Jump to content



Επεξεργασία βίντεο, απαιτήσεις συστήματος.


Recommended Posts

Στο σύστημα της υπογραφής μου έχω προσθέσει 8g ram και ssd αλλά έχει καεί ο επεξεργαστής και έχω βάλει έναν i3 3225. Παλιά χρησιμοποιούσα το windows movie maker, το οποίο δεν υπάρχει στα windows 10, και έκοβα, έραβα βίντεο από gopro hero 3 σε 1080p 60fps. Τώρα έχω την hero 7 και προσπαθώ να βρω πρόγραμμα να κάνω απλά πράγματα να επεξεργαστώ τα βίντεο. Το πρόγραμμα της GoPro ενώ ανοίγει δεν φορτώνει ποτέ το βίντεο. Λέτε ότι με έναν πιο καλό επεξεργαστή, αν βρεθεί, θα κάνω δουλειά ή πάω για καινούργιο σύστημα + κάρτα γραφικών; Ευχαριστώ εκ τον προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

πριν 55 λεπτά, το μέλος l3ft3ris έγραψε:

το οποίο δεν υπάρχει στα windows 10

https://www.minitool.com/moviemaker/windows-movie-maker.html

Δοκίμασες να κατεβάσεις το movie maker? Δεν υπάρχει intergrated ούτε βρίσκεται στο Windows Store, αλλά πριν κάνα 2 χρόνια, το είχα δοκιμάσει και δούλευε.

 

Έχω την απορία για το πως κάηκε ο 3770k... Ένας i3 και μάλιστα τόσο παλιός ζορίζεται ιδιαιτέρως για επεξεργασία βίντεο. Ψάξε για μεταχειρισμένο τον 3770k ξανά, αν σου επιτρέπουν τα οικονομικά σου. Τώρα για κάρτα γραφικών, τι να πω, δεν ξέρω.

Καινούριο σύστημα συνεπάγεται άλλες μνήμες (ddr4), μητρική, ψύξη, επεξεργαστή και πάει λέγοντας. Ανάλογα το πρόγραμμα που χρησιμοποιείς, νομίζω πως μια κάρτα γραφικών, είναι και αυτή αναγκαία.

 

 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Την απορία με τον καμένο επεξεργαστή την έχω και εγώ. Overclock δεν έγινε ποτέ, και δουλεύει με ψήκτρα colermaster evo 212. Κολλούσε ανά δίμηνο και ήθελε επανεκκίνηση ώσπου μια μέρα απλά δεν μπουταρε ποτέ. Δεν είχα χρόνο και τον χρειαζομουν για δουλειά οπότε τον πήγα σε τεχνικό και μου είπε ότι αφού δοκίμασε μνήμες και τροφοδοτικό υποθέτει ότι μάλλον κάηκε από λάθος ρεύματα που έδωσε η μητρική σε beta bios. Μου έβαλε έναν i3 που είχε στοκ. Μέχρι 150€ τα δίνω για 3770κ. Αλλιώς πουλάω μητρική μνήμες επεξεργαστή αν πιάνουν κανένα 250αρι και στήνω έναν πιο καινούριο.

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς να στήσεις έναν πιο καινούριο (intel or not ), θα ήταν ideal, αλλά εξαρτάται από το μπάτζετ για το αν αξίζει ή όχι. 

 

But then again, για επεξεργαστή 7ετίας δεν ξέρω αν αξίζουν πάνω από 100€. Αν βρεθεί ποτέ. Ελλάδα εννοώ, γιατί στο ebay βρίσκεις.

 

Χμ, αν ευθύνεται το beta bios που του φόρεσες, να ένας λόγος που δεν αλλάζω bios because "if it works, don't break it " ? 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, tommybertsen said:

Χμ, αν ευθύνεται το beta bios που του φόρεσες, να ένας λόγος που δεν αλλάζω bios because "if it works, don't break it "

Ως παθών, θα επιβεβαιώσω τον κανένα. Δεν αλλάζεις για κανέναν λόγο bios, εκτός αν έχεις συγκεκριμένο πρόβλημα που ξέρεις ότι λύνεται με το νέο bios.

