Jump to content



IP Camera - ρυθμίσεις router


DiS

Recommended Posts

Χαίρετε !

 

Σε μια IP camera αλλάζει σχετικά εύκολα (διακοπές ρεύματος κτλ) η IP address, με αποτέλεσμα να μην υπάρχει ανοιχτή η αντίστοιχη θύρα στο router και να είναι αδύνατη η απομακρυσμένη σύνδεση.

 

Η τωρινή ρύθμιση είναι αυτή.

6f5febfa20ce7b3fea80dabb24e2afb1.jpg

 

Αλλάζοντας την αυτόματη IP τι πρέπει να συμπληρώσω στα υπόλοιπα πεδία ;

 

47068c3ad8296c9fb6b64ed1db789b51.jpg

 

 

Εναλλακτικά αν δε γίνεται αυτό μπορώ να ανοίξω το συγκεκριμένο port σε όλες τις addresses χωρίς να δημιουργηθεί άλλο πρόβλημα ;

Link to comment
Share on other sites

Ο DHCP server σου μοιράζει διευθύνσεις σε συγκεκριμένο εύρος (πχ 19.168.1. 20-192.168.1.100).

Εσύ θα πρέπει να βρεις μία διεύθυνση έξω από αυτό το εύρος για την κάμερα (πχ 192.168.1.101).

Οι υπόλοιπες παράμετροι επίσης εξαρτώνται από τη ρύθμιση του ρούτερ σου, συνήθως όμως είναι Gateway: 192.168.1.1, Netmask 255.255.255.0.

DNS server μπορείς να βάλεις το router σου (πχ 192.168.1.1) ή κάποιο DNS cloudflare (1.1.1.1) ή Google (8.8.8.8).

Link to comment
Share on other sites

Eναλλακτικά μπορείς να τα αφήσεις όπως είναι και στο router να προσθέσεις ένα static lease στον dhcp server, ώστε για τη mac address της κάμερας να δίνει πάντα την ίδια διεύθυνση.

Επίσης βλέπω στην κάμερα να υπάρχει UPnP setting, οπότε μπορείς να ρυθμίσεις και αυτό να ζητάει από τον router να ανοίγει αυτόματα την πόρτα που παίζει η κάμερα στο ΝΑΤ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

14107dc990a24aa341ebc1d5059106af.jpg

Από τις δυο που δεν έχουν περιγραφή πως σιγουρεύομαι ποια αντιστοιχεί στην κάμερα ;

Το using UPnP to map port είναι ενεργοποιημένο αλλά δεν ξέρω γιατί δε δουλεύει.

Επίσης αν παίζει ρόλο έχω συνδρομή στο DynDNS μιας και δεν έχω static ip, που με ενημερώνει κανονικά για τις αλλαγές. Το ρούτερ είναι το Asus N14U. Σε περίπτωση που παίζει κάποια πιο βολική ρύθμιση.

Αλλά δηλώνοντας τη mac σε συγκεκριμένη διεύθυνση δε νομίζω να χρειαστεί κάτι άλλο.

 

 

 

Edit : 'Ακυρο !!! Το βρήκα. Επιλέγοντας mac βγάζει δίπλα την ip.

 

Οπότε η κάμερα θα έχει πάντα αυτή την ip της οποίας η πόρτα θα είναι πάντα ανοιχτή. Κατάλαβα καλά ;

Έγινε επεξεργασία από DiS
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος trendy έγραψε:

Ναι, έτσι πρέπει να είναι.

 

Ναι, ευχαριστώ, δοκίμασα 2-3 reboot και αποσυνδέσεις στο ρούτερ και η κάμερα παραμένει στην ip που όρισα.

