Jump to content



Πτώση ταχύτητας VDSL και πιθανές ερμηνείες


Recommended Posts

Όταν εγκαταστάθηκα στην περιοχή μου, πριν 10 χρόνια, υπήρχε μόνο adsl (Η vdsl δεν ήταν εμπορικά διαθέσιμη). Η απόσταση από το dslam ήταν τραγική εξού και ο άθλιος συγχρονισμός μου: 1-2 mbps και με συχνούς αποσυγχρονισμούς. Ευτυχώς ήμασταν από τους πρώτους με δυνατότητα VDSL, οπότε η μετάβαση σε VDSL ήταν no brainer. Εδώ και 3-4 χρόνια (δεν θυμάμαι ακριβώς) συγχρόνιζα, λοιπόν, 5/50. Το max rate που έβλεπα στο router μου ήταν 75, που σημαίνει ότι αν πήγαινα σε πακέτα 100mbps θα μπορούσα να πάρω 75 mbps.

 

Όλα καλά μέχρι την αλλαγή του χρόνου. Έλλειψα 3-4 μέρες και όταν γύρισα σπίτι με το νέο έτος παρατήρησα πτώση στον συγχρονισμό. 5 upload και 44 download. Το χειρότερο ήταν ότι το max rate πήγε στα 46!!! Αφού έλεγξα ότι δεν είχα εγώ κάποιο θέμα, κάλεσα voda ώστε να γίνει τεχνικός έλεγχος. Πράγματι ο τεχνικός ήρθε, διαπίστωσε ότι δεν είχα κάποιο θέμα εντός του σπιτιού, μέτρησε και επιβεβαίωσε τις ταχύτητές μου από το κουτί της πολυκατοικίας και μου ανακοίνωσε ότι δεν μπορεί να δηλώσει βλάβη εφόσον έχω πάνω από 35mbps. Δηλαδή αν δεν πέσει ο συγχρονισμός κάτω από 35 δεν μπορεί να δηλωθεί βλάβη στον ΟΤΕ. Όταν ρώτησα ποιος ο λόγος της μείωσης της ταχύτητας και ειδικά του max rate από 75~77 στα 46mbps μου είπε ότι πιθανόν οι ΟΤΕτζήδες άλλαξαν "πόρτες" ή αντικατέστησαν κάποιο router με άλλο χειρότερης ποιότητας. Ρώτησα "εγκυκλοπαιδικά" αν μεταβώ σε πακέτο 100mbps μήπως θα αναγκαζόντουσαν να με αλλάξουν πάλι "πόρτα" ή να βάλουν καλύτερο εξοπλισμό και μου απάντησε πως "όχι θα πάρω μέχρι 46 που βλέπω".

 

Εσείς τι λέτε για όλα αυτά; Εγώ καταλαβαίνω για άλλη μια φορά ότι οι πάροχοι είναι στο έλεος του ΟΤΕ και ενδεχομένως των αθέμιτων πρακτικών του. Από δικιά σας εμπειρία, υπάρχει κάτι παραπάνω που θα μπορούσα να κάνω; Δεν είναι τόσο η διαφορά των 6mbps στον συγχρονισμό όσο η αίσθηση ότι αύριο-μεθαύριο μπορεί να δω εκ νέου χειροτέρευση. 

Link to comment
Share on other sites

Θάνατος στον ΠΟΤΕ , για αρχή

Τώρα αν ήσουν ΟΤΕ απλά θα σου άλλαζαν την πόρτα και θα τελείωνε η υπόθεση αλλά επειδή η καμπίνα είναι του ΟΤΕ η Vodafone δεν μπορεί να κάνει τίποτα μόνο να τους πρήξεις τα τηλέφωνα μπας και κουνηθούν .

