Jump to content



Βοήθεια για o/c σε 7920x?


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!

Έχω εδώ και καιρό το συγκεκριμένο σύστημα αλλα τώρα αποφάσισα για o/c με τη τελευταία φορα που έκανα o/c να ήταν σε σύστημα x58!
Από τότε βλέπω οτί αλλάξανε αρκετά τα πράγματα και έχω χάσει τον μπούσουλα. Διαβάζω τα διάφορα guides για Skylake-X  o/c ή youtube  αλλά άκρη δεν βγάζω και ότι προσπάθησα ήταν άμεσα άκαρπο! Πάντα είχα asus mobo και τώρα έτυχε και πήγα σε gigabyte! Έλα όμως που η gigabyte ονομάζει με διαφορετικό τρόπο τις ρυθμίσεις της από τις άλλες εταιρίες και δεν ξέρω τι να βάλω???

 

mobo: gb x299 gaming 9 με F8i bios

cpu: i9 7920x

ram: gskill 2x8gb 3200c14

psu: seasonic 1200w

os: win 10 pro 64bit σε ssd

 

cpu + vgas σε καλή υδρόψυξη!

 

Στόχοι: 1) όλοι οι πυρήνες στα 4,5+Ghz 24/7

              2) ανάλογα με το φορτίο να πέφτουν ρευματα και πολλαπλασιαστές

 

παραθέτω και foto από το τωρινό μου bios προς διευκόλυνση και αποφυγή κάποιου μπερδέματος!

 

190322130359.jpg190322130342.jpg

190322130348.jpg190322130333.jpg

190322130146.jpg190322130159.jpg

190322130211.jpg190322130232.jpg

190322130250.jpg190322130317.jpg

190322130322.jpg

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι στο θέμα.....

 

Αφού δοκίμασα ότι μπορούσα βάση tutorials/youtube videos δεν κατάφερα τίποτα! Έτσι είπα να δοκιμάσω τη στρατηγική όσο λιγότερα και πιο απλά τόσο καλύτερα! Έτσι έδωσα μόνο internal cpu vcore 1.23v, turboboost ratio 47 σε όλους τους πυρήνες, xpm στις μνήμες, power package tdp 300watt, avx/avx512 στο 3 και όλα τα άλλα auto!

Έτσι φτάσαμε απλά στα 4.7Ghz σε όλους τους πυρήνες όπου μέχρι τώρα ότι έχω δοκιμάσει δεν μου εχει κρασαρει!?

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε τα εξής:

 

AIDA64 - CPU Cache & Ram Benchmark.....κρασάρει εύκολα και είναι γρήγορο τεστ....

 

Μετά για θερμοκρασίες Prime95 - Small FFTs....και να παρακολουθείς με το HWINFO64. Δεν χρειάζεται πολύ ώρα για να χτυπήσεις max...5-10 λεπτά θα σου δείξουν, μπορεί και αμέσως. 

 

Cinebench R20 έχει ρύθμιση για συνεχόμενα runs - βάλε 10-15 λεπτά...

 

Και φυσικά Asus Real Bench.....μπορεί να κρασάρεις στη 1 ώρα ή και πιο μετά...ξεκίνα με τα 30 λεπτά, παρακολούθησε θερμοκρασίες και σιγά σιγά ανέβαζε μέχρι 2 ώρες..

 

Blender Benchmark - free και ζορίζει πολύ


Επίσης Battlefield 5 - παίξε όσο μπορείς.....κι αυτό κάνει crash με unstable overclock.

 

Και το Assassins Creed Origins χρησιμοποιεί και AVX.

 

 

Το 1.23V είναι χαμηλό για 4.7 All cores γενικά αλλά ποτέ δεν ξέρεις.....

Έχεις κάνει delid? Γιατί επίσης είναι εξαιρετικά δύσκολο να μαζέψεις τις θερμοκρασίες στο CPU σου χωρίς delid...βασικά από τα μεγάλα forums δεν ξέρω κανέναν αλλά δεν ξέρω τι μπορεί να συμβαίνει με το δικό σου. Δοκιμές λοιπόν. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 ώρες, το μέλος Jargon έγραψε:

Δοκίμασε τα εξής:

 

AIDA64 - CPU Cache & Ram Benchmark.....κρασάρει εύκολα και είναι γρήγορο τεστ....

 

Μετά για θερμοκρασίες Prime95 - Small FFTs....και να παρακολουθείς με το HWINFO64. Δεν χρειάζεται πολύ ώρα για να χτυπήσεις max...5-10 λεπτά θα σου δείξουν, μπορεί και αμέσως. 

