Jump to content



Γνώμες για RTX 2070, μπορεί και 2080


Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

σκέφτομαι να αλλάξω την GTX1060 6GB και λέω να ανέβω και κατηγορία και αντί για 2060 να πάω σε 2070 μιας και θα αλλάξω και monitor σε λίγο καιρό (από 23"-1080 θα πάω σε 27"-1440).

Η υλοποίηση που έχω εστιάσει είναι αυτή, αλλά θα εκτιμούσα τη γνώμη των γκουρού του Λάμπη επί του θέματος πριν κάνω κίνηση αγοράς.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

 

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Η armor από όσο διαβάζω δεν είναι και η καλύτερη υλοποίηση από πλευράς θερμοκρασιών.

Επίσης για 1440p, που θα κρατήσει και λίγο καιρό, προσωπικά θα προτιμούσα gtx 1080ti (Στο budget σου και λίγο παραπάνω υπάρχουν στις αγγελίας ακόμα και σφραγισμένες) ή  rtx 2080.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λάθος μου που δεν ανέφερα τους δυο περιορισμούς :

 

α. Να είναι καινούργια γιατί θα κοπεί τιμολόγιο (24% κέρδος από τον ΦΠΑ)

β. Να μην πάει πάνω απο 600€ τελική τιμή

 

Άρα οποιαδήποτε μεταχειρισμένη βγαίνει off λόγω (α), καθώς και η 2080 λόγω (β).

 

Σε 2070 κάποια άλλη υλοποίηση;

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος paxman έγραψε:

Λάθος μου που δεν ανέφερα τους δυο περιορισμούς :

 

α. Να είναι καινούργια γιατί θα κοπεί τιμολόγιο (24% κέρδος από τον ΦΠΑ)

β. Να μην πάει πάνω απο 600€ τελική τιμή

 

Άρα οποιαδήποτε μεταχειρισμένη βγαίνει off λόγω (α), καθώς και η 2080 λόγω (β).

 

Σε 2070 κάποια άλλη υλοποίηση;

 

 

Εφοσον θα γλιτωσεις 24% δεν βλεπω γιατι παει off η 2080.Αποκλειτεται να σου φυγει πανω απο 600 χωρις φπα.Εκτος αν εννοεις 600 συνολικα μαζι με φπα οποτε ακυρο.

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, 9000+rpm said:

600 συνολικα μαζι με φπα

 

Αυτό ακριβώς, τίποτα άλλο... ?

Να συμπληρώσω ότι είμαι old school gamer, Single Player FPS (post apocalyptic & survival) και κανά καλό RTS, no online gaming.

 

 

Έγινε επεξεργασία από paxman
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, 9000+rpm said:

Εφοσον θα γλιτωσεις 24% δεν βλεπω γιατι παει off η 2080

Κοίτα τώρα που μου άναψες φωτιές και άνοιξα εξελόφυλλο για υπολογισμούς.

Ίσως κάνω την υπέρβαση (~130€ στην καθαρή τιμή) για την πιο φθηνή των 2080, αυτή.

Αξίζει σαν υλοποίηση; 

Link to comment
Share on other sites

πριν 22 λεπτά, το μέλος paxman έγραψε:

Κοίτα τώρα που μου άναψες φωτιές και άνοιξα εξελόφυλλο για υπολογισμούς.

Ίσως κάνω την υπέρβαση (~130€ στην καθαρή τιμή) για την πιο φθηνή των 2080, αυτή.

Αξίζει σαν υλοποίηση; 

διάβασε το παρακάτω link για την 2080, την έχει πάρει ο @9000+rpm

https://www.thelab.gr/forums/topic/173770-rtx-20χ0-turing-architecture/?do=findComment&comment=2687902

 

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά φαίνεται!

Ίσως ήρθε η ώρα να παίξω στην κατηγορία του Champions League!

Η πρόσφατη ιστορία μου είναι HD7870 --> GTX970 --> GTX1060 6GB.

