Jump to content



Ποιό είναι το σωστό μόνιτορ για την περίπτωση μου;


Recommended Posts

1 hour ago, DNA180 said:

Αδέρφια, τελικά την παρέλαβα την Dell UltraSharp U2518D... Δεν ξέρω όμως αν πρέπει να νοιώθω ευχαριστημένος ή δυσαρεστημένος!!!

----------

 

Τα θετικά της...


Έχει πολύ ζωντανά χρώματα και απίστευτα καλή γωνία θέασης. Έβαλα 2K wallpaper και έπαθα σοκ!!! Δεν έχω ξαναδεί τέτοιο πράγμα!!! Σχετικές εικόνες εδώ με κλειστά φώτα και εδώ με φως δωματίου.

Για hardcore gaming δεν ξέρω αν είναι και δεν νομίζω να κάνει, λόγω 5ms, αλλά κάτι PRO και FIFA που δοκίμασα έμεινα χαζός!!!

Επίσης ήταν πολύ εύκολη στην συναρμολόγηση.
----------

 

Τα αρνητικά της τώρα... Πφφφφφ...

Στις κρητικές του skroutz πρόσεξα ότι πολλοί χρήστες την θεωρούν ξεκούραστη!!! Προσωπική μου άποψη, ξεκούραστη δεν την λες. Έχει εκτυφλωτική φωτεινότητα και πρέπει να πειράξεις την φωτεινότητα οπωσδήποτε. Εγώ αναγκάστηκα να κατεβάσω την φωτεινότητα στο 25% ώστε να μπορώ να δουλέψω. Με αποτέλεσμα φυσικά να χάσω ελαφρώς την ένταση των χρωμάτων. Με τις αρχικές ρυθμίσεις για να φανταστείτε, οι οποίες ήταν 75% φωτεινότητα και 75% κοντράστ, στο δεκάλεπτο ειλικρινά είχα πονοκέφαλο. Να φταίει που από 19άρα πήγα σε 25άρα και σιγά-σιγά θα την συνηθίσω; Μήπως κάθομαι πιο κοντά απ' ότι πρέπει; Τι να πω;

Σχετικά με την ανάλυση τώρα... Όπως πολύ σωστά έγραψαν οι @salde και @shattered σε ανάλυση 2560x1440, τα πάντα στα Windows φαίνονται μικροσκοπικά. Και αν κατεβάσω ανάλυση, πχ 1920x1080, οι γραμματοσειρές, τα εικονίδια κτλ έρχονται στο "κανονικό" τους, αλλά χάνουν την οξύτητα τους και φαίνονται ελαφρώς blur!!! Γεγονός που κατά κάποιο τρόπο "ακυρώνει" την οθόνη σε σχέση με αυτό που πραγματικά είναι. Ο @shattered ως πιθανή λύση σε αυτό το θέμα ανέφερε κάτι σχετικά με "scaling των windows", αλλά επίσης έγραψε ότι αυτή η λύση έχει τα δικά της θεματάκια; Δηλαδή; Αν θέλει ας μας δώσει τα φώτα του!!! Αν και έχω αρχίσει να συνηθίζω την 2560x1440 ανάλυση, πολύ θα ήθελα να ξέρω τι εναλλακτικές έχω.

Πάμε παρακάτω... Backlight bleeding!!! Και στις τέσσερις άκρες!!! Δεν θα πω αν είναι πολύ ή όχι, θα περιμένω να ακούσω τις δικές σας γνώμες. Σχετική εικόνα εδώ.

Σχετικό πρόβλημα και στο λευκό!!! Αλλά και πάλι, επειδή μπορεί να κάνω και λάθος και αυτό που βλέπω να θεωρείται φυσιολογικό, θα περιμένω και πάλι να ακούσω τις γνώμες σας. Σχετική εικόνα εδώ.

Τα κουμπάκια του μενού... Για κάποιο λόγο είναι ελαφρώς δύσχρηστα στο πάτημα τους. Εκτός από το "Exit" και το "Power" τέρμα δεξιά, τα άλλα τρία δεν πατιούνται εύκολα.

