Jump to content



Ανάσταση σε q9450 σύστημα


Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Πριν λίγες μέρες βρήκα δίπλα στα σκουπίδια ένα παρατιμένο pc το οποίο αμέσως πήρα, το καθάρισα και διαπίστωσα ότι έχει έναν Q9450 και σκέφτηκα να τσεκάρω αν λειτουργεί. Το μόνο που του έλειπε ήταν σκληρός οπότε του έβαλα έναν 128GB SSD και άλλαξα πάστα σε επεξεργαστή και κάρτα γραφικών. To σύστημα περιλμβάνεται από:

 

  • Intel Q9450
  • MSI 7345 v1.2 (P35 Neo2) - Link
  • Nvidia 8800gt
  • 2x2GB OSZ DRR2 

 

Κάνει boot κανονικά αλλά όταν βάζω USB ή DVD με windows 10 αναβοσβήνει η γραμμή στα dos και μετά μαύρη οθόνη. Αν πατήσω CTRL + ALD + DEL κάνει restart οπότε δεν έχει κολλήσει.

 

Τι μπορώ να δοκιμάσω;

IMG_20190307_224554.jpg

IMG_20190307_224410.jpg

IMG_20190307_224400.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά οι σειρά 8xxx της nvidia ήταν που χαλούσε και τις ψήνανε μπας και συνέλθουν.

Ίσως με το φορτώνει τους generic gpu drivers από το stick των windows 10 να χάνει το σήμα η κάρτα.
Δοκίμασε με μία διαφορετική.

Αλλά γενικά μπορεί να είναι οτιδήποτε από gpu/psu/mobo.
Αν έχεις πολύμετρο μέτρα τις τάσεις του τροφοδοτικού να δεις αν είναι σωστές.

Έγινε επεξεργασία από Gregorypeg1000
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα εγώ με ένα φίλο που αντιμετωπίσαμε προβλήματα στην εγκατάσταση Windows, την οποία δεν μπορούσε με τίποτα να εκκινήσει και ήμασταν μόνιμα σε περιβάλλον BIOS ή εντολών, έφταιγε ο επεξεργαστής Q9400. Το αναφέρω για να τον δοκιμάσεις και σε ένα άλλο σύστημα αν έχεις. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

hqdefault.jpg

 

Αν φτάξατε το USB με το rufus ρυθμισμένο όπως στην εικόνα (MBR - BIOS or UEFI-CSM), και το σύστημα δεν φορτώνει, κι αν έχετε βάλει το πλέον πρόσφατο bios, και τέλος πάντων αν δεν γίνεται αλλιώς, δοκιμάστε να τρέξετε το setup των Windows 10 μέσα από το περιβάλλον άλλου συστήματος. Ας πούμε, φορτώστε Windows 7 και τρέξτε το setup του DVD από μέσα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Gregorypeg1000 said:

Αν θυμάμαι καλά οι σειρά 8xxx της nvidia ήταν που χαλούσε και τις ψήνανε μπας και συνέλθουν.

Ίσως με το φορτώνει τους generic gpu drivers από το stick των windows 10 να χάνει το σήμα η κάρτα.
Δοκίμασε με μία διαφορετική.

Αλλά γενικά μπορεί να είναι οτιδήποτε από gpu/psu/mobo.
Αν έχεις πολύμετρο μέτρα τις τάσεις του τροφοδοτικού να δεις αν είναι σωστές.

έχω την 1070ti απο το κανονικό σύστημα αλλά δεν ξέρω αν είναι καλή ιδέα. Θα ψάξω να βρω αν χαρίζει κανείς .

Θα μετρήσω το τροφοδοτικό να το αποκλείσω από πρόβλημα.

 

2 hours ago, trib said:

Πρόσφατα εγώ με ένα φίλο που αντιμετωπίσαμε προβλήματα στην εγκατάσταση Windows, την οποία δεν μπορούσε με τίποτα να εκκινήσει και ήμασταν μόνιμα σε περιβάλλον BIOS ή εντολών, έφταιγε ο επεξεργαστής Q9400. Το αναφέρω για να τον δοκιμάσεις και σε ένα άλλο σύστημα αν έχεις. 

 

Θα δω μήπως βρω κάποιον core2duo δωρεάν.

 

1 hour ago, Oric said:

hqdefault.jpg

 

Αν φτάξατε το USB με το rufus ρυθμισμένο όπως στην εικόνα (MBR - BIOS or UEFI-CSM), και το σύστημα δεν φορτώνει, κι αν έχετε βάλει το πλέον πρόσφατο bios, και τέλος πάντων αν δεν γίνεται αλλιώς, δοκιμάστε να τρέξετε το setup των Windows 10 μέσα από το περιβάλλον άλλου συστήματος. Ας πούμε, φορτώστε Windows 7 και τρέξτε το setup του DVD από μέσα.

