Jump to content



Στήσιμο ενσήρματου και ασύρματου δικτύου στο σπίτι


Spyrious

Recommended Posts

Καλησπέρα.

Εδώ και αρκετά χρόνια έχω στο σπίτι 2pc ,ένα media box, 1 freenas box και 1 pc στο υπόγειο.Μόνο το 1 pc και το freenas box είναι δίπλα στο modem.Όλα τα άλλα έχουν δίκτυο από powerline.Επειδή όμως οι ταχύτητες δεν είναι πολύ καλές, το σπίτι είναι αρκετά παλιό ,θέλω να περάσω καλώδιο δικτύου ώστε να λειτουργούν πιο καλά όλα. Η κάτοψη στο περίπου είναι όπως στο σχέδιο. Μεταξύ όλων των σημείων φυσικά παρεμβάλλονται πολλοί τοίχοι. Το υπόγειο είναι 2 ορόφους κάτω.

Το σημείο Α είναι μια ντουλάπα εντοιχισμένη σε ένα χωλ που έχει και πίνακα.Εκεί θέλω να εγκαταστήσω το modem,gigabit switch και το freenas box.Εκεί θα περάσω τηλεφωνική γραμμή για το modem.Από εκεί θέλω να στείλω από μια γραμμή σε κάθε σημείο/δωμάτιο 1,2,3 και το υπόγειο.

Οι απορίες μου είναι οι εξής.

1.Για λόγους αισθητικούς λέω αν είναι εφικτό να περάσω το καλώδιο δικτύου από τις υπάρχουσες γραμμές,ακόμα και ρεύματος.Θα έχω θέμα με παρεμβολές;

2.Νομίζω θα πρέπει να προτιμήσω cat6 καλώδιο, σωστά; Μονωμένο ή απλό;

3.Switch 8port όποιο νάναι απλά επώνυμο;

4.Με το ασύρματο δίκτυο τι μπορώ να κάνω; Θέλω και στο υπόγειο και στο σημείο Β στην κάτοψη. Γενικά το σπίτι έχει αρκετές παρεμβολές και δεν πιάνω καλό σήμα.

5.Φαντάζομαι οι ηλεκτρολόγοι θα έχουν κάποιο ειδικό ποτυροτρύπανο για να ανοίγουν τρύπα για πρίζα στον τοίχο σωστά;Ώστε να έχω πρίζα δικτύου.

6.Πόσα μέτρα μαξ μπορώ να έχω γραμμή χωρίς απώλειες;Το υπόγειο είναι το πιο απομακρυσμένο .Περίπου 15-20 μέτρα.

7.Η χρήση του δικτύου είναι internet και διαμοιρασμός αρχείων.Και ακούω σε όλα τα pc μουσική από το freenas Box.

8.Κάτι άλλο που πρέπει να προσέξω;

 

Ευχαριστώ.

Untitled.jpg

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, Spyrious said:

Καλησπέρα.

Εδώ και αρκετά χρόνια έχω στο σπίτι 2pc ,ένα media box, 1 freenas box και 1 pc στο υπόγειο.Μόνο το 1 pc και το freenas box είναι δίπλα στο modem.Όλα τα άλλα έχουν δίκτυο από powerline.Επειδή όμως οι ταχύτητες δεν είναι πολύ καλές, το σπίτι είναι αρκετά παλιό ,θέλω να περάσω καλώδιο δικτύου ώστε να λειτουργούν πιο καλά όλα. Η κάτοψη στο περίπου είναι όπως στο σχέδιο. Μεταξύ όλων των σημείων φυσικά παρεμβάλλονται πολλοί τοίχοι. Το υπόγειο είναι 2 ορόφους κάτω.

Το σημείο Α είναι μια ντουλάπα εντοιχισμένη σε ένα χωλ που έχει και πίνακα.Εκεί θέλω να εγκαταστήσω το modem,gigabit switch και το freenas box.Εκεί θα περάσω τηλεφωνική γραμμή για το modem.Από εκεί θέλω να στείλω από μια γραμμή σε κάθε σημείο/δωμάτιο 1,2,3 και το υπόγειο.

Οι απορίες μου είναι οι εξής.

1.Για λόγους αισθητικούς λέω αν είναι εφικτό να περάσω το καλώδιο δικτύου από τις υπάρχουσες γραμμές,ακόμα και ρεύματος.Θα έχω θέμα με παρεμβολές;

2.Νομίζω θα πρέπει να προτιμήσω cat6 καλώδιο, σωστά; Μονωμένο ή απλό;

3.Switch 8port όποιο νάναι απλά επώνυμο;

4.Με το ασύρματο δίκτυο τι μπορώ να κάνω; Θέλω και στο υπόγειο και στο σημείο Β στην κάτοψη. Γενικά το σπίτι έχει αρκετές παρεμβολές και δεν πιάνω καλό σήμα.

5.Φαντάζομαι οι ηλεκτρολόγοι θα έχουν κάποιο ειδικό ποτυροτρύπανο για να ανοίγουν τρύπα για πρίζα στον τοίχο σωστά;Ώστε να έχω πρίζα δικτύου.

6.Πόσα μέτρα μαξ μπορώ να έχω γραμμή χωρίς απώλειες;Το υπόγειο είναι το πιο απομακρυσμένο .Περίπου 15-20 μέτρα.

7.Η χρήση του δικτύου είναι internet και διαμοιρασμός αρχείων.Και ακούω σε όλα τα pc μουσική από το freenas Box.

8.Κάτι άλλο που πρέπει να προσέξω;

 

Ευχαριστώ.