----------


Παράπονα ως προς το κατάστημα... Η οθόνη έχει αγοραστεί από τον Κωτσόβολο.

Ενώ σε φυλλάδιο που βρίσκεται εντός αναφέρει ότι συν των άλλων, η συσκευασία περιέχει, CD, manual, και Display Port σε Display Port καλώδιο, στη δική μου συσκευασία δεν υπάρχουν!!! Είχε μόνο καλώδιο ρεύματος, ένα Mini Display Port σε Display Port και ένα καλώδιο αποστολής USB 3.0. Έλειπαν και οι "τάπες" από τις εξόδους του monitor.

Επίσης το προϊόν ήρθε σε όχι και τόσο καλή κατάσταση. Ενώ εξωτερικά, η συσκευασία έμοιαζε να μην έχει ανοιχτεί ξανά, όταν έβγαλα την οθόνη παρατήρησα σκόνη και μερικές δαχτυλιές(;;;)!!!

Με τυχαία σειρά:

Σκόνη και δαχτυλιές δεν θα έπρεπε να έχει. Και στο πάτημα των πλήκτρων δεν πρέπει να έχει ιδιαίτερη δυσκολία.

Οι περισσότερες Dell που έχω ανοίξει τα τελευταία χρόνια έχουν μόνο DP-mini DP και δεν έχουν πλαστικά καλύμματα σε όλες τις θύρες.

Για το μέγεθος, το scaling είναι η πιο σωστή λύση, και προσωπικά τις 25" QHD τις βάζω σε 125%.

Το backlight πρέπει να αποφασίσεις εσύ πόσο έντονο είναι. Δυστυχώς οι φωτογραφίες δεν είναι ποτέ αντιπροσωπευτικές. Πράγματι μοιάζει πολύ το κάτω δεξιά, αλλά μπορεί να οφείλεται απλά στην έκθεση της φωτογραφίας.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος shattered έγραψε:

αρχικά, καλορίζικη

Σε ευχαριστώ για τα καλορίζικα αδερφέ!!! :)
 

πριν 2 ώρες, το μέλος shattered έγραψε:

εγώ με u2414h δουλεύω στο 30 brightness/75contrast srgb mode (αυτό είναι και το calibrated mode, και σε εμενα με 75/75 ήταν τουλάχιστον κουραστικό)

Οπότε εγώ καλά είμαι στο 25% πιστεύεις ή να δοκιμάσω να ανέβω στο 30; Κουραστικό μόνο ρε αδερφέ; Σου λέω σε δέκα λεπτά είχα πονοκέφαλο και αναγούλα, χωρίς υπερβολές!!! :OO: Μην κοροϊδέψεις... Κάπου, δεν θυμάμαι που, είχα διαβάσει ένα "κόλπο" πως να εκπαιδεύεις το μάτι σου να συνηθίζει σε πιο ψιλά επίπεδα φωτεινότητας. Το κατεβάζεις λέει εκεί που αρχικά αντέχεις και κάθε ημέρα το ανεβάζεις ένα βαθμό. Σε όποιο ποσοστό δεις ότι και την επόμενη ημέρα έχεις ενόχληση, πας ένα βαθμό πίσω και μέχρι εκεί είσαι. Λέω να πειραματιστώ lol.
 

πριν 2 ώρες, το μέλος shattered έγραψε:

το θέμα με το scaling στα windows είναι ότι πρακτικά μειώνει την ανάλυση (αντί να κάνει scaling)
σε video μορφή εδώ ή/και κάποια έξτρα απο την microsoft εδω

Κατάλαβα... Μάλλον θα χρειαστεί να συνηθίσω την ανάλυση 2560x1440 (ήδη συμβαίνει αυτό)!!! Πρώτον γιατί λατρεύω τα Windows 7 και δεν θέλω να βάλω τα 10 και δεύτερον, ακόμα και να αποφάσιζα να τα βάλω, ποιος ξέρεις πότε θα αναβαθμιστεί το συγκεκριμένο κομμάτι, όπως λέει και το μουρλό στο βίντεο (έλιωσα στο 0:53). Όταν και αν, τότε ίσως!!!