 

Αν και δουλεύει, για εγκυκλοπαιδικούς λόγους, υπάρχει κάποια άλλη δυνατή ρύθμιση του ρούτερ μιας και υπάρχει υπηρεσία DDNS ; Το έχω δηλωμένο κανονικά στις ρυθμίσεις του ρούτερ αλλά η ειδοποίηση αλλαγής ip έρχεται από την εφαρμογή της κάμερας που κι εκεί είναι δηλωμένη η υπηρεσία.

 

Γενικά η δήλωση της συνδρομή DynDNS στο ρούτερ σε τι εξυπηρετεί ; Μάλλον σε κάτι που δεν εκμεταλλεύομαι...

 

Σε όλα αυτά, δηλαδή στον ασύρματο τρόπο επικοινωνίας κάμερας ρούτερ, υπάρχει κάπου ο παράγοντας "ταχύτητα" ; Μπορεί δηλαδή με κάποια άλλη ρύθμιση να βελτιωθεί η ασύρματη επικοινωνία ή είναι δεδομένη ;

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

To DynDNS χρησιμεύει για να έχεις ένα όνομα, πχ. dis.dyndns.org, που θα αντιστοιχεί πάντα στην IP που παίρνει το modem-router σου από τον πάροχο, εφόσον αλλάζει και δεν έχεις static IP.

Αυτό έχει νόημα αν μπαίνεις και βλέπεις την κάμερα από το internet. Αν τη βλέπεις μόνο μέσα από το LAN σου (και γενικότερα αν δεν τρέχεις κάποιο server στο σπίτι σου που χρειάζεται να είναι προσβάσιμος από το ίντερνετ), τότε δε χρειάζεται.

Μία ώρα πριν, το μέλος DiS έγραψε:

Μπορεί δηλαδή με κάποια άλλη ρύθμιση να βελτιωθεί η ασύρματη επικοινωνία ή είναι δεδομένη ;

Παρατηρείς κάποιο πρόβλημα στην ταχύτητα που παίζει το βίντεο; Το βλέπεις σπαστά, χάνονται frames ή κάτι τέτοιο;

Link to comment
Share on other sites

πριν 46 λεπτά, το μέλος trendy έγραψε:

To DynDNS χρησιμεύει για να έχεις ένα όνομα, πχ. dis.dyndns.org, που θα αντιστοιχεί πάντα στην IP που παίρνει το modem-router σου από τον πάροχο, εφόσον αλλάζει και δεν έχεις static IP.

Αυτό έχει νόημα αν μπαίνεις και βλέπεις την κάμερα από το internet. Αν τη βλέπεις μόνο μέσα από το LAN σου (και γενικότερα αν δεν τρέχεις κάποιο server στο σπίτι σου που χρειάζεται να είναι προσβάσιμος από το ίντερνετ), τότε δε χρειάζεται.

Παρατηρείς κάποιο πρόβλημα στην ταχύτητα που παίζει το βίντεο; Το βλέπεις σπαστά, χάνονται frames ή κάτι τέτοιο;

 

Δηλαδή αντί για τη διεύθυνση http://xx.xx.xxx.xxx:8008 που μου στέλνει κάθε φορά που αλλάζει η εφαρμογή της κάμερας με mail και την αντιγράφω στην εφαρμογή του κινητού για να παρακολουθώ, μπορώ να βάλω τη σταθερή διεύθυνση που έχω φτιάξει στο DynDNS και να ενημερώνεται αυτόματα ;.... ; ? 

 

Πρόβλημα δεν μπορώ να πω ότι υπάρχει με την ταχύτητα. Απλώς ένα delay 3-4 δευτερόλεπτα κατά τη σύνδεση και αναρωτιέμαι αν είναι θέμα port forwarding ή κάτι άλλο σχετικό.

Link to comment
Share on other sites

πριν 49 λεπτά, το μέλος DiS έγραψε:

Δηλαδή αντί για τη διεύθυνση http://xx.xx.xxx.xxx:8008 που μου στέλνει κάθε φορά που αλλάζει η εφαρμογή της κάμερας με mail και την αντιγράφω στην εφαρμογή του κινητού για να παρακολουθώ, μπορώ να βάλω τη σταθερή διεύθυνση που έχω φτιάξει στο DynDNS και να ενημερώνεται αυτόματα ;.... ; ?

