Jump to content



IoT & ασφάλεια


Recommended Posts

με τα IoT να γίνονται όλο και πιο εύκολα προσβάσιμα και πιο κοινά στην αγορά

η ασφάλεια τον χρηστών γίνεται όλο και πιο αστεία

 

ένα πρόσφατο παράδειγμα

Don’t Toss That Bulb, It Knows Your Password

 

και φυσικά μην ξεχνάμε τα "έξυπνα" ψυγεία, πλυντήρια, παντόφλες etc

 

ποια είναι η γνώμη σας για τις "έξυπνες" συσκευές?

Link to comment
Share on other sites

να ήταν μόνο οι "λάμπες"
γενικά το data mining είναι μπίζνα τρις

ip κάμερες που στέλνουν σε server στην κίνα (και κάθε κίνα μην παρεξηγηθούμε)
τηλεοράσεις που σκανάρουν όλο το δίκτυο και το λένε στην μαμά εταιρεία (αυτό νομίζω ήταν με lg ή/και samsung)
router με πραγματικά ψυχολογικά (ναι δεν θέλω να έχω mi account για να δουλέψει το ρημάδι xiaomi router)

δεν έχω δουλέψει με smart λάμπα (ούτε ac/πλυντήριο κλπ κλπ)
αλλά νομίζω κάπου έχουμε ξεφύγει


δηλαδή
ναι μπορώ να πάω στην γωνία να πατήσω ένα διακόπτη(οκ δεν θα είναι rgb το led αλλά μπορεί να είναι με dimmer),
στην τελική ας σηκωθώ και από τον καναπέ/καρέκλα να μην πάθω αγκύλωση
μπορώ να πάω στο πληντύριο να ρυθμίσω ένα χρονοδιακόπτη και ένα timer εαν θέλω να ξεκινήσει σε 5 ώρες και αντίστοιχα να τσεκάρω όταν τελειώσει
αφού όπως και να έχει εγώ θα το γεμίσω και θα αδειάσω ρούχα/ταμπλέτες/υγρά/σκόνες
δεν χρειάζομαι το έξυπνο ψυγείο που κάνει μόνο του παραγγελία λαχανικά
νομίζω είμαι σε θέση να γνωρίζω ότι πχ το μαρούλι που αγόρασα τελειώνει ή/και σάπισε

γενικά στο τέλος θα αναγκαστούμε να μάθουμε και να στήσουμε pfsense(ή κάτι αντίστοιχο) μπας και ηρεμήσουμε λίγο απο αυτή την τρέλα

 

σόρρυ για το rant καιρό τα είχα στο μυαλό μου όλο αυτό το "δώσε τα δεδομένα παντού"


ps. θα ήθελα μια σκούπα τύπου roomba γιατί πραγματικά βαριέμαι το σκούπισμα αλλά έχει τα ίδια θέματα με τα από πάνω

https://iapp.org/news/a/eroding-trust-how-new-smart-tv-lacks-privacy-by-design-and-transparency/

(για τις τηλεοράσεις αυτό)

Έγινε επεξεργασία από shattered
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.