πριν 3 ώρες, το μέλος shattered έγραψε:

περί backlight bleed  κάτω δεξιά θα το έλεγα τουλάχιστον σημάντικο

Το περίεργο είναι ότι το κάτω δεξιά bleed, στην φωτογραφία φαίνεται σχεδόν τριπλάσιο σε μάκρος από ότι στην πραγματικότητα... Ίσως είναι αυτό που λέει ο @minast παρακάτω... " Δυστυχώς οι φωτογραφίες δεν είναι ποτέ αντιπροσωπευτικές. Πράγματι μοιάζει πολύ το κάτω δεξιά, αλλά μπορεί να οφείλεται απλά στην έκθεση της φωτογραφίας".

πριν 3 ώρες, το μέλος shattered έγραψε:

δεν ξέρω αν δουλεύει ακόμη αυτό (ή εαν τα κουμπιά στην δικιά σου είναι τα ίδια) για να δεις πόσες ώρες έχει δουλέψει η οθόνη(δηλαδή αν πούλησαν τίποτε εκθεσιακό ή/και refurbished)

Θα το δοκιμάσω αύριο με την ησυχία μου και θα σου πω... Καλή μαγκιά αν γίνεται τελικά!!!

πριν 3 ώρες, το μέλος shattered έγραψε:

πάντως σίγουρα θα έπερνα τηλέφωνο είτε dell hellas (για αρχή) είτε στον κωτσόβολο γιατί λείπουν πράγματα απο την συσκευασία (και εφόσον αγόρασες οθόνη της σειράς U το χαρτί με το calibration είναι για εμένα απαραίτητο)

Το χαρτί με το calibration ήταν μέσα. Δική μου παράλειψη. Για τα υπόλοιπα θα πάρω σίγουρα!!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος minast έγραψε:

Σκόνη και δαχτυλιές δεν θα έπρεπε να έχει.

Και το περίεργο είναι ότι το κουτί δεν φαίνεται να έχει ανοιχτεί ξανά!!! Είχε ταινία ασφαλείας επάνω και μόνο μία. Δηλαδή δεν φαινόταν σαν να έχει ανοιχτεί και να έχει ξανακολλήσει η ταινία, ή να έχει δεύτερη από πάνω ας πούμε.
 

πριν 3 ώρες, το μέλος minast έγραψε:

Οι περισσότερες Dell που έχω ανοίξει τα τελευταία χρόνια έχουν μόνο DP-mini DP και δεν έχουν πλαστικά καλύμματα σε όλες τις θύρες.

Σε πιστεύω, απλά ένα έγγραφο που έχει μέσα γράφει ότι έπρεπε να έχει και DP σε SP καλώδιο.
 

πριν 3 ώρες, το μέλος minast έγραψε:

Για το μέγεθος, το scaling είναι η πιο σωστή λύση, και προσωπικά τις 25" QHD τις βάζω σε 125%.

Ναι το ανέφερε και ο @shattered στο προηγούμενο σχόλιο. Απλά απ' ότι είδα σε κάποιο βίντεο που επισύναψε, υπάρχουν θεματάκια!!!
 

πριν 3 ώρες, το μέλος minast έγραψε:

Το backlight πρέπει να αποφασίσεις εσύ πόσο έντονο είναι. Δυστυχώς οι φωτογραφίες δεν είναι ποτέ αντιπροσωπευτικές. Πράγματι μοιάζει πολύ το κάτω δεξιά, αλλά μπορεί να οφείλεται απλά στην έκθεση της φωτογραφίας.

Έχεις απόλυτο δίκιο. Τώρα που το ξανακοίταξα, τα υπόλοιπα τρία σημεία είναι και στην πραγματικότητα όπως τα βλέπεις στην φωτογραφία. Το κάτω δεξιά όμως, στην φωτογραφία δείχνει σχεδόν τριπλάσιο και σε μέγεθός και σε φωτεινότητα!!!