Ακριβώς.

πριν 49 λεπτά, το μέλος DiS έγραψε:

Πρόβλημα δεν μπορώ να πω ότι υπάρχει με την ταχύτητα. Απλώς ένα delay 3-4 δευτερόλεπτα κατά τη σύνδεση και αναρωτιέμαι αν είναι θέμα port forwarding ή κάτι άλλο σχετικό.

Αν είναι μόνο στην αρχική σύνδεση δε φταίει το δίκτυο. Αν ήταν θέμα port forwarding δε θα άνοιγε ποτέ. Μάλλον για καθυστέρηση της εφαρμογής μέχρι να ετοιμάσει το περιβάλλον και να αρχίσει να στριμάρει μου φαίνεται.

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος trendy έγραψε:

Ακριβώς.

Αν είναι μόνο στην αρχική σύνδεση δε φταίει το δίκτυο. Αν ήταν θέμα port forwarding δε θα άνοιγε ποτέ. Μάλλον για καθυστέρηση της εφαρμογής μέχρι να ετοιμάσει το περιβάλλον και να αρχίσει να στριμάρει μου φαίνεται.

 

Καταλαβαίνεις πόσο χαζός νιώθω που τόσο καιρό αντέγραφα την ip από το mail στην εφαρμογή...

 

Δεν πειράζει. Άργησα αλλά το έμαθα.

 

Ευχαριστώ !

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Ξεθάβοντας το θέμα θα ήθελα πάλι βοήθεια μιας και μετά από 2 χρόνια σχεδόν κανονικής λειτουργίας υπάρχει πάλι πρόβλημα και δεν μπορώ να βγάλω άκρη. 
 

Απο κάποια διακοπή ρεύματος ίσως και όχι από αλλαγή που έκανα εγώ, δεν έχω πρόσβαση απομακρυσμένα στην κάμερα. Από το ίδιο δίκτυο υπάρχει πρόσβαση κανονικά και από pc και από τηλέφωνο στο ίδιο δίκτυο. Η ip της κάμερας είναι σταθερή (δοκίμασα και με διαφορετική), ο λογαριασμός DynDNS είναι ενεργοποιημένος κανονικά και στις ρυθμίσεις της κάμερας και σε αυτές του ρούτερ, η πόρτα είναι κανονικά ανοιχτή στο ρούτερ (όπως γνώριζα και δούλευε τόσο καιρό).

 

Εκτός από λανθασμένη ρύθμιση στο port forwarding υπάρχει κάτι άλλο στο ρούτερ που να κόβει την απομακρυσμένη πρόσβαση ; Δοκίμασα να αλλάξω και το επίπεδο του firewall του ρούτερ αλλά δεν άλλαξε κάτι. 
 

Το ρούτερ είναι το speedport της COSMOTE. 
 

Ευχαριστώ. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 22 ώρες, το μέλος GriGaS έγραψε:

Για αρχή δες εάν η πόρτα είναι όντως ανοιχτή με κάποιο on line tool

 

PORTCHECKER.CO

Port Checker is a simple tool for checking open ports on your computer/device. Test port forwarding setup on your machine. Diagnose...

 

Port is closed....

Link to comment
Share on other sites

adslgr-logo.png
WWW.ADSLGR.COM

Εδώ και 3 χρόνια και μέχρι χθές το remote desktop και η ipcam δούλευαν μια χαρά. Από χθές το βράδυ δεν έχω πρόσβαση από έξω. Έκανα reboot το Speedport Entry 2i, έκανα τα πάντα reboot αλλά τίποτα. Τα 2 ports...

 

Τελικά το πρόβλημα ήταν αυτό και φαίνεται να λύθηκε. 

 

Είχα 100ρα ip...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.