 

2 hours ago, l3ft3ris said:

Παλιά χρησιμοποιούσα το windows movie maker, το οποίο δεν υπάρχει στα windows 10, και έκοβα, έραβα βίντεο από gopro hero 3 σε 1080p 60fps. Τώρα έχω την hero 7 και προσπαθώ να βρω πρόγραμμα να κάνω απλά πράγματα να επεξεργαστώ τα βίντεο. Το πρόγραμμα της GoPro ενώ ανοίγει δεν φορτώνει ποτέ το βίντεο. Λέτε ότι με έναν πιο καλό επεξεργαστή, αν βρεθεί, θα κάνω δουλειά ή πάω για καινούργιο σύστημα + κάρτα γραφικών; Ευχαριστώ εκ τον προτέρων.

 

Δοκίμασε το kdenlive ή το openshot (open source και τα δύο). Δε νομίζω να μην τα καταφέρεις με το σύστημά σου να επεξεργαστείς βίντεο. Μην περιμένεις να πετάει στο rendering, αλλά επεξεργασία θα μπορέσεις να κάνεις.

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

movie maker για 10 υπάρχει κανονικά και φυσικά ο ι3 δε κάνει για αυτά.
 
Με λίγα λεφτά βρίσκεις 2500που είναι μια χαρά
Εγώ πάντως ακόμα και στο laptop με i5 460M μια χαρά κάνω βασικό video editing (Linux με kdenlive) Δεν καταλαβαίνω γιατί δεν μπορεί να κάνει κοπτοραπτική στα βίντεο που του λέτε...

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:
πριν 2 ώρες, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Χμ, αν ευθύνεται το beta bios που του φόρεσες, να ένας λόγος που δεν αλλάζω bios because "if it works, don't break it " 

Ως παθών, θα επιβεβαιώσω τον κανένα. Δεν αλλάζεις για κανέναν λόγο bios, εκτός αν έχεις συγκεκριμένο πρόβλημα που ξέρεις ότι λύνεται με το νέο bios. 

Συγγνώμη για το off topic αλλά ο tommy δεν είναι ο κανένας! :D

"Κανένας" ήταν ο Οδυσσέας στην σπηλιά του Πολύφημου!

 

On topic

Ας δοκιμάσει ο l3ft3ris πρώτα με τον i3 το rendering (είτε με movie maker, είτε με άλλο πρόγραμμα) και αν δεν είναι ευχαριστημένος με τον χρόνο που θα κάνει η εργασία τότε βλέπει για αναβάθμιση.

Το να πληρώσει αρκετά για κάποιον καλύτερο επεξεργαστή 1155 θέλει "ζύγισμα". Είναι δύσκολο γιατί είναι άγνωστο πόσο ακόμα μπορεί να "αντέξει" η μητρική του ( Gigabyte GA-Z77X-UD3H).

Αν παράδειγμα δώσει 100+€ για 3770 και η μητρική του σε σύντομο διάστημα τα τινάξει (γιατί την έχει από το '12 με βαριά χρήση π.χ.), τότε είναι πρόβλημα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

Εγώ πάντως ακόμα και στο laptop με i5 460M μια χαρά κάνω βασικό video editing (Linux με kdenlive) Δεν καταλαβαίνω γιατί δεν μπορεί να κάνει κοπτοραπτική στα βίντεο που του λέτε...

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
γιατί άλλο Linux και άλλο win10

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, TopCLR said:

Συγγνώμη για το off topic αλλά ο tommy δεν είναι ο κανένας! :D

"Κανένας" ήταν ο Οδυσσέας στην σπηλιά του Πολύφημου!

F@cking T9.... Όταν το είδα ήταν αργά και δεν μου επιτρεπόταν να κάνω edit. "κανόνας" είχα γράψεις και μετατράπηκε σε "κανένας".....

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.