Jump to content



Teufel η Focal για 5.1?


Recommended Posts

Ειμαι μεταξυ αυτων των 2:

https://www.teufelaudio.com/home-cinema/ultima-40-surround-5-1-set-p18527.html

1000 ευρω

https://www.athensproaudio.gr/el/focal-chorus-cc-600-black.html

https://www.athensproaudio.gr/el/focal-chorus-605-black--b-stock.html

https://www.athensproaudio.gr/el/focal-chorus-615-black.html

1085 ευρω χωρις το subwoofer. Δεν εχω ασχοληθει αλλα βαζω +250 με 300 ευρω εξτρα δηλαδη 1400 ευρω χοντρικα.

 

Τη focal την ξερω την teufel μου την ειπαν και μου αρεσει αυτο που βλεπω στο πρωτο σετ + οτι σου δινει 8 εβδομαδες χρονο επιστροφης και μαλιστα δωρεαν.

Ποια ειναι η γνωμη σας για τις δυο εταιριες? 

Εχετε καποια προταση για subwoofer στην περιπτωση που παω για τα Focal?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι γνωστης, αλλα Focal την ξερω και εμπιστευομαι. Εχω ΣΤΟ ΑΜΑΞΙ τα 165 Polyglass διαιρουμενα μπροστα και πισω.

 

Sub, δεν εχω απαιτησεις να με ακουνε απο τα 10 χλμ. Εχω βαλει ενα λεπτο 10αρι σε custom λεπτο κουτι πισω και μου δινει το ιδανικο μπασο 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Ενισχυτής; Απόσταση ακρόασης; Τετραγωνικά χώρου; Φροντίδα χώρου; 

Φανταζομαι οτι λες για το Sub. Το θελω στις 10-12 ιντσες και Active.

3-5 μετρα αποσταση 40 τετραγωνικα. Τι φροντιδα? στο σαλονι θα μπει.

 

πριν 6 λεπτά, το μέλος stefpats έγραψε:

Διάβασε προσεκτικά αυτό με την επιστροφή σε 8 εβδομάδες γιατί λίγο περίεργο μου φαίνεται.

https://www.teufelaudio.com/returns-and-repairs.html

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος fatalara έγραψε:

Φανταζομαι οτι λες για το Sub.

 

Όχι, για όλα ρωτάω! Θα είσαι 3 μέτρα απόσταση από το κεντρικό ηχείο; Οκ, σαλόνι, αλλά δεν υπάρχει καμία δυνατότητα να μπει πουθενά καμία διακριτική απορρόφηση και διάχυση; 

Σε αυτή την περίπτωση, στη θέση σου θα ξεχνούσα οτιδήποτε ηχείο παθητικού crossover. Αυτοενισχυομενα, ενεργού crossover ηχεία προκειμένου να ρυθμίζεται ξεχωριστά το καθένα για να συμμαζευτουν (τα ασυμμαζευτα). JBL lsr 308 που έχουν και 8αρι γουφερ που κάπως αρκεί για τα 3 μέτρα απόσταση. Και 2, όχι 1, υποχρεωτικά 2 sub γιατί ο χώρος είναι μεγάλος και τα στάσιμα θα κάνουν πάρτυ. 

 

Τι πηγή θα χρησιμοποιείς;

Link to comment
Share on other sites

πριν 41 λεπτά, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

 

Όχι, για όλα ρωτάω! Θα είσαι 3 μέτρα απόσταση από το κεντρικό ηχείο; Οκ, σαλόνι, αλλά δεν υπάρχει καμία δυνατότητα να μπει πουθενά καμία διακριτική απορρόφηση και διάχυση; 

Σε αυτή την περίπτωση, στη θέση σου θα ξεχνούσα οτιδήποτε ηχείο παθητικού crossover. Αυτοενισχυομενα, ενεργού crossover ηχεία προκειμένου να ρυθμίζεται ξεχωριστά το καθένα για να συμμαζευτουν (τα ασυμμαζευτα). JBL lsr 308 που έχουν και 8αρι γουφερ που κάπως αρκεί για τα 3 μέτρα απόσταση. Και 2, όχι 1, υποχρεωτικά 2 sub γιατί ο χώρος είναι μεγάλος και τα στάσιμα θα κάνουν πάρτυ. 

