Jump to content


Evolv ATX Flow Edition


psyber

Recommended Posts

Ειδα οτι κυκλοφορεί αυτό: https://www.caseking.de/en/phanteks-enthoo-evolv-atx-flow-edition-midi-tower-tempered-glass-black-geph-079.html

και αναρωτιεμαι αν με καποιο τροπο μπορουμε να κοψουμε το μπροστα και το πανω κομματι με τρόπο ανάλογο προς βελτίωση της ροής αέρα. τι λέτε;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θες το σχεδιο ντε και καλα?

Εγω θα κανω ενα τετραγωνο με στρογγυλες γωνιες και τελος.

Δεν ξερω που θα βρω μεταλλικη σιτα ομως

Έγινε επεξεργασία από fatalara
Link to comment
Share on other sites

@psyber πιστολι αυτο . 

Δες ομως και τουτο το σχεδιο .

Λογικα χρειαζεται καποιος με μηχανιμα CNC + να εισαι σε θεση να βγαλεις το σχεδιο .....

Έγινε επεξεργασία από kpetros
Link to comment
Share on other sites

πριν 22 λεπτά, το μέλος kpetros έγραψε:

@psyber πιστολι αυτο . 

Δες ομως και τουτο το σχεδιο .

Λογικα χρειαζεται καποιος με μηχανιμα CNC + να εισαι σε θεση να βγαλεις το σχεδιο .....

κατεβασα το σχέδιο σε αρχειο με κατάληξη .ai από το site που παρουσιάζουν αυτή τη μετατροπή: https://medium.com/@rodrigoatprism/modding-the-phanteks-enthoo-evolv-atx-case-for-air-flow-5aec40fe0793

 

το σχέδιο στο link που έστειλες δεν μπορώ να πω οτι το προτιμώ. Και να σου πω την αλήθεια αν μπουμε στη διαδικασία, δε νομίζω ότι με αυτό κερδίζουμε ιδιαίτερα σε airflow.

Έγινε επεξεργασία από psyber
Link to comment
Share on other sites

@psyber

Απο το τιποτα...... ολα ειναι καλα  . 

Παντως εφοσον υπαρχει κενο πισω απο το "καπακι" ακομα και το μικρο κοψιμο δεν νομιζω να υστερει σε αποδοση . 

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα του κουτιου απο μπροστα ειναι η αποσταση που εχει.

Αν το φερεις 2 ποντους πιο μπροστα ειναι μια χαρα, ετσι οπως ειναι βαζει αερα απο πισω.

Το τεραστιο προβλημα ειναι πανω.

Ο αερας δεν βγαινει και κανει θυλακα μεσα στο κουτι. Αν βγαλεις το μπροστα η θερμοκρασιες μενουν ιδιες, αν βγαλεις το πανω πεφτουν 10 βαθμους.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

είχα σκεφτεί να βάλω τον πίσω για intake οπως έχει κάνει ο jayztwocents, αλλά σε αυτή την τοποθέτηση κάνει πολύ ενοχλητικό θόρυβο. για πείτε το δικό σας fan configuration για τροφή για σκέψη....

Έγινε επεξεργασία από psyber
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, psyber said:

είχα σκεφτεί να βάλω τον πίσω για intake οπως έχει κάνει ο jayztwocents, αλλά σε αυτή την τοποθέτηση κάνει πολύ ενοχλητικό θόρυβο. για πείτε το δικό σας fan configuration για τροφή για σκέψη....

παντος ρε φιλε ωρες ωρες δεν μπορω να καταλαβω πως σκεφτονται..................δηλαδη ρε φιλε βαζεις θεση για ψυγειο στο ταβανι και το αφηνεις κλειστο?????????τι στο καλο???????

τωρα ρε Λιακο τι τροφη για σκεψη ρε αδερφε με αυτα που εχουν κανει?????????????

βρες εναν με laser cutter και κανε μια μαγκια να φτιαξει το κουτι σου.............ειναι η μονη σκεψη που μπορω να κανω,συγνωμη.................

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

παλιά είχα πάει σχέδιο στο χαρτί διαστάσεις κτλ. και μου έφτιαξαν την καλύπτρα στο corsair 760t

 http://www.vetasa.gr/el/ (ρωτήστε εδώ)

 

έχω πάρει κι εγώ το enthoo evolv αλλά το X →http://www.phanteks.com/Enthoo-Evolv-X.html

είχα πάει και είχα ρωτήσει επειδή ήθελα να κάνω ένα σχέδιο στην πρόσοψη, αλλά μου ζήτησαν να τους το φτιάξω (όχι σε χαρτί:bleh:) και να τους πάω το σχέδιο.

Το έχω αφήσει έτσι και δεν έχω ξανασχοληθεί κανά τρίμηνο :whistling:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ειχες ρωτησει τιμη ? 

Μην κοστισει οσο ολοκληρο το κουτι ..... ειχα στειλει μειλ στην phanteks ποσο κανει το πανελ σε περιπτωση που το καταστρεψω και μου ειχαν πει 60  ? 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.