Jump to content



Πρόβλημα με νεο pc


Recommended Posts

Γεια χαρά σε όλους, προσφάτως έστησα ένα νεο σύστημα από το μηδέν, και όταν παίζω παιχνίδι ή βλέπω ένα βίντεο στο youtube συμβαίνει αυτό μερικές φορές:

 

 

 

 

κολλάει και βγάζει έναν επαναλαμβανόμενο ήχο, μετά από 5 δευτερόλεπτα ξεκολλάει και όλα καλά, συνήθως από το  παιχνίδι σε πετάει στην επιφάνεια εργασίας και στο βίντεο απλά συνεχίζει από το σημείο που κόλλησε.

 

 

Προσπαθώ να το πάρω ψύχραιμα αλλά όπως καταλαβαίνετε δεν είναι και τόσο εύκολο...

 

Κάθε βοήθεια ή γνώμη ευπρόσδεκτη,

 

ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

Αν γράψεις από τι αποτελείται το pc (επεξεργαστής, μητρική, μνήμη, κάρτα γραφικών κλπ) οι πιθανότητες να σε κατευθύνει κάποιος σε λύση αυξάνονται.

Το νέο pc είναι ασαφές.

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχεις δίκιο φίλε μου ξεχάστηκα,

 

cpu i9 9900k

m/b asus z390 prime-a

ram gskill tridentz 32 gb  2*16

gpu msi gtx1070

ssd samsung 970 pro nvme 512 gb 

psu evga supernova 850 p2

hdd western digital green 3tb

 

 

μόνο το xmp έχω ενεργοποιήσει, καθόλου overclock..

Link to comment
Share on other sites

Παραπάνω από άψογες..

 

τώρα έχω χαθεί διαβάζοντας εδώ..

 

https://www.tonymacx86.com/threads/i9-9900k-asus-prime-z390-a-rx580-8gb-mojave-10-14-2-a-desperates-man-diary.266820/page-4

 

προσπαθώ να καταλάβω τι μπορεί να γίνεται..

Link to comment
Share on other sites

Κάνε boot με ένα Linux live usb (πχ Linux mint cinnamon 19.1). Λιώσε στο YouTube και δες αν έχεις και εκεί το πρόβλημα. Αν όχι, τότε το πιθανότερο είναι ότι έχεις θέμα με τους drivers στα windows. Αν ναι, τότε έχεις πρόβλημα με κάποιο hardware. Ανάφερε σε παρακαλώ και τι ηχεία / ακουστικά έχεις και τι διασύνδεση έχουν usb ή 3.5 jack

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το memtest θα το έκανα, σχετικά με τα ηχεία έχω τα Edifier e25 luna με 3,5 jack συνδεδεμένα απ ευθείας στην μητρική.. κάτι μου λέει πως κάποιος driver θα έχει κάτσει στραβά.. δεν ξέρω κιόλας..

σχετικά με Linux live usb το κατεβάζω το δημιουργώ σε ένα στικάκι και τρέχω linux από εκεί αν κατάλαβα καλά ;; ρωτάω μιας και δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με αυτά.. και οτιδήποτε πέρα από τα windows..

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το memtest θα το έκανα, σχετικά με τα ηχεία έχω τα Edifier e25 luna με 3,5 jack συνδεδεμένα απ ευθείας στην μητρική.. κάτι μου λέει πως κάποιος driver θα έχει κάτσει στραβά.. δεν ξέρω κιόλας..
σχετικά με Linux live usb το κατεβάζω το δημιουργώ σε ένα στικάκι και τρέχω linux από εκεί αν κατάλαβα καλά ;; ρωτάω μιας και δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με αυτά.. και οτιδήποτε πέρα από τα windows..
Ναι κατεβάζεις το iso και το γράφεις ως bootable σε ένα άδειο usb. Αν δεν ξέρεις πως, οδηγίες εδώ:

https://linuxmint-installation-guide.readthedocs.io/en/latest/burn.html

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι μιας και δεν βγάζω άκρη απλά προς ενημέρωση όσων απάντησαν..

 

Mem test καθαρό

cpu  οκ

gpu ok

 

εδώ και τρεις μέρες δεν έχει κανέναν πρόβλημα και όλα παίζουν κανονικά, και τα παιχνίδια και τα βίντεο στο youtube..

 

άντε εγώ τώρα να αποδείξω πως δεν είμαι τρελός..!

 

για ότι νεότερο θα επανέλθω, ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν στο ξανακάνει που λογικά θα το κάνει από τη στιγμή που δεν άλλαξες κάτι εσύ αναβάθμισε το bios στο τελευταίο διαθέσιμο.
Μετά παίρνα χειροκίνητα τις ρυθμίσεις της ραμ και όχι με το XMP.

Πάθαινα ακριβώς το ίδιο με εσένα ( με το σύστημα της υπογραφής ) αλλά εμένα δεν επανερχόταν μετά από λίγα sec, μόνο με reset και επίσης το έχω δει και σε ryzen build φίλου.
Και στις δύο περιπτώσεις ήταν το OC και έφταιγαν τα χαμηλά ρεύματα στον memory controller παρόλο που το memtest περνούσε κανονικά.
Κατένασε και το 3dp Chip να δεις αμα έχεις τους τελευταίους drivers για το chipset,κάρτα ήχου κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.