 

Cinebench R20 έχει ρύθμιση για συνεχόμενα runs - βάλε 10-15 λεπτά...

 

Και φυσικά Asus Real Bench.....μπορεί να κρασάρεις στη 1 ώρα ή και πιο μετά...ξεκίνα με τα 30 λεπτά, παρακολούθησε θερμοκρασίες και σιγά σιγά ανέβαζε μέχρι 2 ώρες..

 

Blender Benchmark - free και ζορίζει πολύ


Επίσης Battlefield 5 - παίξε όσο μπορείς.....κι αυτό κάνει crash με unstable overclock.

 

Και το Assassins Creed Origins χρησιμοποιεί και AVX.

 

 

Το 1.23V είναι χαμηλό για 4.7 All cores γενικά αλλά ποτέ δεν ξέρεις.....

Έχεις κάνει delid? Γιατί επίσης είναι εξαιρετικά δύσκολο να μαζέψεις τις θερμοκρασίες στο CPU σου χωρίς delid...βασικά από τα μεγάλα forums δεν ξέρω κανέναν αλλά δεν ξέρω τι μπορεί να συμβαίνει με το δικό σου. Δοκιμές λοιπόν. 

 

 

Όχι δεν έχω κάνει delid!  Τα benches που μου είπες τα έτρεξα πάρα πολλές φορές και για πολύ ωρα και το σύστημα με 1.23v δεν κολλησε πουθενά! Μόνο στο prime έχω θέμα γιατί ότι ρύθμιση και να βάλω, ότι ρεύματα κτλ...με το που πατάω να ξεκινήσει το small ffts σβήνει το pc ενώ σε blended τραβάει κανονικά! Τα παραπάνω games που ζητας δεν τα έχω δυστυχώς, πάντως στο DMC5 δεν μου κολλησε καθόλου...ούτε σε μετατροπή ταινίας κτλ!

 

Υπόψιν για τις θερμοκρασίες είμαι πιο χαμηλά...αλλά ήταν ανοιχτή η θέρμανση στο δωμάτιο!

AIDA 64.png

asus real bench score.png

cinebench r20.png

blender benchmark.png

Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, redbighunter said:

Όχι δεν έχω κάνει delid!  Τα benches που μου είπες τα έτρεξα πάρα πολλές φορές και για πολύ ωρα και το σύστημα με 1.23v δεν κολλησε πουθενά! Μόνο στο prime έχω θέμα γιατί ότι ρύθμιση και να βάλω, ότι ρεύματα κτλ...με το που πατάω να ξεκινήσει το small ffts σβήνει το pc ενώ σε blended τραβάει κανονικά! Τα παραπάνω games που ζητας δεν τα έχω δυστυχώς, πάντως στο DMC5 δεν μου κολλησε καθόλου...ούτε σε μετατροπή ταινίας κτλ!

 

Υπόψιν για τις θερμοκρασίες είμαι πιο χαμηλά...αλλά ήταν ανοιχτή η θέρμανση στο δωμάτιο!

AIDA 64.png

asus real bench score.png

cinebench r20.png

blender benchmark.png

 

Ωραία, είναι μια καλή αρχή αλλά το Prime δεν θα έπρεπε να σου σβήνει το PC...άλλο να ανεβάσει τρελά τη θερμοκρασία, άλλο να κρασάρει μετά από κάποια ώρα λόγω θερμοκρασίας κι άλλο να σβήνει το PC. Κι εμένα πάντως μέχρι να βρω τις ρυθμίσεις μου έκαναν κάποια tests reset...Π.χ. το AIDA64 αν δεν ήταν τα ρεύματα σωστά στα Cores μου έκανε reset. Μόλις τα βρήκα βράχος. 


Έτσί όπως τα βλέπω νομίζω ότι έχεις πετύχει πολύ καλό τσιπάκι αλλά πρέπει να το σταθεροποιήσεις 100% ακόμα και στο Prime όπου πρέπει να βρεις τι φταίει...Το σβήσιμο του PC βέβαια μπορεί να είναι και από άλλο παράγοντα.

 

Να δούμε μερικά πράγματα αν θες και όσο μπορώ να βοηθήσω αλλά από Gigabyte δεν έχω ιδέα. Θέλω να πιστεύω ότι έχεις όρεξη και υπομονή γιατί δυστυχώς τρώνε πολύ χρόνο οι δοκιμές. 

 

1) Τι τροφοδοτικό έχεις?

 

2) Το Asus Real Bench 2.5.6 (παλαιότερες εκδόσεις δεν χρησιμοποιούν AVX) σου βγάζει 1 ώρα stress test?  

