Jump to content



Recommended Posts

Γεια χαρά.
Εχω την εντύπωση απο τα video που βλέπω σε youtube η και Pics απο αλλους "gamers" οτι τα fps In game για το συστημά μου και για το παιχνίδι είναι λίγα.
Τι εννοώ...
Οταν μιλάμε για ενα game όπως το CS:Go Που δεν είναι και πολύ απαιτητικό(ανέβασε αρκετά απαιτήσεις εδω και 1-2 χρόνια αλλα και πάλι) με το pc της υπογραφής και τα settings μέσα στο game όλα τέρμα χαμηλά εκτός απο το Model detail(αν θυμάμαι καλά) τα fps μου είναι 270-450 οταν βλέπω κάτι users που με 7700κ και 2080 Να έχουν 500-700fps με HIGH settings περισσότερα δηλαδή fps απο οτι εχω εγώ σε low settings.
Στο pc δεν βλέπω να πηγαίνει κάτι λάθος με Furmark κλπ που έκανα τεστ...
Δεν με πειράζει που δεν εχω 800-1000fps αλλα μου κάνει εντύπωση και πιστευω οτι τα νούμερα που βλέπω δεν είναι "σωστά"

Link to comment
Share on other sites

Μην σου κανει εντυπωση αν βλεπεις τετοια νουμερα σε αλλους γιατι πολυ απλα περα απο τα in game settings υπαρχουν και εντολες

που μπορουν να σου δωσουν παραπανω FPS αλλα πρεπει να δωθουν στην κονσολα του παιχνιδιου η να μπουν σε καποιο αρχειο (config).

 

Αυτο που λεει ο ΚΤΜ παιζει μεγαλο ρολο, ιδιο συστημα να ειναι με το δικο σου, αναλυση οθονης, σεταρισμα-κλεισιμο προγραμματων

στα win, τι τρεχει στο παρασκηνιο ολα παιζουν ρολο. Και οτι απο την στιγμη που πιανεις 270-450 FPS κατσε και απολαυσε το παιχνιδι.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 3/13/2019 at 2:40 PM, KTM said:

Μαλλον γιατι στα bench που βλεπεις ειναι σε 1080p ενω εσυ τρεχεις σε 2560χ1440 γιαυτο βλεπεις αυτη την διαφορα...

 

 

On 3/13/2019 at 2:49 PM, Proteas said:

Μην σου κανει εντυπωση αν βλεπεις τετοια νουμερα σε αλλους γιατι πολυ απλα περα απο τα in game settings υπαρχουν και εντολες

που μπορουν να σου δωσουν παραπανω FPS αλλα πρεπει να δωθουν στην κονσολα του παιχνιδιου η να μπουν σε καποιο αρχειο (config).

 

Αυτο που λεει ο ΚΤΜ παιζει μεγαλο ρολο, ιδιο συστημα να ειναι με το δικο σου, αναλυση οθονης, σεταρισμα-κλεισιμο προγραμματων

στα win, τι τρεχει στο παρασκηνιο ολα παιζουν ρολο. Και οτι απο την στιγμη που πιανεις 270-450 FPS κατσε και απολαυσε το παιχνιδι.

Σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο.
Δεν έχω κανένα θέμα με το game σαν lag απλά είχα απορία για τα fps(νούμερα) και αυτό για να μάθω-δω μήπως παίζει κάτι στο pc η κανένα "glitch" κάπου για να το κάνω να τρέχει σωστά.

BTW έχω αρκετά συχνά κάτι σαν tearing... λέω κάτι γιατι βλέπω οτι το κάνει πχ 1-2 η και καμία φορά σε ενα game 30-40 λεπτά το game.Βγάζει γραμμή στην μέση (συνήθως μπλέ νομίζω) για μισο sec και εξαφανίζεται μετά..Μοιάζει με tearing αλλα δεν είμαι πολύ σίγουρος(αν και δεν μπορώ να φανταστώ τι αλλο μπορεί να είναι).
θεωρώ οτι είναι tearing και απλά μου το κάνει λίγο γιατι απο όσο ξέρω ούτως η αλλως με 300++fps tearing δεν μπορείς να δείς και ίσως σε κάποιες στιγμές που πέφτουν στα 250 τα fps εκει ίσως να το εμφανίζει αλλα επειδή είναι τόσο γρήγορη η όποια εναλλαγή δεν μπορώ να είμαι σίγουρος αν εχω drop fps.

PS:Μου κάνει επίσης εντύπωση γιατι τα fps Μπορεί να έχω τόσο μεγάλη "ψαλίδα" να ακουμπάω και τα 500ισως...και σε αλλα σημείο στο ίδιο map την ίδια χρονική στιγμή να πέφτουν στα 250...μισό μέτρο πιο μπροστά απο εκει που είμαι(χωρις να εχει αλλάξει κάτι σε smokes/nades κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Πολλα μπορει να παιζουν ρολο σε fps drops εντος του χαρτη. Απο ενα απλο αντικειμενο εως ενας κακογραμμενος κωδικας.

Μην ξεχναμε βεβαια οτι και η engine του CS:GO ( Source ) ειναι του 2004 με οτι αυτο συνεπαγεται.

Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, Proteas said:

Πολλα μπορει να παιζουν ρολο σε fps drops εντος του χαρτη. Απο ενα απλο αντικειμενο εως ενας κακογραμμενος κωδικας.

Μην ξεχναμε βεβαια οτι και η engine του CS:GO ( Source ) ειναι του 2004 με οτι αυτο συνεπαγεται.

Θα κρατήσω αυτά γιατί νομίζω οτι τα fps drops υπάρχουν απο τότε άρχισαν να αλλάζουν τα maps nuke/dust2/cbble.Τα ξεχνάω όλα τα fps..
Με το πιθανό tearing...Τι να κάνω για να μάθω τι το προκαλεί??Δεν έχω και κανένα τεράστιο πρόβλημα οταν το κάνει για μισό sec αλλα αν υπάρχουν "ευκολοι" τρόποι να δοκιμάσω κάτι και να το λύσω θα το ήθελα αλλιώς αν είναι να πρέπει να κάνω της παναγιάς τα μάτια για κάτι που δεν με ενοχλεί και τόσο πολύ θα προτιμούσα να το έχω να το κοιτάω.:D

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.