 

Τι πηγή θα χρησιμοποιείς;

Δυο sub γιατι? και τωρα με 1 που ειμαι μια χαρα ακουγεται οπως και τα παθητικα που εχω αν και ψιλο αστεια σαν ηχεια μια χαρα ειναι απο ενταση.

Μην αρχισουμε με τις audiophile υπερβολες.

Η ερωτηση ειναι ξεκαθαρη. Ποια ειναι η γνωμη σας για τις δυο εταιριες?  Κυριως για την Teufel γιατι την focal την γνωριζω.

πριν 8 λεπτά, το μέλος YDinopoulos έγραψε:

ΟΝΚΥΟ ???

https://www.athensproaudio.gr/el/onkyo-ht-s9800thx.html

 

 

Εχω ενα σετ 5.1 ΟΝΚΥΟ επανω σε Denon ενισχυτη. Ειναι αψογα οταν συνδυαζεται με σωστη/ποιοτικη πηγη.

Onkyo εχω τωρα, οχι αυτα τα μικροτερα. Δεν βρισκω το μοντελο του ενισχυτη. Παω να τσεκαρω.

 

edit. Onkyo HT R768 ο ενισχυτης.

Έγινε επεξεργασία από fatalara
Link to comment
Share on other sites

Συγκεκριμενα εχω

Ηχεια 5.1  ONKYO SKS-HT978 THX
Ενισχυτη Denon AVR-X2300W

2 ηχεια για Atmos  Apart MASK 4 

 Κοστισαν κανα 1400αρι περιπου ολα αυτα  Και σε συνδυασμο με τα παρακατω , με εχουν υπερκαλυψει σε περιπτωσεις αγωνων αλλα και οταν ειμαι μονος και βαζω PS4....
Projector ACER V7500
Και πανι ηλεκτρικο (βγαζω καπου 155 ιντσες)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος fatalara έγραψε:

Ποια ειναι η γνωμη σας για τις δυο εταιριες?  Κυριως για την Teufel γιατι την focal την γνωριζω.

 

 

Απλα με τα χρηματα που σκοπευεις να δωσεις, μπορεις να παρεις κατι πολυ καλυτερο ως τελικο αποτελεσμα. Καλη η focal. Την αλλη δεν την ξερω. Αλλα αππ ολες τις εταιριες του κοσμου, μονο αυτες οι δυο σ ενδιαφερουν;;; Και μαλιστα, θες σε av ενισχυτη που μολις παιζει 5 ηχεια ταυτοχρονα , ζητημα να ξεπερναει τα 35-40 βατ στο καναλι να βαλεις και τριδρομο ηχειο;;;;;;;;;

Οντως, audiophile υπερβολες. 

Αν θες αναμεσα σ αυτες τος 2 υποχρεωτικα, focal θα παρεις. Αν θες κοιτα και κατι σε klipsch.

Link to comment
Share on other sites

 

Μία ώρα πριν, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

 

 

Απλα με τα χρηματα που σκοπευεις να δωσεις, μπορεις να παρεις κατι πολυ καλυτερο ως τελικο αποτελεσμα. Καλη η focal. Την αλλη δεν την ξερω. Αλλα αππ ολες τις εταιριες του κοσμου, μονο αυτες οι δυο σ ενδιαφερουν;;; Και μαλιστα, θες σε av ενισχυτη που μολις παιζει 5 ηχεια ταυτοχρονα , ζητημα να ξεπερναει τα 35-40 βατ στο καναλι να βαλεις και τριδρομο ηχειο;;;;;;;;;

Οντως, audiophile υπερβολες. 

Αν θες αναμεσα σ αυτες τος 2 υποχρεωτικα, focal θα παρεις. Αν θες κοιτα και κατι σε klipsch.

Αυτο θελω να μου πεις, ποιες ειναι οι μαρκες που εχεις να προτεινεις.

Τη focal την ξερω, εχεις καποια αλλη? Ειπες π.χ την klipsch.

Δεν θελω να μπουμε σε τεχνικες λεπτομεριες, αυτα θα τα δω εγω που ξερω και το συστημα γιατι οτι ειπες πιο πανω για τον ενισχυτη ειναι λαθος. 