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, DNA180 said:

Οπότε εγώ καλά είμαι στο 25% πιστεύεις ή να δοκιμάσω να ανέβω στο 30; Κουραστικό μόνο ρε αδερφέ; Σου λέω σε δέκα λεπτά είχα πονοκέφαλο και αναγούλα, χωρίς υπερβολές!!! :OO: Μην κοροϊδέψεις... Κάπου, δεν θυμάμαι που, είχα διαβάσει ένα "κόλπο" πως να εκπαιδεύεις το μάτι σου να συνηθίζει σε πιο ψιλά επίπεδα φωτεινότητας. Το κατεβάζεις λέει εκεί που αρχικά αντέχεις και κάθε ημέρα το ανεβάζεις ένα βαθμό. Σε όποιο ποσοστό δεις ότι και την επόμενη ημέρα έχεις ενόχληση, πας ένα βαθμό πίσω και μέχρι εκεί είσαι. Λέω να πειραματιστώ lol.

 

 

το νούμερο % κάθε οθόνης είναι σχετικό
στην πράξη αυτό που μας ενδιαφέρει (τουλάχιστον εμένα) είναι η "πραγματική" φωτεινότητα (σε cd/m^2 θες να τα πείς καντέλα/κερί όπως θες)
πχ σε review της δικιάς μου 30% brightness =100cd/m^2
σε review της δικιάς σου (άλλο site οπότε δεν είναι ακριβώς συγκρίσιμα τα νούμερα, πχ διαφορετικές τεχνικές μέτρησης) 25% brightness =~115cd/m^2

κοινώς το δικό σου monitor με 25% είναι πιο φωτεινό από το δικό μου στο 30%

 

μπορείς να πειραματιστείς με το πόσο αντέχει το μάτι σου και πόσο θες (προφανώς εξαρτάται και απο τον τριγύρω φωτισμό, άλλη "φωτεινότητα" θες αν έχει ήλιο, άλλη το βράδυ

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος shattered έγραψε:

το νούμερο % κάθε οθόνης είναι σχετικό
στην πράξη αυτό που μας ενδιαφέρει (τουλάχιστον εμένα) είναι η "πραγματική" φωτεινότητα (σε cd/m^2 θες να τα πείς καντέλα/κερί όπως θες)
πχ σε review της δικιάς μου 30% brightness =100cd/m^2
σε review της δικιάς σου (άλλο site οπότε δεν είναι ακριβώς συγκρίσιμα τα νούμερα, πχ διαφορετικές τεχνικές μέτρησης) 25% brightness =~115cd/m^2

κοινώς το δικό σου monitor με 25% είναι πιο φωτεινό από το δικό μου στο 30%

Ε ρε τι μαθαίνει κανείς!!! Μάλιστα... Πολύ σημαντική αυτή η πληροφορία!!!
 

πριν 2 λεπτά, το μέλος shattered έγραψε:

μπορείς να πειραματιστείς με το πόσο αντέχει το μάτι σου και πόσο θες

Θα κάνω το "κόλπο" που σου έγραψα πριν και θα δω!!!
 

πριν 2 λεπτά, το μέλος shattered έγραψε:

προφανώς εξαρτάται και απο τον τριγύρω φωτισμό, άλλη "φωτεινότητα" θες αν έχει ήλιο, άλλη το βράδυ

Ναι αυτό το γνωρίζω!!!