το ποιος κάνει αθέμιτο ανταγωνισμό άστο , η vodaphone έπρεπε να δηλώσει βλάβη , αλλά επειδή για να πάει ο ΟΤΕ να δει την βλάβη χρεώνει και είναι η χρέωση είναι ένας λογαριασμός σου περίπου που πληρώνεις, ξύνει τα @@ της και πετάει το μπαλάκι στον ΟΤΕ κλπ κλπ

 

κάτι τέτοιο είχα πάθει και εγώ παλιά με τις πόρτες αλλά επειδή έχω ΟΤΕ λύθηκε χωρίς πολλά πολλά

 

edit

σε πήγαν σε χειρότερη πόρτα που πιάνει μέχρι 50. την πόρτα την άλλη την πήρε κάποιος άλλος που έβαλε 100αρα

τώρα αν εσύ πας σε 100αρά πρέπει να αλλάξεις πόρτα αν δεν στην αλλάξει η Vodaphone με κάθε κόστος απλά θέλει κλοτσιές !

 

edit 2

το λάθος που έκανε η Ευρώπη ήταν που δεν έσπασε το Δίκτυο του ΟΤΕ σε ανεξάρτητο οργανισμό , δηλαδή όπως έσπασε το δίκτυο της ΔΕΗ  που πλέον έχει γίνει ανεξάρτητο και το διαχειρίζεται ο ΑΔΜΗΕ , μία φορά την πατήσανε οι Ευρωπαίοι αλλά με την ΔΕΗ τα καταφέρανε !
(είμαι αντίθετος με όλες τι μακακίες, ιδιωτικοποιήσεις που έχουν κάνει όλες οι κυβερνήσεις )

 

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα. Μόλις γυρίσω σπίτι στέλνω οργισμένο έγγραφο fax (μόνος τρόπος να σε πάρουν σοβαρά στη voda-επιβεβαιωμένο) απαιτώντας να δηλώσουν βλάβη και να επανέλθει η γραμμή μου στην προτέρα κατάσταση.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, gdp77 said:

Κατάλαβα. Μόλις γυρίσω σπίτι στέλνω οργισμένο έγγραφο fax (μόνος τρόπος να σε πάρουν σοβαρά στη voda-επιβεβαιωμένο) απαιτώντας να δηλώσουν βλάβη και να επανέλθει η γραμμή μου στην προτέρα κατάσταση.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 

Δεν χάνεις τίποτα να το κάνεις, αλλά εικάζω ότι θα σου απαντήσουν και εγγράφως το ίδιο. Βάσει οδηγιών της ΕΕΤΤ και σύμφωνα με τους όρους παροχής της υπηρεσίας, είσαι στα όρια του αποδεκτού. Επίσης, το πιο πιθανό είναι να μην έγινε καμία αλλαγή πόρτας. Όμως μπορεί να ρυθμίζουν την ισχύ των συνδέσεων για καλύτερη λειτουργία του vectoring, στην οποία περίπτωση δεν είναι ασυνήθιστο να πέφτει ο συγχρονισμός όσων δεν έχουν vectoring.

Link to comment
Share on other sites

Η εγγύηση ταχύτητας της vodafone είναι στα 45 mbps και οχι στα 35 που σου είπε https://www.vodafone.gr/network-guarantee/ . 
Και πάλι δεν σε πιάνει δυστυχώς . Λάθη βγάζει η γραμμή?
Για να σου έπεσε τόσο πολύ το max attainable σημαίνει ότι αναγκαστικά ανέβηκε το attenuation και έσφιξαν όσο μπορούν το 
Snr οπότε κάτι λαθάκια θα πετάει. Δες αν ανεβαίνουν τα CRC λάθη.
Όσο για το αν το δηλώνουν ή όχι βλάβη είναι στην ευχέρεια του τεχνικού μιας και μπορεί να δηλώσει απλά ότι έχει πολλά λάθη και ας μην έχει και να πάει αναγκαστικά ΟΤΕ.
Δεν σημαίνει ότι σε άλλαξαν πόρτα πάντως η πτώση στην ταχύτητα. Το πιο συνήθεις είναι να οξειδώνεται το καλώδιο(ζευγάρι) σου σε κάποιο σημείο της διαδρομής σου από το σπίτι μέχρι την καμπίνα.
Επίσης σχετικά με την ερώτηση που έκανες για το 100mbps θα σου αλλάξουν πόρτα άμα σου βγάζει ότι το υποστηρίζει η περιοχή σου στο site.