 

3) Αν μπορείς κατέβασε το HWINFO64, ρύθμισε το να φαίνεται σε 2 columns (με τα βελάκια), και βάλε κάποιο screenshot που να δείχνει και τα clocks και τα VIDs και τις θερμοκρασίες την ώρα που τρέχεις τα παρακάτω.

 

Asus Real Bench 2.5.6 (stress test, βάλε μια ώρα και πάρε screenshot HWINFO64 στα 20-30 λεπτά)

Cinebech R20 (ρύθμισε το να τρέχει 7 λεπτά και βάλε screenshot προς το τέλος) 

Prime 95 Small FFTs (όταν το σταθεροποιήσεις) 

 

4) Μπες στο BIOS και βρες την ανάλογη ρύθμιση για CPU Input Voltage και δες πόσο είναι...το 1.95V είναι μια καλή τιμή (εγώ το έχω 1.96). Αν κατάλαβα σωστά έχεις βάλει manually to Vcore στα 1.23V? Το screenshot που έβαλες δείχνει 1.25V. Στο Load Line Calibration (LLC) τι έχεις βάλει?

 

4) Το Memory Bandwidth στο AIDA64 είναι πολύ χαμηλό αλλά άσε τη μνήμη για την ώρα. Την έχεις βάλει σε XMP ή stock? 

Εμένα μου βγάζει 96,000 στη μνήμη και ενώ είναι 3600Mhz (η δική σου 3200) τα timings σου είναι χαμηλότερα οπότε θα έπρεπε να είναι ίδια σχεδόν ή πολύ πιο κοντά...το 45,000 είναι τιμή πλατφόρμας Dual Channel...Τα DIMMS στο motherboard έχουν μπει σωστά για Quad Channel? 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 25/3/2019 at 11:11 ΠΜ, το μέλος Jargon έγραψε:

 

Ωραία, είναι μια καλή αρχή αλλά το Prime δεν θα έπρεπε να σου σβήνει το PC...άλλο να ανεβάσει τρελά τη θερμοκρασία, άλλο να κρασάρει μετά από κάποια ώρα λόγω θερμοκρασίας κι άλλο να σβήνει το PC. Κι εμένα πάντως μέχρι να βρω τις ρυθμίσεις μου έκαναν κάποια tests reset...Π.χ. το AIDA64 αν δεν ήταν τα ρεύματα σωστά στα Cores μου έκανε reset. Μόλις τα βρήκα βράχος. 


Έτσί όπως τα βλέπω νομίζω ότι έχεις πετύχει πολύ καλό τσιπάκι αλλά πρέπει να το σταθεροποιήσεις 100% ακόμα και στο Prime όπου πρέπει να βρεις τι φταίει...Το σβήσιμο του PC βέβαια μπορεί να είναι και από άλλο παράγοντα.

 

Να δούμε μερικά πράγματα αν θες και όσο μπορώ να βοηθήσω αλλά από Gigabyte δεν έχω ιδέα. Θέλω να πιστεύω ότι έχεις όρεξη και υπομονή γιατί δυστυχώς τρώνε πολύ χρόνο οι δοκιμές. 

 

1) Τι τροφοδοτικό έχεις?

 

2) Το Asus Real Bench 2.5.6 (παλαιότερες εκδόσεις δεν χρησιμοποιούν AVX) σου βγάζει 1 ώρα stress test?  

 

3) Αν μπορείς κατέβασε το HWINFO64, ρύθμισε το να φαίνεται σε 2 columns (με τα βελάκια), και βάλε κάποιο screenshot που να δείχνει και τα clocks και τα VIDs και τις θερμοκρασίες την ώρα που τρέχεις τα παρακάτω.

 

Asus Real Bench 2.5.6 (stress test, βάλε μια ώρα και πάρε screenshot HWINFO64 στα 20-30 λεπτά)

Cinebech R20 (ρύθμισε το να τρέχει 7 λεπτά και βάλε screenshot προς το τέλος) 

Prime 95 Small FFTs (όταν το σταθεροποιήσεις) 

 

4) Μπες στο BIOS και βρες την ανάλογη ρύθμιση για CPU Input Voltage και δες πόσο είναι...το 1.95V είναι μια καλή τιμή (εγώ το έχω 1.96). Αν κατάλαβα σωστά έχεις βάλει manually to Vcore στα 1.23V? Το screenshot που έβαλες δείχνει 1.25V. Στο Load Line Calibration (LLC) τι έχεις βάλει?

 

4) Το Memory Bandwidth στο AIDA64 είναι πολύ χαμηλό αλλά άσε τη μνήμη για την ώρα. Την έχεις βάλει σε XMP ή stock? 