 

1. Η σωστή πρακτική (και για απόδοση και για ασφάλεια) είναι να μην περνάς τα ασθενή ρεύματα (δίκτυο) μαζί με τις γραμμές ρεύματος.

2. Cat6 είναι καλή επιλογή. Προτίμησε κάποια γνωστή μάρκα. Δεν θα χρειαστείς θωρακισμένο, εκτός εάν έχεις θέμα με παρεμβολές ή επιλέξεις να περάσεις κοντά από ρεύματα. Αν το επιλέξεις, καλό είναι να γειώσεις τη θωράκιση.

3. Εν γένει ναι, εκτός εάν έχεις κάποια ιδιαίτερη ανάγκη.

4. Εικάζω ότι με ένα access point στο Β θα κάνεις δουλειά. Εάν όχι, μπορείς να βάλεις και δεύτερο, ακόμη και στο υπόγειο. Με κατάλληλες ρυθμίσεις δεν θα καταλάβεις καν ότι είναι δύο.

5. Μπορείς να βάλεις και εξωτερικές πρίζες, για να μην σκάβεις.

6. Δεν έχεις πρόβλημα στο μήκος. Σε τέτοια μήκη μπορείς ακόμη και 10Gbps με cat6.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και κάτι άλλο.Αν κάποια στιγμή θέλω να προσθέσω κάποιο pc πχ στην θέση 1.Μπορώ να το κάνω με ένα μικρό switch;Ή είναι προτιμότερο να περάσω και έξτρα αναμονές;

Link to comment
Share on other sites

Αμα δεν υπηρξε απο την αρχη προβλεψη για δικτυα κλπ κλπ  , σιγα μη χωραει μεσα απο τις σωληνωσεις , οχι utp αλλα ουτε 3x1.5 για το γαμωτο . 

Το να φερεις εναν ανθρωπο να σου ανοιξει καπακια [ η εσυ? ]  για να δει τα περασματα ειναι το πρωτο βημα πρωτου κανεις οποιαδηποτε κινηση . 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μεγαλη κουβεντα το "απλα "  , ολα γινονται αρκει να υπαρχει ανωδυνη διαδρομη . Αν και 1 καλωδιο θα ηταν αρκετο ωστε να δωσει στο access point Και μετα απο εκει στο pc , παντα καλο ειναι να κατεβαζεις μια δευτερη γραμμη .

 

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι τελευταίο ακόμα.Αν θέλω να χρησιμοποιήσω vpn router,πχ το Asus ac68u.Απλά συνδέω ένα καλώδιο από το asus στο switch και έχω vpn σε όλες τις συνδέσεις;

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Επειδή θέλω να ξεκινήσω σιγά σιγά.Κατέληξα να περάσω σε κανάλι καλώδια οπότε δεν έχω θέμα χώρου.Τι καλώδιο να προτιμήσω ;Με μπερδεύει.utp ή ftp;Επίσης για το modem θα τραβήξω καινούριο καλώδιο τηλεφώνου.Τι καλώδιο να πάρω;Και θα χρειαστώ και μπριζάκια rj45.Οι πρίζες δικτύου έχουν προδιαγραφές;Δηλαδή πρέπει να ψάξω για 1000άρες,ή δεν παίζει ρόλο;Τι πένσα να πάρω;Και κάτι τελευταίο.Τα καλώδια που θα πηγαίνουν στο switch,να τους περάσω rj45 ή υπάρχει κάποια καλύτερη λύση,πχ να μπουν σε ένα μικρό patch panel;

Έγινε επεξεργασία από Spyrious
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος Spyrious έγραψε:

Τι καλώδιο να προτιμήσω ;Με μπερδεύει.utp ή ftp;

Cat5e για πιο φτηνά φτάνει το 1Gbps. UTP,  ειδικά αφού θα μπει σε κανάλι δε χρειάζεται κάποια επιπλέον θωράκιση.

πριν 15 ώρες, το μέλος Spyrious έγραψε:

Επίσης για το modem θα τραβήξω καινούριο καλώδιο τηλεφώνου.Τι καλώδιο να πάρω;

Βάλε πάλι cat5e.

πριν 15 ώρες, το μέλος Spyrious έγραψε:

Οι πρίζες δικτύου έχουν προδιαγραφές;Δηλαδή πρέπει να ψάξω για 1000άρες,ή δεν παίζει ρόλο;

Έχουν μεν προδιαγραφές, όχι όσον αφορά την ταχύτητα. Κυρίως για το πάχος του καλωδίου και αν είναι μονόκλωνο ή πολύκλωνο.

πριν 15 ώρες, το μέλος Spyrious έγραψε:

Τι πένσα να πάρω;

Κάθετης πίεσης.

πριν 15 ώρες, το μέλος Spyrious έγραψε:

Και κάτι τελευταίο.Τα καλώδια που θα πηγαίνουν στο switch,να τους περάσω rj45 ή υπάρχει κάποια καλύτερη λύση,πχ να μπουν σε ένα μικρό patch panel;

Άμα έχεις λεφτά βάλε και ένα rack με patch panel. Αλλά και πάλι θα θέλεις καλώδιο από το panel μέχρι το switch.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σημείωση ότι εάν τερματίσεις μόνο σε πρίζες και patch panel και χρησιμοποιήσεις έτοιμα patch cables δεν θα χρειαστείς πρέσα.

Κάποια patch panel χρειάζονται εργαλείο punch-down, όπως οι τηλεφωνικές ρεγκλέτες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σωστά, έχω δει και pp που δε χρειάζονται καν το krone (ή punch-down). Αρκεί να ακουμπήσεις τα καλώδια στις υποδοχές και μετά, βάζοντας το καπάκι, τα καλώδια μπαίνουν στη θέση τους.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.