Link to comment
Share on other sites

 

 

34 minutes ago, Gregorypeg1000 said:

Λάθη βγάζει η γραμμή?
Για να σου έπεσε τόσο πολύ το max attainable σημαίνει ότι αναγκαστικά ανέβηκε το attenuation και έσφιξαν όσο μπορούν το 
Snr οπότε κάτι λαθάκια θα πετάει. Δες αν ανεβαίνουν τα CRC λάθη.

 

Δυστυχώς δεν έχω συγκριτικά στοιχεία με την προτέρα κατάσταση. Τα CRC λάθη πώς τα βλέπω;

 

Αυτό βλέπω από το admin panel του router:

 

image.png.ef210570780cb3d764b0b56751be247c.png

 

34 minutes ago, Gregorypeg1000 said:

Το πιο συνήθεις είναι να οξειδώνεται το καλώδιο(ζευγάρι) σου σε κάποιο σημείο της διαδρομής σου από το σπίτι μέχρι την καμπίνα.

Αν ήταν θέμα οξείδωσης καλωδίου δεν θα είχα κάποια προοδευτική μείωση; Δικαιολογείται κατευθείαν από τα ~75 στα 46mbps (max attainable) ;

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

ιδια περιπτωση με σενα , αθλια adsl μεχρι που με πηραν απο wind και μου προτειναν vdsl προσφορα για 6 μηνες με +5 ευρω και μετα αν δεν ειμαι ευχαριστημενος να διακοψω χωρις χρεωση....αρχικα για σχεδον 8 μηνες συγχρονιζα απο 35 ελαχιστο εως 45-48 και φυσικα ημουν ευτυχισμενος (γιατι ηξερα και ποια προβληματα εχει η γραμμη μου τοπικα...)

αργοτερα αρχισε η πτωση 32-28-22-19-8 !! ανοιγα εκλεινα ρουτερ, αλλαξα καλωδιο στο σπιτι ,πλακωθηκα με τους τεχνικους και την υποστηριξη με χρι που τον οκτωβριο που περασε τους πηρα τηλεφωνο και ζητησα να ξεκινησει φορητοτα αριθμου γιατι φευγω!

ξαφνικα με πηρε καποιος τυπος απο τα κεντρικα ,μιλησαμε, ναι εχετε δικιο, θα το δωσω αμεσα στο τεχνικο τμημα, θα μειωσω τον λογαριασμο σας απο εδω και περα (39,8 > 35,5)

και ΑΝ διορθωθει το θεμα θα μπορω να παραμεινω με το ιδιο ποσο ή να κανω νεο συμβολαιο 24μ με 33 ευρω!

σε 2-3 μερες η γραμμη ανεβηκε πλεον στα 34 - 39 χωρις διακοπες (δεν το ανεφερα πριν 10-15 την ημερα) και ολα καλα (?)

απο τοτε δεν εκανα ΚΑΜΙΑ ενεργεια γιατι τους θεωρω αναξιοπιστους πλεον - μενω στο παλιο μου συμβολαιο οπως εχω και φευγω οποτε θελω

κοντα στις γιορτες με περνουν απο τα κεντρικα, μια κυρια Χ η οποια μου αναφερει οτι θα ειναι η αποκλειστικη μου συνεργατης στην wind και ΟΤΙ προβλημα εχω θα το λυνουμε μαζι! ?

και μου κανει την προταση να μεταβω στα 100 ΕΓΓΥΗΜΕΝΑ γιατι πλεον θα γινω....FTTH ! και σε τιμη ...37 ευρω! (για 24 μηνες βεβαια)

αφου καναμε μια κουβεντουλα περι ftth και του ιστορικου μου συμφωνησαμε να μου στειλει το συμβολαιο σε email  και αν συμφωνω να το στειλω πισω αποδεχομενος μπλα μπλα

οταν ελαβα το συμβολαιο δεν ειδα ΠΟΥΘΕΝΑ περι εγγυημενης αποδοσης (100%...99%...80%...τιποτα) αλλα περα απο τα γνωστα ,πιο κατω στους ορους διαβασα πολλα για τις υποχρεωσεις της εταιρειας στις οποιες τεχνηεντως ανεφεραν κατα κυριο λογο που ΔΕΝ φερει ευθυνη η εταιρεια και τα δικαιωματα μου ως πελατη που και παλι ανεφεραν που δεν εχει ευθυνη η εταιρεια........ απο τοτε το αφησα ετσι και περιμενω εξελιξεις ή τιποτα, θα δουμε...

