Jump to content



VESA Mount for 3x 24" Displays


Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους και καλες γιορτες,


Επ' ευκαιρια που θα ξεφορτωθω το συνθετο επιπλο και θα παω σε ξεχωριστο (μεγαλυτερο) γραφειο και ραφια, σκεφτηκα πως θα ηταν καλη ιδεα να κουμπωσω τις οθονες μου σε καποιο μηχανισμο στηριξης, προκειμενου να μπορω να τις ψηλωσω και να εχω λιγο καλυτερη σταση οταν καθομαι στο PC.


Οι οθονες ειναι ολες 23.5-24" και ειναι οι ακολουθες:

  1. Alienware AW2518H
  2. LG Flatron IPS234
  3. LG 24GM77-B

 

Θα ηθελα να ρωτησω εαν καποιος εχει εμπειρια με μηχανισμους στηριξης VESA και ειδικοτερα τα ειδη που δεχονται 3 monitors.

Τι να προσεξω, τι να αποφυγω, αν υπαρχουν links απο προϊοντα ακομα καλυτερα.. Money is not an issue (εκτος αν μιλαμε για ξεκαθαρη κλεψια).
Οι μονες μου απαιτησεις ειναι να ειναι στιβαρη η κατασκευη και να μπορω να αυξομειωσω το υψος, για να τις φερω εκει που θελω. (Bonus: μαυρο χρωμα?)

 

PS: Εχω δει οτι υπαρχουν ειδη με επιτραπεζια βαση και ειδη με μεγγενη που βιδωνει στην επιφανεια του γραφειου.
PS2: Στην πισω μερια του γραφειου, πισω απ' τις οθονες, τρεχω μια RGB led-ο-ταινια η οποια εφαρμοζει velcro straps. Σε περιπτωση που η μεγγενη ειναι μονοδρομος απο αποψη σταθεροτητας, λογικα μπορω να φτιαξω μια καινουργια σε δυο κομματια.

 

Ευχαριστω!

Έγινε επεξεργασία από Frostbyte
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Frostbyte said:

προκειμενου να μπορω να τις ψηλωσω και να εχω λιγο καλυτερη σταση οταν καθομαι στο PC.


συγγνώμη για το άσχετο με την άριστα διατυπωμένη αναζήτηση σχόλιο, υποτίθεται ότι η ιδανική στάση σώματος για οθόνη υπολογιστή είναι εκείνη με τα μάτια σε ίδιο ή ελάχιστα ανώτερο ύψος από την οθόνη. Να μην χρειάζεται δλδ να γέρνει το κεφάλι προς τα επάνω ο αυχένας ούτε τα μάτια να κοιτούν προς τα επάνω. Εκτός αν είσαι πολύ ψηλός οπότε η οθόνη μάλλον χρειάζεται ελάχιστο ψήλωμα για να έρθει στο επίπεδο των ματιών σου ή αν δεν κάθεσαι σε κανονική στάση καθίσματος και χρειάζεται κάποια ρύθμιση.
Δες το κι εσύ μήπως κάνω λάθος.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, salde said:

συγγνώμη για το άσχετο με την άριστα διατυπωμένη αναζήτηση σχόλιο, υποτίθεται ότι η ιδανική στάση σώματος για οθόνη υπολογιστή είναι εκείνη με τα μάτια σε ίδιο ή ελάχιστα ανώτερο ύψος από την οθόνη. Να μην χρειάζεται δλδ να γέρνει το κεφάλι προς τα επάνω ο αυχένας ούτε τα μάτια να κοιτούν προς τα επάνω. Εκτός αν είσαι πολύ ψηλός οπότε η οθόνη μάλλον χρειάζεται ελάχιστο ψήλωμα για να έρθει στο επίπεδο των ματιών σου ή αν δεν κάθεσαι σε κανονική στάση καθίσματος και χρειάζεται κάποια ρύθμιση.
Δες το κι εσύ μήπως κάνω λάθος.


Σωστα, το προβλημα ειναι οτι θελω να μην σκυβω ομως.
Η Alienware εχει βαση που επιτρεπει ανεβασμα, οι αλλες δυο οχι.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.