Σε ευχαριστώ παρά πολύ για τις πολύτιμες πληροφορίες αδερφέ!!! Να είσαι καλά!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

φωτεινότητα: στα έγραψαν ήδη παραπάνω. Υπέρτατος κριτής τα μάτια σου και το κεφάλι σου. Αν κουράζεσαι έστω και κατ' ελάχιστο μειώνεις φωτεινότητα. Ο περιβάλλον φωτισμός παίζει ρόλο, σε σκοτεινότερο περιβάλλον η πολλή φωτεινότητα ενοχλεί περισσότερο. Το αν θα πας σε 25 ή 23 ή 31 είναι δικό σου θέμα, πήγαινε όπου το θεωρείς λιγότερο κουραστικό. Στη συντριπτική πλειοψηφία των οθονών, η φωτεινότητα με την οποία έρχονται στο κουτί καλό είναι να μειώνεται. Μην φρικάρεις με το 25%. Επίσης μπορεί να χρειαστεί μικρές αυξομειώσεις από το ιδεατό σημείο που έχεις βρει με την πάροδο του χρόνου.

ανάλυση/μέγεθος και scaling: όλες οι οθόνες καλό είναι να χρησιμοποιούνται τον περισσότερο χρόνο στην κανονική τους ανάλυση (native). Αν έχοντας δει την κατάσταση εκτιμάς ότι τον περισσότερο χρόνο θα χρειάζεσαι scaling κι ότι οι ώρες που θα κοιτάς την οθόνη θα είναι αρκετές τότε η ανάλυση σε αυτό το μέγεθος δεν είναι για σένα και καλά θα κάνεις να την αλλάξεις όσο είναι καιρός. Το scaling, η χρήση μικρότερων αναλύσεων ή άλλα παρόμοια κόλπα (π.χ. να κάθεσαι εγγύτερα ή μακρύτερα) έχουν νόημα αν πρόκειται να χρησιμοποιούνται κατ΄εξαίρεση ή για περιορισμένα χρονικά διαστήματα όχι αν γίνονται μόνιμη κατάσταση.
Συν τοις άλλοις θα έχεις και κάποια επιβάρυνση στις επιδόσεις με την μεγαλύτερη ανάλυση (ισχύει ανεξαρτήτως μεγέθους οθόνης, τα 1080 ζορίζουν λιγότερο το μηχάνημα από τα 1440) οπότε αν πρόκειται μέσω του scaling να εξουδετερώνεις/περιορίζεις τα πλεονεκτήματα της μεγαλύτερης ανάλυσης έχεις κι αυτόν τον πρόσθετο λόγο να μην υφίστασαι το μειονέκτημα στις επιδόσεις.

Αν λείπουν πράγματα από την συσκευασία επικοινώνησε με Dell. Περί bleeding δεν γνωρίζω, αρκετά παιδιά από εδώ έχουν κάνει απανωτές αλλαγές επιδιώκοντας να πετύχουν κάτι καλύτερο. Είναι ελαφρώς λαχείο το όλο ζήτημα, ανεξαρτήτως μάρκας και μοντέλου. Αν σε ενοχλεί αρκετά μην φοβηθείς να κάνεις αλλαγές. Παλιότερα είχε αναφερθεί εδώ μέσα ότι η Dell από κάποιο σημείο και μετά σου δίνει επισκευασμένα/ανοιγμένα μοντέλα στις αλλαγές (δεν είναι απαραιτήτως καταστροφικό αυτό αλλά ενοχλεί «εγκεφαλικά» αρκετούς καταναλωτές, με την λογική ότι «αγόρασα καινούριο δεν θέλω μετά από 25 μέρες να πάρω μεταχειρισμένο»). Δε γνωρίζω ποια είναι τώρα η πολιτική της.
 

2 hours ago, DNA180 said:

Μάλλον θα χρειαστεί να συνηθίσω την ανάλυση 2560x1440 (ήδη συμβαίνει αυτό)!!!

 το παρακάτω δεν το γράφω για εσένα όσο για να υπάρχει αν κάποιος διαβάσει το νήμα: εάν η παρακολούθηση της οθόνης κουράζει τα μάτια κάποιου. δεν θα με καθησύχαζε το να το συνηθίσω. Θα με ενδιέφερε κιόλας μήπως η συνήθεια αυτή, σε βάθος χρόνου επηρρεάσει αρνητικά ή όχι την όρασή μου. Θα ρωτούσα οφθαλμίατρο σε περίπτωση αμφιβολίας.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.