 

καπου διαβασα το εξης (δεν το εχω εξακριβωσει) > η ΕΕ πριμοδοτει την Ελλαδα ωστε να μοιρασει χρημα με καποια μορφη (κουπονια,επιδοτηση κλπ) στους πολιτες την δυνατοτητα να μεταβουν σε FTTH 100 ΑΛΛΑ μαλλον αυτο τελικα προωθηθηκε στους παροχους!  οποτε υποψιαζομαι οτι γι αυτο και η πρεμουρα να με βαλουν σε συμβολαιο σε προσφορα...

αν εχει καποιος πληροφοριες γι αυτο θα ηθελα την γνωμη σας

 

Spoiler

τετοια σεντοναρα ειχα καιρο να γραψω !!

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, makio said:

[...]

καπου διαβασα το εξης (δεν το εχω εξακριβωσει) > η ΕΕ πριμοδοτει την Ελλαδα ωστε να μοιρασει χρημα με καποια μορφη (κουπονια,επιδοτηση κλπ) στους πολιτες την δυνατοτητα να μεταβουν σε FTTH 100 ΑΛΛΑ μαλλον αυτο τελικα προωθηθηκε στους παροχους!  οποτε υποψιαζομαι οτι γι αυτο και η πρεμουρα να με βαλουν σε συμβολαιο σε προσφορα...

αν εχει καποιος πληροφοριες γι αυτο θα ηθελα την γνωμη σας

H EETT δημιούργησε μία δράση επιδότησης με κουπόνι για συνδέσεις ταχύτητας τουλάχιστον 100 Mbps, αλλά με απαίτηση να είναι άμεσα αναβαθμίσιμες σε 1Gbps. Αυτή πρόσφατα εγκρίθηκε και από την ΕΕ, που πρέπει να εγκρίνει οποιεσδήποτε κρατικές επιδοτήσεις. Σε αυτήν εντάσσεται βασικά το FTTH, και πιθανόν και το G.Fast (που προγραμμάτιζε να υλοποιήσει η Wind, αλλά ακύρωσε σε πολλές καμπίνες που έχει αναλάβει).

Δες το https://www.sfbb.gr για περισσότερα.

Έγινε επεξεργασία από minast
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, gdp77 said:

 

 

 

Δυστυχώς δεν έχω συγκριτικά στοιχεία με την προτέρα κατάσταση. Τα CRC λάθη πώς τα βλέπω;

 

Αν ήταν θέμα οξείδωσης καλωδίου δεν θα είχα κάποια προοδευτική μείωση; Δικαιολογείται κατευθείαν από τα ~75 στα 46mbps (max attainable) ;

Στα στατιστικά του xDSL θα τα λέει. Εκεί που δείχνει και τον χρονισμό σου.Θα δείχνει λογικά FEC και CRC λάθη. Τα CRC σε ενδιαφέρουν.
Αν βλέπεις ότι ανεβαίνουν με μεγαλύτερο ρυθμό από 50-100 ανά 5 λεπτο τότε κατά πάσα πιθανότητα είναι κακή ποιότητα του ζευγαριού που έρχεται σπίτι σου.
Τώρα όσο  για το δεύτερο δεν θα λεγα ότι δικαιολογείται αλλά ποτέ δεν ξέρεις. 

Link to comment
Share on other sites

Και με τον οτε παντως δεν ειναι καλυτερα τα πραγματα. Σε μενα πχ μεχρι 26/09 ημουν 99,999down και 9998 Up

Γινεται μια διακοπη ρευματος το βραδυ και την επομενη μερα ημουν 82,500 - 9998. Μεχρι και σημερα δεν εχει βρεθει λυση. Πολλες δηλωμενες βλαβες κανενα αποτελεσμα. Αλλαξαν πορτες, καλωδιωση οκ. Η καμπινα δινει μεχρι 95. Εγω πηγα 78.

