Jump to content



Logitech G533 vs Pro headset


Recommended Posts

....ψήθηκα για headset και βρίσκομαι ανάμεσα σε αυτά του τίτλου.

 

Κλίνω προς το Pro αλλά το G533 μ'εβαλε σε σκέψεις.

Ο λόγος είναι πως το G533 αναφέρει πως είναι 7.1 DTS Surround ενώ το Pro γενικά surround(???) με υποστήριξη Dolby Atmos (δλδ είναι stereo και όχι 7.1?).

 

Τι ακριβώς παίζει με αυτά - ποια είναι η διαφορά?

Καμία γνώμη?

Link to comment
Share on other sites

Το Pro τα κοίταγα κ εγώ...Το ένα είναι ασύρματο (G533) με δικιά του κάρτα ήχου(usb) το άλλο(Pro) ενσύρματο stereo 3.5mm(του δίνεις εσύ surround από κάρτα ήχου κτλ..)

Ασύρματα δεν πρόλαβα δυστυχώς τα Cloud Flight στα 99€ που παίξανε πρόσφατα και τα βάζω πάνω από τα G533...

Κοίτα και προς Cloud Alpha μεριά ...

Επίσης δες Corsair Raptor HS50 (τα είχα για 1 βδομάδα, αρνητικό για μένα το καλώδιο τους, πολύ μικρο) και Sennheiser GSP 300..

Έγινε επεξεργασία από AKISSS
Link to comment
Share on other sites

Το G533 το κοιτούσα γιατί μου άρεσε η ιδέα του wireless, αλλά είναι λίγο ακριβά.

 

Διάβασα δυο reviews για το Pro: Τελικά είναι stereo και όχι virtual 7.1. Αν και ο ήχος του είναι άριστος και δε χάνεις τίποτα, υπάρχει μια διαφορά ως προς την κατεύθυνση αυτού.

Γι'αυτό οι reviewers συνιστούν τα G433 αντί του Pro.

 

Θα βάλω και άλλα στο τραπέζι όπως φαίνεται. Τωρα βλέπω τα Cloud flight etc.

Link to comment
Share on other sites

Αποψή μου και τελείως φιλικά είναι να πάς σε headphone και όχι σε headset..
Θυσίασε το μικρόφωνο και αγόρασε ακουστικά..οχι τπτ "gaming".Τι σημαίνει ακουστικά gaming?
Στα 100euro πάρε ενα απο τα παρακάτω..(ανάλογα τα γούστα σου).για τι χρήση τα θέλεις?Τι games?Μουσική?

https://www.skroutz.gr/s/3939161/AKG-K612-PRO.html

https://www.skroutz.gr/s/423078/AKG-K171-MK-II.html

https://www.skroutz.gr/s/9926057/Sennheiser-HD-559.html

https://www.skroutz.gr/s/5170023/Audio-Technica-T500.html

και πάρε ενα μικρόφωνο τις πλάκας με 10-20euro θα είναι ο ίδιο σχεδον η και καλύτερο απο αυτο στα ακουστικά.
Τωρα αν αντέχει η τσέπη σου και αλλο εχεις και αλλες επιλογές αν πάς στα 170-220 που μόνο για gaming δεν αξίζει ίσως...
Οπως επίσης ολα αυτά εδώ θα απογειωθούνε με μια soundblaster Z κάρτα για να έχεις το SBX PRO.
Καλές αγορές:D.!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κοιτούσα και headphones είναι η αλήθεια και συγκεκριμένα τα Marshall Major. Λόγω εμφάνισης καθαρά.

 

Αλλά επειδή δεν κυνηγάω τον απόλυτο ήχο γενικά αλλά τον πολύ καλό ειδικά, σε gaming κυρίως, άλλαξα ρότα και κοιτάω τα headsets.

Όλα τα headphones είναι stereo, λογικό, ενώ θα προτιμούσα κάτι σε 7.1 ή κάποιου είδους surround sound.

 

+αυτός είναι ο λόγος που ακόμα δεν έχω αγοράσει καθώς ήμουν λίγα κλικ πριν πάρω τα Logitech G Pro.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτούσα και headphones είναι η αλήθεια και συγκεκριμένα τα Marshall Major. Λόγω εμφάνισης καθαρά.
 
Αλλά επειδή δεν κυνηγάω τον απόλυτο ήχο γενικά αλλά τον πολύ καλό ειδικά, σε gaming κυρίως, άλλαξα ρότα και κοιτάω τα headsets.
Όλα τα headphones είναι stereo, λογικό, ενώ θα προτιμούσα κάτι σε 7.1 ή κάποιου είδους surround sound.
 
+αυτός είναι ο λόγος που ακόμα δεν έχω αγοράσει καθώς ήμουν λίγα κλικ πριν πάρω τα Logitech G Pro.

Μα αυτό δεν μπορές να καταλάβεις..Οτι απο άποψη ΗΧΟΥ για gaming ειδικά για games που έχουν positional sound εκει που σταματάνε τα καλύτερα headset ξεκινάνε τα χειρότερα headphone...
Τα HD800-Akg702-Akg712 -DT999 είναι τα καλύτερα ακουστικά στον κόσμο αυτη την στιγμή για GAMING...(εχει και 2-3 αλλα που μιλαμε για πάνω απο 1.500euro)
Τώρα αν θέλεις να πληρώσεις 1000 για ακουστικα και 500 για dac+amp μόνο για gaming...you know.
Είναι σαν να αγοράζεις lambo και να πεις εγω πάνω απο 3.000στροφές δεν παω.
Υπάρχουν καλά gaming headset..αλλα αν ζητας ΗΧΟ ΚΑΛΟ και σωστο...Heaphones.
Καλημέρα και καλή συνέχεια


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Κατευθείαν από κάρτα ήχου καλά παίζουν τα DT 990 pro 250 Ohm/770 pro 80 και 250 ohm. Τα AKG 612 είναι πολύ αναίσθητα. Τα φθηνά sennheiser δεν έχουν καλό μπάσο και γενικά δεν είναι τίποτα φοβερό ηχητικά. Για λύση όλα σε ένα μέχρι τα 150€ καλύτερα gaming headset από logitech/steelseries/hyperX. Έχουν βελτιωθεί πολύ τα μοντέλα τους ακόμα και με audiophile κριτήρια. Απλά είναι κλειστά και θα πάσχουν κάπως στο soundstage.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.