. ίσως ένα e-mail στο support της asus σε βοηθήσει, τουλάχιστον η asrock σε εμένα απαντά σε 2-3 μέρες το πολύ όποτε χρειάστηκα κάτι

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πρόσεχε τι πας να κάνεις, μην αγοράσεις κάτι αν δεν έχεις εξετάσει ότι θα μπορεί να κάνει boot στην συγκεκριμένη μητρική σου. Το Ζ77 δεν είναι ούτε καν Ζ87 ούτε Ζ97 στο θέμα nvme. Ψάχνε για την συγκεκριμένη μητρική που έχεις, όχι γενικώς.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει bios option rom o 970 pro (o 950 pro εχει), οποτε δεν θα μπορει να bootαρει χωρις να τροποποιήσεις το bios σου βάζοντας nvme modules, ή εχοντας το boot partition σε άλλο δίσκο.

 

Γενικα σχεδον ολες οι προ z97 μητρικές δεν εχουν παρει bios update με nvme support.

Έγινε επεξεργασία από Eddie
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καταλαβα παιδια........ Το αφηνω και αναμενω την 10τη γενια της INTEL για ολικη αναβαθμιση μια και καλη, μη παρουμε καμια μητρικη στο χερι και ψαχνομαστε.
Ευχαριστω απαντες για τις πολυτιμες συμβουλες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.