 

Στην τελευταια βλαβη μου ειπαν μεσες ακρες. Ή πατε 50 χωρις πεναλτυ η μην μας τα πρηζετε αλλο.

  • Like 1
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

Quote

Στα στατιστικά του xDSL θα τα λέει. Εκεί που δείχνει και τον χρονισμό σου.Θα δείχνει λογικά FEC και CRC λάθη. Τα CRC σε ενδιαφέρουν.
Αν βλέπεις ότι ανεβαίνουν με μεγαλύτερο ρυθμό από 50-100 ανά 5 λεπτο τότε κατά πάσα πιθανότητα είναι κακή ποιότητα του ζευγαριού που έρχεται σπίτι σου.
Τώρα όσο  για το δεύτερο δεν θα λεγα ότι δικαιολογείται αλλά ποτέ δεν ξέρεις. 

 

Δεν έχω καμία άλλη ένδειξη για errors στο router πλην του screenshot που ανέβασα πιο πάνω.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

Να και τα screens

 

knngv03.jpg

 

6Lf3OGd.jpg

 

Και ο οτε να μην ξερει να απαντησει γιατι εγινε αυτο.

Μπηκε κοσμος στην καμπινα ηταν μια καραμελα του...

Αντε να μπουν δλδ αλλοι 10 να παμε στο 68?

Link to comment
Share on other sites

Καλα μην νομιζεις οτι αν πας στα 50 δεν θα εχεις θεματα :shutup:

 

Σε μενα μετα το καλοκαιρι πρεπει καθε 4-5 μερες να κανω restart γιατι απο 49998 καταληγω καπου στα 42. Εχω χασει το μετρημα ποσες βλαβες εχω δηλωσει...

 

Το ωραιο ειναι οτι εμενα μου λενε να μεταβω σε 100ρα :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Παρεμπιπτόντως, εάν έχετε ενεργοποιημένο το SRA (Seamless Rate Adaption) αλλάζει και δυναμικά η ταχύτητα κλειδώματος, χωρίς να χάνεται η σύνδεση και χωρίς restart. Μπορεί δηλαδή να χαμηλώσει όταν είναι δύσκολες οι συνθήκες και αργότερα να ξανανέβει...

Link to comment
Share on other sites

Παρεμπιπτόντως, εάν έχετε ενεργοποιημένο το SRA (Seamless Rate Adaption) αλλάζει και δυναμικά η ταχύτητα κλειδώματος, χωρίς να χάνεται η σύνδεση και χωρίς restart. Μπορεί δηλαδή να χαμηλώσει όταν είναι δύσκολες οι συνθήκες και αργότερα να ξανανέβει...
Το εχω ενεργοποιημένο. Παιζω απο 78 εως 83.
Lazy δεν παω σε 50 ακομα. Θα περιμενω να δωσει 200 η καμπινα και θα ζητησω να με γυρισουν σε 35b profile

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, Lazy Dog said:

Καλα μην νομιζεις οτι αν πας στα 50 δεν θα εχεις θεματα :shutup:

 

Σε μενα μετα το καλοκαιρι πρεπει καθε 4-5 μερες να κανω restart γιατι απο 49998 καταληγω καπου στα 42. Εχω χασει το μετρημα ποσες βλαβες εχω δηλωσει...

 

Το ωραιο ειναι οτι εμενα μου λενε να μεταβω σε 100ρα :hehe:

σε ποια εταιρεια αν επιτρεπεται?

κι εγω εχω την ιδια αντιμετωπιση αν διαβασες το σεντονι πιο πανω

χαλια adsl > να παμε σε vdsl δοκιμαστικα/προσφορα γιατι μονο ετσι θα δω βελτιωση > χαλια vdsl > να παμε σε 100ρα ftth γιατι μονο ετσι θα δεις βελτιωση..... (wind)

βεβαια οταν τους ρωτησα εφ οσον εχει η καμπινα δυνατοτητα ...γιατι δεν μου φτιαχνουν την vdsl50 ......μου απαντησαν  (δες την υπογραφη μου)

Έγινε επεξεργασία από makio
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.