Εμένα μου βγάζει 96,000 στη μνήμη και ενώ είναι 3600Mhz (η δική σου 3200) τα timings σου είναι χαμηλότερα οπότε θα έπρεπε να είναι ίδια σχεδόν ή πολύ πιο κοντά...το 45,000 είναι τιμή πλατφόρμας Dual Channel...Τα DIMMS στο motherboard έχουν μπει σωστά για Quad Channel? 

 

 

 

Psu: seasonic 1200watt gold

Ram 2x8gb gskill 3200c14 (dual channel)

Τα λέω στο αρχικό μου post!

 

Τα κλεισίματα πρέπει να είναι λόγο θερμοκρασίας σε vrms ή κάτι με τα vrms (λίγο που το έψαξα στο net)....γιατί πέραν του ότι στο prime95 το pc κλείνει απευθείας...τώρα κλείνει και στα 15-20 λεπτά στο asus real bench 2.5.6 ενώ οι θερμοκρασίες μου στο cpu δεν  ξεπερνάνε τους 80 βαθμους! και με 1.30 cpu vcore και llc ακόμη και extreme δοκίμασα! Το pc 99% σβήνει και 1% να βγάλει blue screen!

 

Cpu input voltage δεν μπορώ να καταλάβω πιο είναι στη gigabyte...το ψάχνω! Λογικά είναι το αρχικο-ολικο ρεύμα που πάει στο cpu αλλά με την τιμή που μου λες 1.95 μόνο το cpu vrin external override μου έρχεται που στο auto δίνει 1.8v! Δοκίμασα και 1.9 αλλά καμία διαφορά! Όλα τα άλλα στο auto δίνουν 0.9-1.05v επομένως δεν μπορουν να είναι το cpu input voltage....ή κανω λάθος?

 

Loadline calibration: το έχω στο auto...αλλά και στο turbo ή extreme που το έβαλα δεν είχα καμία διαφορά απολύτως!

 

Εν τω μεταξύ το cpu δεν πρέπει να έτρεχε μόνιμα όλους τους πυρήνες στα 47x100 γιατί είχα ενεργοποιημένες τις επιλογές για intel turboboost...energy saving κτλ....και για να ανταπεξέλθει έριχνε αναλόγως σε κάποιους πυρήνες από το 47 σε μέχρι και 44 τον πολλαπλασιαστή!

 

Πάντως σε αυτόν τον οδηγό της gigabyte https://overclocking.guide/gigabyte-x299-skylake-x-overclocking-guide/#Step_4_Adjust_Turbo_Settings  στο σημείο stability testing αναφέρει ότι αν το pc σβήνει στο prime95 τοτε πρέπει για όσο θα κάνεις stressing να έχεις το cpu vcore current protection στο extreme!

 

Είναι και αυτό το mech και το mech ratio οπου δεν ξέρω αν αυτό μου κάνει ζημιά! Το έχω στο auto που δίνει 24x100.

 

Sorry αλλα δεν έχω προλάβει να ασχοληθώ πολύ λόγο φόρτου υποχρεωσεων

Έγινε επεξεργασία από redbighunter
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς είναι διαφορετικές οι ρυθμίσεις της Gigabyte σε σχέση με την Asus και δεν τις ξέρω καθόλου. 

 

Ψάξε στο BIOS για ρυθμίσεις σχετικές με "power limits" ή κάτι ανάλογο σε CPU / VRMs...μπορείς να τις κρατάει στοκ και να θέλουν ανέβασμα..Αυτό που αναφέρεις ως CPU VCORE CURRENT PROTECTION μπορεί να είναι αυτό που λέω...

 

Για το mech ratio μάλλον εννοείς "mesh ratio" και έχει να κάνει με την ταχύτητα της CACHE του επεξεργαστή. Εγώ το έχω στο 30 αλλά και αυτό θα το ανεβάσεις αργότερα. Γενικά πάνω από 32Χ στους Skylake-X δεν έχει και πολύ νόημα αλλά από 24-30 έχει. Εκεί τα ρεύματα ρυθμίζονται από αλλού αλλά το αφήνεις για μετά που θα έχεις σταθεροποιήσει τα ρολόγια. 

 

Επίσης κοίταξε τα thermal protections ή ανάλογες ρυθμίσεις μήπως σβήνουν αυτά το PC...

 

Μπορείς να δεις θερμοκρασίες VRM στο HWINFO64? Αν υπάρχει αισθητήρας στο motherboard βέβαια.

Π.χ. εγώ το βλέπω έτσι (δες screenshot)

VRM_TEMPS.thumb.jpg.4cc05d56475e2943cfa70816aa89b573.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.