Θα την μπουμπουνίσω την παραγγελία για την 2080@690€ και όποτε την φέρουν (4-10 μέρες διαθεσιμότητα).

BTW, πόσο εκτιμάτε ότι είναι μια λογική τιμή να βάλω την 1060 για πώληση;

Είναι πρώτο χέρι, αγορά 17/1/2017 και έχει 1 χρόνο εγγύηση ακόμη από e-shop.

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος paxman έγραψε:

 

Αυτό ακριβώς, τίποτα άλλο... ?

Να συμπληρώσω ότι είμαι old school gamer, Single Player FPS (post apocalyptic & survival) και κανά καλό RTS, no online gaming.

 

 

Δεν έχει να λέει. Και εγώ τέτοιος είμαι :p RTS δεν παίζω και online στο πολύ τσακίρ κέφι :) 

Ε, η 2080ventus θα κάτσει κουτί πιστεύω, με μία υπέρβαση για την οποία δεν θα μετανιώσεις ;) 

πριν 2 ώρες, το μέλος paxman έγραψε:

BTW, πόσο εκτιμάτε ότι είναι μια λογική τιμή να βάλω την 1060 για πώληση;

 

Επειδή έχεις την asus turbo και είναι blower style (reference design) ,δεν νομίζω να πιάσει πάνω από 200€, αλλά δεν ξέρω κιόλας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Προς admin : Μπορείτε να αλλάξετε τον τίτλο σε "Γνώμες για RTX 2070... άστο πήρα 2080" και να το κλειδώσετε.

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις αλλά ιδιαιτέρως τον @9000+rpm που με έβαλε στο τριπάκι και ανέβηκα κατηγορία.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος paxman έγραψε:

Προς admin : Μπορείτε να αλλάξετε τον τίτλο σε "Γνώμες για RTX 2070... άστο πήρα 2080" και να το κλειδώσετε.

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις αλλά ιδιαιτέρως τον @9000+rpm που με έβαλε στο τριπάκι και ανέβηκα κατηγορία.

Δεν είναι ανάγκη να κλειδώσει :) Ωστόσο, ο τίτλος άλλαξε :p 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

***Disclaimer***

Άχρηστο post, τον πόνο μου θέλω να πω...

 

Έφαγα την πρώτη φόλα ?.

Έβαλα την παραγγελία την Δευτέρα σε skroutzoμάγαζο στα στα 690€ (με διαθεσιμότητα 4-10 μέρες). Με πήραν σήμερα να μου πουν ότι ενημερώθηκαν από τον  προμηθευτή τους ότι έχει εξαντληθεί το συγκεκριμένο μοντέλο λόγω μεγάλης ζήτησης. Το περίεργο είναι ότι μόλις έβαλα την παραγγελία, ξανακοίταξα στο skroutz και η τιμή της στο ίδιο κατάστημα είχε εκτοξεύθεί στα 750€ :hmm:.

Anyways, ξαναέριξα ζαριά σήμερα σε άλλο σκρουτζομάγαζο στα 715€ με διαθεσιμότητα 4-10 μέρες και αναμένω... σε αναμμένα κάρβουνα...

Όχι τίποτα άλλο, αλλά έφυγε μπαμ και η 1060 και έχω μέινει με μια GT710. Λες να ξεθάψω κανά Quake2; :hehe:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Για να κλείσει η ιστορία, σήμερα παρέλαβα την μπέμπα.

Αρχικά είχα παραγγείλει την Ventus στα 715€ αλλά επειδή τελικά είχε έλλειψη και είχαν περάσει 20+ μέρες από την παραγγελία, συν το ότι σε 3 απόπειρες επικοινωνίας δεν ενημερώθηκα για εκτιμώμενο χρόνο παραλαβής και έκανα σχετικό mail παραπόνων, μου πρότειναν εναλλακτικές με 50€ έκπτωση σε ότι διάλεγα.

Μου βγήκε 730€.

 

 

IMG_20190307_112507.jpg

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.