Για παραδειγμα, το τριδρομο που λες ειναι 120 watt IEC 4 Ohm. 

Ο ενισχυτης βγαζει 130 μεχρι 6 Ohm IEC. Ουτε 35 ουτε 40.

Γιαυτο σου λεω πες μου μαρκες και το τι θα μπει θα το βρω εγω.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 29 λεπτά, το μέλος fatalara έγραψε:

Ο ενισχυτης βγαζει 130 μεχρι 6 Ohm IEC. Ουτε 35 ουτε 40

 Δεν υπάρχει πολυκάναλος ενισχυτής , που να βγάζει τόσα βατ σε όλα τα ηχεία ταυτόχρονα σε όλο το συχνοτικο φάσμα σε αποδεκτη παραμόρφωση ( κάτω από 0.1%). Το 35 με 40 βατ συνεχόμενα σε όλα τα κανάλια είναι πολύ αισιόδοξο να ξέρεις. Πες αν θέλεις ποιον ενισχυτή έχεις. Η δες πόση κατανάλωση ισχύος εχει, δηλαδή πόσα βατ τραβάει από την πρίζα.

 

Γενικά επειδή οι πολυκαναλοι ενισχυτές βγάζουν μικρη (πραγματική) ισχύ προτιμάμε ηχεία μεγάλης ευαισθησιας. Τα klipsch σε αυτό είναι μανουλες. Βέβαια σε χαμηλές συχνότητες η ομικη τους αντίσταση κατεβαίνει αρκετά χαμηλά και ζοριζουν λίγο παραπάνω τους ενισχυτές αλλά αυτό μπορεί να αποφευχθεί αφού υπάρχει σαμπ. Αν τα klipsch βγουν ακριβά, τότε πες να δούμε κάτι πιο οικονομικο

 

 

Link to comment
Share on other sites

Όχι. Μετά τα klipsch θα έβαζα τα focal που έχεις δει, και μετά κάποιο σετ αντίστοιχης αξίας της monitor audio ,Dali, wharfedale. Αλλά τα 3 τελευταία παίζουν σε ευαισθησία λίγο κάτω από τα 89 dB που σημαίνει ότι θέλουν ακόμα πιο βαρβατο ενισχυτή για να ανεβάσουν στάθμες. Βέβαια σου ξαναλέω... Όλα όσα συζητάμε θέλουν κατάλληλα ενισχυτικά. Γιατί μπορεί να είναι πιο σοφό να επιλέξουμε κάποιο σετ μικρότερης αξίας για να μείνει μπάτζετ για κάποιο αρκετά καλό σαμπγουφερ. 

 

Edit: και JBL φυσικά!

Έγινε επεξεργασία από giorgos2187
Link to comment
Share on other sites

Στο μπάτζετ των 500 ευρώ για τα δύο μπροστά , υπάρχουν τα Spector 6 και τα zensor 5. Τα σπεκτορ είναι χαμηλότερη σειρά αλλά είναι πιο καινούρια. Και τολμώ να πω ότι είναι προτιμότερα αφού έχουν 6,5αρια γουφερ έναντι 5,25 των zensor 5 και έχουν λίγο καλύτερη ευαισθησία. Υστερουν πολύ λίγο στην καμπίνα και τη βαφή. 

 

Αν είσαι διατεθειμένος να δώσεις παραπανω, ΟΦΕΙΛΟΥΜΕ να κοιτάξουμε τη λύση των ενεργών ηχείων όπως αυτά που προτεινα. Τα θεωρώ πολλές κλάσεις ανώτερα. Αλλά το αρνητικό είναι ότι θέλουν πολυκάναλο προενισχυτη που δυστυχώς στοιχίζει αρκετά..

Link to comment
Share on other sites

Απλά να προσθέσω σε όλα τα σχόλια σας ότι η Teufel έγινε πολύ γνωστή πριν καμμία δεκαετία με τα thx certified σετακια της.

Θεωρείται πολύ τίμια εταιρεία, ειδικά σε home cinema ήχο, και όχι τόσο σε δικαναλη ακρόαση. 

Αν ο φίλος θέλει ηχεία κυρίως για ταινίες,  η thx σειρά της Teufel είναι άριστη περίπτωση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.