Jump to content


{ Αγορά - επιλογή } Laptop 17"


Recommended Posts

Κοιτάζω για 17άρι laptop, με βάση αυτά που κοίταξα και καλύπτουν "αυτά που θέλω" (για άλλον προορίζεται αλλά θα το χειρίζομαι κι εγώ :p),

είμαι ανάμεσα σε dell και asus.

  • cpu i5 ή i7 (οχι χχχU )
  • να διαθέτει m.2 slot, μιας και θα αλλαχθεί και θα μπει 970evo, οπότε χωρητικότητα δεν με απασχολεί
  • 8 ή 16gb ram
  • βασικό να μην λύνω 15χιλιάδες βίδες, ώστε να έχω εύκολη πρόσβαση για καθαρισμό/upgrades-service

 

χρήματα 1000-1100€,

καταστήμα αγοράς, όχι από σκρουτζόμάγαζα

χρήση του laptop: τα κλασικά (σερφάρισμα, ταινίες) και ελαφρύ gaming.

 

αυτά που βρήκα είναι :

 

ένα sony vaio που έχω αποδείχθηκε "σκυλί" και έχει κρατήσει μέχρι και τώρα (8χρόνια περίπου) αλλά καιρός αν αποσυρθεί,

με ενδιαφέρει και το καινούριο να κρατήσει αρκετό καιρό.

 

Ποιο από τα δύο προτείνεται ή κάποια άλλη πρόταση (εκτός από acer,hp μακριά :hehe:) ??

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

Τα G3 ελεγαν πως κανουν throttle και βραζουν , οποτε πας για  G5 . 

Lenovo legion εχεις δει ? Τα μοντελα του 19 ειναι πανεμορφα και εχουν λευκο φωτισμο σε σχεση με το μπλε και το κοκκινο 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 59 λεπτά, το μέλος jax7480 έγραψε:

Το βιάζεσαι; δηλαδή θα το αγοράσεις αμεσα;

Για μέσα στην βδομάδα όχι δεν το βιάζομαι (τόσο άμεσα) προορίζεται για δώρο και η αγορά θέλω γίνει μέχρι τέλος Μαρτίου (εκτός απροόπτου).

 

πριν 2 ώρες, το μέλος kpetros έγραψε:

Τα G3 ελεγαν πως κανουν throttle και βραζουν , οποτε πας για  G5 . 

Lenovo legion εχεις δει ? Τα μοντελα του 19 ειναι πανεμορφα και εχουν λευκο φωτισμο σε σχεση με το μπλε και το κοκκινο 

Για τις θερμοκρασίες κάτι παρόμοιο έχω διαβάσει και για το asus και αν θυμάμαι σωστά είχαν τον i7 8750H.

Για το lenovo όχι δεν το έχω δει (αλλά ήθελα να την αποφύγω κι αυτή την εταιρία), 

απ'όσο κοίταξα τώρα 15άρια είναι όλα και ένα 17άρι παίζει στα 2300€++.

φωτισμός(τον κάνω disable), "ομορφιά", κτλ είναι από τα τελευταία που θα κοιτάξω.

 

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Καλημέρες, καλησπέρες

ήθελα να αλλάξω την ram από 8gb σε 16gb στο g3 17 3779 p35e003

στα specs στην σελίδα της dell γράφει για 2666mhz (αυτή που φοράει είναι κι αυτή 2666mhz)

 

στην σελίδα της crucial γράφει και για 3200mhz κι απ'όσο έψαξα γράφουν ότι μπορεί να πάρει μνήμες 3200mhz

(και για nvme γράφει 512gb) αλλά από όσο διάβασα τα specs που γράφει η dell είναι συνθέσεις που είχαν προς πώληση.

 

Έχει κανείς το παραπάνω G3 και να έχει κουμπώσει  3200mhz μνήμες ή να πάω σε 2666mhz ?

 

image.thumb.png.03cf9b26824a4de33f3139ecae5f5cc1.png

Spoiler

image.thumb.png.fb584faae1c608f5d6caaf0fdaa98e81.png

 

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω ιδεα για το αν δουλευει σωστα η 3200, αλλα στο δικο μου με 8650u και σε αλλο ενα συγγενη μου δεν το ρισκαρα και εβαλα 2400 που προτεινε η dell.  Σε σταθερο θα επαιρνα 3200 χωρις δευτερη σκεψη. Σε λαπτοπ ουτε μπορεις να σκαλιξεις ρευματα η οτιδηποτε αν δεν θελει να "συνεργαστει", ουτε κερδιζεις σε αποδοση καθολου με αυτους τους επεξεργαστες αν γινοταν να τις τρεξει στα 3200.

 

Τωρα αν χαλασει αυτο το λαπτοπ μπορει η 3200 να ειναι χρησιμη σε ενα πιο καινουριο ή αν θες να την πουλησεις να την δωσεις λιγο πιο ευκολα. Αλλα δεν πιστευω να εχει νοημα να σκεφτεσαι τετοια σεναρια με τις τιμες που εχουν τωρα τα 8gb

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πριν, το μέλος idonthave έγραψε:

Έχει κανείς το παραπάνω G3 και να έχει κουμπώσει  3200mhz μνήμες ή να πάω σε 2666mhz ?

 

Πάρε μια 16άρα 2666 CL19, που πιθανότατα θα ταιριάξει με την υπάρχουσα, η οποία είναι μάλλον αυτή εδώ. Αν δεν ταιριάξει, σιγά την απώλεια. Πούλησε την παλιά 10€. Χάρισέ τη. Και πάρε άλλη μια 16άρα. Αφού η εργοστασιακή μνήμη δεν είναι κολλημένη, καλύτερα να μη δεσμευτείς. Τα 32GB προσφέρουν μεγάλη άνεση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 λεπτά πριν, το μέλος GeorgeVasil έγραψε:

Γιατι αν παρεις 3200 δεν θα παιξει με SPD στα 2666?

Λογικά θα δουλέψει, αλλά γι'αυτό ρωτάω εδώ για να εξαλείψω την μικρή πιθανότητα που δεν δουλέψει (μπλε οθόνες, κτλπ.) και μπλέκω με επιστροφές..

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος idonthave έγραψε:

Λογικά θα δουλέψει, αλλά γι'αυτό ρωτάω εδώ για να εξαλείψω την μικρή πιθανότητα που δεν δουλέψει (μπλε οθόνες, κτλπ.) και μπλέκω με επιστροφές..

Δεν θα δουλεψει 😛

 

https://www.dell.com/community/Inspiron-Desktops/G3-17-3779-RAM-and-storage-upgrade/td-p/7861032

 

Παράθεση

If you want to upgrade the boot drive, you can install up to a 2 TB NVMe/PCIe SSD. You also have the ability to add a 2.5" 2 TB SSD as a second drive. As for RAM you can install up to 32 GB of DDR4 2666 RAM (though Crucial lists 3200 as well but it will run at 2666).

 

Έγινε επεξεργασία από GeorgeVasil
Link to comment
Share on other sites

33 λεπτά πριν, το μέλος GeorgeVasil έγραψε:

😆 Για το spd 2666 που μου έγραψες-  απάντησα ότι λογικά θα δουλέψουν οι 3200 στα 2666mhz αλλά μπορεί να φάνε και κανα κοκομπλόκο και να έχω μπλε οθόνες ή να μην κάνει post.

Γι αυτό έγραψα στο θέμα αν έχει κάποιος το συγκεκριμένο laptop κι έχει κουμπώσει 3200mhz μνήμες αν έχουν δουλέψει στα 3200 ή όχι, αλλιώς πάω σε ram me 2666mhz

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.