 

Δοκίμασα το κλασσικό utility της microsoft και DVD με windows 10 και έχουν την ίδια συμπεριφορά.

 

Λες να φτιάξω windows 7 usb ?

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, paxman said:

Δοκίμασε και κάποιο linux live USB.

Αν κρασάρει και αυτό μετά το text screen πιθανότατα είναι προβληματική η κάρτα γραφικών.

 

ξεκίνησα με radeon 3850 στις £10 με μεταφορικά.

 

Η αλήθεια είναι ότι δεν θέλω να χαλάσω πάνω από 30 λίρες σύνολο.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι μια καινούργια GT710 θα σου πήγαινε ακριβώς στο budget σου, τουλάχιστον από τις τιμές που βλέπω στο skroutz (από 32€).

Δεν ξέρω βέβαια πόσο πάνε στην Αγγλία.

Υ.Γ. Τυχερέ, ζεις (και) στην γενέτειρα των Black Sabbath.

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, paxman said:

Νομίζω ότι μια καινούργια GT710 θα σου πήγαινε ακριβώς στο budget σου, τουλάχιστον από τις τιμές που βλέπω στο skroutz (από 32€).

Δεν ξέρω βέβαια πόσο πάνε στην Αγγλία.

Υ.Γ. Τυχερέ, ζεις (και) στην γενέτειρα των Black Sabbath.

 

 

βρήκα GT710 στις £10 (ίδιο με 3850) αλλά νομίζω είναι αρκετά πιο αργή (το μόνο καλό ότι έχει hdmi?)

 

*Άκυρο, η 710 έχει 35 λίρες.

Έγινε επεξεργασία από Bonito
Link to comment
Share on other sites

Το είπα από την άποψη να μπει καινούργια κάρτα εφόσον το ποσό ήταν πάνω-κάτω όσο για μεταχειρισμένη.

Σαν video decoding νομίζω τα ίδια κάνουν, σαν gaming και οι δύο είναι για κλάματα κι ας είναι ταχύτερη η 3850.

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, paxman said:

Το είπα από την άποψη να μπει καινούργια κάρτα εφόσον το ποσό ήταν πάνω-κάτω όσο για μεταχειρισμένη.

Σαν video decoding νομίζω τα ίδια κάνουν, σαν gaming και οι δύο είναι για κλάματα κι ας είναι ταχύτερη η 3850.

 

 

ένα age of empires 3 θα το παίζει... 

 

*αλλά περιμένω να δω αν φταίει η κάρτα αλλιώς θα μείνω με 2 κάρτες για χάρισμα και ένα pc χαλασμένο

Έγινε επεξεργασία από Bonito
Link to comment
Share on other sites

Σωστός, εσφαλμένα έκρινα με βάση τα σύγχρονα games.

Κι εγώ ένα Command and Conquer Tiberium Wars και Generals τα (ξανά)παίζω συχνά πυκνά.

Αν μπορείς να βρεις 2ο PC πάντως θα σου έλεγα να δοκιμάσεις πρώτα την κάρτα καθώς φαίνεται ότι με το που πάει να απεικονίσει γραφικά κρασάρει.

By the way, την έχεις κοιτάξει μήπως έχει κανένα σκασμένο πυκνωτή;

Έγινε επεξεργασία από paxman
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, paxman said:

Σωστός, εσφαλμένα έκρινα με βάση τα σύγχρονα games.

Κι εγώ ένα Command and Conquer Tiberium Wars και Generals τα (ξανά)παίζω συχνά πυκνά.

Αν μπορείς να βρεις 2ο PC πάντως θα σου έλεγα να δοκιμάσεις πρώτα την κάρτα καθώς φαίνεται ότι με το που πάει να απεικονίσει γραφικά κρασάρει.

By the way, την έχεις κοιτάξει μήπως έχει κανένα σκασμένο πυκνωτή;

 

έριξα μια ματιά δεν είδα τίποτα. Θα έδειχνε bios με χαλασμένο πυκνωτή ;

Link to comment
Share on other sites

Μου έχει τύχει ακριβώς αυτή η περίπτωση, να δουλεύει η κάρτα όσο απεικόνιζε text και μόλις πήγαινε να φορτώσει gui restart. 

Είχα φάει ώρες ψάχνοντας όλα τα πιθανά και απίθανα μέχρι που ξεκούμπωσα την κάρτα και ένας μεταλλικός πυκνωτής ήταν τριαντάφυλλο. 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.